Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.





CRNI SCENARIJ ZA 2011. [shocked]

http://www.jutarnji.hr/ekonomski-kolaps–euro-9-2-kune–500-000-ljudi-na-burzi–kasne-place-i-mirovine/903094/


I što sada ? dali kupovati dionice ili čvrstu valutu ‘ imam dojam da će mnogi ići na rasprodaju bar pola portfelja i čekati rasplet.No, više me brine to što će mnogi prodavati iz nužde za goli život,posebno ovi mali u HT.
Što vi mislite kuda ide trend?
[/quote]

trend je prema dolje, neminovno…. mi smo danas oko nule jer fondovi umjetno održavaju crobex održavajući par svojih dionica kojima su krcati, a sve ostalo je po običaju u minusima.

s druge strane, nagomilani problemi u gospodarstvu pritišću nas sve više, samo da se prisjetimo najtežih:
– BDP ove godine u padu oko -2%, iduće ako bude sreće malo iznad 0, a moguće opet pad
– vanjski dug RH skoro je na 100% BDP-a, a iduće godine dolaze nam ogromne rate na otplatu
– nezaposlenost raste, sad smo na 304.000, očekuje se do kraja godine 320.000, iduće godine još više
– iduće godine su izbori i vlada umjesto nužnih reformi kroz proračun kupuje birače, zato nam je deficit proračuna jako velik, nekih 14 milijardi kuna
– Trichet i Rohatinski upozoravaju nas da nam sliejdi krah ako ovako nastavimo, ali vlada zabija glavu u pijesak i kao papiga ponavlja da je sve super…..
-itd.itd.itd.

zbog svega toga ja sam najvećim dijelom u kešu i tako ću ostati sve dok ne vidim nekakvo svjetlo na kraju tunela…u dionice ako ulazim to je samo na 1 dan i odmah van….
[/quote]
Dragi kolega,pišete "najvećim djelom sam u cashu" i sijete "crnilo i negativnu energiju".
"Ne vidim svjetlo na kraju tunela" i sl. izjave vezano za burzu,"preskakanje" svih dobrih
vijesti i "beskrajno" isticanje loših,imaju vjerovatno nekakvu svrhu!!!
Nikada niste napisali da je hrvatski Državni dug jedan od najmanjih u Europi!!!
Da je deficit državnog proračuna puno manji od većeg dijela zemalja EU!!! Itd.
Vaše pisanje je ideološki obojeno i puno jednostranosti i netrpeljivosti prema neistomišljenicima.
Vi kao da ste u "nekoj misiji" omalovažavanja "onih drugih".
Takav pristup i takav stav ne mogu prihvatiti no ja Vas neću ignorirati već jednostavno
pokušati ukazati na neprihvatljivost i neodrživost takvog pristupa.
Ja vjerujem u recimo bitnu promjenu izgleda rejtinga "Agrokora" i veselim se tome!
Ako najveće društvo u ovom dijelu Europe ima takve dobre međunarodne reference to
ima značaj i za Državu u kojoj ono posluje,kao i najava ulaska u EU.
MMF potvrdio da je Hrvatska na putu izlaska iz krize.Što još hoćete!!!
Ovim "povlačenjem" iz polemike sa mnom ,priznali ste na neki način "poraz".
To je Vaše pravo.
Pozdrav
[/quote]

…a to je koliko BDP-a…..98% još malo pa stotka [shocked] [shocked]

@mark1
Kolega,Vi vjerovatno pišete o javnom dugu (poduzeća,banke,građani ).
Dug centralne Države je bio oko 5,5-6 mlrd. Eura.
Jedan od najmanjih u EU.
Pozdrav



Treba naštampati kuna i podijeliti raji da se poveća potrošnja

To bi povećalo pritisak na devizni tečaj tj. na njegov rast (kuna gubi na vrijednosti), a i stvorio bi se pritisak na inflaciju. HNB je ograničen dosta u tom pogledu pošto smo mi dosta eurizirana zemlja (vrijednost duga nam je većinom u eurima), tako da je kod nas opasno provoditi quantitative easing (printanje novca i kupovina državnih obveznica, što se sada radi u SAD-u i Japan-u – što je dovelo do tzv. valutnog rata ako u priču još uključimo i Kinu)

Ovaj drugi dio da "treba podijeliti raji da se poveća" ne bih komentirao

Po meni što bi se trebalo provoditi je:
1. reforma tržišta rada – da radnici mogu lagano dobiti otkaze. To mozda na prvu ruku djeluje pregrubo ali je dugoročno gledano ključno za razvoj privatnog sektora tj. poduzetništa. Jer firma, kojoj padnu prihodi i dobit, ako ne moze otpustiti određen broj zaposlenika (što u HR ne moze) ne moze ni smanjiti troškove, a ako se posluje ne ekonomično , ne moze dugoročno opstati na tržištu. Takva firma onda neće htjeti ni zaposliti nove radnike kad se bude razvijala jer zna da kad dođe u krizu da ih neće moći otpustiti.

2.otpuštanje određenog broja ljudi u javnom sektoru i smanjenje plaća svima drugima u javnom sektoru. To bi dovelo do toga da bi državni proračun imao manje troškove a što bi omogućilo smanjenja poreza. A sve to zajedno dovelo bi do toga da je Hrvatsko gospodarstvo konkurentnije u inozemstvu jer ima niži trošak rada, što bi dovelo do razvoja firmi i povećanja zapošljavanja.

3.reforme u zdravstvu – ukidanje određenih prava i sl.

4.reforma mirovinskog sustava – povećanje broja godina kada se odlazi u mirovinu

…itd.

Svi ovi rezovi su vrlo bolni, ali kad – tad će se morati provesti. Svi mi se moramo nečega odreći. Za ovakvo stanje u državi smo najviše krivi mi-pojedinci-mi-mali-ljudi, političari su samo naš odraz. Po meni krivica je 90% mali ljudi – 10 % političari.

Pogledajte samo kako se mali ljudi ponašaju u Hrvatskoj – natječu se međusobno tko će više novca potrošiti na auto, na putovanja i sl. (vanjski dug je visok najvećim dijelom što su mali ljudi dizali kredite, jer kad mali čovjek diže kredit, a banka mu nema novca odakle ga dati, jer mali čovjek ne štedi, banka mora posuditi novac iz inozemstva i to stvara vanjski dug). Na zapadu se tako ne radi, tamo se ljudi natječu tko će bolje raditi, tko će više raditi, štedjeti, ulagati i sl. Kod nas su totalno krive vrijednosti – mi mali ljudi se najviše moramo mijenjati, a dok se mi ne promjenimo (Jugoslavija je davno propala), neće se promijeniti ni stanje u našem društvu a ni u gospodarstvu.

[/quote]
U cjelosti ste u pravu kolega.
Pozdrav

i opeta se nađe pacijent koji mu ocijeni post s jedinicom. Pa koliko treba čovjek biti glup da to napravi?

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

biskavi, Ti si optimist. Zar stvarno misliš da je OK [bye]

Nastavak pljačke na ZSE od strane fondovske industrije na očigled svih i bez imalo stida nedajte lopovima nek prodaju između sebe jedni drugima

LOŠ RAD VLADE DOLAZI NA NAPLATU:

Misija MMF-a upozorava: Oporavak kasni više od očekivanog
Članovi Misije predviđaju da će se u 2010. BDP smanjiti za gotovo 2 posto

Hrvatskom su gospodarstvu potrebne reforme koje su dalekosežne i pune izazova kako bi se njegovi slabi makroekonomski izgledi poboljšali tijekom srednjoročnog razdoblja, stoji u završnoj izjavi Misije MMF-a nakon prošlotjednog posjeta Hrvatskoj, a koja je objavljena na internetskim stranicama Hrvatske narodne banke.

Strukturne slabosti, koje se ogledaju u niskoj konkurentnosti i visokim strukturnim proračunskim manjkovima, će vjerojatno donijeti produženo razdoblje sporog rasta i rasta duga, stoji u izjavi. Određeno politikom stabilnog tečaja, koja je odraz visokih razina euroizacije i inozemnog duga, potrebno poboljšanje konkurentnosti može biti ostvareno samo putem unutarnje prilagodbe, poručuju iz MMF-a. To podrazumijeva održavanje inflacije i/ili rasta plaća u odnosu na produktivnost na razini nižoj od one u trgovinskim partnerima tijekom dužeg razdoblja.

Da bi se ostvarila prilagodba cijena i troškova, potrebne su komplementarne i makroekonomski-kritične reforme na tržištu rada, javnoj upravi, mirovinama, sustavu zdravstva i privatizaciji. U izjavi se ističe kako bi uspješna provedba tih reformi, koja počiva na postizanju većinskog konsenzusa, u budućnosti donijela značajne koristi hrvatskom narodu u obliku višeg gospodarskog rasta, stvaranja radnih mjesta i poboljšanja životnog standarda. To bi također omogućilo gospodarstvu da ostvari najveće koristi od pristupanja Europskoj uniji.

Članovi Misije ističu kako je potrebna potpuna i brza provedba strukturnih reformi navedenih Programu gospodarskog oporavka, koji predstavlja hvalevrijedan napor za utvrđivanje temeljnih strukturnih slabosti i učinkovito navodi mnoge potrebne reforme. Pritom se navodi kako je provedba ostvarila napredak u dva bitna područja: participaciji radne snage i participaciji privatnog sektora.

U izjavi stoji i kako oporavak kasni više nego što je prethodno bilo očekivano. I dalje slaba potrošnja i snažan pad investicija rezultirali su, u uvjetima brzog rasta nezaposlenosti i kontinuirano slabog rasta kredita, smanjenjem BDP-a u prvoj polovini 2010. od 2,5 posto (na godišnjoj razini), što je više od očekivanog. Članovi Misije predviđaju da će se u 2010. BDP smanjiti za gotovo 2 posto, premda se čini da se dinamika njegova smanjenja ublažava u drugoj polovini godine potaknuta signalima o poboljšanju raspoloženja potrošača i blagim oporavkom rasta kredita.

Realni izvoz je i nadalje slab, što je odraz niske konkurentnosti i uske izvozne baze. Kako se dalje navodi, Hrvatska je zbog toga jedna od tek nekoliko zemalja među zemljama usporedivih značajki u kojima proizvodnja nastavlja padati i u 2010. godini. Visoka zaduženost privatnog sektora opterećuje domaću potražnju, a kućanstva i poduzeća prolaze kroz potrebni proces smanjivanja financijske poluge.

Povratak pozitivnog, ali prigušenog rasta je vjerojatan u idućoj godini. Prema projekcijama članova Misije rast bi u 2011. trebao dosegnuti oko 1,5 posto. Navedeno počiva na skromnom oporavku investicija i potrošnje, ako blagi oporavak rasta kredita (posebno poduzećima) i nedavno poboljšanje povjerenja potrošača budu zadržani.

Doprinos inozemne potražnje rastu bi prema projekcijama također trebao ojačati, ali samo umjereno. Očekuje se da će nezaposlenost ostati povišena tijekom 2011., nakon čega će uslijediti njezin kontinuiran, ali spor pad, navodi se među ostalim u izjavi Misije MMF-a.

pd

moji postovi nisu savjet za kupnju ili prodaju dionica nego moje osobno mišljenje

sa ovakvim proracunom,nelikivdnosti od trnutno 33,5milijardi kuna sa tendecijom prema 40milijardi pa ovi ce nas pokopati do kraja

Misija MMF-a upozorava: Oporavak kasni više od očekivanog
Članovi Misije predviđaju da će se u 2010. BDP smanjiti za gotovo 2 posto

Nanjušili đukci krv pa vrše pritisak ne bi li ih angažirali.

Ne treba nama MMF, oni bi samo zabetonirali postojeće sranje i rezali radna mjesta, mirovine, socijalna prava… uglavnom bi se bavili rashodovnom stranom proračuna što bi nas u ovim uvjetima gurnulo još dublje u krizu a možda i u rupu bez dna gdje bi nam oteli i ovo malo što je ostalo.

Rekao sam prije neki dan, pustiti Kunu da ojača pa da vidiš panike u bankama i MMFu, i tako je Eur ljetos trebalo pasti ispod 7kn ali je HNB intervenirala dva puta tokom o6.mj. otkupivši 244,3 milijuna eura da spriječi preveliku aprecijaciju kune.

HNB je puna para, banke isto tako, oročena štednja u eurima je svaki mijesec sve veća, tečaj eura raste a kuna niotkuda…ne znam da li to Roha pritišće Šukera što je pobrao onih par milijardi likvidnosti ali nešto u ovoj računici grdo ne štima.

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

Ne treba nama MMF

nitko drugi nema snage povuć potrebne nepopularne poteze. mmf nam treba.


oni bi samo zabetonirali postojeće sranje i rezali radna mjesta, mirovine, socijalna prava… uglavnom bi se bavili rashodovnom stranom proračuna što bi nas u ovim uvjetima gurnulo još dublje u krizu

ako stalno trošiš više nego zarađuješ prije ili kasnije se moraš nečega odreći. uvijek boli.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Ne treba nama MMF

nitko drugi nema snage povuć potrebne nepopularne poteze. mmf nam treba.


oni bi samo zabetonirali postojeće sranje i rezali radna mjesta, mirovine, socijalna prava… uglavnom bi se bavili rashodovnom stranom proračuna što bi nas u ovim uvjetima gurnulo još dublje u krizu

ako stalno trošiš više nego zarađuješ prije ili kasnije se moraš nečega odreći. uvijek boli.
[/quote]

ili treba stvoriti uvjete da se više zarađuje

bolje šutjeti i biti smatran budalom nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju

ovo sa zaradom da, ali nakon što nisi potrošio ono što nemaš već uložio u ono što će ti tek donijeti mogućnost zarade tj. potrošnje

Barona za moderatora a šefa za direktora ... moji postovi nisu nagovor na kupnju ili prodaju vrijednosnica

državna ulaganja u autoceste, dvorane i ostale obrovce su nas tu i dovele.

novac treba ići tamo gdje se može najbolje oploditi a to sigurno neće prokljuviti neki ćato u ministarstvu.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

MMF-u je u interesu većem da dode, nego nama. Lihvarska organizacija. Pustimo MMF, prodaju državnih obveznica i sl.gluposti punjenja državne blagajne. Nama treba jaka politička volja i neovisnost. Veća zapošljavanja i veće plaće u obrazovnom sektoru. Ne otpuštanja u javnim službama, već uvođenje reda u iste i prekvalifikacija radne snage radi brze i učinkovite uprave.
Punjenje blagajne evo par primjera… Luke, pruge, izrada Ravničarske pruge sve u koncesiju Kinezima. LNG šeicima, napravit zakon o pomorskom dobru a to su tisuće i tisuće m2, koje u koncesiju za izgradnju bilo kojih turističkih sadržaja damo Rusima itd. Pa od tih novaca pokrenut nove investicijske cikluse, zaustavit zaduživanje i smanjivat postojeće. Evo zapošljavanja, razvoja, investicija a sličnih ovima ima na desetke. Ono što mene čudi je da niti jedna stranka kao ni nezavisni ekonomisti nedaju takve razvojne i kapitalne ideje. Vrhunac je njihovog razmišljanja smanjit općine za pola i evo blagostanja….

A vjerujte s takvim pristupom i takvim izborom strateških partnera (makar kao i samo za prijetnju EU) nebi nam više bili potrebni topnički dnevnici nego bi već odavno bili u EU.

Hoćeli nas nastavit pljačkat i danas domoljubi kad je već MMF nepodoban i kad bi on trebao da izvrši pljačku kao stranac

New Report

Close