HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 16.05.2024. u 08:13
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
30,60
2.111
69
30,60
31,00
-1,29%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


dajte, kolega malo ohladite i prije teških riječi pročitajte što piše o tom oporezivanju. kod isplate dividende će svaka takva isplata bit oporezovana ali ćete iduće godine moći napraviti prijavu poreza i za sve isplate do 12 tisuća koje su oporezovane ćete dobit novac natrag. možda nije idealno rješenje ali bi svako drugo bilo prekomplicirano…

ne bih se suglasio s tvrdnjom da bi drugačija rješenja bila komplicirana, a kamo li prekomplicirana. čak su do sada bila uobičajena, tj. u skladu s dobrim poreznim/poslovnim običajima.
država je ovakvim rješenjem (mislim da čak i nije sukladno zakonu) samo odlučila pokazati zube, tj. tko je jači!
zašto bi mi sada unaprijed oduzeli porez (nepravedno) pretpostavljajući da ću u ovoj godini imati dividendu veću od 12t kn, a za 12-18 mjeseci će mi to vratiti?
zašto ne bi bilo obrnuto pa da ja, sukladno zakonu, na kraju poslovne godine prijavim porez na dividendu. ili da mi tijekom godine (kompjutorski) ustvrde da sam prešao limit od 12t kn pa da tek onda počmu uzimati akontaciju poreza?
samo zato što to mogu snagom i silom tijela državne uprave, a protiv (malih) privatnih dioničara!
[angry]

Shvaćate li sami sebe suviše ozbiljno?

Zanimljivost:
– od 15 722 dionice koliko je jučer protrgovano čak 13 919 tj. 88,53% je kupljeno od strane ROMF-a
– pošto se HT nalazi na najnižoj razini u zadnje tri godine nevjerovatno je da osim ROMF-a ne postoji značajniji interes za ovom dionicom od ostalih investitora
– na ovo cijeni div. yld je solidnih 11% za dioničare koji imaju manje 12 000 kn dividende godišnje


ne bih se suglasio s tvrdnjom da bi drugačija rješenja bila komplicirana, a kamo li prekomplicirana. čak su do sada bila uobičajena, tj. u skladu s dobrim poreznim/poslovnim običajima.
država je ovakvim rješenjem (mislim da čak i nije sukladno zakonu) samo odlučila pokazati zube, tj. tko je jači!
zašto bi mi sada unaprijed oduzeli porez (nepravedno) pretpostavljajući da ću u ovoj godini imati dividendu veću od 12t kn, a za 12-18 mjeseci će mi to vratiti?
zašto ne bi bilo obrnuto pa da ja, sukladno zakonu, na kraju poslovne godine prijavim porez na dividendu. ili da mi tijekom godine (kompjutorski) ustvrde da sam prešao limit od 12t kn pa da tek onda počmu uzimati akontaciju poreza?
samo zato što to mogu snagom i silom tijela državne uprave, a protiv (malih) privatnih dioničara!
[angry]


pa kolega, što vi mislite da porez na dividendu porezna uprva direktno uzima iz dividende? da li porez na dohodak iz vaše plaće direktno izračunava i uplaćuje sebi na račun porezna uprava ili ljudi iz poduzeća u kojem radite zaduženi za obračun plaća? tvrtke koje isplaćuju dividendu jednostavno na sve isplate puknu 12% i to proslijede poreznoj upravi i to je OK jer bi ovako sve tvrtke koje isplaćuju dividendu morale znati podatke o svim svojim dioničarima uključujući i koliko su primili dividendi od drugih tvrtki??!! Zašto bi oni to morali znati, to je moj privatni podatak. ako bi njima porezna uprava javljala o tome kome treba isplatiti puni iznos a kome treba obračunati porez onda bi netko npr iz ADPL mogao o meni znati puno više povjerljivih stvari koje ne bi smio znati. A što ako kod isplate neke dividende mi prelazimo s dijelom te dividend iznos od 12000 a s dijelom ne? zamislite onda tu komplikaciju. a onda još i prirez…
a što se tiče ove drugog prijedloga da se ne oporezuje uopće nego da mi to sami prijavljujemo s početkom iduće godine, može se tako napraviti ali zašto onda i porez na dohodak od nesamostalnog rada isto ne bi bio tako oporezovan nego mi povrat poreza (ako imamo pravo na njega ) dobijemo tek iduće godine ako ga zatražimo.
mislim da je bitno da na kraju taj povrat ipak dobijete…

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

To je sve moglo biti obavljeno u SKDDu.

I ne stoji usporedba. Ovo bi bilo kad da drzava oporezuje i neoporezivi dio place a onda iduce godine radi povrat poreza po zahtjevu.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


To je sve moglo biti obavljeno u SKDDu.

I ne stoji usporedba. Ovo bi bilo kad da drzava oporezuje i neoporezivi dio place a onda iduce godine radi povrat poreza po zahtjevu.


ne može skdd raditi obračun poreza.mislim, sve se može ali bi to trebao biti veliki zahvat u organizaciji poslovanja tamo…
komplicirate kolege, i to jako. vi bi toliko zapetljali porezni sustav da je to prekrasno! i onda bi se žalili na netransparentnost i sporost birokracije.a sve radi nekih cca 1500 kuna koje bi dobili odmah a ne za godinu dana…

evo vam jedna citat iz definicije poreznog sustava
"Poželjan porezni sustav neke države zasniva se na četiri važna načela:
1. ekonomska učinkovitost,
2. pravednost,
3. jednostavnost i provedivost,
4. elastičnost i izdašnost."

vi bi točku 3. srušili maksimalno! [smiley]

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Rotus je u pravu.
Suština odnosa je da je primatelj dividende (eventualni) obveznik poreza, a ne isplatitelj.

A država uzima odmah od isplatitelja, jer je tako lakše. I jer dobiva jeftin novac.
I jer može, ali sve je to bezobrazno i gadljivo.

Poželjan porezni sustav neke države zasniva se na četiri važna načela:
1. ekonomska učinkovitost,
2. pravednost,
3. jednostavnost i provedivost,
4. elastičnost i izdašnost."

vi bi točku 3. srušili maksimalno! [smiley]

Student prve godine informatike vam može napraviti program u sat vremena s samo dva uvjeta, oznaka investitora i visina neoporezive osnovice tako da SKKD može automatski napraviti obračun.

Kod sistema "kriv si dok ne dokažeš da si kriv" računa se da većina ljudi koji ostvaruju pravo na povrat poreza od par stotina kuna neće to zatražiti zbog neinformiranosti ili lijenosti.


Poželjan porezni sustav neke države zasniva se na četiri važna načela:
1. ekonomska učinkovitost,
2. pravednost,
3. jednostavnost i provedivost,
4. elastičnost i izdašnost."

vi bi točku 3. srušili maksimalno! [smiley]

Student prve godine informatike vam može napraviti program u sat vremena s samo dva uvjeta, oznaka investitora i visina neoporezive osnovice tako da SKKD može automatski napraviti obračun.

Kod sistema "kriv si dok ne dokažeš da si kriv" računa se da većina ljudi koji ostvaruju pravo na povrat poreza od par stotina kuna neće to zatražiti zbog neinformiranosti ili lijenosti.
[/quote]

a što je s dividendom koja ne ide preko SKDD-a? Vi bi onda prisilili sve firme da isplaćuju dividendu preko SKDD-a?

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort


a što je s dividendom koja ne ide preko SKDD-a? Vi bi onda prisilili sve firme da isplaćuju dividendu preko SKDD-a?

a što mislite o tomu da ja sam na kraju poslovne godine prijavim sve primitke od dividende i napravim izračun poreza na način kako to rade u nekim skandinavskim državama.
dakle, država mi vjeruje u startu, kasnije provjerava, a ako sam na to slučajno "zaboravio" podsjeti me jednom mail ili sms porukom. jednostavno je i vrlo provedivo!
a zašto to kod nas nije zasad provedivo? zato što ni ova tijela državne vlasti naprosto ne vjeruju svojim građanima ni poslovnim partnerima. [bye]

Shvaćate li sami sebe suviše ozbiljno?



a što je s dividendom koja ne ide preko SKDD-a? Vi bi onda prisilili sve firme da isplaćuju dividendu preko SKDD-a?

a što mislite o tomu da ja sam na kraju poslovne godine prijavim sve primitke od dividende i napravim izračun poreza na način kako to rade u nekim skandinavskim državama.
dakle, država mi vjeruje u startu, kasnije provjerava, a ako sam na to slučajno "zaboravio" podsjeti me jednom mail ili sms porukom. jednostavno je i vrlo provedivo!
a zašto to kod nas nije zasad provedivo? zato što ni ova tijela državne vlasti naprosto ne vjeruju svojim građanima ni poslovnim partnerima. [bye]
[/quote]
ta varijanta je definitivno moguća ali mislim da bi poskupila cijeli sustav naplate poreza a koliko je to danas dopustivo, u ovoj ekonomskoj situaciji, prosudite sami.

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Jednostavnije je ovako da drzava odmah uzme. Bit ce im lakse kad jednog dana ukinu i tu ‘olaksicu’ i naplate porez na dividendu svima. [smiley]

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


Jednostavnije je ovako da drzava odmah uzme. Bit ce im lakse kad jednog dana ukinu i tu ‘olaksicu’ i naplate porez na dividendu svima. [smiley]

a sa našom državom i je to i više nego moguće, pa ukinuli su i one druge povlastice na plaćene kamate za stambene kredite, liječenje i slično

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Zato i kazem. Al’ sve ima svoju granicu.

Gospodi bi dobro dosao jedan kratki tecaj iz diferencijalnih jednadzbi i dinamickih sustava.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

http://www.zse.hr/userdocsimages/stjecanje_otpustanje/HT_stjecanje_otpustanje_2012_HR_46201292832.pdf
Predmet: Obavijest o stjecanju dionica od strane povezane osobe

Gore navedena povezana osoba kupila je, u ime i za račun Raiffeisen obveznog
mirovinskog fonda, 8.861 redovnih dionica Izdavatelja burzovne oznake HT-R-A po
prosječnoj cijeni od 196,479789 kn po dionici.

Nakon stjecanja navedenih dionica, Raiffeisen obvezni mirovinski fond posjeduje ukupno 4.915.785
dionica Izdavatelja, koje čine 6,0030% temeljnog kapitala Izdavatelja, kao i isto toliko
glasova na Glavnoj skupštini Izdavatelja, te 504.995 GDR-a Izdavatelja.

Štednja je mudrost trošenja.

Dakle, od 50x stranic komentara ulagatelja u dionicu jedna tvrtke niti jedan o poslovanju, maržama, budućnosti, utjecaju tečaja, cloud servisu, utjecaju Comnisa već samo o tome da koliko je financiranje države za razliku poreza na dividendu.

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

New Report

Close