ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 17.06.2024. u 12:12
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
209,93
119.242
568
209,00
210,00
-0,47%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Neznam, nebi me začudilo da sada prodam, pogriješim i onda prije dividende bude 50 ili 100 kn viša cijena nego sada. A vrag je u detaljima i ako se ide na njih vrlo vrlo ih je teško pogoditi.

Istina 170 kn ide iz prošle dobiti ali vjerojatno ima još jedna takva slijedeće godine a do onda bi se i posao mogao oporaviti i rasti.

Recimo nacrt(bzvz iz glave) da ada i drosne nakon dividenda na 900 kn ali su jake šanse da se onda do slijedećeg popne na 1150 ili 1200 kao i ove godine. ONda Vam ispada prinos godišnji oko 20 posto ako ste ulazili na 1100 kn a većina ljudi je oko te cifre.. Mislim da treba biti strpljiv jer nije ov Ingra.

IMa puno PROTIV moje teze ali opet…ima i za.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

mene brine što je bila jaaako velika rasprodaja prije objave dividende.

Danas je bilo prilike za dokup i malo za protrejdat. Dio je prošao ispod 1.140 a to možda nećemo uskoro vidjeti. Moguće da se stabilizira situacija kad rasprodaju ovi koji su nagazili na prodaju da čim prije izađu i kapitaliziraju rast. Mislim da je ipak malo pretjerano tvrditi da bi dionica išla ispod 1.100 kn s uračunatih 170 kn dividende, ali i teško da će ozbiljnije prijeći iznad 1.200 kn.

Bez brige, vozi hidra k'o hidrogliser ! [emo_smijeh][emo_smijeh][emo_smijeh]



kolege,

završio sam dosta škole i imam utakmica u nogama ali moram vam odgovorno priznati da trenutne okolnosti prelaze moje intelektualne mogućnosti.
Naime, netko sustavno prodaje po 1170kn, a dividenda koja se nudi je 170kn.
Pa koliko je to postotaka mogućeg prinosa?
??’?
Vjerujte mi ovo je za rubriku vjerovali ili ne.
Pa bolje ima samo kod narko kartela u Kolumbiji, ali tamo te mogu i uhvatiti.
Pa ne dolazi sudnji dan nakon isplate dividende, pa jeste li pročitali poslovno izvješće i planove za dalje!!!


Dividenda,dividenda,dividenda…..kao da je samo dividenda tu u pitanju!Planovi su jedno a činjenice su da je novih poslova 11% posto manje,keša je sve manje i bruto marže su manje…šta će mi dividenda ako će cijena nakon nje završiti u 3pm.
Ja ne znam što je tu čudno?
Kupuje se budućnost,a ona nije bajna.
[/quote]

Tako je, ovdje se bruto marža unazad nekoliko posljednjih godina doslovno raspala pod utjecajem snažne konkurencije i sve nižih cijena usluga, ali i opreme. Također, društvo je u prošloj godini poslovalo s operativnim gubitkom i to unatoč padu troškova osoblja, iznosa knjižene amortizacije i ostalih troškova te prepolovljavanju troškova vrijednosnih usklađenja. Novčani tok iz poslovnih aktivnosti, tako reći se doslovno raspao na 135 milijuna kuna, što je drastičan pad u odnosu na prethodna razdoblja. U situaciji gdje padaju knjižene narudžbe, poslovna realizacija i istodobno bruto i neto marže, a na vidiku još nema oporavka, posve je logično da pada povjerenje u buduće poslovne rezultate ove kompanije.

U tom smislu, ovo je vjerojatno posljednja isplaćena dividenda u ovako visokom iznosu, iako bi društvo teoretski (obzirom na još uvijek snažnu financijsku poziciju) moglo isplatiti još jednu sličnih proporcija. No, imajući na umu njihovu opreznost i konzervativni model poslovanja, čini mi se da ovom i ovako izdašnom dividendom, za Eru naprosto završava era visokih isplata dividendi. Kako bi rekao naš "najomiljeniji" kamiondžija, ‘ko je jamio, jamio je.

A ja ću da dodam: Nije dobro, i zato drž’ te gaće drugari…

Poštovane kolege….. ne mogu vjerovati kakve sve gluposti pišete na ovoj temi. Pa ovo je jedna od najkvalitetnijih dionica u HR, ako ne i u cijeloj regiji ( mislim na dio bivše J…. ). Ja imam ovu dionicu negdje oko 5 godina i donijela mi je samo dobro….. prosjek ulaza mi je negdje oko sadašnje cijene, ako ne računam dividendu…. Dividende sam u tih 5 godina ( računajući i ovu ) dobio oko 1000 kn….. tako da me u stvari ova dionica ne košta "ništa"….. PA VI VIDITE!!!!!
Očekujem rast dobiti ove godine i dividendu slijedeće godine oko 150 kn ( 50 redovna i 100 iz zadržane dobiti ).
SAVJETOVAO BI SVIMA DA NE PRODAJU OVO DIONICU ISPOD 2000 KN………..lp


Dividenda,dividenda,dividenda…..kao da je samo dividenda tu u pitanju!Planovi su jedno a činjenice su da je novih poslova 11% posto manje,keša je sve manje i bruto marže su manje…šta će mi dividenda ako će cijena nakon nje završiti u 3pm.
Ja ne znam što je tu čudno?
Kupuje se budućnost,a ona nije bajna.

Kad vidiš da je dividenda jedini kriterij za ulaganje u ERNT zar te čude ovakva pitanja? Siguran sam da 90% ovih šta viču "dividenda, dividenda!" ne zna čim se ERNT stvarno bavi [bye]

Znaju li uopće o kojim se ugovorima razgovaralo s HT-om i koje su šanse da se ti ugovori dobiju, zašto je izgubljen DTT ugovor u Bosni, kakva je situacija s poslovima i gubitcima u ICT segmentu, zašto Ivan Barać ne uspijeva podići prodaju na istočnom tržištu, kako situacija u Grčkoj utječe na dobivanje novih poslova u R&D segmentu itd.

Važno da je dividenda 170 kn, a odakle će se isplatiti sljedeća dividenda nikoga nije briga.
Cirkus [lol]


Danas je bilo prilike za dokup i malo za protrejdat. Dio je prošao ispod 1.140 a to možda nećemo uskoro vidjeti. Moguće da se stabilizira situacija kad rasprodaju ovi koji su nagazili na prodaju da čim prije izađu i kapitaliziraju rast. Mislim da je ipak malo pretjerano tvrditi da bi dionica išla ispod 1.100 kn s uračunatih 170 kn dividende, ali i teško da će ozbiljnije prijeći iznad 1.200 kn.

mislim da griješiš….sad se namjerno stišće cijena dolje da se izbije što više dionica na ovoj razini, ali u tjednu koji prethodi ex dividend day-u bit će žestok rast na 1350-1400 kn, tako da nakon gubitka prava na dividendu dionica padne na oko 1200 kn gdje je i sada
ja sam danas dokupio, a i dalje sam na kupnji [cool]



Danas je bilo prilike za dokup i malo za protrejdat. Dio je prošao ispod 1.140 a to možda nećemo uskoro vidjeti. Moguće da se stabilizira situacija kad rasprodaju ovi koji su nagazili na prodaju da čim prije izađu i kapitaliziraju rast. Mislim da je ipak malo pretjerano tvrditi da bi dionica išla ispod 1.100 kn s uračunatih 170 kn dividende, ali i teško da će ozbiljnije prijeći iznad 1.200 kn.

mislim da griješiš….sad se namjerno stišće cijena dolje da se izbije što više dionica na ovoj razini, ali u tjednu koji prethodi ex dividend day-u bit će žestok rast na 1350-1400 kn, tako da nakon gubitka prava na dividendu dionica padne na oko 1200 kn gdje je i sada
ja sam danas dokupio, a i dalje sam na kupnji [cool]
[/quote]

100-tka za ovo kolega. I ja se nadam da griješim, ali… trenutni sentiment ne ide u prilog skorijeg jačeg rasta. Jedino što bi moglo pomoći jest da se uključe jači igrači te da se pokrene tk u cijelosti, a možda i bude tako [pray]

Bez brige, vozi hidra k'o hidrogliser ! [emo_smijeh][emo_smijeh][emo_smijeh]



Danas je bilo prilike za dokup i malo za protrejdat. Dio je prošao ispod 1.140 a to možda nećemo uskoro vidjeti. Moguće da se stabilizira situacija kad rasprodaju ovi koji su nagazili na prodaju da čim prije izađu i kapitaliziraju rast. Mislim da je ipak malo pretjerano tvrditi da bi dionica išla ispod 1.100 kn s uračunatih 170 kn dividende, ali i teško da će ozbiljnije prijeći iznad 1.200 kn.

mislim da griješiš….sad se namjerno stišće cijena dolje da se izbije što više dionica na ovoj razini, ali u tjednu koji prethodi ex dividend day-u bit će žestok rast na 1350-1400 kn, tako da nakon gubitka prava na dividendu dionica padne na oko 1200 kn gdje je i sada
ja sam danas dokupio, a i dalje sam na kupnji [cool]
[/quote]

Ma nek si ti u pravu oko kretanja cijene do isplate dividende, no to je kratkoročno špekuliranje koje je potpuno nevažno. Ovdje se raspravlja, ako slučajno nisi primjetio, o recentnim i višegodišnjim trendovima u poslovanju kompanije te kratkoročnom i dugoročnom outlooku iste. Operativni gubitak, rapidan pad bruto i neto marži, pad novčanog toka iz operativnih aktivnosti sa gotovo 400 na 135 milijuna kuna??? I više su nego dovoljan razlog za ozbiljnu zabrinutost, koja ako se ostvari i pretvori u znatno slabije rezultate od očekivanih, može poprilično cjenovno u skorom roku, potopiti ovu dionicu. Niti prošla godina nije bila bajna, no to se još moglo smatrati, ajmo to tako reći jednokratnim ekscesom, no ova je potvrdila da se radi o negativnom trendu, koji prema outlooku za tekuću godinu, iz samog ERNT ukazuje na moguće zaoštravanje problema i daljnji pad poslovanja. Jedina svijetla točka u cijeloj priči je što je kompanija čista od dugova i sa dostatnim financijskim resursima za nesmetano preživljavanje kroz neko vrijeme. No, iako je ovo prethodno izrečeno od velike pomoći, ako se poslovni rezultati nastave i nadalje osipati u ovoj mjeri i ovom brzinom, pouzdano ti mogu reći da to nikako neće biti dobro za cijenu dionice Tesle.

ENT je smeće od firme, neradnici i za par mjeseci će propast OK skužili smo Ne trebate više pisat o lošim ugovorima, poslovima, nesposobnosti Shvatili smo A sad nas pustite Mi smo ribolovci – zabacili smo udice i čekamo , čekamo, A kome je firma loša nek ide u druge – ima ih koliko hočeš Dajte pišite o lijepim stvarima

I dok su puno bolje stajali sa poslovima su isplaćivali manje dividende. A od kad se glava firme našla u problemima počeli su isplaćivati ogromne dividende. Ja se isto nadam da će glupi fondovi barem na trenutak napiriti cijenu na 1350-1400kn kako bi se mi svi mobli istresti. A gdje će onda cijena? Ne bi me začudilo da dirne i 800kn.


ENT je smeće od firme, neradnici i za par mjeseci će propast OK skužili smo Ne trebate više pisat o lošim ugovorima, poslovima, nesposobnosti Shvatili smo A sad nas pustite Mi smo ribolovci – zabacili smo udice i čekamo , čekamo, A kome je firma loša nek ide u druge – ima ih koliko hočeš Dajte pišite o lijepim stvarima

Neradnici nisu iako to na prvi pogled izgleda. To je jednostavna takva industrija, ljudi tu rade na kreativnim projektima, to nije "pokretna traka" gdje od 8 do 16 radiš bez prestanka jedno te isto itd. Tu se radi glavom, ljudi moraju razmišljati, "kreirati", ne može niti jedan slikar npr. mahati kistom od 8 do 16h nego on sjedi, pijucka kavu, razmišlja, radi skice koje jednom sve pobaca pa radi nove itd. dok ne bude zadovoljan na kraju i krene nanositi centimetar kvadrati po centimetar svaki dan, kako mu dođe inspiracija. Znate li vi koliko je dugo Da Vinci radio Mona Lisu? 😀

To što nekima izgleda čudno npr. običaj da se cijeli petak "ne radi" i sl. običaji to je čudno onima koji ne razumiju posao. Radi se. Te prezentacije koje ujutro svaki petak prikažu i nakon toga "odmaranje" do cca. 15-16h pa doma nisu tu bez razloga. To je takva metodologija rada. Mora se svaki petak prezentirati sa par slajdova i par riječi suštinu onoga što je napravljena u prva 4 radna dana, mora se upozoriti na evenutalne probleme, nejasnoće, komunicirati sve rizike itd., konzultirati se u jednom kreativnom "brain-storming" okruženja sa ostalim kolegama, nadređenima itd.

To nije "nerad" nego je to: kreativni rad! Ako će netko reći da ovdje ništa ne rade samo odmaraju i "igraju se prezentacijama" na tjednoj bazi to znači da ne shvaća što znači raditi na osebujnim, "kreativnim", kompleksnim projektima, gdje na početku nije uopće jasno kako će se točno doći do kraja, gdje se od početka do kraja stvari 5 puta preokrenu itd., unatoč svim "planovima projekta", sofistiicranim metodologijama i drugim finesima.

New Report

Close