ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 14.05.2024. u 03:23
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
203,18
125.766
619
203,00
205,00
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Od kada je uveden porez na dividendu, dividendne dionice nisu toliko atraktivne za ulaganje, jer su im i prinosi manji.

I to je jedan od parametara koji se moraju uzeti pri kupnji dionice.

lp

[b]MRAČNI MOD[/b] [b]Do kraja godine raste samo DIOKI zbog Hrvatskih nacionalista koji su ga spasili od zatvaranja.[/b]

02. listopada 2012.
Povodom obilježavanja 30 godina uspješnog rada Ericssona Nikole Tesle u Splitu, u petak, 28. rujna održana je konferencija za novinare na kojoj su, uz mr.sc. Gordanu Kovačević, predsjednicu Ericssona Nikole Tesle, govorili Anđelka Visković, zamjenica gradonačelnika Spita i dr.sc. Srđan Podrug, dekan Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB). Prvim zaposlenicima splitskog tima i zaslužnim partnerima dodijeljena su priznanja i zahvale.
[Okupljeni]

Mr. sc Gordana Kovačević, predsjednica Ericssona Nikole Tesle, komentirajući 30 godina uspješnog rada Centra za istraživanje i razvoj Ericssona Nikole Tesle u Splitu naglasila je:

„Veoma sam ponosna na uspješan rad naše splitske grupe koja, zajedno s svojim kolegama u Zagrebu, inovativno radi i surađuje na najsloženijim i najzahtjevnijim globalnim ICT projektima. Velik doprinos i važna uloga našeg splitskog tima u poslovnom uspjehu kompanije dokazuju da su važni i ravnopravni članovi našeg tima koji skladno funkcionira kao jedan tim. Želim istaknuti da stalno pratimo globalne tehnološke trendove pa zato želimo biti vodeća poticajna snaga u Hrvatskoj, odnosno pokretač promjena koje se velikom brzinom u svijetu događaju na području ICT-a, a koje stvaraju nove mogućnosti za ljude, poslovanje i društvo. Smatram da je to, s obzirom na veoma zahtjevnu gospodarsku situaciju, iznimno važno za našu zemlju u kojoj se bez odgađanja moraju pokrenuti ključni procesi u društvu. Tu prije svega mislim na prilagodbu globalnim trendovima koji zahtijevaju: definiranje prioritetnih područja, stimuliranje bržeg razvoja ICT industrije, povezivanje znanosti, obrazovanja i gospodarstva, orijentaciju na zeleno gospodarstvo temeljeno na suvremenim tehnologijama, razvoj e-uprave te orijentaciju na e-poslovanje u svim sredinama, segmentima i procesima društva.
Zadovoljna sam što smo mi u Ericssonu Nikoli Tesli zapošljavanjem mladih, obrazovnih ljudi koji rade na visokovrijednim poslovima namijenjenim kupcima širom svijeta, promocijom i implementacijom novih informacijsko-komunikacijskih tehnologija kao važnog preduvjeta regionalnog razvoja, prijenosom znanja, vještina i iskustava, suradnjom sa Sveučilištem te podrškom i suradnjom u lokalnim inicijativama pokazali i dokazali kako se i u hrvatskim uvjetima može ostvariti uspjeh te takvi možemo poslužiti kao pozitivan primjer u Splitsko-dalmatinskoj županiji i u cijeloj Hrvatskoj.“
[Okupljeni]

Čestitku i priznanje kompaniji uputila je Anđelka Visković, zamjenica gradonačelnika Spita, riječima:

„Kompanija Ericsson Nikola Tesle tijekom svoja prva tri desetljeća rada u Splitu pokazala je kako se može uspjeti i ostati u vrhu. Ponos su grada i primjer na koji način treba surađivati gospodarstvo i znanost, kako zadržati i razvijati mlade stručnjake, ali i potaknuti druge na rast. Konstantna spona Sveučilišta u Splitu, poglavito FESB-a, i regionalnog ICT lidera otvara vidike i prilike. Danas smo ovdje vidjeli kako rade kvalitetne kompanije s vrhunskim strategijama. Vjerujem da ovaj primjer može motivirati i druge te da imamo još potencijala za postizanje zahtjeva EU agende 2020.“

Dr.sc. Srđan Podrug, dekan Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje iznimno je sretan ovakvom ispreletenom sinergijom:

„Kroz 30 godina razvijeni su raznovrsni oblici suradnje: od rada na diplomskim, magistarskim i doktorskim radovima, praktičnoj nastavi u ICT području koju održavaju stručnjaci kompanije, ETK Ljetnog kampa, nagrađivanja najboljih studenata, donacija za opremanje laboratorija i drugo. Sretan sam što u Splitu postoji destinacija za zapošljavanja i razvoj top talenata, a tu činjenicu zna i nova generacija od čak 620 brucoša koji danas kreću u svoj akademski život.“

U prigodnom svečarskom ozračju, Ericsson Nikola Tesla dodijelio je priznanja prvim zaposlenicima splitskog tima Živani Mijačiki, Vjeranu Radatoviću i Ivi Radoniću za izniman doprinos vrhunskim rezultatima i uspješnoj suradnji Centra za istraživanje i razvoj u Splitu i Zagrebu. Isto tako, Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu, dr. sc. Dinku Begušiću, dr. sc. Tomislavu Kiliću i dr. sc. Nikoli Rožiću dodijeljene su zahvale za dugogodišnju uspješnu znanstveno-istraživačku, razvojnu i obrazovnu suradnju.

Kompanijske komunikacije Ericssona Nikole Tesle

Sto sam napisao u 5. mjesecu ove godine:

worlock, 04.10.2012. u 14:14
Naravno da je ukupna dobit od 140mil puno vise nego sto se realno moze ocekivati gledajuci zadnje dvije godine, ali i treba uzeti u obzir i dvije “nesretne okolnosti” u tom periodu vezane uz slucaj Kazakhstan i propadanje poreznih olaksica u BiH. Uz neki prosjek dobiti od 80-100 mil bi se cijena dionice uz omjer P/E=15 trebala kretati oko 1300-1500 kn.

Naravno da je ovo sve fundamentalno i da u potpunosti zanemaruje stanje na trzistu tj. ponudu i potraznju. Ali ipak neko argumentirano rasclanjivanje u odnosu na neke ovdje iznesene pausalne izjave.

Nakon objave ugovora sa Rostelecom-om je znatno poboljsana projekcija prihoda i dobiti (sto sam takodjer poslije pisao) pa je ocekivana dobit sada oko 130 mil kuna uz prihode od 1800 mil kuna. To je dobit preko 100kn po dionici koja jos vise ucvrscuje cjenovni rang 1300-1500 kn.
Osobno bih, kao sto sam i o tome vec pisao, istaknuo i kolicinu cistog cash-a na racunu koji ne sudjeluje u operativnim prihodima u visini od 400-tinjak kuna.
Za ocekivati je i ponovnu isplatu dividende u iznosu od 100-200Kn pa ako nekome to nesto znaci…
Ulaskom u EU ce strani investitori samo vidjeti dionicu koja je u 48-49% vlasnistvu Ericsson-a i koja odlicno posluje i ima ima fantasticnu bilancu. Mislite da ce im biti zanimljiva?

Ja se ovoj cijeni niti najmanje ne cudim. Cudio sam se neizmjerno na 900Kn i dokupljivao koliko sam mogao. Ovdje ima jos prostora za rast od 10-15%.

Pa ne sumnjam ja da će ERNT na proljeće doći na 1.800 kn, to ova dionica i zaslužuje.

Ono što meni nije jasno volatilnost mišljenja pojedenih analitičara.
Kada bi bili bar malo točniji kod predviđanja, a ne da se odlazi u ovakve ekstreme imali bi puno više ulagača na ZSE.

Zato ljudi i ne ulažu jer im izgleda da oni kojima je to struka ne znaju, pa na osnovu čijeg onda savjeta da ulože?

ERNT mi je jedna od dražih i kvalitetnijih dionica na ZSE (i dionica, a pogotovo firma, ljudi radite strašno dobar posao)

lp

[b]MRAČNI MOD[/b] [b]Do kraja godine raste samo DIOKI zbog Hrvatskih nacionalista koji su ga spasili od zatvaranja.[/b]

doći će do 1400 već naredni tjedan, uz ovakvu konstantnu dobit u ova krizna vremena i povećanje prihoda, dobivanje višemilijunskih poslova ovo je postao blue chip br.1 na ZSE. A svi znamo iz prijašnjih godina kad krene rasti da se oscilatori usiju do beskraja, a i dalje leti u nebo [emo_palacg]

[i] Moji postovi nisu investicijski savjeti, niti nagovor na kupnju ili prodaju dionica, već osobno mišljenje.[/i]

Definitivno izjava vrijedna razmišljanja, jer ako pogledate prodajne naloge, polako se povlače sa razina 1300kn i otvorio se raspon od 1400 do 1700kn, realno mislim da će se cijena do veljače 2013 popesti se do nekih 1650, kada će nakon objave dividende pasti na nekih 1250-1350 kako stoji i preporuka erste analitičara…..

dividenda će sigurno po meni biti izdašnija nego prošlogodišnja od 170kn, uz najavu više dobiti od prošlogodišnje. pa i to je na sadašnju cijenu 13% dividendni prinos a ako bude 200 na sadašnju cijenu je to 16%. pa gdje to još ima u EU [emo_dolar][emo_dolar][emo_dolar]

[i] Moji postovi nisu investicijski savjeti, niti nagovor na kupnju ili prodaju dionica, već osobno mišljenje.[/i]

kolega ne mogu se složiti s Vama. Ja se misli ukrcati kada bude najveća kriza kraj 11 i početak 12 mjeseca. Ja vjerujem RBA analitičarima i kada oni kažu da dionica ide ispod 1000 kn onda ide. Vidi HT.

lp

[b]MRAČNI MOD[/b] [b]Do kraja godine raste samo DIOKI zbog Hrvatskih nacionalista koji su ga spasili od zatvaranja.[/b]

ERNT će rast dokle će fond gurati cijenu, čim se manke slijedi pad. zato je bitno pratiti jer čim fond prestane gurati cijenu gore, svi će početi iskakati van

sve što pišem moje je mišljenje te se ne može se shvatiti kao investicijski savjet ili preporuka za kupnju i prodaju dionica!

evo je brzo na 1500 kuna

ne znam jel brzo ali svijeće svakako sugeriraju daljnji rast

[i] Moji postovi nisu investicijski savjeti, niti nagovor na kupnju ili prodaju dionica, već osobno mišljenje.[/i]

http://www.bloomberg.com/news/2012-10-05/huawei-is-security-threat-u-s-lawmakers-say-after-probe.html

Kad jednom smrkne, drugom …

kad je objava 3Q, koji datum

[i] Moji postovi nisu investicijski savjeti, niti nagovor na kupnju ili prodaju dionica, već osobno mišljenje.[/i]

30.10.

Još vam se nije kasno ukrcati……

Erste: Ulažite u Ericsson Nikolu Teslu
Autor: Dunja Lendić | 15.05, 09.10.2012.

Foto Fotolia

Analitičari bečkog Erste&Steiermärkische Banka daju najvišu preporuku za ulaganje u dionice Ericssona Nikole Tesle. Prema analizi, ti su analitičari revidirali dosadašnja očekivanja poslovanja i kretanje cijene dionica.

“Preporuka za ovu dionicu je povećana s ‘držati’ na ‘akumulirati’. Revidirana je i njezina ciljana cijena pa će u idućih godinu dana dionica Ericsson NT-a iznositi 1313 kuna“, rekao je analitičar Daniel Lion. S obzirom na cijenu od 18. rujna (1140 kuna) kada je rađena analiza, to je povećanje od 15 posto, ali je u odnosu na sadašnju vrijednost dionice na Zagrebačkoj burzi (1165 kn) rast od 12,7 posto.

Riječ je o drugom povećanju ciljane cijene analitičara te banke. Tako je Erste sredinom prosinca 2011. godine smanjio cijenu na 1176 kuna, ali ju je krajem travnja povećao na 1295 kuna. Razlog promjene stava prema Ericssonu je ugovor koji je ta kompanija potpisala s ruskom tvrtkom Rostelecom.

Podsjetimo, krajem lipnja s vodećim ruskim pružateljem telekomunikacijskih usluga potpisan je ugovor kojim je Ericsson NT odabran za proširenje djelatnosti na nove pokretne mreže najsuvremenije tehnologije te za dobavljača mreže za isporuku različitih sadržaja korisnicima.

Analitičar Lion smatra da je upravo ugovor s Rostelecomom potaknuo na povećanje dosadašnjih procjena za 2012. za gotovo 100 posto s obzirom na to da analitičari te banke pretpostavljaju da je ukupna vrijednost ugovora 1,1 milijardu kuna. „Iako nije precizirano kolika je vrijednost ugovora te je objava bila krajem lipnja, efekti tog ugovora bili su vidljivi i u poslovnim rezultatima u drugom tromjesečju, i to za 300-350 milijuna kuna“, rekao je Lion.
Prema njegovim riječima, taj će ugovor imati velik utjecaj i na poslovanje u drugoj polovici 2012. godine.

Vjeruje da bi ukupna vrijednost ugovora mogla biti 1,1 milijardu kuna, što znači da će se gotovo udvostručiti Ersteove dosadašnje procjene kretanja prihoda Ericssona u 2012. godini. Samim time Erste je revidirao i visinu očekivane dividende.

“Mi u Erste&Steiermärkische banci očekujemo rast dividende, što je snažan okidač za dionicu. Prognoziramo da će dividenda iznositi 200 kuna po dionici, a za 2011. iznosila je 170 kuna, što bi značilo da će dividendni prinos biti 17,5 posto. Potaknuto je to lijepim dodatnim priljevom gotovine od ugovora s Rostelecomom”, stoji u analizi te banke.

Analitičari također smatraju da je treće tromjesečje okidač za cijenu dionice jer očekuju snažan poslovni rezultat koji bi im također trebao pomoći u procjeni stvarne težine ugovora s Rostelecomom. „Proteklih godina najbolje vrijeme za ulaganje u dionice Ericssona bilo je između rujna i prosinca jer je to najbolje vrijeme za izvlačenje najveće koristi od rasta cijene dionice uoči dividende. Daljnji protok vijesti glede novih poslova Ericssona dodatno će utjecati na cijenu dionice”, zaključio je Lion.

New Report

Close