Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ono što bi mene osobno jako zanimalo kada bi neki od trejdera iskreno iznio koliko je sredstava utrošio npr u prošloj godini ili nekom periodu na transakcije? Ali iskreno i koliki postotak njegove “dobiti” otpada na trgovanje. Trejder je osokoljen jednim dobitkom a gubitke potiskuje.
Value investor ulaže u tvrtke a trejder u dionice.
Na ZSE postoje čak grupe trejdera koji dogovorno dižu ili spuštaju cijenu.
Trenutna cijena i kratkotrajan trend nemaju nikakve veze s vrijednošću, čak štoviše mogu često ići u kontra smjeru.
Na ZSE ima definitivno puno mazohista jer radije će uložiti u bankrot tvrtku nego u stabilnu koja čak redoviti isplati dividendu ili sigurno neće u narednih 10 godina bankrotirati. Samo zato što je P/B 1 a ne npr. 0,15.
Meni je to kao zalijevanje korova. No vjerojatno većina njih ne zna previše o cvijeću pa je bitno da se “zalijeva”.


Ono što bi mene osobno jako zanimalo kada bi neki od trejdera iskreno iznio koliko je sredstava utrošio npr u prošloj godini ili nekom periodu na transakcije? Ali iskreno i koliki postotak njegove "dobiti" otpada na trgovanje. Trejder je osokoljen jednim dobitkom a gubitke potiskuje.
Value investor ulaže u tvrtke a trejder u dionice.
Na ZSE postoje čak grupe trejdera koji dogovorno dižu ili spuštaju cijenu.
Trenutna cijena i kratkotrajan trend nemaju nikakve veze s vrijednošću, čak štoviše mogu često ići u kontra smjeru.
Na ZSE ima definitivno puno mazohista jer radije će uložiti u bankrot tvrtku nego u stabilnu koja čak redoviti isplati dividendu ili sigurno neće u narednih 10 godina bankrotirati. Samo zato što je P/B 1 a ne npr. 0,15.
Meni je to kao zalijevanje korova. No vjerojatno većina njih ne zna previše o cvijeću pa je bitno da se "zalijeva".

Svi kao znaju value investing od Grahama i onda zaborave ili prešute da tih PE 3 ili PB 0,10 ne znace apsolutno nista ako firma ima pad prihoda i konstantne gubitke – što je u biti uzrok tih slabih valuacija.

Na ZSE je PB ako je nizak nizak i ne gleda se nista drugo, a to je tako lako da čovjek pogubi novce.

Nije DOW 30 toliko skup koliko je manje riziučan od relativno jefitnijih dionica/firmi.

Coca Cola je imala i PE 70 ali je opravdala taj PE u budućnosti maksimalno.

Kod nas ga imaju DDJH i PTKM. Također vrhunske firme sa široko diverzificiranom prodajnom bazom, neovisnosti o politici i neutralnim vodstvom[emo_palacg]

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Gledam ovo sto se dogadja, npr. na tuhu, krcao sam se ispod 1000 kn, od 25.3. 2011 do 25.9.2012 (tek sad vidim kalendarsku pravilnost) u rasponu od 920 do 990, kasnije nisam jer je ispunjavao moj postotni maksimum jedne dionice i drzao ga pukim rastom vrijednosti. Svejedno mi zao sto ga se nisam nakrcao kao kodt tj. sve sto sam mislio i za ovu godinu. Ove godine sam ga ganjao 1200-1300, ali nista. Gotovo je s mojim GARF investiranjem (growth at funny price). Nece vise biti i rasta i P/E 7-8 i dy desetak posto, i ovaca i novaca. Slijedi GARP, a za dalje cemo vidjeti.

ups, iskovani akronim je GAFP a ne GARF


Revolucija djeluje:

Radio Mileva radi kao urica?
INDG pobjednik dana,za sada.
A to je to tek početak.

U INDG će teći med i mlijeko,ali treba biti prisutan na izvoru!!!!

Plavi, Lopina, Zimzelen i Golub. Svi u istoj dionici.

Cream of the crop in Croatian pumping scene. At least what is left of.

March madness gets into full swing.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Gledam ovo sto se dogadja, npr. na tuhu, krcao sam se ispod 1000 kn, od 25.3. 2011 do 25.9.2012 (tek sad vidim kalendarsku pravilnost) u rasponu od 920 do 990, kasnije nisam jer je ispunjavao moj postotni maksimum jedne dionice i drzao ga pukim rastom vrijednosti. Svejedno mi zao sto ga se nisam nakrcao kao kodt tj. sve sto sam mislio i za ovu godinu. Ove godine sam ga ganjao 1200-1300, ali nista. Gotovo je s mojim GARF investiranjem (growth at funny price). Nece vise biti i rasta i P/E 7-8 i dy desetak posto, i ovaca i novaca. Slijedi GARP, a za dalje cemo vidjeti.

Ja rezem sva kada predje 10% portfelja. Ali dobro netko je ofenzivniji, netko konzervativniji ulagac.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



LPLH više nije brodar.

– nakon više tisuća napisanih postova tipa hvalospjeva o najboljem brodaru LPLH, gospon Lopina (autor tih drukerskih postova najniže vrste) konačno došao do zaključka kako LPLH više nije brodar.

– jesan li vam lijepo i na vrijeme napisala kako će oni prvi bankrotirati u brodarskom sektoru.

– I lobve this game.
Pozdrav !
[/quote]

Zabavni jeste ali nekako mi se čini da ste se počeli gubiti u konstantnom omalovažavanju. Predlažem vam da malo detaljnije proučite LPLH. Bankrotirala je, prema svemu sudeći, Lošinjska plovidba brodarstvo d.o.o. Postoji jedna izvjesna razlika između nje i LPLH.
I usput, malo vam je bezvezna konstatacija “danas su vam svi ti brodari pali od 2.5 do 11%” nakon što su ti isti brodari od početka godine porasli 80%.

Revolucija se nastavlja:
INDG…_zvijezda koja se budi i to nitko ne može zaustaviti,jer zvijezda je
zvijezda
ali odat ću vam još jednu zvijezdicu
AMDN
/ulazio sam na 20 do 25/
Zašto,što bi pitao gosp.Twikser.
Još jedan pušing,što će konstatirati Ivana.
Dokapitalizacijom po 220 država stiće 40% vlasništva,a firma ostaje bez dugova i cjelokupna
imovina se sastoji od turstičkog zemljišta i apartmanskog naselja koji bi već ove godine trebao ostvariti pozitivan poslovni rezultat-
Kronični gubitaš postaje firma koja zarađuje.To se zove promjena smjera,a u
atletskim sportovima za to se troši najviše energije,dolazi do preopterečenja
mišića,pokoji put i do teških ozljeda.Ali ako prolazi atleta dobija na cijeni.
poslije uspješne sezone država bi trebala prodati svoj paket,ali može i popaliti
najveći dio zemljišta i izaći iz vlasničke strukture,ali Bv nebi trebao pasti
ispod 220 kn.Naravno da je to izgledan scenarij naplate u zemljištu ako to
zemljište bude vrijedilo više,tj BV bi trebao biti znaćajno veći od 220kn.Ipak kako će KAPT/kapitalni fond/ i nakon
dokapitalizacije zajedno sa državom imati preko 80% ne vjerujem da će radi
19% državnih neprijatelja broj 1,tj male dioničare,raditi bitno na njihovu štetu.Dakle,država bi mogla biti korektna.Bilo bi nerazumno tvrditi da će
država biti racionalna i da će raditi u svoju korist,jer ovo može ići
podobnima sve po osam.I to je rizik kojeg prihvaćam,jer sa ulazom od
25 sam kupio imovinu od 220 koja bi trebala početi zarađivati ili barem ne gubiti na supstanci.
Koliko bi budući kupac mogao platiti državni paket?
Od 1 kn za podobne do 220 kn po vrijednosti imovine.
Mislim da bi to trebalo biti u sredini,recimo 100.Dakle,čekam 300% zarade
ili ostajem doživotno i čekam rasplet,tj isto 300% u nekom budućem životu!!!

U INDG,zvijezdi koja se probudila i AMDN zvijezdici koja bi uskoro mogla
zasijati moram se ćuvati da u slućaju naglog bljeska ne oslijepim.Kupujem
naočale,nema druge!!!!!



Revolucija djeluje:

Radio Mileva radi kao urica?
INDG pobjednik dana,za sada.
A to je to tek početak.

U INDG će teći med i mlijeko,ali treba biti prisutan na izvoru!!!!


INDG_zar ne gosp.TWikser?
Nažalost,sudjelujem uglavnom u PR,puno pričam a malo zarađujem radi malog uloga.
Pokoji put treba imati i sreće je moj ulog u svim ZIF ćami u ćorsokaku i ni jedan da povuće i “otključa vrijednost”.

Plavi, Lopina, Zimzelen i Golub. Svi u istoj dionici.

Cream of the crop in Croatian pumping scene. At least what is left of.

March madness gets into full swing.

[/quote]



LPLH više nije brodar.

– nakon više tisuća napisanih postova tipa hvalospjeva o najboljem brodaru LPLH, gospon Lopina (autor tih drukerskih postova najniže vrste) konačno došao do zaključka kako LPLH više nije brodar.

– jesan li vam lijepo i na vrijeme napisala kako će oni prvi bankrotirati u brodarskom sektoru.

– I lobve this game.
Pozdrav !
[/quote]

LPLH je dalje brodar.Sa jedim novim brodom.Svaki brod se vodi kao posebno poduzeće da jedan brod ne potopi cijelu flotu kada krene naopako.
Efekti:što imaš manje brodova manje gubiš jer sada brodovi “voze”gubitke.
Ispravak:kako LPLH hollding u svom vlasništvu ima samo jednu lađu,i 50% vlasnički udjel dioničarima pripada pola od jedne lađe_istina novi brod
ali i znaćajne kreditne obveze po tom brodu i znaćajno veće kamate po kreditu
u odnosu na ATPL ili TNPL koje uživaju visoki renome kao dobre brodarske firme
u svjetskim razmjetima.
Ipak i pored te polovine jednog broda u vlasništvu BV =NAV= 240 kn
P/NAV=40/240 =0,15
Vi ćete kupovati LPLH sa izvještajem 3Q 2013.kada ćebiti jasno da LPLH posluje sa dobitkom jer bi turizam i brodogradnja trebali zaraditi više nego što će pola broda spušiti.
Dakle,LPLH je i dalje najeftiniji brodar koji to više i nije.
ATPL se trži na 0,35 BV,oprez…nije napravljen otpis zbog pada vrijednosti flote_zato sam napisao BV
TNPL se trži na P/NAV ispod 0,25 oni su napravili korekciju vrijednosti flote,prodajom brodova uz ovakve korekcije ubuduće se nebi trebali stvarati
jednokratni gubici,a i amortizacija će biti manja što bi u konačnici trebalo
dovesti do manjih gubitaka i čak ostvarenje dobiti uz manji oporavak vozarina!!!!!
Dakle,od brodara bih kupovao:
Što se tiće PR 1.ATPL 2.ULPL…
zadnje mjesto ostala tri,ne može gore
Fundamentalno
1.LPLH
2.TNPL
3.ATLP
4.ULPL-dužni kao Grčka,oni su ćudo
JDPL stavite gdje hoćete,nisam u toku

Brodari su najviše skoćili ,osim LPLH.
Što kaže domaći 1984:Veliki gubici a cijene skaću.Kako je to moguće?.Odgovor je:
Velika pocijenjenost i niski P/BV,a tek poslije potencijalna dobit u budućem poslovanju.Ako je bude ide to gore još nekolikostotina posto!!!!Pu prema NAV
uvijek moguć.Zašto ne i preko!!!!

Na ZSE teče med i mlijeko!!!!!!

1Q 2013 in the books.

Jedina dionica sa kojom sam uspio napraviti minus je HLF. [emo_smijesak]

Ovako nesto ce se tesko ponoviti.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

stvarno pitanje je sto slijedi, evo bas danas citam u lideru neke literarne akrobacije oko toga jesmo li u bikovskom vremenu ili smo se i ove godine prerano ponadali. hm…
i isto se pitam sto ce biti sa ciprom i slovenijom. izgleda da ce svaka zemlja imati svoju godinu, nakon islanda, irske, portugala, madzarske, grcke, italije eto nam sada novih pacijenata. ili je ovo drugacija situacija?
jedino sto mi se cini da moze biti presudno je ulazak u eu i priljev vanjskog kapitala kao i u posljednjem ciklusu rasta, valjda ce se ponoviti. u suprotnom bi mogli biti u banani jos jako jako dugo… svi skupa neovisno o sektoru i investicijskim pristupima

New Report

Close