Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

yieldchaser, 13.05.2024. u 23:42










Končar Omnipotentna Digitalna Tiskara (Novca)

Osjećam se ugodno u sa debelo preko 40% u toj digitalnoj tiskari. Sviđa mi se cijela priča i sviđaju mi se performanse. Trenutno i u bližoj budućnosti IMO nema bolje priče na ZSE. Možda je ima pa ju ne vidim, ali rezultati “dista” su da padneš na zadnjicu. Godinama nisam vidio nešto toliko dobro. Istinski jednorog. Naravno da na sve to utječu aktualna tržišna zbivanja, ali ona i jesu dio cijele te fenomenalne priče.

 

KODT.

 

– gospon Y. drago mi je da pišete na ovoj temi jer sam se tu nekako počela osjećati usamljeno.

– trenutno je dobra ova tema, nema drukanja, a puno toga što je u prethodnom periodu napisano na ovoj temi je opravdalo naziv BB.

– evo i vi gospon Y. niste vjerovali u taj KODT a sada vam je 40% portfelja.

– meni je taj KODT preko 70% portfelja, na njemu sam lijepo zaradila a nadam se i daljnjoj zaradi na toj dionici.

– ne mora ta zarada ponovno biti 100% godišnje, dobre su i godišnje zarade od 20%.

 

– gospon Y., zanima me vaše mišljenje, koliko je opravdano imati tog KODT u portfelju u %.

 

yieldchaser, 13.05.2024. u 23:53










Hoće li KODT jednog dana koštati ko MDKA?

Gotovo je tragično da je pred nekoliko godina bilo moguće kupiti i ne tako minijaturnu količinu Medike po komotno ispod 15.000HRK. Goooolema izmakla korist. A lako da većini nas koji nismo u toj dionici, ta ista korist izmiče i sada. Nalazimo stotinu razloga za ne kupiti ju, a sve dok previđamo tisuću razloga zašto ju kupiti.

 

KODT, MDKA.

 

– hoće li KODT jednog dana koštati kao MDKA ?

–  da, u to sam i više nego sigurna.

– kad je počeo rat u Ukrajini sam se odlučila za ove dvije dionice da mi budu glavne investicije, plus još neke banke.

– KODT i MDKA su dosta sigurne investicije, ali kod dionica vam ne postoji ta 100%-tna sigurnost.

– evo primjera za KODT, jači potres u Zg, veliki požar, veća greška na velikoj seriji transformatora… i koliko bi vam onda vrijedila dionica KODT ???

– zbog tog rizika idemo u disperziju rizika kupujući više različitih dionica i investirajući u različite klase kapitala.

– zašto vam hotel nije dobar, dođe potres ili požar i više ga nema, znam postoje osiguranja imovine…

– neki dan gledam veliki pad na MDKA, mislim se sigurno neki veliki požar ili takvo nešto, ali vidim samo imamo neki veliki požar u jednoj marini.

– sada vidimo nekome zatrebao keš i s 20 dionica zatukao cijenu i na ispod 6.000e.

– dosta sam o tome pisala, dionica MDKA je dosta nelikvidna, ali sada vidimo da postoji veliki interes za kupnju na 6.000e , i bez problema idu i veći prometi.

– isto tako smo vidjeli kada MDKA dijeli dividendu od 900e bez ikakvih problema ide na cijeni preko 7.000e.

– da skratim priču, MDKA je dosta dobra dionica s sigurnim poslovanjem i dobiti, a daje i redovnu div., morate znati da na tržištu imate samo cca. 1.000 dionica MDKA s kojima se trguje na burzi.

– moje mišljenje je, kad je sigurnost u pitanju MDKA je puno sigurnija dionica od KODT.

– ali kada gledamo rast cijene dionice to je svakako KODT.

– sad se vraćam na početak, u jednom disperziranom portfelju svakako su dobrodošle dionice KODT i MDKA, (ove dionice nisu zgodne za usporedbu).

– morate se sami odlučiti koliko čega imati u portfelju, ja sam vam napisala da mi je KODT preko 70%, ali sam vam isto tako napisala da to nije dobro, nije dobro imati toliko puno jedne dionice u portfelju.

– zbog tog mog stila investiranja imam velike prinose.

– ali ti veliki prinosi su vam golub na grani dok i ne unovčite.

– ako ih unovčim tada mi inflacija jede glavnicu…

– zbog toga sam išla u turistički biznis jer inflacija ne jede nekretnine.

– a imam puno toga i u dioničkom biznisu koji mi ostvaruje veliku dobit i donosi male ali slatke dividende.

 

ivana7, 19.05.2024. u 14:36

 





yieldchaser, 13.05.2024. u 23:42













Končar Omnipotentna Digitalna Tiskara (Novca) 

Osjećam se ugodno u sa debelo preko 40% u toj digitalnoj tiskari. Sviđa mi se cijela priča i sviđaju mi se performanse. Trenutno i u bližoj budućnosti IMO nema bolje priče na ZSE. Možda je ima pa ju ne vidim, ali rezultati “dista” su da padneš na zadnjicu. Godinama nisam vidio nešto toliko dobro. Istinski jednorog. Naravno da na sve to utječu aktualna tržišna zbivanja, ali ona i jesu dio cijele te fenomenalne priče.

 



 

 

KODT.

 

– gospon Y. drago mi je da pišete na ovoj temi jer sam se tu nekako počela osjećati usamljeno.

– trenutno je dobra ova tema, nema drukanja, a puno toga što je u prethodnom periodu napisano na ovoj temi je opravdalo naziv BB.

– evo i vi gospon Y. niste vjerovali u taj KODT a sada vam je 40% portfelja.

– meni je taj KODT preko 70% portfelja, na njemu sam lijepo zaradila a nadam se i daljnjoj zaradi na toj dionici.

– ne mora ta zarada ponovno biti 100% godišnje, dobre su i godišnje zarade od 20%.

 

– gospon Y., zanima me vaše mišljenje, koliko je opravdano imati tog KODT u portfelju u %.

 

Ja jako zadovoljan i s 20% godišnje, pogotovo ako je iz godine u godinu.

Koliko je % KODTa opravdano imati u portfelju? Vjerojatno i preko 60%, ovisno o tome koja su nam druga ulaganja i na koliko smo rizika spremni. Taj rizik je jako malen na KODT, upravo zato jer se “sve već zna” par godina unaprijed, ali moguće su i navedene izvanredne okolnosti koje bi zaustavile rast. Točno je da imovina osigurana i sve to…ali ako ne proizvodi, tj. ako neko vrijeme be proizvodi, dobro je pitanje koliko bi dionica vrijedila?

Ja ga imam manje od 50% jer vjerujem i u ostale dionice koje imam, iz razloga koje sam više puta naveo, a i daju solidne dividende. Nije mi razlog taj da se ne želim izložiti previše rizika pa mi je problem i izgubiti novac, tj. zaraditi manje.

IGH i VART.

 

– danas su ove dvije dionice, glavne uzdanice mog prijatelja Kriala i gospon Brankeca pobjednice dana.

– IGH je pao -9.77% na solidnom prometu za tu nelikvidnu dionicu i VART -18.18% (dobro je dok cijela investicija ne uđe u minus).

– taj gubitak stvarno ništa ne znači mom prijatelju Krialu i gospon Brankecu, jer njih ono što ih ne ubije, to ih dodatno ojača.

Informanka.

 

– ovaj tjedan plus od +0.8%, u ovoj godini +48.5%.

– ovaj tjedan jedna KODT rast (kojega imam više) i druga KODT pad (koju sam dokupljivala).

– još su mi manji rast ostvarile banke i ovaj tjedan sitan rast od +0.8%.

– puno sam trgovala, dosta sam imala keša (od prodaje KODT), a ovaj tjedan sam kupovala i to samo KODT.

– KODT sam prodavala po skupoj cijeni i sad sam ponovno kupila KODT po nižoj cijeni, zarada zanemariva, ali sam ostvarila promet na ZSE i omogućila mojim brokerima da i on i nešto zarade.

– trenutno mi je taj KODT 74.9% portfelja, stvarno previše.

– ovaj tjedan neću ništa trgovati, imam previše prometa u ovom mjesecu, a sljedeći mjesec ponovno KODT ako bude toga jeftinog, još imam keša.

Informanka.

 

– u ovom tjednu sitan minus od -0.1%, u ovoj godini +48.4%.

– jedna banka sitan minus, druga banka sitan plus, glavne uzdanice na cijenama od prethodnog tjedna.

– ovaj tjedan nisam ništa trgovala.

– KODT i KODT2 su mi došli do točno 75.0% portfelja, koliko puta moram napisati da to nije pametno ali u slučaju rasta donosi veliki profit.

ivana7, 31.05.2024. u 22:18

Informanka.

Redovito Vas pratim i posljednju godinu investiram u dionice identične Vašem portfelju i to s velikim uspjehom. Hvala na savjetima. Vaše mišljenje o Podravskoj banci (PDBA) i  Monperinu (MONP)?

– u ovom tjednu sitan minus od -0.1%, u ovoj godini +48.4%.

– jedna banka sitan minus, druga banka sitan plus, glavne uzdanice na cijenama od prethodnog tjedna.

– ovaj tjedan nisam ništa trgovala.

– KODT i KODT2 su mi došli do točno 75.0% portfelja, koliko puta moram napisati da to nije pametno ali u slučaju rasta donosi veliki profit.

 

Informanka.

 

– u ovom tjednu +0.5%, u ovoj godini +48.9% (nikako da dođem do tih 50%).

– ovotjedni rast mogu zahvaliti svojoj uzdanici kojoj najviše vjerujem a to je KODT.

– u ovom tjednu sam malo i kupovala KODT i KODT2, bila sam i u petak na kupnji ali jednostavno nije išlo, imam osjećaj da se pomalo diže ljestvica, a ta KODT mi je trenutno 75.9% portfelja.

– osim KODT, na sitnoj sam kupnji ERNT, PLAG i ADRS2 (toliko da i to pratim, ako ih kupim bolje ih pratim, samo su moje kupnje dosta niske tako da mi se čini da neće ništa biti od tih kupnji, makla sam se sa kupnje MDKA, kad ju srušite na 6.000e ću se uključiti u igricu, imam keša od turizma a biti će i nekih velikih dividendi.

– uživajte i vi u ovoj igrici na kojoj se mogu zaraditi veliki novci, gledam indeks Crobex, do sada nisam obraćala pažnju na to, ali evo njega na 2.803 boda.

– OTP indeksni je za ovih 6mj. zaradio odličnih 11.53%.

– na žalost morate znati da se na dionicama mogu i pogubiti veliki novci a to najbolje znaju moj prijatelj Krial i gospon Brankec.

– ako ne znate kako ???, tu vam je OTP indeksni dok stvari idu pozitivno držite, kad okrene u minus prodate i kapitalizirate dobit.

– stvarno vam nije teška misija da izbjegnete sve one dionice na kojima vam drukaju moj prijatelj Krial i gospon Brankec i njihovi trolovi.

zeki, 02.06.2024. u 16:23


Redovito Vas pratim i posljednju godinu investiram u dionice identične Vašem portfelju i to s velikim uspjehom. Hvala na savjetima. Vaše mišljenje o Podravskoj banci (PDBA) i  Monperinu (MONP)?



 

– gospon Zeki baš mi je drago da barem jedan investitor prati ovi što pišem.

– nekako se glupo osjećam kada između dviju “Informanki” nema baš nikakvih komentara a ni prijedloga za BB, nekad je ovu temu pratio gospon Y. ali i on otišao na onaj najnoviji forum.

– znam nije baš jednostavno doći do ove teme i vidjeti je li se tu što piše, ali ako se malo potrudite uz par klikova…

– a vi gospon Zeki ako me pratite u investiranju morali bi imati i slične prinose kao i ja.

– PDBA i MONP su dobre sporedne investicije ako vam je glavna investicija KODT.

– uvijek je dobro biti disperziran kod investicija, a sada koliko posto biti u glavnoj investiciji, a koliko u sporednim investicijama, na to pitanje nemam ni ja točan odgovor.

 

PDBA.

 

– mala banka, ali dobra, ima i dividende.

– iznenadila sam se kad sam vidjela da je banka u većinskom vlasništvu talijanske dijaspore.

– ako imate ovu banku dobro bi bilo da imate i IKBA, ipak mi se čini malo bolja iako isplaćuje manju div.

– dobro bi bilo da imate i ZABA, velika likvidnost, dobra div., ali je i malo preskupa.

– u svakom slučaju ako imate keša puno bolje vam je s tim novcima kupiti dionice banke nego taj novac staviti u banku (np. oročena štednja).

MONP.

 

– to mi je bila neka čudna dionica, uzmem njihovo izvješće i idem računati.

– imam neke svoje formule po kojima biram dionice na kojima bi mogla najviše zaraditi.

– nekada ni sama nisam vjerovala u te moje izračune, ali već godinama te moje formule ne griješe.

– i tako meni ti izračuni izbace fenomenalne izračune za MONP, a iskreno nisam ni znala što je to.

– ali isti izračuni mi kažu da je KODT ipak puno bolji odabir.

– i potom ja tjedan dana isto kao profesor Baltazar šetam i razmišljam, glavno pitanje mi je bilo da li smanjiti ili povećati portfelj s različitim dionicama.

– ja se bavim turizmom, a imam i relativno dosta dionica PLAG.

– i nakon dosta dana razmišljanja odlučim ne kupiti MONP, odlučim se za prodaju PLAG i za još dosta toga.

– i sa svim tim novcima pomalo dokupljujem i dokupljujem KODT i KODT2.

– i danas mogu reći da nisam pogriješila,

– MONP je lijepo narasla ali KODT znatno više.

– pogriješila sam što nisam prodala i kompletan turistički biznis, na to gledam više kao na nekretninski biznis ili bolje rečeno na jednu dobru disperziju naspram dioničkom biznisu.

– ipak bi bio prevelik rizik da sam sve to prodala i sa svime ušla u KODT.

– kad uhvatim malo slobodnog vremena napisti ću vam dosta toga zašto i dalje KODT.

@ ivana7

Hvala.

New Report

Close