Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ispuhujem se uz excel tablice, jutros lopatao snijeg prvi put ove godine, blizina mora me skoro izvukla ove godine, volim Aspenski ugodjaj, ali ne oko svoje kuci. Sjetio se zloceste djece, studirao sam u Zagrebu davno kad su isli na radiju, snimali smo ih na kazete:
Vaš link …

EV/EBIT best buy: JDGT, dividendusa s lagano padajucom dobiti koju cijelu skuri u dividendu na vrhu ove tablice, ima cudo od ove multiple. Mislim, tu sam unutra i sve sto ocekujem od godisnjeg prirasta na JDGT je onih 10% dividende.

Ima netko od znalaca volje elaborirati razlike u primjeni P/E, EV/EBIT, EV/EBITDA?

@Drevil( i nisam znalac)

EV/EBIT je zapravo što? dobit prije kamata i poreza, EBITDA dodaje amortizaciju i deprecijaciju(nama bitna samo amortizacija).

Sada razmišljaj ovako; kojoj je firmi bitno da kroz EBITDU prikaže što manju multiplu u odnosu na EV? Pa ono koja ima visoku amortizaciju tj kapitalna ulaganja(teška industrija, postrojenja i ostali). Ja EBITDA koristim za PTKM, DDJH i ADPL recimo. ERNT mi je bitniji EBIT ali kako oni nemaju duga onda ti I u EBIT ne treba pa imaš EBT.

Uglavnom, PTKM nema uopće EBITDA pozitivan, DDJH malo bolja, ADPL ima svakako, često i oko 1/4 mcapa.

JDGT je posrednik u putovanjima i prijevozu robe(ship broker)(ako nisam u krivu) i oni nemaju neku visoku amortizaciju jer ne ovise o dugotrajnoj imovini već znanju i know-how-u itd…

Njima nema velike razlike u PE i P/EBITDA kada nemaju niti visok I niti T(imaju kao svi) niti A.

I JOŠ JAKO BITNO; nije JDGT EV visok nego je nizak a EBITDA normalan pa ti EV/EBITDA ispada kao super multipla a u biti je samo smanjeni EV i dobiješ manju multiplu.

EV= mcap + debt – cash(cijela kratk. fin. imovina)

Ajmo za JDGT; 74 milijuna + 1,1 milijuna(debt prema bankama kratki i dugi) – 41 milijun ( kratka fin imovina) i dobiješ = 75-41 = 34 milijuna a EBITDA(ttm)ti je 16 milijuna= 34/16= 2,1

Moje dionice su ti tu još imale neku svoje metodu ali nema smisla cjepidlačiti ovo je samo da ti objasnim.

Ali tu ti je PE za JDGT puuuno bitniji pošto nemaju duga koji bi opteretio E i nemaju amortizacije za E pa je sam E ok. EV je nizak zbog puno casha i ova metoda je loša(bolja je ona moja od prije par postova gdje algebarski sve izmanipuliraš pa je jednostavnije).

Za firmu koja ima visoku amortizaciju ili dug (atgr) ti je bitnija EV/EBITDA ili EV/EBIT.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

@Drevil evo ti nesto za igru; jednostavna algebarska manipulacija

EV=mcap+debt-cash / (dodamo cash na obje strane)
EV + cash=mcap + debt /(oduzmemo debt sa obje strane)
EV + cash – debt = mcap

Opa sad je zanimljivije; a kako da dobijemo EV nego prosječnom multiplom EV/EBITDA za sektor recimo 6.

Onda je JDGT EV = 6*16= 96 + 41 -1 = 136 milijuna dok je sada MCAP 74 milijuna dakle imaš vrijednost koja je 62 milijuna manja.

Ipak, sa MCAP-om na ovaj način dobiješ i puno višu PE multiplu što nije dobro za valuaciju.

Onda bi imao PE koji je duplo lošiji tj oko 22.

Uglavnom igraj se i manipuliraj uz vizualizaciju što radiš, vidjeti ćeš da je rijetko što prejeftino ili preskupo.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Domach hvala,
da vidim da li sam dobro pohvatao: dakle za firme koje imaju visoku amortizaciju i P/E i EV/EBIT su nepotrebno strogi tj. povećani jer im je nazivnik umanjen pa je EV/EBITDA primjereniji iako blazi.
Za firme s visokim dugom P/E je manji od EV/EBIT zbog manjeg brojnika i zato zvuci povoljnije, pa su EV/EBIT i EV/EBITDA primjereniji iako strozi.
Sto je sa suprotnim utjecajem duga u E nazivniku koji je umanjen za kamatu prema EBIT nazivniku ako je dug kamatonosan?



Drugo….zna se kome sam prodao Solaris i da ga taj isti može napuhnuti pa onda uvaliti dugoročnima, jer Solaris nema zašto rasti…

Solaris.

– SLRS, to je bilo stvarno jeftino, zbog toga sam ga i kupila.
– vi ste uočili kako se to čudo bez problema može napucati,
– ali to isto je uočio i gospon xy,
– stvarno se može napucati, ali izići iz toga ???

Pa evo kako izgleda kupio sam i ja nešto što je xy odbacio kao niš koristi. Ubacio sam u košaricu 1600 komada INDG-R-A. Po pisanju na blogu nisam kupio od njega jer mi je ulaz mrvicu niži ali kao da jesam jer je on prodavao istovremeno kad sam ja kupovao.
Kocka je bačena. Nadam se uspješnoj nagodbi…a nada umire zadnja[emo_beztona]

PS: razlog kupnje indg je jednostavan, večina vjeruje da indg ide u vječita lovišta a ja volim biti u manjini[emo_smijesak]…a i trebat će Ivani materjala da se naslađuje ako indg rikne…[emo_smijesak]

Laži izmišljaju ljubomorni i nesposobni šire ih budale a vjeruju idioti!!!

@Doktor Zlo;

Za prvo pitanje da; nađi mjeru za svaki sektor tj industriju i onda mjeri po prosjeku sektora – EV/EBITDA za težu industriju, EV/EBIT za zaduženu ali bez puno amortizacije.

P/E ti može biti opći mjeritelj kroz industrije ali samo pokazatelj, nikako jedino sredstvo.

ZA firme sa velikim dugom normalno je da će P/E biti lošiji jt viši od P/EBIT jer ćeš dug maknuti kroz micanje I tj interest. Npr. ATGR ima E 55 milijuna a EBIT 350 milijuna – to su drastične razlike. Normalno, odmah vidiš da je Kolinska uzeta na dug i imaš masu dugih kratkih obveza na bilanci.

Dug ti samo i je kamatonosan kontra tebe jer I je interest tj kamata na posudbu.

Hoteli recimo ulažu jako puno u obnavljanje i izgled – dok to jako košta, povećava dugotrajnu imovinu i povećava amortizaciju. Ona pak smanjuje porez ali i dobit. Tu je bitan FCF ili ti free cash flow ili ti pak slobodni novčani tok.

Kome se da igrati, neka uzme Buffetov portfelj i nađe firmu koja nema FCF regularno svake godine kroz sve sektore(ako može) i zato mislim da ga on najviše i gleda ako je jedina poveznica svih firmi u portfelju.

Igrati se treba i okretati, manipulirati pa da ovo ne ispadne kvantna, a niti kvantna nije kvantna hehehe.

Imaj na umu da niti jedna valuacija niti mjerilo nije dovoljno za cijelu sliku firme.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


gdje algebarski sve izmanipuliraš pa je jednostavnije

algebarski izmanipulirati da bi bilo jednostavnije – sounds legit. [emo_zloban]

James Knox@ sto cemo sa funtom? di je cekamo http://www.business.hr/ekonomija/britanija-prvi-put-u-povijesti-bez-savrsenog-rejtinga
petak je vec poceo masakr ..

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak



@Drevil
evo ti nesto za igru; jednostavna algebarska manipulacija
Ipak, sa MCAP-om na ovaj način dobiješ i puno višu PE multiplu što nije dobro za valuaciju.
Onda bi imao PE koji je duplo lošiji tj oko 22.
Uglavnom igraj se i manipuliraj uz vizualizaciju što radiš, vidjeti ćeš da je rijetko što prejeftino ili preskupo.

Hvala, ali ako sam dobro shvatio sto radis, ja se ne bih usudio izvoditi valuaciju algebarskom manipulacijom iz EV/EBITDA prosjekom sektora (svijet, hrvatska?) i doci do fer cijene na PE 22. Uz moj oprez i (ne)znanje to mi smrdi na zgubitak. Jadroagent na PE 22 ne bih ni stapom dirao, osim ako ostatak trzista ne bi bio na PE 30, a tada bih vjerojatnije pakovao kofer iz dionica nervozno osluskujuci vijesti i spremao se sve novce staviti u novcani fond cekajuci eksploziju balona.


ZA firme sa velikim dugom normalno je da će P/E biti lošiji jt viši od P/EBIT jer ćeš dug maknuti kroz micanje I tj interest.

hvala na obasnjenju, samo je jos jedna teoretska dilema ostala nerazjasnjena kod EV/EBIT prema P/E: Da li dug vise utjece na rast brojnika tj. EV kroz +dug ili na nazivnik EBIT kroz +I?

@Drevil

EV/EBIT i P/E nemoj uopće mješati samo nadji relaciju koja ti je realnija.

Zlo: Da li dug vise utjece na rast brojnika tj. EV kroz +dug ili na nazivnik EBIT kroz +I?

D: Zavisi kako računaš EV. Klasičnim putem da, mojim putem ne. A utjecaj duga ne I tj kamatu opet ovisi o stopi kamate… nije sigurno linearni odnos.

Realno i klasično bi trebao utjecati i na EV i na EBIT ali nije to lagana metoda za opravdati.

Mislim, mogao bi napraviti dobar rad na traženje funkcija i odnosa i odstupanja na to koliko dug s obzirom na upotrebu utječe na EV i EBIT.

Nema jednostavnog i univerzalnog riješenja, samo case study:)

Uglavnom igraj se sa brojevima, malo ih zarotiraj.

Inače, moja draga metoda ali ne i jedina je Perpetuity Growth Model.

Imas sve online, have fun:)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.



gdje algebarski sve izmanipuliraš pa je jednostavnije

algebarski izmanipulirati da bi bilo jednostavnije – sounds legit. [emo_zloban]

[/quote]

Krkane [emo_palacg]

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close