Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Definitivno IPKK
Očekujem eksploziju čim prođe ovaj pesimizam trenutno

Fale fondovi za eksploziju.


Fale fondovi za eksploziju.

pa fondovi su i dizali crobex zadnja 3 mjeseca, ne misliš valjda smo mi mali svaki dan upucavali po 30 mill.kuna na ZSE?
samo što su fondovi kupovali i dizali “svoje” dionice i izgleda da su ih digli koliko su namjeravali pa su stali s kupnjom tako da sad stoji i crobex

Ignore: KressoM, delux



Fale fondovi za eksploziju.

pa fondovi su i dizali crobex zadnja 3 mjeseca, ne misliš valjda smo mi mali svaki dan upucavali po 30 mill.kuna na ZSE?
samo što su fondovi kupovali i dizali "svoje" dionice i izgleda da su ih digli koliko su namjeravali pa su stali s kupnjom tako da sad stoji i crobex
[/quote]
Jučer su “fondovi”podigli JDTC,istina sa 2(brojevima) tj.dvije(slovima) dionicepa je MCAP skočio 30%.BRAVO.
Isti fond je i kupio QUNE koji je isto odleti 30% sa puno većim prometom,126 kom(stodvadeset šest)
dionica sa prometom od gotovo tisuću kn.
Oni svoj portfelj pumpaju sa puno novca,mi naš sa onim što imamo.Svi pumpaju,ako imaju goriva.

Med i mlijeko teče ko u prići!!!


ciljana cijena vdkt-550kn +- 50 kn

Nakon kvartalnog izvješća vjerovatno da.Naravno,ako ne dođe do blokade računaKoef.likvidnosti je totalna šteta.

Što kupiti a da ima potencijal rasta barem 500%? Ingre imam dovoljno, možda Optima ili Pevec…?

MGMA

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

PUNT

BELJE

Thnk

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

ATPL



@drevil
me nagnao da provjerim malo te cijene na ATH (4.1.2008) i ATL-u (9.3.2009) i usporedim sa EPS-om 2007 i 2008 pa izracunam trailing P/E za sastavnice Crobexa.

Prvo par disclaimera: sastav i pondere Crobexa sam uzeo za tromjesecje ATH-a i sa tim ponderima sam racunao trailing P/E za ATL sto znaci da je taj broj okviran (ilitiga kriv ali mi se neda traziti pondere i sastav za Crobex u prvom tromjesecju 2009-te). Nadalje EPS sam racunao sa ukupnim brojem dionica (nisam oduzimao trezor, opet okvirno je tocno sa malim varijacijama). Takodjer oprez kod ZABE i INGR-e zbog stock splitova. Za kraj, sigurno je uletila neka nenamjerna pogreska, vjerojatno nisam fulao za red velicine ali nista nije nemoguce. Tablica u prilogu.

E sada, biseri su definitvno kako slijedi:

Dionica | EPS 2007 | Cijena 4.1.2008 | trailing P/E
LKRI | 1,30 | 898 | 690,16
ARNT | 1,64 | 4,72 | 288,68
MGMA | 1,39 | 301 | 216,34
PODR | 3,38 | 512 | 151,34

Moj favorit je definitivno VDKT koji je uspio pasti 95% i opet biti skup trzeci se po trailing P/E 24,5 na dan Crobexovog ATL-a. Nadalje, ponderirani trailing P/E na dan Crobexovog ATH-a je 58,9. Ako maknemo ovih pet velicanstvenih (LKRI, ARNT, MGMA, PODR, VDKT) taj P/E pada na 30,5. Medijan sastavnica P/E-a tog dana je bio 35,15 a prosjek 83,53.

No te brojke treba staviti u kontekst sa danasnjom situacijom. Vjerujem da je vecini poznata veza izmedju P/E-a i kamatnih stopa na obveznice. U to vrijeme Hrvatska se zaduzivala po kamatama oko 6% dok je to danas oko 3%. Naravno da na ovu kamatu ide i premija rizika na dionice koja je u SAD-u oko 4% (izvor: http://www.tradersnarrative.com/pe-ratios-in-low-interest-rate-environments-4426.html) … Uzmemo li tu premiju od 4% kao nekakav zakon i pridodamo kamati na obveznicu, ispada da je 2008 bilo rizicnije ulagati u dionicu sa P/E-om vecim od 7,2 (72/(6%+4%)) nego u drzavnu obveznicu. Gledajuci danasnju situaciju sa kamatama od oko 3%, taj "kriticni P/E" je na 10,3 (72/(3%+4%)). Imate i clanak dolje koji kaze da su dionice Crobexa skuplje od americkih. I to dakle ne samo nominalno po P/E-u jer razlika postaje jos drasticnija uzimajuci u obzir kamate na obveznice. SAD se zaduzuje po relativno slicnoj kamatnoj stopi kao i HR (2,3% naspram 2,7%) no primjerice kamate na njemacke obveznice su prakticki nula (tocnije 0,2%) sto znaci da prag kod kojeg je manje rizicno ulagati u obveznice nego u dionice u Njemackoj P/E 17,2 (72/(4%+0,2%)). Poanta: neka njemacka dionica moze biti 70% skuplja od istovjetne (hipotetski?!) hrvatske a da pritom imatelj dionice snosi jednak omjer rizika i nagrade.

Dionice iz sastava CROBEX-a postale skuplje od američkih

https://www.investing.com/rates-bonds/croatia-10-year-bond-yield

https://www.investing.com/rates-bonds/u.s.-10-year-bond-yield

https://www.investing.com/rates-bonds/germany-10-year-bond-yield

od svih ovih stranica na temu prosli slom dionica najveca ili jedina korist je excelica koju je priredio crobiz. to mi je rasvjetlilo pogled na proslu krizu tj. veliki mjehur-veliki ispuh, ostaje cinjenica da mi ne znamo da li ce slicno izgledati buduca kriza, ne znamo kada ce se dogoditi i kolika ce biti, tj. da li razorni potres ili pristojno podrhtavanje od kojeg ce se fundamentalno dobar portfelj brzo oporaviti kako ocekuje kresso. za kraj posljednji mjehur pumpao se cetiri godine, prve dvije, 2004. i 2005. crobex je rastao godisnje po oko 30%, iduce dvije, 2006. I 2007. rastao je po 60%, lani je crobex narastao nesto ispod 20% nakon dugogodisnje stagnacije.

VDKT – best buy (trenutno)

haha

Kao što smo gledali ekspoloziju IGH, DLKV i ostalih, tako ćemo uskoro gledati i eksploziju BELJA.

LP,

New Report

Close