Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Best buy
koei
adrs
kodt
ksst

http://www.seebiz.eu/lovrinovic-nastavi-li-se-ovako-tecaj-kune-prema-euru-nece-biti-odrziv/ar-103786/
“Hrvati očito imaju visok prag tolerancije i izdržljivosti na krizu, što zbog naslijeđa, što zbog sive ekonomije i samosnalaženja. Riječ je o rijetko žilavoj ekonomiji i narodu. No, blizu smo socijalnog bunta koji će obuhvatiti mnogo širi krug ljudi, odnosno različite društvene skupine. Okidač može čak biti trivijalan jer ljudi nemaju drugog izlaza, zaključuje.”

Best buy je sve osim kune. Čak su trenutno i mnoge dionice best buy na ovim cijenama. Najgore je držati štednju u kunama u nekoj banci. Ako krene ono što će svakako krenuti, kad tad, ići ćemo u kupovinu sa građevinskim kolicima punim bezvrijednih kuna. Slučaj Venezuela bi mogao uslijedit!

vozim na 4-5% ovogodisnjeg plusa porastom dionica. jos uvijek dosta ispod jesenjeg vrha. onaj tuho mi dosao na skoro 20% portfelja, lani u ovo doba je presao 15% pa sam razmisljao da kratim, ali srecom nisam, vidjeti cu sto sada napraviti. drugo mrtvana. cekam izvjesca, spremio nesto novog casha za puknut na investor, sad se dobro oznojim za sakupiti vrijednost 2-3% portfelja. znatizeljan kakvu cu bb tablicu u excelu dobiti novim izvjescima u odnosu na onu dobijenu temeljem fi q3. da, napustio i ostatak adpla i uzimao nasitno atln.

ZTNJ

Malo retro škole apsolutnog value ulaganja za klasičare. Pretpostavljam da ako već niste pročitali, svakako ste bar čuli za Ben Grahama (malo teža za čitanje Security Analysis, pitkija The Inteligent Investor). Buffetov mentor, još uvijek poštovan od svih eminentnih ulagačkih velikih njuški današnjice. Čiča Ben (uncle Ben’s ) je postavio temelje value ulaganja bazirajući se na margin of safety, a možda najpoznatiji je po svojoj net-net formuli.

http://www.investopedia.com/terms/n/net-net.asp
When a viable company is identified as a net-net, it is about as close to a sure thing as you can get in the markets.

http://csinvesting.org/wp-content/uploads/2015/01/Benjamin-Graham-s-Net-Nets-Seventy-Five-Years-Old-and-Outperforming1.pdf
Benjamin Graham first described his “net current asset value”(NCAV) rule for stock selection in the 1934 edition of Security Analysis. Graham proposed that investors purchase stocks trading at a discount to NCAV because the NCAV represented “a rough measure of liquidating value” and “there can be no sound reason for a stock’s selling continuously below its liquidating value”(Graham and Dodd [1934]).
According to Graham, it meant the stock was “too cheap, and therefore offered an attractive medium for purchase.” Graham applied his NCAV rule in the operations of his investment company, Graham-Newman Corporation, through the period 1930 to 1956. He reported that stocks selected on the basis of the rule earned, on average, around 20 per cent per year.

Elem, kupi firmu po cijeni manjoj nego što vrijedi (ali fakat manjoj uz veliku marginu sigurnosti). Ako uzmemo ono baš najkonzervativniju formulu uz velike diskonte na potraživanja i zalihe, ona bi glasila:

Kaš, sine, kaš + krakotrajna financijska imovina + 75% potraživanja + 50% zaliha – ukupan dug (dugotrajna imovana nema utjecaja).
Varijacije na temu uzimaju potraživanja 75-90%, zalihe 50-75% i dugotrajnu imovinu do 50%

To je defakto likvidacijska vrijednost firme. Takve prilike su uglavnom na razvijenim tržištima izumrle kao dinosauri, jer se autopilotski kupuju. Treba reći da je Graham preporučavao najkonzervativnijim ulagačima ulaganje na 2/3 vrijednosti formule, ali toga fakat praktično nigdje više nema i to su zaista bile kompanije čija je cijena tako drastično pala zbog ogromnih gubitaka u poslovanju (a i to je formula stvorena u doba velike depresije).

Za Žitnjak net-nets iznosi 220,50 kuna. Dakle, cijena ZTNJ je na 90% njegove likvidacijske vrijednosti uzevši u obzir apsolutno najkonzervativniji pristup izračuna, apsolutno zanemarivši ikakvu dugotrajnu imovinu (ako ništa, zemljište u gradu Zagrebu ipak vrijedi koju kunu, pa čak i danas).
Ta je formula stvorena za firme koje su zbog problema u poslovanju stvarale gubitke i svakim danom jele svoju supstancu. Bacimo oko na RDG Žitnjaka, mora da je firma u totalnom sr***? P/E 12,84 (book je naravno izrazito podcijenjen, to je prvenstveno vidljivo iz netnetsa), pa sami EPS od 15,58 kuna bi bio razlog za kupnju. Žitnjak je bio gubitaš dok je imao maloprodaju (stvarala samo gubitke) i dok ga nije preuzeo gazda Toda, ali od tada mu dobit samo raste. A zaduženja –NEMA.
Čime se oni ustvari bave? Pa izmedju ostalog i ovim:
http://predsjednik.hr/wp-content/uploads/2014/06/Pregled-ugovora-UPRH.pdf
http://www.zdravlje.hr/content/download/14537/106966/file/REGISTAR%20UGOVORA%20O%20JAVNOJ%20NABAVI%20I%20OKVIRNIH%20SPORAZUMA%20MINISTARSTVA%20ZDRAVLJA%20ZA%202014.GODINU%20-%20I..pdf
http://www.dv-ciciban-vg.hr/dokumenti/REGISTAR%20UGOVORA%20JAVNE%20NABAVE.pdf
Stavio sam i cicibančiće, pa ako ne može naša vlada, EU subvencionira zdravu prehranu u školama i vrtićima (čitaj povrće i voće), a ako neko ima veze s bilo kojom političkom opcijom na vlasti da dobija takve natječaje onda je to gazda Toda.

ZTNJ-vol 2

Ono što nekog odbija je niska likvidnost, mali free float i većinski gazda Toda. Gazda je svoj udjel ako se varam kupio po 858 kuna, kasnije je u doba crasha pokušao doći do željene količine ponudivši 20% posto veću cijenu od tada tržišne ali nije skupio apsolutno ništa. Ako će željeti izskvizati morat će ponuditi više nego poštenu cijenu (ni blizu ovim smiješnim razinama za ovakvu vrijednost imovine), a ZTNJ ima skoro 2000 dioničara, od toga ostatak u top 10 drži svega 2,5%, pa nema bojazni od nekog deala s par najvećih manjih na štetu ostatka najmanjih.

Fascinira me da većina ljudi gledaju samo RDG u FI, a recimo bilancu skroz zanemaruju. Nebitno je da li će tko na osnovu ovoga kupiti-prodati ijednu dionicu ZTNJ, ali bih volio vidjeti više ovakvih analiza na topiću bestbuy, a ne većinu postova koji nemaju smisla.
LP

Dakako ispravke eventualnih netočnih navoda su dobrodošle [emo_smijesak]


Best buy
koei
adrs
kodt
ksst

A neko objasnjenje zasto bi to bilo best buy ?? Pa lako je tako bacati nazive dionica, ali malo truda oko objasnjenja, molim. Jesu li to buduci prihodi, poslovi, moguce inveasticije, prodaje, ugovori .. ? Ili samo intuicija trader ?


KREDITI 2.

– krediti su dobri, to vam je financijska poluga.
– ali krediti su jedino dobri za bogate, koji to mogu pametno koristiti i neće im biti problem iste vratiti.

– krediti su fenomenalno dobri kada idete u jednu od investicija pa vam nedostaje 30-50% sredstava za zatvoriti tu investiciju.
– ali ako što pođe po zlu, tada morate biti sposobni iz drugih investicija zatvoriti taj kredit.

– kredit morate uzimati na što kraći rok, i angažirati što više vlastitih sredstava.

– ja sam nekada za kupnju dionica uzimala kredite, ali ti krediti nikada nisu bili preko 30% mog kapitala.

– trenutno nemam kredita iako sam u zadnje dvije godine bila u velikim investicijama, sve bez kredita.
– trenutno sam i previše u kešu (u najgoroj valuti €), jer će mi trebati za još jednu investiciju.

– I love this game.
Pozdrav !

Pošto je Ivana sedma rekla da se krediti za dionice ne uzimaju,logično je da ga treba uzeti.Uvijek kontra,uvijek kontraUzeo 60.000 kn kredita i pola upuca u KSST pola u SNHO,jučer i danas.
SNHO bi sutra treba skliznuti,nadam se da će KSST narasti toliko da pokrije
pad u SNHO.Dvije dionice LUX dd. i Parentius d.d. ako dođu besplatno bio bi jako zadovoljan.Ali kako je ovo ZSE možda bude i suprotno.Može biti i da obe narastu,ali zašto nebi i obe skliznule!!!

Med i mlijeko teče na ZSE!!!!!!

Bolje ne može.
Spušio na SNHO 13%,cca 35 kn po dionici.I to je realno.Prodano.Dobit ću papirnate dividende u dvije dionice 170 kn.Dobit ću ih kada mi ih daju.Plan,prodati barem
po 70 i zarada 100%.U kom roku pojma nemam.
KSST -u očekivanju da prođe PSN očekujem dobit od barem 70 kn.I eto me na nuli
Dobit LUX d.d/svjetlo/i Parxxxx.Da li će me svjetlo zaslijepiti!!!!!
Ivana sedma molio bih da pišeš što češće.Naravno da ću raditi suprotno!!!!!

Med i mlijeko teće na ZSE!!!!

zeli li neko dividendu preko 10% moja preporuka su neke dionice iz bih koje godinama daju preko 10%

telekom srpske 11-13% (nekad i vise)
bh telekom 8-9%
cementara kakanj 11-13%
ik banka zenica 11-13%


KREDITI 2.

– krediti su dobri, to vam je financijska poluga.
– ali krediti su jedino dobri za bogate, koji to mogu pametno koristiti i neće im biti problem iste vratiti.

– krediti su fenomenalno dobri kada idete u jednu od investicija pa vam nedostaje 30-50% sredstava za zatvoriti tu investiciju.
– ali ako što pođe po zlu, tada morate biti sposobni iz drugih investicija zatvoriti taj kredit.

– kredit morate uzimati na što kraći rok, i angažirati što više vlastitih sredstava.

– ja sam nekada za kupnju dionica uzimala kredite, ali ti krediti nikada nisu bili preko 30% mog kapitala.

– trenutno nemam kredita iako sam u zadnje dvije godine bila u velikim investicijama, sve bez kredita.
– trenutno sam i previše u kešu (u najgoroj valuti €), jer će mi trebati za još jednu investiciju.

– I love this game.
Pozdrav !

Ti si se ivana 7 previše diverzificirala.

Imaš dionice u kunama, koje by the way i dalje padaju.
Imaš EURO koji je pao ispod svoje minimalne povijesne cijene.
Jedina gora valuta je sada kuna.

Mislim da ti je jedina dobra investicija nekretnina, HOTEL.

A to i nije baš dobra reklama za best buy.

Imam i ja kredite, ne kratko ko Bandić, ali na 7 godina.

Nažalost umjesto u nekretninu sam uložio u dionice, pa sam sad u tom dijelu dosta u gubitku.

Sreća da druge investicije vračaju kredite, pa sam na nuli.

lopina pazi se bankara kad i franceka nose.

Lp


Ivana sedma molio bih da pišeš što češće.Naravno da ću raditi suprotno!!!!!

– gosponj Lopina molila bih vas da pišete što češće kako bih mogla pratiti na kojim investicijama će te popušiti lovu iz tog kredita.

– a sve nas zanima i taj vaš kredit.
– je li u švicarcima ???
– koja banka ???
– kta ???

– I love this game.
Pozdrav !

@hasenfefer,
da li su ovo vaše riječi “Zbog svega toga tih mojih nekoliko milijuna neće vidjeti burzu do daljnjega.” ? od 25.01. na temi oporavak burze?
daj te se molim vas odlučite da li ste u kreditu ili u milionima. dok se ja nisam odlučio prestati čitati takve naive…

who dares, wins


@hasenfefer,
da li su ovo vaše riječi "Zbog svega toga tih mojih nekoliko milijuna neće vidjeti burzu do daljnjega." ? od 25.01. na temi oporavak burze?
daj te se molim vas odlučite da li ste u kreditu ili u milionima. dok se ja nisam odlučio prestati čitati takve naive…

Da. Što vas buni?

bune me ti milioni jer znam šta mi je sve trebalo da dođem do svog prvog. sve mi se čini da to iskustvo nikada nećete proživjeti.
p.s. bio sam i dinarski milioner ali se to ne računa.

who dares, wins

New Report

Close