ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


To sam i ja mislio kad sam kupovao ne tako davno po 370, pa 250, 220, pa zadnje po 215. Ukratko i to je "dugoročno isplativo" postalo. Od danas počinjem više razmišljati o svom zdravlju, kako bi dočekao puta x. [smiley]

bez brige, više nije "tako jako daleko" magična okrugla brojka od 150 kn, a to je po meni, iako ne bih davao takve prognoze/špekulacije, dno ispod kojega ADRS ne može pasti pa da se ne znam što dogodi u Svijetu, Europi i Hrvatskoj, recimo ova kriza se pretvori u DEPRESIJU, svjetsku!, Europa bude pogođena najmanje koliko i US, Hrvatska također, krene bilježiti negativne stope gospodarskog rasta, izbije svjetski rat… Istra proglasi neovisnost…, Vjerujem, i u takvim okolnostima, ADRS ne bi imalo baš nimalo smisla da padne ispod 150,00 kn. Jer keša po dionici je bar 125 kn, dakle za onih 25 kn dobivamo kapital koji zaruđuje nekih 40-ak kn godišnje, tj. "stvarni" P/E je ispod 1. odnosno onako standardno gledano oko 4, što je također smiješno… Tako da, koliko god se ovo pad sa 370 na 215 pokazalo kao mogućim za dogoditi se, mislim da više nećeš morati gledati takav razvoj događaj – naprosto više nema gdje pasti, ja opet ponavljam da je ne predviđam kratkoročna kretanja cijene dionice, stvarno to ne mogu i i ne želim, no unatoč tome, osjećam se slobodnim reći da se padati nema više gdje. Eto 150,00 kn ćemo vidjeti ako izbije svjetski rat u vrijeme povijesne depresije… ako ne, onda 99,9 % da nećemo to vidjeti – što znači najveći padovi su daleko iza nas, čak se i ja to usudim reći.

P.S. Zarada od 40 kn po dionici, e u tome je kvaka, neki misle da nije "bezuvjetno neupitna", ja tvrdim da baš jest neupitna, za svega par godina ne-duhanski dio će generirati toliko, u međuvremenu će moći generirati bar pola toga, TDR da prepolovi dobit vrlo skoro i dalje ne bi bila ugrožena zarada od 40 kn po dionici, a TDR neće prepoloviti dobit, od toga je vjerojatnije da će uduplati, a najvjerojatnije da će je kroz godinu-dvije stagnirati ili lagani rast, a onda lagani do umjereni rast.

P.S. Zarada od 40 kn po dionici, e u tome je kvaka, neki misle da nije "bezuvjetno neupitna", ja tvrdim da baš jest neupitna, za svega par godina ne-duhanski dio će generirati toliko, u međuvremenu će moći generirati bar pola toga, TDR da prepolovi dobit vrlo skoro i dalje ne bi bila ugrožena zarada od 40 kn po dionici, a TDR neće prepoloviti dobit, od toga je vjerojatnije da će uduplati, a najvjerojatnije da će je kroz godinu-dvije stagnirati ili lagani rast, a onda lagani do umjereni rast.

Otkuda toliki pesimizam? Problem ove dionice je što nema dovoljno ozbiljnih investitora da ulažu na malo duži period umjesto što to pokušavaju samostalnim biznisom.Adris je tvrtka s vizijom i dobrim pokazateljima skoro pa banka,da nije stalno u investiranju imali bi super pokazatelje.U Hrvatskoj zapravo nema kulture investiranja,ljudi su povodljivi za masom ( krdo ) ne koriste usluge analitike nego odluke donose u birtiji.
Naime ADRS – P-A ima karakteristike obveznice i odličan izbor za konzervativne investitore te za sve institucionalce, pogotovo za fondove.Da su OIF manje špekulanti i da su ulagali tuđi novac u kvalitetne dionice, vjerovatno bi crobex bio na većim razinama.
Ponavljam,osnovni problem je nedostatak investitora, a ne vrijednost tvrtke.amen

strvinar

@markoni

pa slažem se ja sa svime što ti kažeš, ja sam ovdje dežurni optimist 😀

P.S. Da, kada ne bi bilo investiranja u turizam (koja će se tek u budućnosti isplatiti, što ovim kratkovidnim špekulantima ništa ne znači), tada bi ROE bio preko 50 %, zbog neto marže preko 30 %… pokazatelji bi bili takvi da bi svima bilo jasno da se radi o najprofitabilnijoj duhanskoj kompaniji na svijetu – doslovno. A kako Adris nije duhanska kompanija nego jedan složeni holding u stalnoj transformaciji, transformaciji ka budućnosti!, stvari izgledaju "malo običnije" ali još uvijek nekoliko puta bolje od velebnog General Electric-a s čijim bi se recimo pokazateljima trebalo uspoređivati ovakvu firmu (i puno bolje od skoro svega što postoji u RH tj. ZSE, ako izuzmemo cikličke industrije tipa brodare koji su samo privremeno na "jakim pokazetljima")

P.P.S. Pa makar Adris bio holding kojemu book velikim dijelom otpada na turistički dio, neto marže spušta pak… i sam holding ako se ide uspoređivati po tim pokazateljima (marže, ROE) sa najprofitabilnijom duhanskom kompanijom na svijetu (British American Tobacco) ispadne tu negdje, zamislite onda sam TDR što je: TDR je ono što svaka duhanska kompanija teži postići u svojim tvornicama i tržištima! Relativno "puno slabije" duhanske kompanije su se preuzimale na 12-14 P/E, BAT je sad na 13.5, PM na 11.5, koliko ona vrijedi samo tak komponenta holdina: naš dragi TDR? Koliko puta 700 milijuna kn? E to je pitanje na koje prodavetelji ADRS valjda ne znaju odgovoriti, ili turizam i ostalo cijene na (jako) negativnu vrijednost 😛



@markoni

pa slažem se ja sa svime što ti kažeš, ja sam ovdje dežurni optimist 😀

P.S. Da, kada ne bi bilo investiranja u turizam (koja će se tek u budućnosti isplatiti, što ovim kratkovidnim špekulantima ništa ne znači), tada bi ROE bio preko 50 %, zbog neto marže preko 30 %… pokazatelji bi bili takvi da bi svima bilo jasno da se radi o najprofitabilnijoj duhanskoj kompaniji na svijetu – doslovno. A kako Adris nije duhanska kompanija nego jedan složeni holding u stalnoj transformaciji, transformaciji ka budućnosti!, stvari izgledaju "malo običnije" ali još uvijek nekoliko puta bolje od velebnog General Electric-a s čijim bi se recimo pokazateljima trebalo uspoređivati ovakvu firmu (i puno bolje od skoro svega što postoji u RH tj. ZSE, ako izuzmemo cikličke industrije tipa brodare koji su samo privremeno na "jakim pokazetljima")

P.P.S. Pa makar Adris bio holding kojemu book velikim dijelom otpada na turistički dio, neto marže spušta pak… i sam holding ako se ide uspoređivati po tim pokazateljima (marže, ROE) sa najprofitabilnijom duhanskom kompanijom na svijetu (British American Tobacco) ispadne tu negdje, zamislite onda sam TDR što je: TDR je ono što svaka duhanska kompanija teži postići u svojim tvornicama i tržištima! Relativno "puno slabije" duhanske kompanije su se preuzimale na 12-14 P/E, BAT je sad na 13.5, PM na 11.5, koliko ona vrijedi samo tak komponenta holdina: naš dragi TDR? Koliko puta 700 milijuna kn? E to je pitanje na koje prodavetelji ADRS valjda ne znaju odgovoriti, ili turizam i ostalo cijene na (jako) negativnu vrijednost 😛


Mislim da se nerazumijemo, nisam mislio o poslovanju tvrtke, poanta je na tržišnoj vrijednosti dionice.Imam pitanje za sve: dali bi kupili auto ili nekretninu za 1/5 njezine vrijednosti te to sutra prodali za x 10,20 ili čekate strane investitore da pokupuju na ovim cijenama, onda ćete vi to kupiti po velikoj cijeni,zato jer sada znate da to vrijedi.
Upravo to se događa već treći puta otkada je dionica listana na burzi,ali još nikada nije dostigla fer vrijednost.Strani fondovi su zadovoljni s prinosom od 20% dok mi želimo 500% ili više u kratkom roku,mi volimo ekstreme,euforiju i rezignaciju,zato sada prodaju ispod nabavne cijene po sistemu daj što daš.Ako Uprava ne promjeni politiku dividende teško će dionica postići fer vrijednost,jer nakon pet godina nakon ulaska u ovu dionicu zarada je gubitak na kapital.Zašto je tako? Jednostavno,kad tržište raste špekulanti dižu cijene svemu,najviše onome što ne vrijedi.Kad tržište pada onda najbrže pada onome što najviše vrijedi.
Zato je hitno potrebno uvesti porez na špekulacije kako bi se spriječile anomalije na tržištu,uostalom i drugi imaju takov porez ( SLO ima porez od 30% ) zato se tamo manje špekulira a više investira.
To je sukus stvari,amen

strvinar

Htio bih pohvaliti Lynxovo pisanje. Pisanje mu je detaljno, konstruktivno, može se primjetiti da je jako dobro upoznat s materijom. Sviđa mi se i njegov investicijski stil, politika ulaganja, slično razmišljam…
Adris je po meni najisplativija investicija trenutno na tržitu. Navest ću samo neke argumente.
– adris je među 5 najvećih kompanija u RH. Točnije prema podacima iz 2007 (dionički portal), 5. je po neto dobiti i 7. po ukupnim prihodima, te 5. po visini kapitala. Velika i ugledna društva su uz pretpostavku ceteris paribus sigurnije ulaganje od manjih poduzeća i, povijest je pokazala, lakše preživljavaju krize (bez obzira na pad GM trenutno) od manjih d.d. iz najmanje dva razloga: mogućnost samofinanciranja (o kojemu ću nešto reći kasnije) i unakrsnog subvencioniranja koje ni kod jedne druge dionice nije toliko naglašeno kao kod adrisa. Dakle, velika poduzeća manje su pogođenja racioniranjem kredita od strane banaka, što je u sadašnjem tenutku izuzetno važno. Mnogo je vjerojatnije da će veliko poduzeće koje poslujuje dugo vremena opstati nego tek nedavno osnovano malo poduzeće.
– cijena dionice je pala s najviše cijene u 2007. od 590 kuna na trenutnih 200 kuna što je pad od 66%. Po mom sudu, vrijedilo se kupiti i po petsto, a od onda se dogodio pad na dvjesto. Koliko se povaćala marža sigurnosti od onda? Rizik svake dionice je funkcija tekuće cijene. Rizik ulaganje u adris je osjetno manji nego na primjerice petsto kuna (osobno). Ovo bi mogli reći za sve dionice, ali nije svejedno da li padne vrijednost nečega što je ionako bilo podcijenjeno ili nečega što je bilo znatno precijenjeno. Želim reći da neke dionice ni na ovim cijenama nisu atraktivne.
– Isplata dividende. Ako se uistinu kriza oduži kako predviđaju neki ekonomisti (u RH do 2010 zbog toga što je kanije "došla" kod nas – op. jeli uopće došla?) tada će tržište dionica stagnirati i rasti po maloj stopi (4-8 posto) i u takvim uvjetima dividenda igra važnu ulogu. Molim lijepo dragi forumaši da ne počnete s raspravom o maloj dividendi jer je ta tema sto puta prožvakana. Na trenutnu cijenu div. prinos (D=7) 3.5%. Po meni može biti samo veći, na ovu cijenu.
– mala, odnosno nikakva zaduženost. Svi su sada počeli pričati o ovom problemu dok su prije ulazili u nelikvidne i zadužene dionice. Fin. snaga je važna u svakom trenutku jer krize dolaze neočekivano. Tu se vraćam na mogućnost samofinanciranja. Pokriće kamata 15, tekuća likvidnost 3, brza likvidnost 2,46, stupanj zaduženosti 0,16… Trebalo bi sve pokazatelje usporditi s ostalim poduzećima u industriji ali brojevi govore dovoljno sami za sebe. Najbolja potvrda izvanredne financijske pozicije adrisa: prije tri tjedna razgovarao sam s direktorom firme koja se između ostalog bavi utvrđivanjem boniteta. Htio mi je pokazati primjer bonitetnog izvještaja. Zamolio sam ga da bude TDR. Ocjena od 1 do 10 bila je 9 (nitko u RH nema ocjenu 10, a on se nije mogao sjetiti nikoga s ocjenom 9).
– svi pokazatelji investiranja upućuju na podcijenjenost adrisa bilo da je riječ o P/E, P/B ili durgim omjerima. Nemam podatke o trenutnim omjerima za druga poduzeća u industriji, ali znam da posljdnji put kada sam gledao adris prema ovim omjerima bio najpodcjenjeniji. Usput da kažem, moja brokerska kuća nudi ocjenu dionice od 1 do 5 (posebno treba platiti za taj podatk i mnoge druge, odbosno za dodatnu analizu). Adris je ocijenjen s 4. Ja nisam primjetio da je netko s 5.
– vrlo dobar menadžment. Poslovanje im je transparentno. Pročitajte pismo dioničarima koje se nalazi u godišnjim izvještajima na stranici adrisa. Vidjet će te da se iskreno govori i problemima s kojima se firma susreće a ne pjevaju se hvalospjevi. Uz to bih dodao velike marže. Investicije koje se planiranju se u konačnici uvijek i izvrše. Mnogo rada, malo priče.

Ne znam koja je fer cijena adrisa. Nemam analitičke sposobnosti da je izračunam. Ipak, mislim da da su ovi argumenti barem dovoljni da izvršite detaljniju analizu i na kraju sami donesete

markoni
Zato je hitno potrebno uvesti porez na špekulacije kako bi se spriječile anomalije na tržištu,uostalom i drugi imaju takov porez ( SLO ima porez od 30% ) zato se tamo manje špekulira a više investira.
To je sukus stvari,amen

U ovom trenutku to svakako nije rješenje jer bi ulagači pali u još veću depresiju. Porez će biti uveden, samo je pitanj vremena kada. Po meni ova i 2009. još nisu prevo vrijeme. Ali vlada će ga zasigurno uvesti, kao i porez na štednju koji nije uveden zbog jakog bankarskog lobija u Hrvatskoj. Hrvatski proračun žudi zan novim sredstvima i ovi porezi će, uz racionalnu politiku smanjiti proračunski deficit.
Za početak predložio bih manje drastričnu mjeru. Trebalo bi uvesti trgovanje u lotovima. To bi smanjilo manipulacije. Smiješno je kako se s jednom protrgovanom dionicom ruše ili dižu cijene.


markoni
Zato je hitno potrebno uvesti porez na špekulacije kako bi se spriječile anomalije na tržištu,uostalom i drugi imaju takov porez ( SLO ima porez od 30% ) zato se tamo manje špekulira a više investira.
To je sukus stvari,amen

U ovom trenutku to svakako nije rješenje jer bi ulagači pali u još veću depresiju. Porez će biti uveden, samo je pitanj vremena kada. Po meni ova i 2009. još nisu prevo vrijeme. Ali vlada će ga zasigurno uvesti, kao i porez na štednju koji nije uveden zbog jakog bankarskog lobija u Hrvatskoj. Hrvatski proračun žudi zan novim sredstvima i ovi porezi će, uz racionalnu politiku smanjiti proračunski deficit.
Za početak predložio bih manje drastričnu mjeru. Trebalo bi uvesti trgovanje u lotovima. To bi smanjilo manipulacije. Smiješno je kako se s jednom protrgovanom dionicom ruše ili dižu cijene.

Mislim da i ti kao i većina ne razumije što je pjesnik mislio,ja se ne zalažem za porez na kapitalnu dobit, naprotiv mislim da tržište kapitala treba stimulirati jer je to najveća Hrvatska banka.Porez na špekulativne transakcije je nužno potreban radi hrvatskog gospodarstva.Špekulacije su opasna stvar ( kockanje ) to je iskusio Island, zar mi moramo doslovno propasti da se otreznimo.Što se tiće poreza na štednju, što prije to bolje,ali ti izgleda nerazumiješ da TK vladaju malo veći manipulatori nego što misliš,argumenata je puno ali malo koga zanimaju,amen

strvinar

markoni
Podržavam porez na špekulaciju. Međutim postavlja se problemi definiranja špekulacije. Da li su to uistinu oni koji prodaju VP unutar godine dana ili nekom drugom roku? Ne treba zaboraviti da špekulanti osiguravaju likvidnost. Manipulacije nemaju veze sa špekulacijom. Možeš li navesti neke primjere manipulacije na našem tržištu. Svi pišu o njima, ali ja ne pretim dnevna trgovanja, a nikada nisam vidio da je netko bio kažnjen radi manipulacija.


markoni
Podržavam porez na špekulaciju. Međutim postavlja se problemi definiranja špekulacije. Da li su to uistinu oni koji prodaju VP unutar godine dana ili nekom drugom roku? Ne treba zaboraviti da špekulanti osiguravaju likvidnost. Manipulacije nemaju veze sa špekulacijom. Možeš li navesti neke primjere manipulacije na našem tržištu. Svi pišu o njima, ali ja ne pretim dnevna trgovanja, a nikada nisam vidio da je netko bio kažnjen radi manipulacija.

Problem je malo kompleksniji i teško ga je potpuno objasniti,no,pokušat ću.Nije dobro kopirati tuđe modele,treba imati viziju koju ova populistička vlada nema,po meni treba izjednačiti uvjete investiranja u roku od 3 godine ( tako je sada kod nekretnina ) ako prodaješ nekretninu kupljenu u roku manjem od 3 godine plačaš porez na dohodak ( ovisi o ostalim primanjima )možda bi za dionice trebalo uvesti kraći rok od 1 godine?
Što se tiće manipulacija treba onemogućiti sve sukobe interesa, toga je puno previše,mislim da treba krenuti od banaka koje će u skoroj budučnosti upropastiti realno gospodarstvo ako se ništa ne poduzme.Zapanjuje me postupak investitora koji ulažu novac u banke umjesto da kupuju dionice istih.
Izgleda da smo gluplji od Amera i još sada kopiramo njihove burze.
Sve je zapravo totalni nered, ne vidim ništa dobro,samo bespomočne vatrogasce.amen

strvinar

U bližoj budućnosti moramo očekivati manje zarade, a time će i pokazatelji P/E biti slabiji ako ne padne i P. Danas vrlo kvalitetne firme kao što je OMV imaju P/E=3. Osobno sam protiv zaključaka na bazi P/E jer to se može brzo promjeniti. Perspektiva firme je važna, a tu ima dosta subjektivnog. Na kraju i dalje čvrsto vjerujem da će jednog dana vrijednost dionice biti na željenim razinama.


U bližoj budućnosti moramo očekivati manje zarade, a time će i pokazatelji P/E biti slabiji ako ne padne i P. Danas vrlo kvalitetne firme kao što je OMV imaju P/E=3. Osobno sam protiv zaključaka na bazi P/E jer to se može brzo promjeniti.

OMV kao i većina naftnih kompanija, naravno da mora očekivati i puno manje zarade, kratkoročno sigurno a možda i do srednjoročno ovisno o raspletu ove krize. Zbog toga su P/E naftnih komanija uz brodare i američke banke najmanji na svijetu, danas, a i povijesno.

Osobno mislim da je naftni sektor ipak podcjenjen, dugoročno će potražnja za energijom a time prije svega za plinom ali i naftom rasti, a uz sve manje zalihe… nužno će dovesti do dugoročnog rasta cijena a i zarada (unatoč određenom poskupljenju procesa istraživanja i eksplatacija kao posljedica iscrpljivanja mnogih polja i sve težeg nalaska a sve manjih novih, no to će biti djelomično ublaženo očekivanim daljnjim napretkom tehnologije).

Koliko je OMV dobra kompanija, ne znam detalje, ali na prvi pogled je relativno solidna, malo doduše zaduženija, i apsolutno gledajući a i u usporedbi sa drugim naftašima, a prije svega je to nezgodno u očekuvanju drastičnog pada dobiti sljedećih godinu-dvije, ali mislim da nije nužno jako crveni signal – neće vjerojatno biti problem vratiti postojeći dug, jedino će biti problem nova zaduživanja tj. ulaganja su gotova na jedan značajni period, a što može dugoročnije pogotovo u slučaju sporog povratka cijena na 150 $ dovesti do minijaturnih marži, puno manje dobiti nego 2008., tako da nisam baš siguran koliko je ovo "dobar naftaš" i koliko je ova cijena stvarno niska a prije svega u usporedbi sa nekim američkim naftašima tj. zapravo integriranim energentskim kompanijama koji mi se baš sviđaju, pogovoto obzirom na cijenu a očiti potencijal koji imaju u mnogim poljima, prije svega zalihama, pogotovo plina, tehnološkog liderstva kombiniranog sa odličnom financijskom snagom i vrhunskim menadžemntom (o OMV-om menadžmentu ne znam ništa – a menadžent je jedna od ključnih komponenti u mojoj percepciji firme) koji mudro i dugoročno osmišljeno diverzificira poslovanje u ekonomski isplativim pravcima novih i obnovljivih izvora energije kao i vlasništvu nad zanimljivim patentima vezanima za ekološko iskorištavanje postojećih jeftinih izvora energija (npr. iskorištavanje ugljena sa nultom emisijom…) kao i drugih važnih stvari tipa liderstvo i najduže povijesno iskustvo u projektiranju i izgradnji kao i upravljanju LNG terminalima, i opčenito dobroj vertikalizaciji svih svojih divizija u tehnološkom liderstvu, otkrivanja, primjene i patentiranja inovacija u istraživanju, eksplataciji i preradi nafte, plina, a uskoro i drugih energenata. U svemu tome je još najvažnija buffett-ovska predanost menadžmenta na dobrobit vlasnika dugoročnim povećanjem vrijednosti po dionici, razvojem poslovanja (organskim/akvizicijama), otkupom dionica, isplatom dividendi, kako se kada procjeni optimalnim. (ConocoPhilips Inc. – recimo do nedavno se nije znalo je li Buffett prodao ili dokupio COP obzirom da je dobio od SEC-a dozvolu za zadržavanjem tajnosti pozicije, svi su na forumima vjerovali da je prodao, ja sam očekivao da je kupio, i što smo neki dan saznali?? – učetverostručio je svoj ulog!, eto i on se slaže sa mojim "naftaškim" favoritom)

Sigurno da je OMV kada je bio gotovo 4 puta skuplji bio debelo precijenjen, sigurno da ovaj dividendni prinos od skoro 8 % izgleda fantastično, a P/E da je na prvi pogled mali, međutim ako dobit drastično padne sljedećih godinu dvije, a kasnije jako sporo se bude dizala, dividende se nužno smanje… imaš pravo kada kažeš da sam P/E ne govori ništa.


Perspektiva firme je važna, a tu ima dosta subjektivnog. Na kraju i dalje čvrsto vjerujem da će jednog dana vrijednost dionice biti na željenim razinama.

Što se tiče Adrisa ja taj P/E gledam iz kuta svoje procjene o maloj vjerojatnosti značajnijeg pada dobiti, puno veće vjerojatnosti za osjetan rast dobiti u narednim godinama, a najveće vjerojatnosti za prvo stagnaciju do blagi rast uz kasniji umjerno do znatan rast dobiti. Tada mi je P/E fantastičan – mnogi očito misle da će i Adris doživjeti brodolom zarade kao što će potencijalno brodari i naftaši, ili da je takav financijski špekulant kao američke banke. Ja se ne slažem s tim procjenama zato nisam među onima koji prodaju na ovim razinama nego onima koji kupuju koliko mogu.

P.S. Što se tiče menadžmenta, kada bi ga Buffett poznovao, sigurno da bi i g. Vlahović-a cijenio jednako kao i James-a J. Mulvu, mene g. Mulva baš i podsjeća na g. Vlahovića tim nekim svojim stavom o vlasništvu, dioničarima, radnicima, "široj zajednici", filantropskim i umjetničkim sklonostima, a to su sve iskrene stvari, obojica su uvjeran sam da dobro čitam ljude: dobri ljudi u duši!, nekome možda to nije važno, ali ja volim znati da mi je predsjednik Uprave jedna čestita i plemenita osoba. Važno mi je znati da je svjestan što treba raditi za dugoročnu dobrobit dioničara i energija i mudrost da patetično ne kažem ljubav koju ulaže u svoj posao.

Vi opet lupate po poslovanju i sentimentu,zašto je cijena dionice na nivou iz 2003 godine? to mene mući, kao i dividenda.Zašto je dividenda samo 3,5% na ovu cijenu,tolika je inflacija,gdje je zarada,zašto dividenda nije duplo veća na P dionice od dividende na R dionice?Zašto Uprava glumi dobročinitelje prema svima osim prema svojim dioničarima?
U Adris sam ušao odmah nakon listanja na burzi,nakon godinu dana sam izašao s 20% dobiti,tada sam presvetlom tvrdio da ću zaraditi više na truloj Podravci nego na Adrisu.Tako je i bilo,kupio Podravku na 180 kn i držao je do 350 mada sam želio izaći na 500.Nisam zbog Marinca jer je dobio novi mandat,to mi je bila greška koju sam još više pogoršao ponovnim ulazom u Adris na 570 ( prije toga bio na 615 ) na toliko je poslije došla i Podravka. Da ne duljim, Adris je nastavio padati do danas izgubio 2/3, Podravka je manje pala.Da nisam kupovao Adris danas bih bio bogatiji duplo,to se događa na ovakovim plitkim tržištima na kojima ima 90 % špekulanata a vrlo malo investitora.Umjesto da je ADRS p na 1000 kn on tavori na 1/5 toga,katastrofa od dionice,najbolja tvrtka na balkanu i šire a najgora dionica,užas

strvinar

@Lynx
mislim da će segment turizma u koji je Adris uložio znatna sredstva biti onaj segment u poslovanju koji neće dati željene /očekivane/ rezultate. Turizam je privredna grana koja među prvima osjeti posljedice recesije. Dobra je činjenica da je Rovinj puno bliži nego neke druge turističke destinacije /Turske, Sjeverne Afrike …/ gdje bi prema očekivanju turističkih radnika pad turista iz Evrope trebao biti značajniji. No isto tako treba računati da će se vrijeme boravka turista smanjiti, da će neke destinacije krenuti uskoro s snižavanjem cijena, što je potom lančana reakcija u nemilosrdnoj borbi za "svakog" turistu. Dobro je da naš Adris nije pre zadužen ( svjež primjer Orco grupe ).



@Lynx

mislim da će segment turizma u koji je Adris uložio znatna sredstva biti onaj segment u poslovanju koji neće dati željene /očekivane/ rezultate. Turizam je privredna grana koja među prvima osjeti posljedice recesije. Dobra je činjenica da je Rovinj puno bliži nego neke druge turističke destinacije /Turske, Sjeverne Afrike …/ gdje bi prema očekivanju turističkih radnika pad turista iz Evrope trebao biti značajniji. No isto tako treba računati da će se vrijeme boravka turista smanjiti, da će neke destinacije krenuti uskoro s snižavanjem cijena, što je potom lančana reakcija u nemilosrdnoj borbi za "svakog" turistu. Dobro je da naš Adris nije pre zadužen ( svjež primjer Orco grupe ).

Adris ulaže u objekte visoke kategorije, ali bez obzira na to nisu isključeni aranžmani s bogatijim slojem zapadnih umirovljenika koji bi na Jadranu boravili cijelu godinu (zapravo, kojima bi na Jadranu bila fiksna adresa). Ovo nije bas najljepse rjesenje ali niti govora da je neprofitabilno. Zapravo, plasim se da ce ovakvi aranzmani za desetak godina predstavljati preko 20% naseg turizma. No, skoro sve je bolje od zatvorenih hotela.

Preživljavamo od onoga što dobijemo, a živimo od onoga što dajemo.

New Report

Close