Srbija zabrinuta zbog vojske Kosova

Autor: Poslovni dnevnik , 16. prosinac 2018. u 22:00
Foto: Srdjan Ilic/PIXSELL

Otcjepljena pokrajina dobila je novi adut državnosti i integriteta.

Formiranje vojske Kosova službeni Beograd vidi kao kršenje međunarodnih dokumenata i, pozivajući se na Rezoluciju 1244 Ujedinjenih naroda, naglašava da međunarodne mirovne snage na Kosovu (KFOR) moraju spriječiti i razoružati sve albanske postrojbe, dok vlasti u Prištini taj čin nazivaju “dostojanstvom i ponosom neovisnosti i teritorijalnog integriteta Republike Kosovo”.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao je u petak kako je “veoma zabrinut zbog situacije na Kosovu”, ocijenivši da je problem to što Srbiji na Kosovu nameću “dijelom Albanci, a dijelom dio svijeta. To mi je noćna mora, s tim legnem, s tim se budim, a ne spavam mnogo”, rekao je Vučić na predizbornom skupu vladajuće Srpske napredne stranke uoči lokalnih izbora.
Čelnik države dodao je i kako “ne razumije da bilo tko u svijetu može odobriti formiranje kosovske vojske”, koja je, kako tvrdi, “u potpunoj suprotnosti sa svim međunarodnim aktima”.
 Istodobno, na Kosovu se tijekom protekloga tjedna, postupno, stvaralo pobjedonosno ozračje da formiranjem kosovske vojske Priština dobiva još jedan adut državnosti, neovisnosti i državnog integriteta.
Ime Sigurnosne snage Kosova (KBS) ostat će isto kao i dosad.

Predsjednik Kosova Hashim Thaçi je, odjeven u odoru Kosovskih sigurnosnih snaga (BSK), u vojarni Adem Jashari kod Prištine “čestitao novu misiju pripadnicima BSK”.

Thaçi je, kako prenose prištinski mediji na albanskom, ponudio jamstvo “svim građanima, naročito onima srpske nacionalnosti, da će nove snage služiti svim građanima Kosova”.
Skupština Kosova u petak je usvojila zakon koji omogućavaju transformiranje KBS-a u vojsku. 
Nakon višegodišnjih napora da ovu transformaciju izvrši putem ustavnih promjena, za koje je potrebna i suglasnost manjina, odnosno Srpske liste, koja se suprotstavlja ovoj transformaciji, Vlada Kosova je odlučila proces privesti kraju izmjenama zakona.

U posljednje vrijeme mogla čuti oprečna stajališta međunarodnih partnera – pojedini članovi NATO-a su protiv transformacije, ali snažna potpora SAD, a potom i Velike Britanije, doprinijela je da Kosovo konačno glasa za transformaciju BSK u oružane snage. 

Komentirajte prvi

New Report

Close