HUP: Izgleda kao da država planira neuspjeh 2013.

Autor: HUP , 06. prosinac 2012. u 09:46
Damir Kuštrak, Ivan Miloloža, Đuro Popijač, Bernard Jakelić, Ivan Domagoj Milošević i Vesna Trnokop Tanta na predstavljanju rezultata velikog godišnjeg istraživanja Hrvatske udruge poslodavaca

Dvije trećine domaćih poslodavaca stanje u gospodarstvu ocijenilo je lošijim od onoga godinu dana ranije, a samo 6 posto očekuje poboljšanje u sljedećoj godini.

Opće stanje domaćega gospodarstva zaslužuje "mršavu dvojku", a bitno bolje neće biti ni u 2013., pokazuje velika godišnja anketa Hrvatske udruge poslodavaca (HUP). Naime, samo 6% poslodavaca očekuje poboljšanje u sljedećoj godini. Najpesimističniji su mali poduzetnici i građevinski sektor, a najoptimističniji poslodavci u turizmu.Glavne prepreke poslovanju po ocjeni poslodavaca su i dalje previsoka davanja, nelikvidnost i neplaćanje, kruto radno zakonodavstvo i nekonkurentni uvjeti financiranja.

Porezi
Dvije trećine domaćih poslodavaca stanje u gospodarstvu ove godine ocjenilo je lošijim od onog godinu ranije. Što se tiče očekivanja za 2013. godinu, većina poslodavaca ocijenila je da će stanje ostati približno isto, dok njih više od trećine očekuje lošije stanje, pokazali su to rezultati istraživanja "Poslovna očekivanja HUP-a u 2013. godini", koje je za HUP napravila agencija Promocija plus i čije rezultate su predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca predstavili na svom tradicionalnom godišnjem druženju 28. studenoga. Istraživanje je provedeno među članstvom HUP-a, a obuhvaćen je uzorak od 321 člana iz svih tijela HUP-a. Ovogodišnjim istraživanjem započinje dugoročno utvrđivanje gospodarskih trendova, u sklopu projekta "HUP-ov barometar optimizma" koji će za cilj imati utvrđivanje doživljaja stanja u gospodarstvu i poduzećima u tekućoj godini, u odnosu na prethodnu i poslovnih očekivanja za narednu godinu. "Zabrinjavajući zaključak istraživanja je da domaći poslodavci ni sljedeće godine ne vide pomak na bolje. A s iscrpljenim rezervama kroz četiri godine upornog pada aktivnosti i u situaciji kada svaka druga tvrtka u Hrvatskoj posluje s gubitkom, stajanje u mjestu neminovno vodi novom klizanju unazad. Dodatno, rebalans proračuna pokazao je da se ukupno porezno opterećenje u Hrvatskoj unatoč suprotnim najavama iz Vlade početkom godine i brojnim apelima poslodavaca, ove godine dodatno povećalo. Ozbiljno zabrinjava i činjenica da Vlada u proračunu za 2013. godinu planira dodatan rast poreznih prihoda. Zagrabiti još i više u realni sektor u stanju u kojem se on nalazi znači novi val bankrota i ponovno minus u kretanju BDP-a. A nužne reforme pritom i dalje izostaju. To je neodrživo. U dobre namjere ove Vlade ne sumnjamo, no do sada nije napravljeno dovoljno. Partikularni dobri potezi koji su učinjeni nemaju snage napraviti zaokret koji nama treba. U promjene treba ući mnogo sustavnije, ambicioznije, sveobuhvatno, odlučno reformski, s idejom reinvencije čitavog sustava, ali istovremeno i partnerski, koristeći sve resurse koji u društvu postoje. Smatramo da Vladi u tome treba pomoći i tu se u HUP-u stavljamo na raspolaganje kao konstruktivan i odgovoran partner. Unatoč brojnim kritikama koje je Vlada doživjela zbog optimistične procjene rasta BDP-a od 1,8 posto na kojima se temelji proračun za 2013. u HUP-u vjerujemo da je ta stopa rasta ostvariva sljedeće godine, ali samo ukoliko okruženje što se ulaganja tiče trenutno bude unaprijeđeno. A to ovisi samo o nama", izjavio je Ivica Mudrinić, predsjednik HUP-a.

Razvoj
"Godina 2012. je propuštena godina i godina stagnacije. Ova je ocjena upozorenje, ali i prilika da pokažemo gdje smo danas i koji su nam potencijali", rekao je glavni direktor HUP-a Davor Majetić. Dok su se poslodavci prilagođavali, restrukturirali i otpuštali, država je zakazala. "Nema reformi ili ih mi ne vidimo; nema restrukturiranja javnih tvrtki, investicija, državna potrošnja je veća od plana, a fiskalna i parafiskalna davanja su povećana iako zahvaljujemo ministru Liniću na dva posto manjem doprinosu za zdravstvo", sažeo je Majetić poruku HUP-a. Najavio je da će se poduzetnici nastaviti prilagođavati te da država na njih može računati, no da ne mogu sami. Komentirajući prijedlog proračun za 2013., Majetić je rekao da "izgleda kao da država planira neuspjeh u idućoj godini".Istaknuo je da Hrvatskoj treba strategija razvoja jer će se inače potezi svoditi na protupožarne mjere. Od države se pak očekuje da bude efikasnija i služi građanima, a od javnih tvrtki da uplaćuju u proračun, a ne da iz njega izvlače novac. Više od polovice ispitanih poslodavaca mišljenja je da je stanje u gospodarstvu loše, ali donekle zadovoljavajuće, a gotovo jednak broj smatra da će i u 2013. biti jednako. Najslabija ocjena dolazi iz građevinarstva (1,86), a najviše optimizma je u turizmu (2,38). U 2013. 36,1% očekuje iste prihode, a njih trećina prognozira rast do 10 posto. Većina poslodavaca (45,8%) predviđa da će ulaganja iduće godine biti kao i ove, a novost je da više od 30% očekuje rast izvoza. Dobrim vijestima ne trebaju se nadati radnici jer poslodavci najavljuju daljnja restrukturiranja, a čak 43,4% njih najavljuje pad zaposlenih do 20%.Kako je pokazalo istraživanje najlošiju ocjenu općeg stanja gospodarstva ove godine dali su predstavnici malih poduzeća (1,96), dok je sektorski gledajući, očekivano najlošija ocjena zabilježena među građevinarima (1,86). No, ni predstavnici srednjih poduzeća s prosječnom ocjenom od 2,06 i velikih poduzeća s ocjenom 2,16 nisu pokazali mnogo bolji sentiment. Zabrinjavajuće je da je upravo među predstavnicima velikih tvrtki u proteklih godinu dana znatno splasnuo optimizam pa njih čak 78 posto smatra da je ove godine stanje u gospodarstvu lošije nego prošle godine. Najblaži u ocjeni gospodarskog stanja su bili poduzetnici iz turističkog sektora ocjenjujući ga s prosječnih 2,38 (što je ujedno i najviša ocjena zabilježena u istraživanju).

Prihodi
Na pitanje koje su glavne prepreke poslovanju u Hrvatskoj anketirani su istaknuli previsoka davanja (porezi, doprinosi, neporezni nameti – ukupno 24 posto svih odgovora), nelikvidnost i neplaćanje (20 posto), kruto radno zakonodavstvo (13 posto) te nekonkuretne uvjete financiranja (11 posto). Ove četiri prepreke čine dvije trećine svih odgovora. Još se samo jedna prepreka približava dvoznamenkastom udjelu, a to je neefikasna i skupa javna uprava (9,9 posto). Očekivanja za sljedeću godinu pokazuju da će i naredna godina biti vrlo teška za domaće gospodarstvo. Vrlo je indikativna činjenica da se samo 6 posto poslodavaca i poduzetnika izjasnilo se da u narednoj godini očekuje malo bolje stanje od ovog zabilježenog u 2012. Najpesimističniji su ponovno mali poduzetnici, i gledano sektorski, poduzetnici iz građevine, među kojima svaki drugi anketirani ocjenjuje da će opće gospodarsko stanje naredne godine biti lošije nego ove godine. S druge strane, najoptimističniji su u sektoru turizma, gdje 16,7 posto anketiranih očekuje da će naredna godina biti djelomično bolja. Zanimljivo je da su očekivanja u vezi s uvjetima investiranja znatno optimističnija od onih zabilježenih za opću gospodarsku situaciju, što upućuje na postojanje određenog investicijskog potencijala kojeg svakako treba potaknuti. Istraživanje pokazuje da 27,7 posto anketiranih očekuje bolje uvjete za investiranje u narednoj godini. Također, iako 29 posto poduzetnika u 2013. očekuje manje prihode od onih iz ove godine, njih 35 posto očekuje povećanje prihoda, od čega većina njih u rasponu od 3 do 10 posto. Tu su ponovno najoptimističniji iz sektora turizma.No, da su domaći poslodavci i dalje iznimno oprezni pokazuju odgovori na pitanje o očekivanoj razini zaposlenosti na koje je gotovo tri četvrtine odgovorilo da planira smanjenje broja zaposlenih, a tek njih šest posto očekuje povećanje broja zaposlenih. Također, velika neizvjesnost na tržištu se očituje i u činjenici da je čak 96 posto anketiranih odgovorilo da očekuje pad cijena svojih proizvoda sljedeće godine, ali i u tom što većina ne očekuje rast narudžbi u prvom kvartalu sljedeće godine te ih većina očekuje jednaku razinu izvoza u narednoj godini.

Potencijali
Davor Majetić, glavni direktor HUP-a, u zaključku je ipak optimističan glede hrvatske budućnosti i perspektive. "S obzirom na potencijale kojima ova zemlja raspolaže, uključujući gospodarske resurse, ali i resurse u vidu ljudskog kapitala, nema razloga zašto zajedničkim naporima svih socijalnih partnera i građana ova zemlja ne bi mogla povećati svoju konkurentnost. Hrvatska udruga poslodavaca i svi članovi osobno, odgovorno i spremno nude svoja znanja za konkretne akcije koje se moraju poduzeti u sadašnjem trenutku. Neodlučnost i nagađanja o budućnosti predstavljaju zapreku napretku, a vrijeme promjena mora započeti odmah. Ovakvu sliku budućnosti naše zemlje mogu ostvariti samo zajednički napori Vlade, sindikata, poslodavaca i svih građana, a moguća je samo odlučnim provedbama reformi i konkretnim promjenama", dodao je Majetić.

Uspjeh je raditi, a ne otići u zatvor

Čelnik HUP-a Davor Majetić požalio se da je antipoduzetnička klima u Hrvatskoj toliko izražena da je poslovni uspjeh postao raditi i za to ne otići u zatvor. "Ne isplatite plaće, idete u zatvor, a nikoga nije briga što vama nisu platili potraživanje", rekao je. Slučajno ili ne, na HUP-ovu druženju na kojem je predstavljeno istraživanje nije bio nikoga od predstavnika izvršne vlasti.

Komentari (1)
Pogledajte sve

HUP-HRVATSKO DRUŠTVO PROSJAKA , OPET TRAŽI POMOĆ DRŽAVE.

POŠTOVANI HRVATSKI ODUZETNUICI ,KOJI STE SAD VEĆ POSTALI DRUŠTVO HRVATSKI POSLOVNIH PROSJAKA ,KADA ĆEMO MI GRAĐANI ,VAŠI VIŠE ROBOVI NEGO RADNICI , JEDNOM SAZNATI ,OD VAS JAVNO ,KOJE SU VAŠE MANJKAVOSTI ,KOJE SU VAŠE NESPOSOBNOSTI???.ŠTA STE PODUZELI DA DO OVOGA NE DOĐE .ŠTA STE PODUZELI ,U VAŠEM UDRUŽENJU DA KAŽNJAVATE ONE KOJI UMJESTO DA SE POSVETE UNAPREĐENJU SVOJE DJELATNOSTI U KOJOJ DJELUJU , DA VIŠE UNAPREĐUJU A MANJE TROŠE NA VALSTITI STANDAR PA I LUKSUZ??? ZAŠTO NE REINVESTIRAJU ZARAĐENI PROFIT ZA UNAPREĐENJE SVOJE DJELATNOST A NE DA ČEKA POMOĆ OD RŽAVE.?? ZAŠTO ONE KOJI KOĆE ILI INICIRAJU LANAC NELIKVIDNOSTI, MAKAR ZBOG VAŠE UNUTRAŠNJE DISCIPLINE I KOREKTNOSTI , I VRLO ŠTETNIH POSLJEDICA KOJE SE EKSPANZIVNO ŠIRE, SAMO KADA NETKO NEODGOVORNO SE POČNE PONAŠATI DA NE PLAĆA SVE SVOJE OBAVEZE, A ZNA DA GA NE ČEKA NIKAVA KAZNA –SANKCIJE, ZATRAŽITE STEČAJ TAKVOG ODUZETNIMA ??? GOSPODO ODUZETNICI ,VI SAMI PLANIRATE ,VI SAMI UOPRAVLJATE ,VI SAMI TROŠITE, ODNOSNO, RASPOREĐUJETE SVOJ-NAŠ DOHODAK ,BEZ DA NAS RADNIKE IČIM INFORMIRATE ,DA ZNAMO KAKO SE REALIZIRA NAŠ RAD I KOLIKI JE REZULTAT UKUPNOG VIŠKA NAŠEG RADA .VI NAS BESPRIMJERNO, NEKAŽNJIVO,NEODGOVORNO, OTPUŠTATE ,SMANJUJETE NAM PLAĆE ,PRODUŽAVATE NAM RADNO VRIJEME KOJE NE PLAĆATE, GODIŠNJI ODMOR I ONE PO ZAKONU DRUGE NAŠE BENEFICIJE NIKADA UREDNO NE ISPLAĆUJETE I NIKADA NIKOM NE ODGOVARATE,JER JE DRŽAVA VAŠA ,VI NJOME IPAK UPRAVLJATE ,PA TAKO ZA SVE NAVEDENE NEPRAVILNOSTI PREMA NAMA RADNICIMA USPJEŠNO IZGALDITE SA VAŠOM DRŽAVOM. PA TKO TO TAMO NE ZNA RADITI A HOĆE DA BUDE PRIVATNI VLASNIK?? TKO SE TO TAKO BAHATO ,NEODGOVORNO A ČESTO I NEZNALAČIKI PONAŠA NA ŠTETU NE DRŽAVE, POŠTOVANA GPOSPODO, NEGO NAS GRAĐANA,U NAJVEĆEM PROCENTU VAŠIH ROBOVA, KADA OSIM NABROJANIH NEPRAVDI KOJE DIREKTNO ČINITE PREMA NAMA ,JOŠ NAS POSREDSTVOM DRĐŽAVE PLJAČKATE ,JER NA SVOJ RAD KOJI NAM NIJE U CIJELOSTI ISPLAĆEN, U NAJAMNINI, ZA TAJ ISTI PROIZVOD NAŠEG RADA ,KOD KUĆE, RADI ZADOVOLJENJA NAŠIH ŽIVOTNIH POTREBA, JOŠ JEDANPUT PLAĆAMO U VIDU PDV-EA, A POSEBNO ŠTO JOŠ PLAĆAMO RAZNE POREZE ,PA I VAŠE DRŽAVNO SUFINACIRANJE. ZA SVE TO BIVAMO NAGRAĐENI OTPUSTOM NA ULICU ,A TA DRŽAVA ,OD KOJE STALNO TRAŽITE FINANCIJSKU POMOĆ, MORA POTKUSURITI SVE TE VAŠE BAHATOSTI I NEODGOVORNOSTI ILI NESPOSOBNOSTI ,PLAĆAJUĆI HRANARINU OTPUŠTENIM ERADNICIMA I SVE ZDARVASTVENE I DRUGE POTREBE. PA GOSPODO ,VRIJEME JE DA SE U OVOJ ZEMLJI ILI NAŠOJ GEJI ,PROMJENE DRUŠTVENO PROIZVODNI I DRUŠTVENO-POLITIČKI ODNOSI ,DA JEDNOM ZAUVJEK UKINEMO PRIVATNO VLASNIŠTVO KOJE JE SAMO SEBI POSTALO NEFUNKCIONALNO I UOPĆE KOČNICA DRUŠTVENOG RAZVIOJA I NJEGOVE PERSPEKTIVE.
KAKO JE NAMA RADNICIMA ČUTI ,SLUŠATI ,ČITATI ,KAKO SE VI OBITELJSKI, BAHATO I NERACIONALNO PONAŠATE U TROŠENJU,A TO I MI LIČNO PRIMJEĆUJEMO NA ULICI ILI U NEKIM DRUGIM PRILIKAMA; KADA KUPUJETE VILE I VIKENDICE ;KADA SE VOZATE NAJSKUPLJIM AUTOMOBILIMA; KADA KREĆETE NA ZIMOVANJE ILI NA LJETOVANJE ILI NA DUŽI VIKEND; KADA SE SVA VAŠA BAHATOST MOŽE REGISTRIRATI ,A MI VAŠI RADNIC-ROBOVI ,SAMO DO JUČER, VAS POSMATRAMO ,KAKO NA NAŠ RAČUN UŽIVATE BEZ PUNO VAŠEG LIČNOG DOPRINOSA.
GOSPODO OSTAVITE DRŽAVNU KASU ,PRIMITE SE POSLA JER VAM JE VRIJEME NA ISTEKU.
RADNICI NEĆE VIŠE PODNOSTI TE VAŠE BAHATOSTI I NESPOSOBNOSTI I NEODGOVORNOSTI KAO DA SMO U 19-TOM STOLJEĆU. NI TADA RADMNICI NISU MIRNO PODNOSILI OVAKVA ROBOVSKA PONIŽENJA I NEIZVJESNOSTI.

New Report

Close