Vlada Republike Srpske: Rezerve minerala na Majevici vrijede 100 milijardi eura

Autor: Siniša Malus , 17. ožujak 2025. u 11:45
Majevica je planinsko područje čiji najviši vrh doseže 916 metara, pretežno je obraslo listopadnim drvećem i dom je brojnim životinjskim vrstama/Dejan Rakita/PIXSELL

Procjene ne uključuju sve lokacije u tom području, nego samo oko 50 posto istraženih lokacija.

Vrijednost minerala pronađenih u okolini Lopara, na Majevici, procjenjuje se na više od 100 milijardi eura. Ovo je izjavio predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković, dodajući da se osim litija radi i o još četiri ili pet minerala.

Dodao je da te procjene ne uključuju sve lokacije u ovom području, nego samo oko 50 posto istraženih lokacija.

Ključni resursi
To je, prema njegovim riječima, razlog zašto izaslanik kojeg podržava Zapad Christian Schmidt pokušava nametnuti zakon o imovini. Kompanija sa sjedištem u Švicarskoj, Arcore AG, koja je vršila istraživanja na Majevici, ranije je objavila da je na Majevici pronađeno nalazište minerala bogato litij karbonatom, magnezijem i drugim mineralima koji su traženi u Europi.

Velik potencijal

Ukupna mineralna baza iznosi 1,5 milijuna metričkih tona ekvivalenta litij karbonata, 14 milijuna tona borne kiseline, 35 milijuna tona potaše i 94 milijuna tona magnezij sulfata.

Međunarodne procjene i tehnološka ispitivanja pokazala su da ukupna mineralna baza projekta Lopare iznosi 1,5 milijuna metričkih tona ekvivalenta litij karbonata, 14 milijuna tona borne kiseline, 35 milijuna tona potaše i 94 milijuna tona magnezij sulfata, objavio je Arcore.

U jesen 2022. doznalo se da je švicarska tvrtka Arcore AG tajnim probnim bušenjem na Majevici otkrila veliko nalazište litija, ali i magnezija, kalija i bora. Majevica je planinsko područje čiji najviši vrh doseže 916 metara, pretežno je obraslo listopadnim drvećem i dom je brojnim životinjskim vrstama.

Le Monde Diplomatique prošle je godine pisao da su minerali s tog područja strateški važni resursi za kojima Europska unija želi smanjiti ovisnost o trećim zemljama, posebice Kini, koja ima najveća svjetska nalazišta rijetkih metala i najveći je izvoznik litija, koji se dosad uglavnom vadio iz slanih jezera Latinske Amerike.

Kao globalni lider, EU želi prijeći s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije do 2050. godine. Međutim, izgradnja električnih vozila, stanica za punjenje, vjetroelektrana i fotonaponskih sustava i dalje zahtijeva sirovine poput olova, bora, bakra, kobalta, nikla, cinka i litija.

Njemački interes
Arcore AG, koji ima velike planove, želi sudjelovati u tom procesu. U priopćenju za javnost iz studenog 2023. tvrtka je najavila strateško partnerstvo s kanadsko-njemačkom tvrtkom Rock Tech Lithium, koja je specijalizirana za proizvodnju litijeva hidroksida i gradi tvornicu za pretvorbu u Gubenu u Brandenburgu.

U toj će se rafineriji Arcoreov litij pretvarati u litijev hidroksid koji je potreban za proizvodnju automobilskih baterija. Ovo se smatra jednim od ključnih projekata njemačke energetske i prometne tranzicije.

Za izgradnju tvornice u Brandenburgu Rock Tech Lithium je zatražio 200 milijuna eura iz saveznog i državnog proračuna. No, odluka o tome još nije donesena. Koncern Mercedes-Benz navodno je spreman kupovati kalijev hidroksid iz planirane rafinerije Rock Tech Lithiuma i proizvoditi do 150.000 automobilskih baterija godišnje. Ugovor je vrijedan dvije milijarde dolara.

Komentirajte prvi

New Report

Close