Dok Grenland izlazi na birališta Múte B. Egede, premijer od 2021., i njegova stranka Inuit Ataqatigiit (grenlandski Zajednica naroda) zalažu se za neovisnost od Danske. No, sve veća lokalna podrška tom cilju ublažena je zabrinutošću za životni standard. Grenland prima godišnju subvenciju od Danske od oko 623 milijuna dolara (otprilike 11.000 dolara po osobi, s obzirom na procijenjenu populaciju od 56.000). Zajedno s drugim javnim uslugama koje pruža Danska, ukupna razina potpore vjerojatno je bliža milijardi dolara godišnje.
Američki predsjednik Donald Trump kaže da želi “kupiti” Grenland, ali druga nedavna anketa pokazuje da 85 posto Grenlanđana odbija tu opciju. Kao što je nedavno rekao bivši predsjednik Inuitskog cirkumpolarnog vijeća: “Način na koji se često postupa s autohtonim narodima u Americi, gdje su njihovi jezici i kulture marginalizirani, nije baš dobra reklama za ideju da Grenland bude dio Sjedinjenih Američkih Država”.
Trump izražava interes za kupnju Grenlanda od 2019. godine, a nedavno je odbio isključiti iznenadni napad u cilju zauzimanja tog otoka. Iako je sve teže predvidjeti što će SAD učiniti, lokalni čelnici moraju osigurati da Grenland ima inkluzivne institucije koje jamče puna ekonomska i politička prava za sve stanovnike, bez kojih ne može biti zajedničkog prosperiteta.
Prava na minerale u kolektivnom su vlasništvu, a ako prihodi od ovog sektora porastu, Grenlanđani će sigurno htjeti ostvariti sve koristi od toga. O drugim važnim odlukama, uključujući politike zaštite okoliša, također se trenutno odlučuje lokalno.
Strateški važan
Kako bi onda sljedeća vlada Grenlanda trebala to odigrati? Trebalo bi započeti sagledavanjem šire slike. SAD opet zvuči kao 1897. Imperijalna ekspanzija – u Panamu, Grenland, Kanadu, Gazu – očito nadahnjuje Trumpa i utjecajne dijelove tehnološkog sektora.
U usponu je luda verzija onoga što su prije 150 godina Amerikanci nazivali “manifestnom sudbinom”, a podržava je najmoćnija vojska koju je svijet ikada vidio. U tom pogledu, Amerika će ponovno postati velika širenjem teritorija pod izravnom kontrolom SAD-a i uvođenjem strogih carina svima ostalima. Autarkija – zatvorene granice, umovi i tržišta – navodno će držati kinesku prijetnju na odstojanju.
Neki zagovornici američke kontrole nad Grenlandom tvrde da američka nacionalna sigurnost ovisi o tome. Ali SAD već ima bazu na Grenlandu, navodno s nekoliko stotina ljudi. Grenlandske vlasti naznačile su da bi daljnje baze bile dobrodošle pod razumnim uvjetima. Tijekom 2010-ih došlo je do koketiranja s Kinom, uključujući i neka predložena ulaganja u infrastrukturu, ali to je odbijeno uz američko ohrabrenje i dansku financijsku potporu.
More između Ujedinjenog Kraljevstva, Islanda i Grenlanda doista ima stratešku vrijednost. Ali zato SAD ima podmornice, važnu zračnu bazu na Islandu i druga vojna sredstva u regiji. Štoviše, cijela Skandinavija je sada čvrsto u NATO-u i u visokoj pripravnosti u pogledu ruskih pomorskih aktivnosti.
Otapanje ledenih ploča na sjeveru stvara morsku rutu za rusku naftu koja teče u Kinu, ali američka kontrola nad Grenlandom nije bitna za to hoće li ta trgovina steći stratešku vrijednost. Kako bi zaustavili ruski prihod od nafte, tvorci politike trebali bi se usredotočiti na sankcije i druga ograničenja usmjeravajući se na tankerski promet.
Grenland ima vrijedne rijetke zemne metale, uključujući itrij, skandij, neodimij i disprozij. No, iako ne bi bilo mudro dopustiti Kini da dodatno ojača svoj utjecaj na tim globalnim tržištima, kontrola Grenlanda nije rješenje. Grenland ima samo oko jedan posto svjetskih rijetkih zemnih metala, a lokalni čelnici ne protive se odgovornom rudarstvu koje poštuje lokalne uvjete, osobito ovisnost mnogih zajednica o ribarstvu.
Štoviše, prema globalnoj analizi MIT-ove Grupe za prioritetne tehnologije, kojom supredsjedam, postoje mnogi drugi načini na koje SAD može (i treba) osigurati pristup široj kategoriji ključnih metala potrebnih u cijelom tehnološkom sektoru, uključujući znatno povećanje ulaganja u recikliranje elektronike svih vrsta.
Prijateljski nastrojen
Grenland nije na prodaju, ali onaj tko ga bude vodio nakon 11. ožujka, vjerojatno će biti u snažnoj poziciji za pregovore o većim subvencijama iz Danske, uključujući i rješavanje sporova koji proizlaze iz prošlog zlostavljanja Grenlanđana, posebno zlostavljanja generacija inuitske djece. Onkraj ovisnosti o Danskoj, zdrava i ekološki prihvatljiva dugoročna razvojna strategija mogla bi se usredotočiti na privlačenje europskih i američkih ulagača u turistički sektor.
Što se tiče SAD-a, najbolji pristup je biti dosljedno prijateljski nastrojen i voljan surađivati na sigurnosnim pitanjima (uključujući potencijalni Sporazum o slobodnom udruživanju), uz opiranje svim pokušajima vađenja resursa, poput urana, pod nepovoljnim financijskim i ekološkim uvjetima. Lokalno vodstvo također bi trebalo jasno dati do znanja da bi, u slučaju zauzimanja Grenlanda silom, prihvatljiva bila samo puna državnost, s jednim američkim zastupnikom i dva američka senatora.
Vlasti bi također trebale surađivati s Kongresom o tome kako bi Grenlanđani vjerojatno glasali ako iznenada postanu američki državljani. Trenutno uživaju besplatnu zdravstvenu skrb i obrazovanje na svim razinama. Čelnici otoka trebali bi inzistirati na tome da se to nastavi ako Amerikanci stignu, i trebali bi naglasiti troškove vođenja gospodarstva s mnogo raspršenih ribarskih sela, bez cestovne povezanosti i s ograničenim okvirima za održavanje infrastrukture s obzirom na vremenske prilike.
U tehnološkom sektoru postoji prijedlog da se svima na Grenlandu ponudi 100.000 dolara da se pridruže SAD-u. To zvuči jednostavno, ali može li Trump doista uvjeriti Kongres da potroši 5,6 milijardi dolara kada je Grenland već tako kooperativan?
A ako Bijela kuća ponudi dogovor koji izgleda dobro, u smislu tekućih fiskalnih transfera, svi na Grenlandu trebali bi se zapitati ovo: može li se vjerovati Americi? Koliko će vremena proći prije nego što Elon Musk (ili netko drugi) ne obustavi novčanu pomoć u gluho doba noći, bez odobrenja Kongresa i bez sudskog nadzora?
Bez obzira na ishod, Grenlanđani će sami odlučiti o svojoj budućnosti. Uostalom, 1897. je samo u Trumpovoj mašti.
© Project Syndicate 2025.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu