S obzirom na interes prijavljenih zastupnika, rasprava o prijedlogu izmjena Zakona o lokalnoj i regionalnoj samoupravi te Zakonu o lokalnim izborima mogla bi potrajati cijeli dan iako je sabornica neobično prazna u usporedbi sa svim ostalim danima od početka jesenskog zasjedanja.
Prvi je na raspravi Zakon o lokalnoj i regionalnoj samoupravi čijim se izmjenama predlaže da u slučaju nedonošenja proračuna općine, grada ili županije na izbore izlaze i lokalni čelnici i predstavnička tijela, a ne samo predstavnička tijela kako stoji u aktualnom zakonu. – Glavna intencija izmjena Zakona o lokalnoj i regionalnoj samoupravi jest uspostava ravnoteže između izvršne i predstavničke vlasti na lokalnoj razini, a da se pritom ne dira institut neposrednog izbora izbor načelnika, gradonačelnika i župana – objasnio je ministar uprave Arsen Bauk te objasnio kako se izmjenom stvara ravnoteža gdje se čelnici izvršne vlasti više neće moći dovoditi u poziciju da proračunom ucjenjuju predstavnička tijela i isprovociraju prijevremene izbore.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu