VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Realno da se nešto preko noći promijeni na ZSE a poznavajući kako reagira ova dionica, otišla bi na 300 kn u par dana. Grebe se po dnu na većini dionica ali kada će i što uzrokovati preokret ovog sad već godinu i pol dugog trenda ne zna se.

Najveća ljiga na forumu: Zorangutan Najdosadniji proljev na forumu: Barik

Nerealno je da je Viro kada je šećer bio između 340 i 360 i oko 12,50 dosao na 126, a sada kad je oko 320 i ispod 11 kod nas raste. Znam da Viro ne prodaje ispod 360. Kako je kolega Remorker napisao naš šećer je već duže vrijeme oko 5,50-6, ali ima onih nekih čudnih marki koje se prodaju oko 3 kune. Bude se sve to posložilo. Q2 će biti plus. Nedavno je netko napisao “luda burza” i slažem se s tim.

*Imam Viro oduvijek jer mi ih je nekoliko dao otac kao bivši zaposlenik i kada je vrijedio ohoho, ja sam samo dokupljivao.

Trenutno su snažne skrivene negativne divergencije
na grafu US Dollara i Brazilskog reala.
Snažni rast Reala će se uskoro dogoditi,a time i popriličan rast šećera.
Puno toga ide u prilog da bi se šećer trebao snažno odbiti.
U Indiji više pozitivnih stvari, dugovanja farmerima
i dalje na rekordnim razinama što je u principu dobro.
U EU najava manje proizvodnje ove godine kao i Brazilu.


Nerealno je da je Viro kada je šećer bio između 340 i 360 i oko 12,50 dosao na 126, a sada kad je oko 320 i ispod 11 kod nas raste. Znam da Viro ne prodaje ispod 360. Kako je kolega Remorker napisao naš šećer je već duže vrijeme oko 5,50-6, ali ima onih nekih čudnih marki koje se prodaju oko 3 kune. Bude se sve to posložilo. Q2 će biti plus. Nedavno je netko napisao "luda burza" i slažem se s tim.

*Imam Viro oduvijek jer mi ih je nekoliko dao otac kao bivši zaposlenik i kada je vrijedio ohoho, ja sam samo dokupljivao.


Zadro je jednom spomenuo da ga Coca-cola u Hrvatskoj prilično cijeni i smatra kvalitetnim, znači da ipak nisu svi šećeri baš 100% identični i nije nebitno tko koji koristi u proizvodnji

Istina da nisu svi seceri isti, i kad je cijena nekog 3kn, ja uvijek odaberem onaj od 6. razlika je više nego očita. A pogotovo firme poput coca cole, koje uvijek traze i lipu uštede, da poboljšaju marže, kupuju onaj duplo skuplji šećer, koji čini 70% tog pica. Zapadnjaci su poznati po tome da su bud.ale i nisu ekonomicni. najviše stoga što je coca cola toliko zdrava, oni samo koriste najkvalitetnije proizvode za njezinu izradu. negdje sam čitao da coca cola i pepsi potroše 14% svog šećera proizvedenog te godine u svijetu, i uvijek se hvale s onih 6 zrna, koje u toj količini čini zadrin šećer, da šefovi tih dviju kompanija suze rone što ih nema bar 9. čak je i šef pepsija zbog zadre od ateista postao vjernik, a coca colin je, kad je čuo da zadro ide u mirovinu, dobio 3 srčana


Nerealno je da je Viro kada je šećer bio između 340 i 360 i oko 12,50 dosao na 126, a sada kad je oko 320 i ispod 11 kod nas raste. Znam da Viro ne prodaje ispod 360. Kako je kolega Remorker napisao naš šećer je već duže vrijeme oko 5,50-6, ali ima onih nekih čudnih marki koje se prodaju oko 3 kune. Bude se sve to posložilo. Q2 će biti plus. Nedavno je netko napisao "luda burza" i slažem se s tim.

*Imam Viro oduvijek jer mi ih je nekoliko dao otac kao bivši zaposlenik i kada je vrijedio ohoho, ja sam samo dokupljivao.

sve ispod 390 eura je čisti gubitak, ispravite me ako griješim.

svi u europi prodaju s gubitkom, ne znam moze li koji svabo ili francuz prodavati po 360 s plusom. sumnjma.

viro ima neke fin operacije sa preprodajom secera, otud neka para kapne. to je dobra stvar, jedino bih voli znati sto se tu dosit akrije, sto oni tu rade izvjesca to ne kazu, a ovdje nitko nije dao objasnnjenej

oni izglda mesetare sa secerom , kupuju i prodaju tudi secer ili sto li vec, to bi vrijedilo saznati sto je tu posrijedi jer ako mogu tako duze vrijeme, masala, to ce ih odrzati na povrsini

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Viro je stvarno u jednom od izvještaja naveo da su veliki kupci mahom multinacionalke koje imaju jako visoki standard što se kvalitete tiče. I netko od mlađih iz obitelji je broker ( ili je bio broker ) na burzi šećera

Napisao sam da ne prodaje ispod 360. Tu postoje ugovori koje moraju poštivati po dogovorenim cijenama. Što se tiče kvalitete i količine ne smijemo sumnjati jer tržište nisu niskobudžetni lanci. Top dioničari 1., 2. i 3. zasigurno znaju zašto su potrošili na skladištenje 20+ milijuna kuna i to je uz dobro spominjanu temu bio dodatni minus u 2017. Viro ima tržište. Da su im uspjele Grude kao Dalmacija vino (Pipi) i Coca-Cola, kako je spomenuto, mislim da bi imali samo Aro-šećer za nas obične smrtnike.



Nerealno je da je Viro kada je šećer bio između 340 i 360 i oko 12,50 dosao na 126, a sada kad je oko 320 i ispod 11 kod nas raste. Znam da Viro ne prodaje ispod 360. Kako je kolega Remorker napisao naš šećer je već duže vrijeme oko 5,50-6, ali ima onih nekih čudnih marki koje se prodaju oko 3 kune. Bude se sve to posložilo. Q2 će biti plus. Nedavno je netko napisao "luda burza" i slažem se s tim.

*Imam Viro oduvijek jer mi ih je nekoliko dao otac kao bivši zaposlenik i kada je vrijedio ohoho, ja sam samo dokupljivao.

sve ispod 390 eura je čisti gubitak, ispravite me ako griješim.

svi u europi prodaju s gubitkom, ne znam moze li koji svabo ili francuz prodavati po 360 s plusom. sumnjma.

viro ima neke fin operacije sa preprodajom secera, otud neka para kapne. to je dobra stvar, jedino bih voli znati sto se tu dosit akrije, sto oni tu rade izvjesca to ne kazu, a ovdje nitko nije dao objasnnjenej

oni izglda mesetare sa secerom , kupuju i prodaju tudi secer ili sto li vec, to bi vrijedilo saznati sto je tu posrijedi jer ako mogu tako duze vrijeme, masala, to ce ih odrzati na povrsini
[/quote]

Pa naravno da rade hedge kad procijene da je trenutak dobar, sta mislite da to funkcionira po spot cijeni?
Cijeli Brazil je nedavno iskoristio rasta secera do 13, contago i slabu valtui i hedgao sve do kraja 2018 i poctka 2019 po realnoj cijeni od 15, pa gdje ce spot cijena sada tako im svejedno.
Viro izgleda ima pametnog decka za hedge proizvodnje, ne mesetare tuđi sećer, nego rade hedge vlastite proizvodnje,idite pitajte u firmu koga zanima, koliko je proizvodnje hedgano i pod koji cijenama i dokle’

Isto tako, za one koje misle da u slucaju raste spot cijene se automatski prenosi na bolja fin, izvjestaja je glupost. Mozda je netko u vriu odlucio da ce napraviti hedge cijele proizvodnje sve do kraja 2019, secer nek u meduvremenu naraste i do 700 eur viro nece profitirati od toga, sve ovisi koliko je prodano po kojim cijenama i za koje vrijeme UNAPRIJED.

A što se makro slike secera tice, njbolja sansa sto su bullsi imali ove godine je bila Brazil i ona je definitivno ubijena na zadnjem rastu sb-a do 13/foward ugovorima koji su isli do 14, i odnosu usd/real gdje su proizvodaci u braziulu prodali 200 tisuca ugovora i osigurali miran kraj 2018 i pocteak 2019 neovisno o spot cijeni.




Nerealno je da je Viro kada je šećer bio između 340 i 360 i oko 12,50 dosao na 126, a sada kad je oko 320 i ispod 11 kod nas raste. Znam da Viro ne prodaje ispod 360. Kako je kolega Remorker napisao naš šećer je već duže vrijeme oko 5,50-6, ali ima onih nekih čudnih marki koje se prodaju oko 3 kune. Bude se sve to posložilo. Q2 će biti plus. Nedavno je netko napisao "luda burza" i slažem se s tim.

*Imam Viro oduvijek jer mi ih je nekoliko dao otac kao bivši zaposlenik i kada je vrijedio ohoho, ja sam samo dokupljivao.

sve ispod 390 eura je čisti gubitak, ispravite me ako griješim.

svi u europi prodaju s gubitkom, ne znam moze li koji svabo ili francuz prodavati po 360 s plusom. sumnjma.

viro ima neke fin operacije sa preprodajom secera, otud neka para kapne. to je dobra stvar, jedino bih voli znati sto se tu dosit akrije, sto oni tu rade izvjesca to ne kazu, a ovdje nitko nije dao objasnnjenej

oni izglda mesetare sa secerom , kupuju i prodaju tudi secer ili sto li vec, to bi vrijedilo saznati sto je tu posrijedi jer ako mogu tako duze vrijeme, masala, to ce ih odrzati na povrsini
[/quote]

Pa naravno da rade hedge kad procijene da je trenutak dobar, sta mislite da to funkcionira po spot cijeni?
Cijeli Brazil je nedavno iskoristio rasta secera do 13, contago i slabu valtui i hedgao sve do kraja 2018 i poctka 2019 po realnoj cijeni od 15, pa gdje ce spot cijena sada tako im svejedno.
Viro izgleda ima pametnog decka za hedge proizvodnje, ne mesetare tuđi sećer, nego rade hedge vlastite proizvodnje,idite pitajte u firmu koga zanima, koliko je proizvodnje hedgano i pod koji cijenama i dokle'
[/quote]

Može li pojašnjenej tog hedzanja i kako se bilježi tj kniži dobit ili gubitak nastao iz toga.

evo, oni su u 20i7 uknjižili nekih 23 milje od prodaje fin imovine – štos e tu dogodilo – jesu li oni prvo bili kupili ročnice recimo za 14 centi, bubam za 100 tona, a onda te ročnice preprodali npr za 14, 5 centi i tu razlikuuknjižili u dobit. jel ispravno tumačim ili sam fulao ceo fudbal. te ročnice i preodaja magle i prašine mi je dosta teško za pojmiti, što ne opipam, teško doživljavam kao robu ili imovinu

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


A što se makro slike secera tice, njbolja sansa sto su bullsi imali ove godine je bila Brazil i ona je definitivno ubijena na zadnjem rastu sb-a do 13/foward ugovorima koji su isli do 14, i odnosu usd/real gdje su proizvodaci u braziulu prodali 200 tisuca ugovora i osigurali miran kraj 2018 i pocteak 2019 neovisno o spot cijeni.

Ne bi rekao da su bullsi ubijeni. Dapace ovo je nesto kao bull trap. Ubrzano izbijanje buduce proizvodnje po niskim cijenama.odlicno za bikove i nagli rast. Proslost to potvrdjuje.
Sto se tice opcija i hedganja jednostavno je. Ako proizvodjac misli da ce cijena oscilirati moze ugovoriti opcije s vremenom isteka. Npr. Viro je uzimao opcije na buducu proizvodnju na 400 i kusur eura. Cijena rokne ali proizvodjac i dalje dobiva 400 eura po toni. Ako cijena naglo naraste onda postoji opcija isteka opcija ali se placa naknada npr 4%. U svakom slucaju tomnogi rade i tako se stite u nesigurnim vremenima od snaznih oscilacija cijena.
Brazilci masovno prodajju jer je real pao sa 2.4 na 3.9 prema dolaru. Dakle masovno prodaju u dolarima i klade se na rast reala. Dakle npr real naraste 40% ta prodaja po 11-13 USD im donosi 40% vise. Tj. 15-18 USD.
Ili cijenu bez gubitka.
Valjda ce netko i razumjeti sto sam htio reci.
Dakle imaju zastitu cijene pa to nije kladjenje vec u biti instrument osiguranja.

Brazilci masovno prodajju jer je real pao sa 2.4 na 3.9 prema dolaru. Dakle masovno prodaju u dolarima i klade se na rast reala. Dakle npr real naraste 40% ta prodaja po 11-13 USD im donosi 40% vise. Tj. 15-18 USD.

kako se klade na jačanje reala kad to ide njim ana štetu – ako prodaju sada po 13 usd, 1 usd 3, 9 reala, i onda za 6 mjeseci ili kad vec kad im dode termin oni naplate 13 usd, ali sad je je 1 usd samo 2, 4 reala – ONI SU U TTALNOJ PUŠIONI

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Osobno vjerujem da je hedgana dio proizvodnje za 2017. i dobar dio proizvodnje za 2018.g. sto smatram odlicnim potezom jer ce 2019g. biti godina rasta i rjesavanja zaliha. Dobar dio gubitka iz 2017.g. je posljedica skladistenja velikih kolicina .
Proslo izvjesce je bio plus 18milja jer je bilo hedganje kao i ostatak godine. Zato ne vjerujem opet u minus izvjesce.
Vrijeme je za rast jer stabilnost nije nicim ugrozena.

New Report

Close