Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@podrška17
budući da ste se pohvalili da za vas rade vrsni računovođe:
kako vi tumačite to što većina brokera tvrdi: da je oporezivi primitak od kapitalne dobiti rezultat izračuna, a izdatka nema, a neoporezivi primitak je jednostavno isplata (ili suma više isplata kroz godinu)
(pitam za definiciju primitka koji se prijavljuje preko joppd, a ne za osnovicu na koju se stvarno plaća porez, to znamo kako se računa)

možete li se pozvati na neki članak zakona ili pravilnika koji potkrepljuje vaš stav?

Nemamo članak zakona ili pravilnika u kojem bi to eksplicitno pisalo, ali možemo potvrditi da i mi tako radimo. Imamo uputu od Porezne uprave da tako treba popuniti, pa tako i popunjavamo. Porezna može imati druge razloge zašto želi da se tako popunjava, primjerice, u softveru za obradu JOPPD-ova možda postoje kontrole, koje nisu prilagođene kapitalnoj dobiti, zbog kojih mora tako biti.
[/quote]
hvala i lijepo što ste nam otkrili izvor (…uputa iz porezne…)

nadam se da razumijete da takav “primitak” koji nije nigdje knjižen, a kamoli isplaćen, nego je jednostavno nakon godine dana ispao iz kompjutera, je u neskladu s općenitim pojmom primitka iz zak. o por. na doh.
I posebno, polje “način isplate” sa takvom definicijom primitka nema nikakvoga smisla.

spekulant, 26.01.2017. u 18:01

…u softveru za obradu JOPPD-ova možda postoje kontrole, koje nisu prilagođene kapitalnoj dobiti,

sasvim sigurno opravdana pretpostavka, ovdje ni pravilnik zakonu nije prilagođen.

Sad se još postavlja pitanje, kako se može tolerirati da službenici porezne “dilaju” informacije ispod stola umjesto da službenu uputu stave na internet, pa da svi (i njihovi vlastiti šalterski službenici) znaju što treba.

Naime stavova o ispunjavanju polja “primitak” “izdatak” i “način isplate” ima otprilike toliko, koliko ima brokera i vjerujem da su svi u nekoj vrsti privilegiranog kontakta sa službenicima porezne uprave, samo očito ne s istima.


Naime stavova o ispunjavanju polja "primitak" "izdatak" i "način isplate" ima otprilike toliko, koliko ima brokera i vjerujem da su svi u nekoj vrsti privilegiranog kontakta sa službenicima porezne uprave, samo očito ne s istima.

Mi kada gledamo što su neki od brokera / investicijskih društava pisali u uputama, imamo dojam da ne da nemaju neki privilegirani kontakt u Poreznoj upravi, nego da nisu nikoga ništa pitali…

Za jedno brokersko društvo npr. znamo da su oni pitali svoj računovodstveni servis (koji radi računovodstvo za njih i nije se nikada do sada naravno susreo s porezom na kapitalnu dobit niti je proučavao tu tematiku) kako popuniti taj JOPPD. Razlog zašto mi o tome znamo je — jer su im u rač. servisu odgovorili “odite to pogledati na kapitalnadobit.hr”. 🙂

Korisnička podrška portala www.kapitalnadobit.hr

Vjerojatno glupo pitanje ali kako ste uplaćivali? Ja sam htio preko Pošte ali naknada je 80 kn. Može li se uplata predujma izvršiti preko netbankinga?

使用を信頼し、あなた自身の能力の



Evo JOPPD u excel-u… popunjava se samo prva stranica…

Jako lijepo, hvala.
Ali kad popunim sve iznos za isplatu 16.2 ?mi je 0 kn
[/quote]

da, i ja sam to primjetio, u svim brosurama od raznih brokera polje 16.2. predstavlja poreznu osnovicu umanjenu za uplaceni porez i prirez dok u ovoj excel tablici ispada 0.
izgleda mi ko greska u excelu pa sam rucno korigirao.


Vjerojatno glupo pitanje ali kako ste uplaćivali? Ja sam htio preko Pošte ali naknada je 80 kn. Može li se uplata predujma izvršiti preko netbankinga?

Naravno da može, nebi želio nekoga etiketirati, ali tko još uplaćuje poštama po konzumima….!!!

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE


Zna li ko dali se placa porez na darivanje dionica?
ne ako nisu stečene (darivatelj stekao) nakon 1.1.2016. pa su potom prodane

ako su još kod vas (a kupljene & primljene na dar nakon 1.1.2016) mirni ste do 1.1.2019. ako ih ne prodate do tada, prodate li padate u porezne škare




Evo JOPPD u excel-u… popunjava se samo prva stranica…

Jako lijepo, hvala.
Ali kad popunim sve iznos za isplatu 16.2 ?mi je 0 kn
[/quote]

da, i ja sam to primjetio, u svim brosurama od raznih brokera polje 16.2. predstavlja poreznu osnovicu umanjenu za uplaceni porez i prirez dok u ovoj excel tablici ispada 0.
izgleda mi ko greska u excelu pa sam rucno korigirao.
[/quote]

Ja kad zelim rucno korigirati ne dozvoljava mi, kaze file protected i trazi pin



Vjerojatno glupo pitanje ali kako ste uplaćivali? Ja sam htio preko Pošte ali naknada je 80 kn. Može li se uplata predujma izvršiti preko netbankinga?

Naravno da može, nebi želio nekoga etiketirati, ali tko još uplaćuje poštama po konzumima….!!!
[/quote]mislio sam da mora baš old skul preko univerzalnog naloga za plaćanje… ma ne vjerujem ni vlastitoj sjeni više, evo uplatiti ću netbankingom onda, tako će taman onaj iz HŽ moći na još dvije večere.

使用を信頼し、あなた自身の能力の


mislio sam da mora baš old skul preko univerzalnog naloga za plaćanje… ma ne vjerujem ni vlastitoj sjeni više, evo uplatiti ću netbankingom onda, tako će taman onaj iz HŽ moći na još dvije večere

Ja sam platio netbankingom (dvije lipe više za svaki slučaj 🙂 ): Lijepo ga isprintao i priložio zajedno sa izvješćem od Hite i izvješćem SKDD -a sa 31.12.2015. i sve to skupa sa JOPPD poslao- i bog te veselio pa ako žele računati nek računaju
I još jednom hvala svima ovdje koji su mi u tome pomogli

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !





Evo JOPPD u excel-u… popunjava se samo prva stranica…

Jako lijepo, hvala.
Ali kad popunim sve iznos za isplatu 16.2 ?mi je 0 kn
[/quote]

da, i ja sam to primjetio, u svim brosurama od raznih brokera polje 16.2. predstavlja poreznu osnovicu umanjenu za uplaceni porez i prirez dok u ovoj excel tablici ispada 0.
izgleda mi ko greska u excelu pa sam rucno korigirao.
[/quote]

Ja kad zelim rucno korigirati ne dozvoljava mi, kaze file protected i trazi pin
[/quote]

kopiraj citav sheet u novi tab i onda mozs radit sto hoces, prilagodi margine za print, fit to 1 page, select print area i to je to…

što sa kapitalnim gubitkom od prodaje dionica stečenih prije 1.1.2016. dali se može odbiti od kapitalnih dobitaka u 2016?
U početku sam mislio da ne može ali sad kad gledam nigdje nije specificirano što se odnosi na kapitalne gubitke osim što da se mogu odbiti samo u istoj godini od kapitalnih dobitaka.

ima tko kakva saznanja?

Da li se na kraju ove balade treba ili ne treba predati JOPPD za neoporezive primitke (prodaja dionica kupljenih prije 2016) ? Novac ostao na računu brokera(nije isplaćen na tekući) te iskorišten za kupovinu novih dionica .
U ovoj državnoj upravi se ne zna više ko pije a ko plaća…iako mi se čini da ćemo svi mi masno na kraju platit

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Svi mi koji smo ostvarili oporezivu kapitalu dobit smo postali partneri državi.Što više isšpekuliramo sa
dobiti platit ćemo veći porez pa bi trebali biti draži i državi..Da li će nas špekulante i dalje tretirati kao ..nema rada bez motike..ili će nas početi štititi na način da onemoguće velike igrače da nas oderu.Što nas više oderu,manje ćemo zaraditi,pa će manje biti poreza za državu,a i prireza za općine.Štiteći male špekulante država širi poreznu bazu i treba potaknuti da se što više građana ukljući na tržište kapitala.
A novaca ima,dionice postaju investicijski hit,fondovi posluju sa dobiti već više od pet mjesecinova likvidnost kuca na vrata ZSE.Da li će se još jedanput ponoviti 2007.euforija i 2008 depresiuja sa dnom veljača 2009.Stroga regulacija,jasna pravila,ravnopravnost velikih i malih ulagača može od
našeg tržišta napraviti izvorom velikih sredstava za nove investicije.Pravna regulativa,u prvom redu
red,raditi se može i i manje ili isto kao do sada i ćeka nas bolja budućnost.
Šansa je tu!Da li ćemo je iskoristiti ili ćemo zabiti autogol???????
Ja sam otpmista,uvijek sam optimista,jer je to zdravo za cirkulaciju!!!!


Ja sam platio netbankingom (dvije lipe više za svaki slučaj 🙂 ): Lijepo ga isprintao i priložio zajedno sa izvješćem od Hite i izvješćem SKDD -a sa 31.12.2015. i sve to skupa sa JOPPD poslao- i bog te veselio pa ako žele računati nek računaju
I još jednom hvala svima ovdje koji su mi u tome pomogli


@johnny_w

Je li se obavezno uz JOPPD mora priložiti izračune od brokera i SKDD ili je to tvoja dobra volja?
Uplatio si odjednom ili posebno porez, posebno prirez?

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Zar ne treba popunjavati i stranicu B? Kako se popunjava samo prva stranica, nije mi baš jasno?
BTW, file je dosta zgodan.

New Report

Close