Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Zbog kronicnog nepovjerenja u ljude, pogotvo na ovim zemljopisnim sirinama poslao email i poreznoj upravi:
Postovani, imam pitanje vezano uz oporezivanje kapitalnih dobitaka ostvarenih otuđenjem financijske imovine. Vlasnik sam dionica poduzeca izlistanih na Zagrebackoj burzi. U 2016. godini izvrsio sam prodaju samo onih dionica stecenih prije 1.1.2016. godine. Da li za njih kao neoporezivi dohodak moram izvrsiti prijavu? Ako da, na koji nacin tj. kroz koju proceduru?
Nadam se brzom i informativnom odgovoru,
lijep pozdrav,
Dosao odmah automatski odgovor: Poštovani, Zahvaljujemo na poslanom "Pozivni centar – Pišite nam" obrascu. Zaprimljeni obrazac će biti obrađen u najkraćem mogućem roku. Srdačan pozdrav, Ministarstvo financija, Porezna uprava
i sad cekam, kad dobijem odgovor postam.

Nisu normalni sto su mi odgovorili, nema veze s mozgom:

Poštovani, porezni obveznici koji su u 2016. godini ostvarili dohodak od otuđenja udjela u kapitalu, kojeg su stekli prije 1. siječnja 2016. godine trebaju ovaj neoporezivi primitak iskazati na stranici B obrasca JOPPD sa šifrom 02 u polju 15.1., a rok podnošenja obrasca je do 15.-dana u mjesecu za primitak ostvaren u prethodnom mjesecu.
S poštovanjem.
Kontakt Ri

Dakle kroz 2016. ja (i svi drugi) smo trebali nakon svakog mjeseca s prodajom dionica stecenih prije 1.1.2016. ispunjavati JOPPD obrazac. Ovo mi je jedino logicno ako su to radili brokeri. Ja JOPPD obrazac nisam taknuo, kamoli ga ispunjavao a jos manje znam kako ga poslati, vjerojatno je obavezno sve u elektronskom obliku, a ja nisam ni registriran u eporeznoj jer mi ne treba.
[/quote]
E pa sad, kad to niste radili tijekom godine, napravite sada. Podatak o primicima od prodaje "starih" dionica, iako je neoporeziv, im je potreban kako bi mogli odbiti tražitelje dječjeg doplatka i sl. Tako sam čuo od nekih iz Porezne. Navodno vas neće kažnjavati zbog propusta, ako to prijavite na kraju godine.
[/quote]
necu


Evo kog zanima u poreznom priručniku-opisano na str. 102.

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/Gradani_2012.pdf

Opisano kao i do sada nista pametno 🙁

Ignore : renči

Ako netko ima primjer ispunjenog JOPPD mogao bi priložit da se skrate muke ostalima.

“Evo imam oko 4500 transakcija kod dvije brokerske kuće. Imam ispis u excelu po vremenu kupnje i prodaje, dakle imam vrijeme kupnje, količine i cijenu…
I šta ću sad s tim?? Da angažiram nekog excel experta jer ja pojma nemam kako to sam napraviti i pitanje svima jeli uopće išta moguće napraviti s jednim takvim ispisom? Kako iz takvog ispisa ustanoviti poreznu osnovu?”

..ben ti takvog brokera,kod IB,stranog,piše točno za određeni datum i dionicu,ili zbirno,da li si u plusu,minusu,naknade,realizirano ili ne.Imam na stotine transakcija ali riješeno sve bez problema,i FIFO isto.
Nisu uopće naši brokeri pripremljeni za ovaj porez,a nije da nisu imali vremena.Kao ni porezna btw.

"Only dead fish swim with the stream"





Zbog kronicnog nepovjerenja u ljude, pogotvo na ovim zemljopisnim sirinama poslao email i poreznoj upravi:
Postovani, imam pitanje vezano uz oporezivanje kapitalnih dobitaka ostvarenih otuđenjem financijske imovine. Vlasnik sam dionica poduzeca izlistanih na Zagrebackoj burzi. U 2016. godini izvrsio sam prodaju samo onih dionica stecenih prije 1.1.2016. godine. Da li za njih kao neoporezivi dohodak moram izvrsiti prijavu? Ako da, na koji nacin tj. kroz koju proceduru?
Nadam se brzom i informativnom odgovoru,
lijep pozdrav,
Dosao odmah automatski odgovor: Poštovani, Zahvaljujemo na poslanom "Pozivni centar – Pišite nam" obrascu. Zaprimljeni obrazac će biti obrađen u najkraćem mogućem roku. Srdačan pozdrav, Ministarstvo financija, Porezna uprava
i sad cekam, kad dobijem odgovor postam.

Nisu normalni sto su mi odgovorili, nema veze s mozgom:

Poštovani, porezni obveznici koji su u 2016. godini ostvarili dohodak od otuđenja udjela u kapitalu, kojeg su stekli prije 1. siječnja 2016. godine trebaju ovaj neoporezivi primitak iskazati na stranici B obrasca JOPPD sa šifrom 02 u polju 15.1., a rok podnošenja obrasca je do 15.-dana u mjesecu za primitak ostvaren u prethodnom mjesecu.
S poštovanjem.
Kontakt Ri

Dakle kroz 2016. ja (i svi drugi) smo trebali nakon svakog mjeseca s prodajom dionica stecenih prije 1.1.2016. ispunjavati JOPPD obrazac. Ovo mi je jedino logicno ako su to radili brokeri. Ja JOPPD obrazac nisam taknuo, kamoli ga ispunjavao a jos manje znam kako ga poslati, vjerojatno je obavezno sve u elektronskom obliku, a ja nisam ni registriran u eporeznoj jer mi ne treba.
[/quote]
E pa sad, kad to niste radili tijekom godine, napravite sada. Podatak o primicima od prodaje "starih" dionica, iako je neoporeziv, im je potreban kako bi mogli odbiti tražitelje dječjeg doplatka i sl. Tako sam čuo od nekih iz Porezne. Navodno vas neće kažnjavati zbog propusta, ako to prijavite na kraju godine.

[/quote]
Nisam siguran koliko je ovo tocno za 2016 godinu. 🙂
2017 moguce da moramo tako, ali 2016 koliko ja znam neoporezive primitke prijavljivala je brokerska kuca.
[/quote]

Za 2016. necu nista napraviti, neoporezive primitke ili su poslali brokeri ili ce porezna biti bez njih. Ako ja jedini nisam radio sukladno bedastoci u odgovoru iz porezne to je moj problem, ako to nije nitko radio, to je njihov problem. Ja sam gradjanin/radnik/strucnjak s jakim nagonom da sve radim uredno i na vrijeme (zasluzujem Vaterland a ne domovinu), ali sto je previse je previse, ovo nije moja sramota nego njihova.

za 2017. ne samo da necu prodavati oporezive dionice nego necu ni neoporezive dok se drzava ne dogovori sama sa sobom. Ako voda dodje do grla zbog stanja neke dionice/poduzeca i neprodaja prijeti stvaranjem vecih gubitaka, prodati cu je i cim prodam potraziti cu savjet poreznog savjetnika (vidim ima dosta oglasenih na internetu, i u Rijeci), prema njegovom naputku cu znati da li joppd, kada i kako, iduci mjesec, na kraju godine ili nesto trece.

Sad bas pogledao svoje transakcije u 2016 godini.

Imao sam 96 transakcija kupnje i 33 transakcija prodaje, s tim da sam nesto prodavao kaj sam kupovao u 2013,2014 i 2015 godini a nesto sam kupovao u 2016 godini , i sada oni ocekuju da ja to sve rasclanim i podnesem poreznu prijavu ?
Trebat ce mi mjesec dana da to napravim 🙁 stvarno blesava situacija .

OK, a što je s onom ekipom koja je kupovala certifikate i na kraju je lupilo po graničnoj vrijednosti…tu nema datuma prodaje tu se radi o ukidanju vrijednosnog papira. 🙂
Ili što je s LRH dionicom koja je sad LRH x 4 (alfa, beta, gama, delta) – je to bila prodaja LRH i kupnja četiri nova vrijednosna papira? Ako su to bile prodaja i kupnje po kojoj cijeni je to obavljeno – nominala?! 🙂
Što je s trgovanjima vrijednosnim papirima mimo ZSE (preko oglasnika ili tome slično)? Tu je trgovanje bilo za 1kn – pa ako može država može onda i fizička osoba?
Što je s tvrtkama koje su iz d.d. prešle u d.o.o. i na Skupštini se nisi složio s tim prijedlogom i samim time dobio pravo na isplatu – gdje i kad i kako se to prijavljuje? Recimo da je pravo na isplatu nastupilo u 2016. a isplata bila u 2017. ili će biti u nekoj budućnoj godini – u kojoj godini to prijaviti? Podliježe li to uopće oporezivanju?

Nadalje, je li na nama (fizičkim osobama) i da dokazujemo promjenu cijene naknade brokeraja ukoliko je tokom godine došlo do promjene?

I btw. što se prilaže uz JOPPD? To nikako ne mogu shvatiti! Excel-ica? S kojim podacima?

Prvo je potrebno osnovati povjerenost za ulazak u krizu, pa tek onda ući u nju.


"Evo imam oko 4500 transakcija kod dvije brokerske kuće. Imam ispis u excelu po vremenu kupnje i prodaje, dakle imam vrijeme kupnje, količine i cijenu…
I šta ću sad s tim?? Da angažiram nekog excel experta jer ja pojma nemam kako to sam napraviti i pitanje svima jeli uopće išta moguće napraviti s jednim takvim ispisom? Kako iz takvog ispisa ustanoviti poreznu osnovu?"

..ben ti takvog brokera,kod IB,stranog,piše točno za određeni datum i dionicu,ili zbirno,da li si u plusu,minusu,naknade,realizirano ili ne.Imam na stotine transakcija ali riješeno sve bez problema,i FIFO isto.
Nisu uopće naši brokeri pripremljeni za ovaj porez,a nije da nisu imali vremena.Kao ni porezna btw.


Pa šta ćemo uopće prićati o realnosti i pripremljenosti brokeraja eno Hita je-e ale s platformo , muku sam mućio proljetos s njima i obećavali su brda i doline u rješenju iste i šta smo na kraju dobili. Očerupanu verziju za mtrade u kojoj se ne može pošteno doći do informacija u smislu trgovanja ,sramota na račun i države i brok. kuća.

@dacco

Šaljite mailove,zovite,tražite nekakav standard koji vrijedi na zapadnim tržištima.Zaprijetite da idete prvom tko vam to omogući,iako je nažalost ove godine vjerojatno prekasno da naprave nešto po tom pitanju.

"Only dead fish swim with the stream"

@skroznovi
Ne znam je li netko od Vas procitao moja dva gornja posta. Mada takve postove uglavnom ne pisem na njih me ponukala ova panika izazvana bez razloga. Jasno fali i treci post koji je obrisans razlogom pa onda ova dva gube smisao no dobro 66,6% je ostalo sto je respektabilno.
Kolege evo sam se bas malo raspitao. Kod interkapitala se uopce ne radi o dobroti nego o zakonskoj obvezi. Znaci JOPPD ,a to mi nekako i ovo gore sto sam napisao govori treba podnijeti isplatitelj. Znaci kad ja prodam dionice ja nisam nista isplatio nego sam ih otudjio,a neko me je za njih isplatio(u konacnici kupac,ali bilo bi malo glupo da kupac podnosi JOPDD). Pored toga kao fizicka osoba(gledao sam sam obrazac pojma nemam gdje bi i i sto upisao u taj obrazac). Jasno Agram je nasao priliku za uzest 50 kuna za ono sto su u obvezi i svaka ima cast na tome. Uvik sam govrio nisu pare za bu.dale vec su pare za becare.
Evo meni kaze Hita da ce oni nesto pripremit i poslat. A sta ce meni slat,sta ce meni taj obrazac neka salju tamo di trebaju.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Zadnjih dana sam doasta proučavao Zakon o porezu na dohodak, kao i Pravilnik o porezu na dohodak, ali moram priznati da je sve dosta iskomplicirano. Izgleda da ipak postoji obveza (i u novom Zakonu) dostaviti poreznoj upravi podatak o stjecanju primitka u roku od 15 dana od stjecanja istog.
S obzirom da se porez na dohodak po osnovi stjecanja dohodka od kapitala na kraju ipak obračunava i plaća u siječnju tekuće godine za proteklu godinu nije mi jasno zašto se zakonodavac odlučio na takovo rješenje, čime je po mom mišljenju zakomplicirao stvar. Mislim da to nije u korist razvoja tržišta kapitala.
Nadalje, mislim da su se brokerske kuče trebale oglasiti i svojim klijentima od kojih žive, dati određene upute, jer nadam se da raspolažu strunim kadrom kojem je ova problematika bliža nego malim ulagateljima na tržištu kapitala.

“(22) Porezni obveznici koji ostvaruju dohodak od kapitala dužni su izvijestiti isplatitelja o svim činjenicama bitnim za oporezivanje kao što su: ime i prezime, OIB, adresa prebivališta ili uobičajenog boravišta te ostali podaci. Isplatitelji primitaka od kojih se utvrđuje dohodak od kapitala dužni su kontinuirano prikupljati sve podatke od poreznih obveznika u cilju pravilnog i zakonitog plaćanja poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak, a isplatitelji – društva za upravljanje i osobe koje temeljem ugovornog odnosa upravljaju financijskom imovinom poreznog obveznika, istekom godine dužni su dostaviti poreznom obvezniku sve potrebne podatke radi sastavljanja izvješća, a osobito: ime i prezime, adresu te OIB poreznog obveznika, stanje financijske imovine na početku i na kraju obračunskog razdoblja, iznos ukupno ostvarenih kapitalnih dobitaka na zadnji dan poreznog razdoblja, iznos ukupno ostvarenih kapitalnih gubitaka na zadnji dan poreznog razdoblja, ukupni iznos oporezivih kapitalnih dobitaka na zadnji dan poreznog razdoblja, ukupni iznos porezno priznatih kapitalnih gubitaka na zadnji dan poreznog razdoblja, uplaćeni predujam poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak. Isplatitelji su dužni podatke o ostvarenim kapitalnim dobicima i kapitalnim gubicima dostavljati i poreznim obveznicima koji obavljaju samostalnu djelatnost, a kojima je to osnovna djelatnost.”
Dakle Agram 50kn…cccc

@icar12
Izgleda da ipak postoji obveza (i u novom Zakonu) dostaviti poreznoj upravi podatak o stjecanju primitka u roku od 15 dana od stjecanja istog. ”

kako si došao do ovog zaključka?


Sad bas pogledao svoje transakcije u 2016 godini.

Imao sam 96 transakcija kupnje i 33 transakcija prodaje, s tim da sam nesto prodavao kaj sam kupovao u 2013,2014 i 2015 godini a nesto sam kupovao u 2016 godini , i sada oni ocekuju da ja to sve rasclanim i podnesem poreznu prijavu ?
Trebat ce mi mjesec dana da to napravim 🙁 stvarno blesava situacija .

Za tih 130 transakcija vam za izracun u Excelu treba max. 10 minuta…

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.

Ako je ostvaren gubitak s dionicama kupljenim prije 2016 i prodanih 2016., jel se to uzima u ozbir kod racunanja dobitka?

New Report

Close