Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Hoće li to brokeri naplaćivati? Da ne bi to bilo više od moje zarade? Ništa neću više trgovati, bolje skupljati prazne boce.

Naravno da neće, iako će oni realno imati trošak prilagodbe svojih aplikacija. Jedini problem je što FIFO predložak brokera ne znači ništa ako nije sve na jednom mjestu, zato sam si složio tablice da mogu uspoređivati više strana a paralelno imati kumulativ za JOPPD.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Iskreno meni su jedni rekli da će se naplaćivati ali neka sića je u pitanju. Hm kolega ValueWalk zar to nije problem ukoliko kupiš neku dionicu preko jednog brokera a potom je odregistriraš i registriraš s drugim pa ju preko te brokerske kuće prodaš? Dakle kupnja preko jedne a prodaja preko dr. kuće… Mislim da bi to mogao biti problem a ne samo trgovanje preko dvije različite brok. kuće… svaka brokerska kuća će nam dostaviti završni obračun zare ne?

使用を信頼し、あなた自身の能力の


Tko je zarađivao, ulagat će i dalje. Na godišnju zaradu od 20% ostaje ovisno o prirezu neto prinos 17,17-17,60%, i dalje daleko više nego što će donijeti bilo koja druga financijska imovina. A tko ima malo veći portfelj uvijek si može jdoo otvoriti i preko toga trgovati

Kolega nije mi jasno zašto bi netko tko ima malo veći portfelj otvarao jdoo? Koje su prednost toga, zar nisu ukupna davanja (porezi veći)?
Ima li tko da trguje na taj način, koji su uvjeti za otvaranje jdoo-a, može li to biti npr. pekar?
Ako ima tko iskustva molim da prokomentira.
Hvala!

Ovo vezano za obračun poreza mislim da ne bi trebao biti problem nikome, budući će obračun raditi svaka ozbiljnija brokerska kuća.
Na nama je samo da trgujemo preko jednog brokera i da platimo porez na dobit. Sitnica!😀 U usporedbi sa drugim davanjima i porezima na dohodak od nesamostalnog i samostalnog rada i jest…

Naravno, nisam htio sve moguće opcije nabrajati jer ih ima bezbroj ali da, čim nije sve na jednom mjestu je odmah problem. Osim ako vam netko bude voljan (ili platite) unositi to sve i raditi vam konačan izračun (vjerojatno ukucavanje pješke jer sumnjam da svi imaju isti rasproed tablice pa da dobijete npr od jednog brokera .csv file i date drugom koji to samo povuče). Čisto sumnjam, malo preskupo sve skupa za razvoj na ovako malom tržištu.

Možda ovo vaše konkretno pitanje čak i nije problem ako imaju kod registracije mogućnost unijeti kada je stvarno kupljeno i po kojoj cijeni. Pitao sam na par strana tih par hipotetskih situacija i svašta je moguće, ali poanta je da si treba maksimalno olakšati život pa ako već imaš par brokera ne razbacivati jednu dionicu na više mjesta.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

I ne zaboravi i prirez ovisno gdje živiš.

Npr.

dobit 10.000 kn
porez 1.200 kn – 12%
prirez 216 kn – 18% (Zagreb) od poreza

Ukupno: 1.416 kn


Hoće li to brokeri naplaćivati? Da ne bi to bilo više od moje zarade? Ništa neću više trgovati, bolje skupljati prazne boce.

Lojtra, to si već davno trebao učiniti dok si još pisao pod nickom tenkista….


Cijelom svijetu je to prihvatljivo, samo mi Hrvati imamo problema s tim. Ono sa 8 dana je bila svjetska idio.arija, ali ovo je sasvim u redu. Pa zar je takav problem složiti tablicu tako da treba unijeti transakciju (pet podataka), a da se ostalo samo izbacuje, stvarno smo razmaženi.

Tko je zarađivao, ulagat će i dalje. Na godišnju zaradu od 20% ostaje ovisno o prirezu neto prinos 17,17-17,60%, i dalje daleko više nego što će donijeti bilo koja druga financijska imovina. A tko ima malo veći portfelj uvijek si može jdoo otvoriti i preko toga trgovati.

Možemo reći da je iznos 30-50 milijuna koji se spominje kao realan smiješan ali zašto bi itko bio u povlaštenom položaju? Jedino što je po meni bezveze je neusklađenost priznavanja dobitaka (1 god) i gubitaka (3 ili po novome 2 godine), pogotovo kada znamo da je razgraničenje kratkoročnog i dugoročnog papira 1 godina.

cijeli svijet to ne radi tako. ne pada mi na pamet ići ni jednom godišnje na poreznu. jednostavno, ne da mi se paziti na neke rokove i pogotovo neću raditi nikakve tablice. otvorit ću firmu izvan EU i preko nje kupovati strane dionice. naša močvara više mi nije zanimljiva zbog već iznesenih razloga i kriminala.

...povijest se ponavlja...


Ovo vezano za obračun poreza mislim da ne bi trebao biti problem nikome, budući će obračun raditi svaka ozbiljnija brokerska kuća.
Na nama je samo da trgujemo preko jednog brokera i da platimo porez na dobit. Sitnica!😀 U usporedbi sa drugim davanjima i porezima na dohodak od nesamostalnog i samostalnog rada i jest…

Ako se i trguje preko 2 brokera ne bi trebalo biti problema… bitno je kupiti i prodati dionicu preko iste brokerske kuće …valjda. Pretpostavljam da će nam obje brokerske kuće obračunati po FIFO metodi i dostaviti koliko poreza moramo platiti.

使用を信頼し、あなた自身の能力の


Iskreno meni su jedni rekli da će se naplaćivati ali neka sića je u pitanju. Hm kolega ValueWalk zar to nije problem ukoliko kupiš neku dionicu preko jednog brokera a potom je odregistriraš i registriraš s drugim pa ju preko te brokerske kuće prodaš? Dakle kupnja preko jedne a prodaja preko dr. kuće… Mislim da bi to mogao biti problem a ne samo trgovanje preko dvije različite brok. kuće… svaka brokerska kuća će nam dostaviti završni obračun zare ne?

baš tako kolega. ili šta se dešava sa naslijeđenim dionicama koje su kupljene u tom roku pa prenesena na nasljednike? da li je datum stjecanja zapravo datum kupnje ili datum nasljeđivanja? tako onda nekako može ispasti i sa darovanim dionicama. ima li porez na darovanje i je li on manji od ovih 12%? npr. imam dionicu od prije i dokupljivao sam ju ove godine. iduće godine kad prodam da li će to biti one stare ili nove? ajd napravi se zbir pa oduzimanje i to može proći tako sad kad imamo jednu polazišnu osnovu od 01.01. 06. ali poslije kad se to zapetlja ni ja sam ne znam kad sam šta kupio, a kad prodao. misliš da će oni to znati? za sad moj jedini razuman korak će biti da ne prodam ni jedno koja je oporeziva pa nek se uče na drugima. i njemački porezni sustav možeš varati neko vrijeme jer se i on zasniva na nekom povjerenju i poštenju no kad te klepe piši kući propalo je. moš misliti šta će to kod nas biti. ali ako i oni pogriješe postoji mogućnost kontra tužbe. i…. blokirali ste mi novac a ja sam baš imao pik na dionicu koja je rasla 300%. puno je tu nejasnih stvari.

who dares, wins

Znam Verdi, jbg ja sam se natrejdao pošteno ali nisam kupljeno odregistrirao kod jedne kuće pa je registrirao kod druge… bar to… ali ni to mi ne garantira da neće biti problema… pitaj boga što će biti ali što je tu je, boriti ću se i naravno ovdje izvjestiti koja mi je sudbina 🙂 🙁

使用を信頼し、あなた自身の能力の

New Report

Close