SAPN (Saponia d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SAPN (Saponia d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ovdje je pitanje da li ce se desiti tocka preokreta, sveti gral svakog ulaganja.
Ako hoce onda prije 800-900 ne treba niti razmisljati o prodaji. Ako ne onda treba pazljivo promatrati i raditi alternativne strategije.
Nemam dionice. Imao sam od 250 do 325.
Planiram novi ulaz ako se stvari potrefe.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.


Ne pere ih. Najveći su jos uvijek.

Al ako netko mora potrošiti par stotina milijuna kuna godišnje da bi bio prvi očito to “prvo” mjesto ima svoju vrijednost i ekonomsku računicu.

Pa dajte link i analizu, izvor?, od kuda Vam to


Ovdje je pitanje da li ce se desiti tocka preokreta, sveti gral svakog ulaganja.
Ako hoce onda prije 800-900 ne treba niti razmisljati o prodaji. Ako ne onda treba pazljivo promatrati i raditi alternativne strategije.
Nemam dionice. Imao sam od 250 do 325.
Planiram novi ulaz ako se stvari potrefe.

Ti ces sigurno u svojim kupi prodaj, vise puta izgubiti nego dobiti….tako se ne investira….

Što se tržišta deterdženta tiče po podacima za 2017 godinu Saponia od 1.132,5 mil.kn prihoda 61% ostvaruje u segmentu deterdženta, od toga 52,8% u HR. To je oko 365 mil.kn prihoda samo od tog segmenta. Henkel je 2017 imao ukupne prihode u HR na razini 430 mil.kn, ne znam koliko u segmentu deterdženta. P&G je za istu godinu u HR imao prihode na razini od 405 mil.kn, ne znam koliko je od toga u segmentu deterdženta. Po meni je Saponia lider u segmentu deterdženta, nije da dere ostale, ali više prodaje i sporije pada, sve samo segmentu deterdženta. Jer Kandit i Maraska imaju značajan rast.

Vidim da neke brine pad prihoda pa evo mog osvrta na to:

2014.
Prihodi od prodaje 1008M kn
Dobit 9M kn
Dug 700M kn

2015.
Prihodi od prodaje 1098M kn
Dobit 21M kn
Dug 712M kn

2016.
Prihodi od pr. 1117M kn
Dobit 20M kn
Dug 751M kn

2017.
Prihodi od pr. 1103M kn
Dobit 31M kn
700M kn

2018.
Prihodi od pr. 1096M kn
Dobit iz poslovanja 34M kn ( 14M kn izvanrednih prihoda i 54,3M kn umanjenje imovine zbog Agrokora) daje ukupni gubitak od 6M kn. Ali da nije toga bilo dobit iz poslovanja bi bila 34M kn.
Dug 565M kn

2019. – vrlo vjerojatno
Prihod od pr. 1074M kn
Dobit 35M kn
Dug 531M kn

Prihod se u zadnjih pet godina krece u rasponu od 5% sto je zanemarivo, pogotovo ako znamo da oni jako ovise o akcijama i reklamama. Najbitnije je da dobit iz godine u godinu raste i da se dug u zadnje tri godine jako smanjio, za nekih 200M kn.
Pa ja bi sada potpisao da prihodi padnu na 900M kn i da imamo dobit od 70M kn uz smanjenje duga, nego da prihodi budu 1300M kn uz dobit od 15M kn uz povecanje duga.
Ljudi koristite svoju glavu i logiku a ne da vam ovdje koje kakvi veliki znalci prodaju jaja pod bubrege.

Pa Kras koji ima iste prihode i dobit kao Saponia vrijedi 8 puta vise od nje.

Lp

Ispravak za Kras: vrijedi 5 puta vise od Saponie.

Lp

Nova šefica je odradila fini posao u Kanditu. Materijalni dokazi u prilogu.

‘Stogodišnjak’ balansom između uživanja i zdravlja te otkrićem roza čokolade stvorio model za novo doba

Još malo promidžbe!

Pa vecina ulagaca investicijske odluke donosi na temelju poslovanja drustva, a ne temeljem kupunje/prodaje pojedinaca…nek smanjuju dug i povecavaju profitabilnost pa ce i cijena (kad tad) konvergirati ka vrijednosti dionice…

Rastimo zajedno...

Netko tu pokušava loviti u mutnom na račun Vira, ali mogao bi se opeći s rušenjem.
Cijena podcjenjena do bola.

samo bez žurbe…ponovni ulaz oko 250 kn

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....


samo bez žurbe…ponovni ulaz oko 250 kn

Ma bolje jos malo vise pricekaj veliki znalce i
nakrcaj se oko 50 kn, pa imat ces 5 puta vise dionica, razmisli malo, ne žuri….


Pa vecina ulagaca investicijske odluke donosi na temelju poslovanja drustva, a ne temeljem kupunje/prodaje pojedinaca…nek smanjuju dug i povecavaju profitabilnost pa ce i cijena (kad tad) konvergirati ka vrijednosti dionice…

Većina ulagača da, ali većina trejdera ne.
Srećom je više novaca kod ovih prvih.
Nemam SAPN. Zasad.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.

Nikako da doznam kome su to dana tako velika jamstva Saponije. Jel ima netko taj podatak uopće?


Nikako da doznam kome su to dana tako velika jamstva Saponije. Jel ima netko taj podatak uopće?

Brodomerkuru….

New Report

Close