OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

normalno je da raste nervoza onih koji nisu unutra jer su svjesni da čim nakon 01.07. dođe bilo kakva info o elaboratu- cijena ide 1-2 kn gore, to je neminovno tako da j e vremena za ulaz ispod 6 KN je sve manje.


Ako se kupac zaista pojavi (a ja vjerujem da hoće, inače ne bih čvrsto držao OPTE), on će raspaliti ponudu koju on hoće neovisno o procjeni HT-a i kokošarenju na ZSE, ponderiranim prosjecima ili šta ti ja znam čemu.

Svako ozbiljnije preuzimanje u kojem sam bio sudionik je išlo po bitno većoj cijeni od cijene trgovanja ili ponderiranog prosjeka na burzi ili lupetanja na forumu, a vi raspravljajte o prosjecima koliko vam srcu drago ako vas to veseli.

Sjetite se da je npr. HIMR do 2013. godine bio ispod 200 kn, a preuzimanje je išlo iznad 800 ili da je KORF (Valamar Adria holding) do 2010. godine bio oko 50 kn, a preuzimanje je 2014. godine išlo iznad 270 kn!

Tu samo igra hoće li se Optima prodati ili neće, ništa drugo nije bitno, jer ako hoće, ići će sasvim sigurno po cijeni sa premijom čemu svjedoče razni primjeri iz prošlosti.

Zanimljive su ove brojke o cijeni na burzi (‘prije’) i krajnjoj cijeni preuzimanja (‘poslije’). Mislim da je i kod PLIVE bila ogromna razlika ‘prije’ i ‘poslije’ – zna li možda netko konkretne brojke koje su bile aktualne kod te akvizicije?
Neki ovdje spominju krajnji cilj od 10kn ili 10+. Čitajući sve što se ovdje napisalo, ne vidim razloga da to ne bude na kraju 25+ !!



Ako se kupac zaista pojavi (a ja vjerujem da hoće, inače ne bih čvrsto držao OPTE), on će raspaliti ponudu koju on hoće neovisno o procjeni HT-a i kokošarenju na ZSE, ponderiranim prosjecima ili šta ti ja znam čemu.

Svako ozbiljnije preuzimanje u kojem sam bio sudionik je išlo po bitno većoj cijeni od cijene trgovanja ili ponderiranog prosjeka na burzi ili lupetanja na forumu, a vi raspravljajte o prosjecima koliko vam srcu drago ako vas to veseli.

Sjetite se da je npr. HIMR do 2013. godine bio ispod 200 kn, a preuzimanje je išlo iznad 800 ili da je KORF (Valamar Adria holding) do 2010. godine bio oko 50 kn, a preuzimanje je 2014. godine išlo iznad 270 kn!

Tu samo igra hoće li se Optima prodati ili neće, ništa drugo nije bitno, jer ako hoće, ići će sasvim sigurno po cijeni sa premijom čemu svjedoče razni primjeri iz prošlosti.

Zanimljive su ove brojke o cijeni na burzi ('prije') i krajnjoj cijeni preuzimanja ('poslije'). Mislim da je i kod PLIVE bila ogromna razlika 'prije' i 'poslije' – zna li možda netko konkretne brojke koje su bile aktualne kod te akvizicije?
Neki ovdje spominju krajnji cilj od 10kn ili 10+. Čitajući sve što se ovdje napisalo, ne vidim razloga da to ne bude na kraju 25+ !!
[/quote]

Citajuci sve komentare i analize ovdje, nekako ne vjerujem da je cijena od 25+ realna. Ali cijena 10+ bi trebala biti dostizna. Zbog toga sam u dionici i produljujem poziciju kod svakog rasta pomalo sve cvrsce vjerujuci u pozitivan scenarij na kraju.

Veterina je isto bila dobra prilika s rastom cijene dionica od 200% zadnju godinu prije preuzimanja odnosno 300% zadnjih 1,5 godina prije preuzimanja.

OPTE je vec odradila preko 200%, ali je i pocetna situacija bila sasvim drugacija ovdje. Vjerujem da ima jos dosta prostora za rast.

Moze li netko iznijeti slicne primjere preuzimanja zadnjih 10 godina?


Tromjesecni prosjek je itekako važan, ALI ovisno o kontekstu. ..

kako se točno računa “ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na uređenom tržištu”ili bolje- prometom ponderirana prosječna cijena?
Primjer iz 2013-14.g.
“..Prema podacima Zagrebačke burze, u razdoblju od 13. studenog 2013. do 13. studenog 2014. godine ukupan promet redovnom dionicom CROS-R-A iznosio je 46.574.451 kuna, ostvarenih u 708 transakcija s ukupno 6.570 dionica. Prosječna cijena dionice iznosila je 7.088,96 kn, dok je prometom ponderirana prosječna cijena iznosila 7.098,01 kn”.. ako je prosječna cijena dionica ostvarena na uređenom tržištu viša od te cijene, ponuđena cijena mora biti viša. Pritom se ponuđena cijena računa kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na uređenom tržištu u zadnja tri mjeseca prije nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje, računajući od dana koji prethodi danu nastanka obveze…”

imam podosta dionica OPTE… al ova lupetanja o 20-25 kn me toliko zivciraju… mozemo se svi skupa tuc nogom u guzicu ako dobijemo 10 kn… amen


Tromjesecni prosjek je itekako vazan, ALI ovisno o kontekstu. Kad imas losu robu i samo jednog ponudjacs koji bi rusio cijenu, i prodavatelja kojeg boli djon, neke Borg kombe i sl. onda je to bitno. Kao donji limit.
Ali u ovom kontekstu je potpuno nebitno jer je donji limit nebitan. Ovdje je samo nebo granica. Pod "nebo" mislim 2 znamenke, i to ne nuzno najmanje.

Ovdje ima dosta istine.




Ako se kupac zaista pojavi (a ja vjerujem da hoće, inače ne bih čvrsto držao OPTE), on će raspaliti ponudu koju on hoće neovisno o procjeni HT-a i kokošarenju na ZSE, ponderiranim prosjecima ili šta ti ja znam čemu.

Svako ozbiljnije preuzimanje u kojem sam bio sudionik je išlo po bitno većoj cijeni od cijene trgovanja ili ponderiranog prosjeka na burzi ili lupetanja na forumu, a vi raspravljajte o prosjecima koliko vam srcu drago ako vas to veseli.

Sjetite se da je npr. HIMR do 2013. godine bio ispod 200 kn, a preuzimanje je išlo iznad 800 ili da je KORF (Valamar Adria holding) do 2010. godine bio oko 50 kn, a preuzimanje je 2014. godine išlo iznad 270 kn!

Tu samo igra hoće li se Optima prodati ili neće, ništa drugo nije bitno, jer ako hoće, ići će sasvim sigurno po cijeni sa premijom čemu svjedoče razni primjeri iz prošlosti.

Zanimljive su ove brojke o cijeni na burzi ('prije') i krajnjoj cijeni preuzimanja ('poslije'). Mislim da je i kod PLIVE bila ogromna razlika 'prije' i 'poslije' – zna li možda netko konkretne brojke koje su bile aktualne kod te akvizicije?
Neki ovdje spominju krajnji cilj od 10kn ili 10+. Čitajući sve što se ovdje napisalo, ne vidim razloga da to ne bude na kraju 25+ !!
[/quote]

Citajuci sve komentare i analize ovdje, nekako ne vjerujem da je cijena od 25+ realna. Ali cijena 10+ bi trebala biti dostizna. Zbog toga sam u dionici i produljujem poziciju kod svakog rasta pomalo sve cvrsce vjerujuci u pozitivan scenarij na kraju.

Veterina je isto bila dobra prilika s rastom cijene dionica od 200% zadnju godinu prije preuzimanja odnosno 300% zadnjih 1,5 godina prije preuzimanja.

OPTE je vec odradila preko 200%, ali je i pocetna situacija bila sasvim drugacija ovdje. Vjerujem da ima jos dosta prostora za rast.

Moze li netko iznijeti slicne primjere preuzimanja zadnjih 10 godina?
[/quote]

Nema direktnog usporedivog primjera. Treba ispravno procijeniti vrijednost i scenarije pojedinih kupaca za dostizanje željenog cilja i drzati se te i takve agende. Ono sto je jako dobro da primjera u regiji Srednje i Jugoistočne Europe ima poprilično i da je moguće raditi prilično relevantne izracune. Ja osobno očekujem koeficijent 10 za EV/Ebitda, a to znaci da bi implicitna cijena dionice trebala biti oko 15,29 kuna po dionici.

To procjenjujem na temelju ttm Ebitdae od 143 milijuna kuna, ali do kraja godine očekujem rast Ebitdae od oko 10%, a shodno tome i alikvotno višu cijenu.

@ du lac
Ne sjećam se rasta cijene na veterini.
Cijena je stagnirala cca dvije godine, 50- 60 kn. Uzletila je par dana prije objave o preuzimanju. Cijena u preuzimanju 180 kn svima.

VERN-usao jako po 50 kn…izasao nakon 4 mjeseca po 96kn, za 2 mjeseca je bila176kn…ocito uvijek prerano prodam…strah je vrag…

Rastimo zajedno...

Ne bih usporedjivao Veterinu sa Optimom. Prije sa firmom u branši, tipa austrijski UPC. Slični prosječni prihod po RGU kao i Optima. Valuacijski gledano, prodano kao EV za 6,3xsales. Gledano samo kroz equity na 3xsales. Ostale multiple kažu: 10 EV/Ebitda prije sinergija odnosno 9.7x EV / 2018E OpFCF(1)(2) prilagođeno za prihode, opex i capex run-rate synergies

Vaš link …

Veterina nije bila znacajan igrač u svome biznisu i kupila ju je relativno slabo poznata slična firma. Nedavno sam gledao sto se dogodilo nakon akvizicije, rade s minusom. Nema tu nekog rasta.

Optima je zanimljivija jer je to biznis u konkurentnom sektoru sa vise zainteresiranih igrača za uzimanje tog udjela. Kao sto vas je većina već zaključila na ovoj temi, za United Group je Optima sidro za uspostavu kompletnog telekom poslovanja u RH i buduće investicije u nove tehnologije i širenje mreže.

prosjek ima veze kad je eventualni kupac ispod prvog praga 25% ili drugog 50% pa trećeg i td. i onda se uveže sa poznatim žmuklerima na zse i na par dionica sruši cijenu u protekloj godini, da njima lovu ispod stola isprepada male i kupi ostatak za besmislenu cijenu. ovdje za sad potencionalni kupci nemaju ništa, kupnjom na burzi mogu steći par % koji im ne daje nikakva upravljačka i ina prava. znači ne radi se o istiskivanju i sličnim petljancijama koja su tu postala sasvim normalna stvar, već o potpuno novom ulasku novog kupca. pišem to isključivo radi starih članova koji brkaju neke pojmove, a sa ovim novim trolovima neću u opće da se upuštam u neke rasprave jer je evidentno da pišu po zadatku. ali džaba vam novci moji sinovci i džaba vam bilo dobre volje…

who dares, wins


prosjek ima veze kad je eventualni kupac ispod prvog praga 25% ili drugog 50% pa trećeg i td. i onda se uveže sa poznatim žmuklerima na zse i na par dionica sruši cijenu u protekloj godini, da njima lovu ispod stola isprepada male i kupi ostatak za besmislenu cijenu. ovdje za sad potencionalni kupci nemaju ništa, kupnjom na burzi mogu steći par % koji im ne daje nikakva upravljačka i ina prava. znači ne radi se o istiskivanju i sličnim petljancijama koja su tu postala sasvim normalna stvar, već o potpuno novom ulasku novog kupca. pišem to isključivo radi starih članova koji brkaju neke pojmove, a sa ovim novim trolovima neću u opće da se upuštam u neke rasprave jer je evidentno da pišu po zadatku. ali džaba vam novci moji sinovci i džaba vam bilo dobre volje…

A kad ja govorim o zmuklerima, onda me se istog casa “izbrise”???

hebi ga buraz ja nisam moderiran pa čekam da moderator to isto sutra pročita pa i mene izbriše. 🙂 moraš se više truditi.

who dares, wins

…kad dobijemo procijenu monogo toga će biti jasnije….znamo da je stara procijena prije koju godinu bila nešto iznad 7 kn bez H1….stoga mislim da su sve ove priče o prosjeku besmislene…bude li službena procijena iznad 10 kn…a mislim da bi mogla biti …recimo npr. 12 kn….onda ćemo znati šta HT i ZABA ustvari očekuju…na 12 kn vjerojatno s premijom očekuju barem 15 kn…a s procijenom od 8 kn…barem 10 kn….mislim da HT ovo neće dati jeftino pogotovo ne izravnim konkurentu…(pokušajte razmišljati iz njihove pozicije)…jer HT u stvari vodi cijelu ovu priču…za mene sve od 10 kn na dalje više nego super što se tiče zarade…ali ni malo me ne bi iznenadilo ako bude 15 kn ili više pogotovo kad znamo tko je potencijalni kupac i šta za njega znači Optima….no nakon službene procijene sve će biti mnogo jasnije….nekako vjerujem da ćemo vijest o procijeni dočekati s cijenom na burzi preko 6 kn baš zbog one stare procijene koja je iznosila 7 kn pa kupci znaju da neće ispod toga biti prodaje….usput očekujem i bildanje izvješća za zadnja 3 kvartala ove godine…netko je spomenuo da mu cifra od milijardu kuna ili ti 150 mil Eur. zvuči nestvarno…to je za ovu industriju kikiriki pogotovo ako razumijete globalizaciju i ako znate da će današnjeg potencijalnog kupca OPTE…za koju godinu preuzeti netko od 3 ili 4 najveća svjetska igrača koji će na kraju biti vlasnici cijelokupne industrije ove vrste….


…kad dobijemo procijenu monogo toga će biti jasnije….znamo da je stara procijena prije koju godinu bila nešto iznad 7 kn bez H1….stoga mislim da su sve ove priče o prosjeku besmislene…bude li službena procijena iznad 10 kn…a mislim da bi mogla biti …recimo npr. 12 kn….onda ćemo znati šta HT i ZABA ustvari očekuju…na 12 kn vjerojatno s premijom očekuju barem 15 kn…a s procijenom od 8 kn…barem 10 kn….mislim da HT ovo neće dati jeftino pogotovo ne izravnim konkurentu…(pokušajte razmišljati iz njihove pozicije)…jer HT u stvari vodi cijelu ovu priču…za mene sve od 10 kn na dalje više nego super što se tiče zarade…ali ni malo me ne bi iznenadilo ako bude 15 kn ili više pogotovo kad znamo tko je potencijalni kupac i šta za njega znači Optima….no nakon službene procijene sve će biti mnogo jasnije….nekako vjerujem da ćemo vijest o procijeni dočekati s cijenom na burzi preko 6 kn baš zbog one stare procijene koja je iznosila 7 kn pa kupci znaju da neće ispod toga biti prodaje….usput očekujem i bildanje izvješća za zadnja 3 kvartala ove godine…netko je spomenuo da mu cifra od milijardu kuna ili ti 150 mil Eur. zvuči nestvarno…to je za ovu industriju kikiriki pogotovo ako razumijete globalizaciju i ako znate da će današnjeg potencijalnog kupca OPTE…za koju godinu preuzeti netko od 3 ili 4 najveća svjetska igrača koji će na kraju biti vlasnici cijelokupne industrije ove vrste….

Gotovo sigurno pumpanje izvjesca.
Tome i sluze nove ZG akvizicije.
Trenutak za prodaju u narednim mjesecima je idealan. Ne vjerujem u otezanje do krajnjih rokova.

New Report

Close