LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pozdrav svima, vec dugo vremena pratim ovaj forum i ovu temu sa strane, no zadnjih par stranica me potaklo da ipak nesto napisem.

Prica se po novom o nerealnosti cijene, preniskoj cijeni i sl. Pa ovo je ista multipla kao u slicnim transakcijama u rh. Nitko ne radi kalkulacije po cijeni sobe, ne kupuje se zgrada nego firma! I to kakva, najmanje pozeljan poslodavac do sad, uprava dobiva milijunske bonuse u eurima, a u 4/5 zvjezdica hotelima rade studenti??? Ne umanjem vrijednost, ali tako se ne odrzava stabilna firma. Pa one godine su imali gubitak (na ime ulaganja ce neki sigurno rec)…jeste li gledali cijene tih uredenih hotela? Ostale su iste ovo ljeto nakon milijunaaaaaa ulaganja. Pa to je krpanje, a ne ulaganje.

Cijena prije kupnje je bila puno manja, nije rasla nego par sto kuna i kad su raniji napisi o prodaji izlazili, kad su ministar turizma, gradonacelnik i ostali imali istupe. Kako tad nitko nije ulozio preko 5000/6000 na dionicu. Ista firma, cak manji dug u tom trenu???

Kad pricate o daljnjim ulaganjima, pa sve ce ovisiti o prihvatu ponude. Imati ove dionice nije imati sve. Sto, onaj tko ima 54 posto ce uloziti dok svi ostali sjede? Pa tako se to ne radi. Zaduzenja i kupnje su do sada trazila i sudjelovanje no i skupstina, a znamo kako je to prolazilo.

Zaboravljate da su oni vec krenuli kupovati i belvedere, no sami, a ne kroz lrh.

Na lrh sad visi ogromna tuzba http://www.novilist.hr/Vijesti/Regija/node_1585/Delibegovic-tuzi-LRH-i-G.H.B.-zbog-hotela-Belveder-i-Casina-Rosalia-te-trazi-211-milijuna-kuna-odstete
a to utjece na valuaciju i mogucnost zaduzivanja. Hoce se itko od manjinaca osobno s tim baviti? Mislim da je to samo malo osvetoljubivosti bez pozadine, ali uz to gitone ima i situaciju da drzava nece prodati belvedere, a da su oni nalozili prodaju (ej oni su najveci vjerovnik koji dao nalog da se proda i onda od jednom nista!!!). http://novilist.hr/Vijesti/Regija/node_1585/Atraktivne-nekretnine-nisu-usle-pod-okrilje-LRH-a-Zbog-preniske-cijene-odbijena-prodaja-Belvedera?meta_refresh=true

I to nije netko maleni, neki spekulativni vjerovnik, neko cerp. Kako mislite da se sad gleda na Hrvatsku i kvarner kod gitonea ili opcenito u svijetu kad neko krene malo.kopat jesmo mi spremni za ulaganja? Drzava u koju se isplati investirat? Poticemo ulaganja? Pa jedini dojam koji su oni mogli stec nakon kupnje je da ih se tjera. Nakon zadnjih sttanica tu na forumu sve me zanima kolko ce pruhvatiti ponudu. L

Mozda i bude nesto od svega, ali sigurno nisu tu gdje jesu sa svojim kapitalom jel se razbacuju. To i cijena pokazuje. Ako nece lrh bit sredstvo daljnjeg ulaska na trziste bit ce druga firma. Ako nece biti jos ulaganja u kvarner, bit ce Istra, pa za njih su valamar i maistra manji igraci u odnosu na kapital. Ako nece ni istra, bit ce opet Austrija i Njemacka. Bez nas ovakvih se moze, ali obrnuto?
Pustam Vama svima da procijenite, ali meni je sasvim jasno da tko je prije usao sad ima solidar prihod.

Kod nas na Zse sređeni papiri znace minus a ne plus za cijenu firme. Daljnji poznanik kupio poljoprivrednu tvrtku na drazbi i otkrio da ona ima neku zgradicu na moru za koju stecajni upravitelj nije znao. Ocito da nisu znali ni vjerovnici. Ocito da to nitko nije znao. Ali mislim da su ovakve stvari moguce jedino u Sjevernoj Koreji, Mozambiku i Lijepoj Nasoj.

Cijena je niska. Pregovori su za ovu cijenu trajali predugo. No vjerujem da je Ostoja bio pritisnut da to proda. Tko je bio na rucku s njim zna o kakvoj njusci se tu radi. I da bi on vozijo dalje sa Lrh da je mogao.
Nama ostaje riskirati i ne prihvatiti ponudu, odnosno djelomicno ili full izaci. Ovo sam vec jednom prezivio na Jadranci. Sad gledam kako su to lijepi hoteli bili.

Cijena je fer. Najbolja moguca koja se dala postići.

Pa pored Ostoje najveći suvlasnik alfabeta je Tin Dolicki. Ako je već Darko navodno zastranio, ne mislite valjda da bi Tin dao nešto nekome ispod cijene?


Cijena je fer. Najbolja moguca koja se dala postići.

Pa pored Ostoje najveći suvlasnik alfabeta je Tin Dolicki. Ako je već Darko navodno zastranio, ne mislite valjda da bi Tin dao nešto nekome ispod cijene?


Možda ne ispod cijene ali ispod stola svakako. Da se ne grade neke jahte tamo za naše novopečene milijunaše?
Kad usporedim da je Arenaturist platio 88rooms u Beogradu 72.000 eur/ključu a Luersseni 93.000 za bolje uređeni LRH ostavlja se pitanje tko je lud, Ostoja ili Slonim? Ili Opatija nije što je bila?
Meni tu definitivno nešto jako smrdi…

Pa ako ne razumijes da hotel kao nekretnina redovito postiže značajno visu cijenu od firme koja je vlasnik hotela, relativno gledano; onda bi vjerojatno trebao ubuduće razmisliti da se detaljnije uputiš u materiju i da dok to ne učiniš, ne ulažeš novac u turisticke kompanije.

Usporedba je jasna, One
I Arenaturist je kupila hotele kupujući tvrtku koja im je vlasnik, kako drugačije?
Što si točno mislio?

Koliko se ja sjećam, kupili su hotel. Nekretninu, a ne tvrtku koja je vlasnik hotela.

https://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/rnvwl915kZ8zsWesubGQhg==.pdf

@one
Kolega one. Lijepo ste procijenili cifru,i citam vas stalno,al nebrojeno puta spominjete da hotel postize vecu cijenu od firme,pa vi opet jos nekoliko puta.
Dajte neku brojku za obrazlozenje,ne za to nego za ostale komentare,ne mislim nista lose,ali…
I komentar da je kupac kupio po 10.5 ebita. Predao je ponudu za Belvedere po istoj cifri kazete. Prema tome,hajdemo u krajnost,hipotetski…za belveder istu cifru,sada da kypi mislim. Pa sta da hoce kupiti neku rupu oronulu,jos goru nego Belvedere,zar bi za nju isto novaca dao? Ili da hoce kupiti nevezano za lrh,neki solidni hotel u Opatiji kojj nije vlasnistvo lrh? Po vama za sve bi nudio istu “cifru”?
Rekli su svi takva je situacija na trzistu…pa nije kvadrat novogradnje i starog stana u Zagrebu iste cijene jer se vrednuje trenutacna situacija?
Moze komentar barem?

Ne kuzim ja ni jos nekolicina na forumuu,pa dajte kolega objasnjenje neko s brojkama, ili komentar bar?



@one

Kolega one. Lijepo ste procijenili cifru,i citam vas stalno,al nebrojeno puta spominjete da hotel postize vecu cijenu od firme,pa vi opet jos nekoliko puta.
Dajte neku brojku za obrazlozenje,ne za to nego za ostale komentare,ne mislim nista lose,ali…
I komentar da je kupac kupio po 10.5 ebita. Predao je ponudu za Belvedere po istoj cifri kazete. Prema tome,hajdemo u krajnost,hipotetski…za belveder istu cifru,sada da kypi mislim. Pa sta da hoce kupiti neku rupu oronulu,jos goru nego Belvedere,zar bi za nju isto novaca dao? Ili da hoce kupiti nevezano za lrh,neki solidni hotel u Opatiji kojj nije vlasnistvo lrh? Po vama za sve bi nudio istu "cifru"?
Rekli su svi takva je situacija na trzistu…pa nije kvadrat novogradnje i starog stana u Zagrebu iste cijene jer se vrednuje trenutacna situacija?
Moze komentar barem?

Vrednuje se prinos. Ako oronuli stan u centru ima veći prinos od onog na periferiji, defacto on vise vrijedi. Ja nisam stručnjak niti za nekretnine niti za turizam, ali pratim redovito HVS-ove publikacije o transakcijama hotelima i redovito one gdje se prodaje kao hotel kao imovina postižu vece valuacije nego da kupujete firmu koja ima u vlasništvu hotel.

https://www.hvs.com/marketresearch/

Naravno, taj nesrazmjer ovisi od slučaja do slučaja, i ponajviše ovisi o firmi odnono njezinim parametrima poslovanja, zaduženosti i sl., no da sad ne ulazimo u detalje, prilično je samorazumljivo zašto je tome tako. Zašto je nekretnina kao imovina (relativno) vrednija od firme koja drži tu istu imovinu.

@one

Btw. Kolega one,komentar,sta bi rekli da je preuzimanje bilo po 3850?

P.S.
Jos jednom,ne provociram niti ista lose mislim,jednostavno pitam za komentar

Vjerujem da Darko Ostoja i Tin Dolički zasigurno nisu prodali ispod cijene! Naime, duboko sam uvjeren da cijena po kojoj su oni prodali nije ista ona koju se nama ostalima nudi u javnoj ponudi! Pogledajte što se događa na ICF-u i Lux ulaganjima! Sve je to isto „društvo” i ista „ekonomska škola”! Ili će nas mnogi ovdje i u narednih 10 godina uvjeravati kako je Darko „gospodin čovik”?
Lp.

Ili je, kao što neki kazu, dobar dio, ipak, na nasu veliku zalost, prosao “ispod stola”, ili brojke koje su nam prezentirali u FI-ima zadnjih godina u kojima smo gustali ipak nisu u stvarnosti nisu bile takve kao što su prezentirane, a to je, kazem, moguce, daleko od očiju javnosti, kompenzirano na ovaj nacin – nizom cijenom u javnoj ponudi.

Teorije zavjere, jasno – ali nesto tu jednostavno ne stima.

kolege,
dakle ipak nismo puno precjenili vrjednost firme, ali smo definitivno podcjenili Ostojin mogućnost manevra.
Ja sam tu pogrješio.
Ali što je tu je, nazad nema.
Važno je sada Ne odigrati krivo.
Hoćemo li prihvatit ponudu ili ne?

Pozdrav svima iz Opatije…
Sutra sam na skupštini. Sada mi je žao što nisam zatražio da pošaljete punomoći pa da tamo budem legitimiran ispred nas više. Pokušat ću malo porazgovarati sa novom upravom i ljudima iz NO.
Da čujem iz prve ruke što su planovi, koja im je ideja i planovi. Oni ponudu još nisu objavili ali misli da budući da je odobrena, da sada smiju pričati o takvim stvarima.
Službeno neću moći postaviti pitanja jer bira se samo NO.
Ako nekog nešto zanima, neka mi pošalje privatnu poruku sutra do 11

Kad se već javljam da kažem da sam i ja razočaran sa cijenom.
Napišem sutra popodne što sam doznao…

New Report

Close