LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

I dalje čitam sve što pišete i ne razumijem stvarno od kud sve ovo dolazi. Cijena je 30% veća od zadnje prije prodaje…razumijem da su se nakon tog neki razmahali i potrošili 400-500kn više, ali od kud zaključci da firma vrijedi više od ponuđenog? Prosječna ebitda je jasna zadnjih par godina, imamo standardnu multiplu na tu ebitdu i to je to.
Po mom skromnom stavu, nakon 11.7. firma ne vrijedi ni toliko (lošija sezona, gubitak u 2018 zbog „ulaganja“, tužbe i sl) tj zbog sveg što sam prije pisao ranije danas u postu. Zbog svih tih razloga, jel vi stvarno mislite da će itko htjet ući kao dioničar i otkupiti sve slobodne dionice za veću evaluaciju od ponuđene, a da će imati gitone s 54% u strukturi, gitone koji ima ogroman kapital i očito stoljetni obiteljski biznis? A tih 54 kontrolira poslovanje, pa tako nema te zlatne dionice koja može spriječiti odluke većinskog dioničara, pogotovo nema dionice i situacije koja bi za sve nas preko nekog trećeg investitora dovela do rasta cijene od ove ponuđene. S gitoneom koji ima 54% nema interesa za druge investitore da kupe ostatak. Jedino ima smisla da gitone to kupi, a kad već imaju kontrolu poslovanja zašto bi žurili ako mogu kupovat i sa strane preko svojih direktnih društava.
 
Cijena po meni ne može biti nikad više veća od sad ponuđene. Ovo nije kraš. Ovo je prodaja koju smo svi čekali godinama, nakon 10-20 neuspješnih pokušaja prodaje u zadnjih par godina. Ne bi li netko to već kupio za više da vrijedi više? Singapurci, Maistra, il tko već? Budimo sretni s ovim što imamo jer po meni bolje neće ići.

Mene najviše zanima dali smo u LRHC dobrodošli ili ne.
Pozdrav

@one i ostali
Ok, sad se već otvorila lijepa rasprava oko vrednovanja tvrtki. U ovoj kupoprodaji se pokazalo da je plaćeno tih 10.5 EV/EBITDA bez obzira na vrijednost nekretnina. I ok, to je neki minimalni target koji sam si godinama stavljao u izračune. Čisto sa investitorske strane ako ne gledam dali sam novac uložio u hotelsku tvrtku ili turističku agenciju to je ok. Rade obje u istoj branši, imaju određene prihode, određenu zaradu i ja kao investitor gledam povrat i to je to?
No sa stanovišta rizika ipak nje isto.
Vrijednost imovine u hotelskoj tvrtki daje određenu dozu sigurnosti. Ako likvidacijska vrijednost tvrtke premašuje njenu tržišnu vrijednost ja bi ipak malo drugačije vrednovao tvrtku. Turistička agencija kao tvrtka recimo da i nema neku materijanu vrijednost. Samim time ne postoji likvidacijska vrijednost, a to je po meni za investitora jako bitna stvar. Ako vam agencija dođe u probleme vi gubite baš sve. Kod hotelske tvrtke i nije baš tako? Prodajom imovine u pola cijene (imaju li uopće ove procjene vještaka nekog smisla) ostaje za dioničare jako puno. Po brojkama koje smo vidjeli na Belvedere čak i više nego što se vrednuju kroz biznis.
Ne čini li vam se onda ipak da bi tako nešto trebalo biti dodatno vrednovano i u cijeni dionice?

Kod nas mislim da i nemamo baš nekih primjera da je vlasništvo nekretnina izdvojeno od same tvrtke. Svojevremno je to trebalo biti napravljeno u Arenaturistu. Goldman Sax kupio je 64% i još 10% stekao je u ponudi. Nije prešao 75% no skupština je odobrila smanjenja kapitala povratom novca koji je trebao doći od prodaje imovine. Arena je trebala isplatiti 80 mil eur dioničarima. Vrijednost tvrtke po cijeni u preuzimanju je bila 160 mil eur. Tvrtka s prihodom od 25 mil eur i dugom od 35 mil eur, EBITDA je bila 7 mil eur.
Dakle tu su sve valuacije poslovanja u odnosu na cijenu besmislene. Očito su plaćene nekretnine.

Ajmo rasprave radi probati to primjeniti na LRH.
Ako sam vas dobro razumio vi ne sporite vrijednost imovine? Samo je tvrdnja da se ona treba platiti manje jer je kupljena kroz tvrtku a ne direktno?

Znači proda se imovina, isplati novac dioničarima kroz povrat kapitala i nastavi raditi u istim objektima u najmu. Koliki je zahtijevani prinos iz najma. 5-7% ? Znači 10-14 mil eur trošak za LRH, a ostaje onda 6-10 mil eur EBITDA. To na 10 EV/EBITDA onda vrijedi 60-100 mil eur.
Dakle dioničari dobiju sada povrat kapitala od 200 mil, a ostane im dionica koja bi vrijedila još 60-100 mil eur ?

Nekako mi to ne štima jer da je to tako onda bi to već bilo napravljeno u nekoj firmi, a vidimo da baš i nije. Tvrtka sada zarađuje i od nekretnina i od poslovanja.

Za 90.000 eur danas kod nas nije moguće izgraditi nikakv hotel 4*. Sa zemjištem, projektima, izgradnjom i uhodavanjem to je minimalno 130.000-150.000 eur. Tu je i bitan faktor vrijeme. Ovo imaš odmah, a za novo ti treba 3-4 godine. Nije isto.

Nemoj misliti na m2!

A sto ja imam tu tvrditi ili ne tvrditi, pogledajte svi skupa semafor.

Meni se iskreno i ne da čitati ove čitabe u kojima se vode akademske rasprave o “postanku svijeta”. Sve je jasno (nažalost nekima još nije i vjerojatno neće nikad biti). Firma je prodana, cijena je zadovoljavajuća, očito se nije mogla postići viša. A ovi koji su fantazirali o 6.750 kao minimumu po kojem oni to nikad ne bi prodali… sto reci?

Ne treba bas vjerovati svima i svemu sto se po forumu piše. “Cum grano salis…”

@kvart
Meni pumpanje bilanci ima smisla ako ideš na IPO, ili uvajati dionice mirovincima kao Todorić. No pumpati bilance i prodavati tvrtku na način koji je radio Ostoja je besmisleno. Pa kupac radi dubinsko, što mu to vrijedi. Da nas vuče za uši? To mi nema smisla.


@ecox

Koliko sam ja čuo to je eksplicitno rečeno na skupštini FTB. Isto tako rekao je da on osobno ne bi prodavao LRH ali tu nije sam i da je zbog tog to morao prihvatiti. Cijenom je zadovoljan. Postigli su ono što su si zacrtali, očito.

@svi
Očekivanja i moja i dosta nas drugih bila su prevelika. Imali smo target od 10,5 EV/EBITDA koji je Ostoja postavio i mi smo se nadali više. Sad imamo taj parametar i primijenimo ga jednostavno na LRHC.
Za LRH poslušajmo što kaže novi vlasnik.
Zašto je kupio, koji su mu planovi i dali smo dobrodošli.
Opatija ostaje unutra. Navodno.
To je jedna nova priča. Možda i nova prilika. Možda i nije za nas.
Ako mislimo da to vrijedi puno više, možda to ovaj novi vlasnik može i realizirati?
Pustimo im par dana da se izjasne.
Možda oni budu uveli dividendu, to je sad jedna sasvim nova tvrtka.

Nemoj misliti na m2!

S obzirom da lokacija mora utjecati na cijenu iz banalnog razloga, cijene zemljišta i ostalih davanja potrebnih za izgradnju, ovdje će prije biti da su uvelike diskontirali zbog udjela Opatije i ostalih općina, kao i države u kojoj se porezi mijenjaju jednom godišnje.

“Pustimo im par dana da se izjasne”… ccc

Ako gradovi i općine prodaju u ponudi ili većina njih, ovo će biti dead stock.

A sad lijepo procitaj sto ti piše u potpisu.

Preduzeće upravlja paketom dionica od gradova i općina tako da ne mogu pojedinačno prodavati, nego samo u paketu.

Oni sigurno mogu izvaditi dionice iz preduzeca, ne kažem da hoće, al mogu. Mogu ih čak i opcijski prodati (nakon ponude) pa realizirati transakciju kasnije.

Al zanimljivo je to kako se od posta do posta mijenja pozicija Dujmića & Co. Na prethodnoj stranici su oni bili barijera skupljoj i unosnijoj prodaji i razlog diskontiranja navodne više vrijednosti, a na ovoj stranici defacto postaju spasitelji manjinskih, jer ako oni prodaju, onda imamo završnu scenu, jubilarnu od Strikomana i “Game over”.

Meni se cini da je tu vrijednost (ma sto god pojedinci mislili o njoj) najčvršća konstanta, a da se po potrebi filozofira o ovome ili onome razlogu (ne)uspjeha prodaje.

Prodaja je bila uspješna, ma sto namjerni ili slučajni promatrači mislili o tome.


@ daliborop – jer imate najvise podataka

Da li moguce da su poslovne knjige LRH nastimane i da je kupac u due dilligenceu nesto nasao i za to jako spustio cijenu?

Da li je moguce da je prikazana EBITDA razina lazirana ili barem neodrziva na dugi rok?

Zasto niti jedna hotelska kuca u RH nema takve marze? Ne vjerujem da je ex Uprava LRH toliko bolja, educiranija, sposobnija i pametnija od svih drugih Uprava u RH. Pogotovo kada su info iz same firme vrlo cesto u suprotnosti sa prikazanim "uspjehom".

Zasto LHR nije bio zanimljiv niti jednoj domacoj hotelskoj kuci? Sada je ocito da cijena nije bila razlog nezainteresiranosti. Da li to podrazumijeva da ima nesto sto je skriveno?

Ovo su pitanja na koja bi mogli dobiti odgovore u slijedecim fin. izvjescima, a koja se onda direktno ticu, tj. postavljaju ista pitanja i za ulaganja u Cavtat.

ima jos jedna hotelska kuca koja ima slicne rezultate kako tu kucu poznam u dusu neznam kako im izvjestaji prolaze revizorske izvjestaje uglavnom ekipa se je ove godine pobjegla od vlasnika

bar smo od trebaju nam hoteli za lokalnu privredu dosli do trebaju nam da bi si kroporacije zaradjivale a mi onda imali sto kupovati I dobar ROI

Cijena koja je postignuta je pravi odraz Hrvatske. Ja su uopce cudim da se itko usudi ovdje ulagati, a vezan je za nekretnine, GUP, politiku i opcine, drzavu opcenito.
U Hrvatskoj u privatnim firmama vlada glupost, a tek u opcinama i drustvenim zajednicama 🙂
Sve sto vrijedi za bilo koju drugu zemlju, pa cak i u okruzenju, treba podijeliti sa 2 – i to ie cijena u Hrvatskoj.

Status Quo: Roll Over Lay Down

Danas teško da ću nešto saznati za LRHC…
Pitanje je dali će netko od starih većinskih vlasnika uopće doći. Neki dan su mi rekli da će vidjeti dali novi vlasnici žele da oni dođu, tj dali im je to zgodno baš ovom prilikom…

Ja sam za LRHC već pitao osobno, bilo je sa mnom joša par dioničara na zadnjoj skupštini.
Napisati ću taj dio i ovdje i na LRHC

1. Kažu da im ne smetamo i da su mali dioničari dobrodošli..
2. Možda će spojiti HCVT i LRHC jer to im više nema smisla, samo nepotrebni troškovi. LRHC je vlasnik 100% HCVT. Za dioničare LRHC to nema nikakvog uticaja.
3. Na alfabetima nema plana nikakvog uvrštavanja na burzu. Vjerojatno će ponuditi neki otkup s vremenom.
4. Plan je razvijanje tvrtke i maksimalizacija vrijednosti tvrtke – Svoju zaradu vide kroz to, što je bio plan i na LRH. Znači očekivati je da se u budućnosti tvrtka proda. Ne brzo
5. Investicije idu iz zarade, plan je 250 soba u Cavtatu i 200 u Portorožu
6. Cavtat radi odlično, bolje od plana, Portorožu isto dobar, treba još raditi u Portorožu na profitabilnosti

Za LRH sam jučer slučajno škicnuo neke planove tako da očekuem da ću danas dobiti i neku prezentaciju.

Opći dojam u Ambasadoru je dobar. Ponudio mi je zadnji puta Hrelja da pogledam kako su to uredili ali nismo stigli jer smo imali FTB skupštinu nakon toga. Sada sam obišao cijeli hotel i jako mi se sviđa, čak i bolje nego na slikama. Dobio sam lijepi upgrade sobe. Hotel je pun, kaže mi osoblje da je tako stalno.
Tražio sam kasniji check out, ali ispričali su se da nemogu jer su puni..

Da ja dam neki svoj doprinos tim procjenama

Ima ona da hotel vrijedi: cijena Coca-cole u sobi x broj soba x 100.000
Cola iz mini bara je 28 kuna, a Fanta je 25
Ne znam jeli to neka manipulacija, ja sam mislio da Cola i Fanta uvijek jednako koštaju
SAd možda je Coca Cola preskupa, ali vi sad izračunajte cijenu hotela…
Daleko smo mi čini mi se od takvih cijena.

LP

Eto toliko za sada. Dolazi li još netko?

Ne znam bas da li itko vise vjeruje Ostoji i inima. Navlakusa bila sa LRH pa sad veli da su svi dobrodosli u Lrhc. Tesko da ce moje pare tamo,ili uopce na zse. Jednom te zeznu,ok. Ali dopustiti da te dva puta isti prevesla,onda s tobom samim nesto ne valja. Tako da nista od Lrhc,sto prije prodat i pobjec s parama,nije vrijedan. Za par godina ce biti “repriza”

@greb
Ja za svoje loše procjene ne krivim Ostoju nego sebe.
On je lijepo napisao 10,5 EV/EBITDA, a ja sam mislio da vrijedi više
Mogao sam uzeti 10% više od cijene u ponudi da sam prodavao prije nego je objavljena.
Kad nisam prodao odmah po ponudi kad je doseglo 10,5 EBITDA i maknuo se od rizika čekanja objave, onda mi tih +10% nije nešto značilo.
Tih 10% sam izgubio, tj nisam ih zaradio.
Ukupno sam zaradio i više nego pristojno.
Da su mi barem druge investicije dale ovakve povrate.

Nemoj misliti na m2!

pocekat skupstinu danas i ne brzat s odlukama. Naime ako se gleda samo ebitda onda je HMST prodan po koliko?? Znaci derutni hoteli koje prodaje drzava postizu vecu cijenu nego sredjeni koji donose super prinos. Ista stvar i sa HIMRom.

New Report

Close