LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dok smo vrednovali tvrtku pokušavajući predvidjeti kretanje cijene dionice na burzi služili smo se jednim metodama. EV/EBITDA je ono što smo najčešće gledali. Tržište je kod nas držalo cijenu dionica na 8-13 EV/EBITDA. To je procjena bazirana na poslovanju tj sposobnosti tvrtke da generira novac. Prvo kao i svaki drugi parametar ako uzimamo podatke iz prošlosti, a želimo predvidjeti poslovanje u budućnosti sigurno griješimo.
No taj parametar ima još nekih mana. Ne uzima u obzir što će tvrtka raditi sa tim novcem. Parametar uzima u obzir dug, ali nije isto ako tvrtka ima dug od 5 EBITDA ili duga uopće nema ili ima viška novca. Ako će tvrtka u budućnosti novac koji zaradi koristiti da vrati dug, a ne ga investirati pa samim time neće rasti na temelju povrata iz tih investicija. Znači 2 tvrtke koje imaju potpuno isti EV/EBITDA, a različiti dug razvijat će se drugačije. Tvrtka koja ima viška novca (ima i takvih čak i kod nas) i i ne investira sa stanovišta dioničara čak je i lošija u odnosu na onu koja ima dug. Mi smo investirali da novac zarađuje za nas, a ako stoji na računu onda ne radi ono za što smo ga uložili. Znači da bi radili nešto kvalitetnije procjene treba koristiti nešto složenije metode kao npr DCF, a to s pozicije nas malih dioničara nije jednostavno jer nemamo dostupne sve potrebne podatke. Zato sam ja sve ove godine koncentrirao se na to da o LRH saznam što više, sve bilježio i analizirao da bi što bolje mogao raditi svoje procjene. Svaka metoda je dijelom i subjektivna, no kombiniranjem složenijih metoda i običnih multiplikatora možemo postići dobre rezultate,

U potpunosti su u pravu oni koji su me kritizirali da ja jedino znam nešto o LRH (i LRHC) Naravno jer ja prikupljam informacije i pratim zapravo samo LRH. Nemam vremena za više, ostale pratim samo površno.

Nemoj misliti na m2!

Znači zaboravimo ono što smo računali do sada.

Na LRH smo sada došli do trenutka kada će se pokazati prava vrijednost ove tvrtke. Kupac je napravio svoje planove i analize i izračunao je koliko se njemu sada isplati platiti LRH. Svi naši izračuni sada nemaju nikakvog smisla. Kretanja cijene na tržištu također. Dosadašnji vlasnici imali su svoje planove, svoja očekivanja rasta i zahtjeve za povrat na uloženo. No isto tako oni jako dobro znaju da neki drugi mogu to bolje od njih, da mogu ostvariti veći rast i da imaju manje zahtjeve za povrat.
Pošto se radi o prodaji u kojoj dosadašnji vlasnici planiraju kapitalizirati svoj dugogodišnji rad i ulaganje cijena koju traže nije nikako mala. I oni nakon ovoga moraju negdje sa novcem, a LRH je ostvarivala jako dobar povrat na uloženo. Zašto prodati nešto za 10 EBITDA sa potencijalom rasta (potražnja postoji i rast se može generirati), ako onda moraš ulagati u nešto što ima manji povrat?
Ja mislim da oni sigurno to nisu prodali za neku “normalnu” cijenu.

E sada bi trebalo procijeniti onda onu drugu stranu, a to je cijena koju kupac može platiti da bi ostvario željene povrate. Znači Matej je tu pisao par puta o tome. Kapital je vani skoro besplatan, investitori traže minimalne povrate. Ulaganje u hotele/nekretnine smatra se konzervativnim ulaganjem. Velika nekretninska vrijednost daje dodatnu sigurnst. Da idete sada procijeniti LRH statički po modelu cijene m2 izgrađenih objekata i zemljišta u odnosu na sadašnje tržišne vrijednosti nekretnina u Opatiji dobili bi nezamislive brojke. Da ilustriram, vila Belvedere na toj lokaciji, da se ti apartmani prodaju po m2 teško da bi bili ispod 5000 eur m2. Po modelu EV/EBITDA apartman tamo vrijedi recimo 120.000 eur, a tržišno bar 3 x toliko. Pa nije baš isto. Sjetite se kada je osvanuo oglas za prodaju Imepriala. Tražili su za njega 14,5 mil eur prije nego je renoviran što je cca 2000 eur po kvadratu. Nakon toga je u njega uloženo 800-900 eur po m2 i sada ga treba prodati po 1600 eur po m2 što bi bilo 100.000 eur po sobi?
Znači sasvim je sigurno da vrijednost nekretnina je ogromna. Nabavna vrijednost imovine je preko 2 milijarde kuna. Agresivna amortizacija je to pojela ali realno tih 2 milijarde vrijedi najmanje 3, jer npr zemljište se vodi po cijenama iz 1990!! Cijena m2 zemljišta se vodi po 530 kuna što je smiješno. Dakle ta imovina vrijedi jako puno, bar 400-500 mil eur. To govorim u smislu nekretninske/statičke vrijednosti.

Nemoj misliti na m2!

I sada dolazimo do planova kupca prema kojima će on odrediti koliko mu se isplati sada platiti za LRH da bi te svoje planove proveo u djelo. S obzirom na renome kupca, ali i na to da prodavatelji neće dati to jeftino rekao bi da oni to moraju dići na jednu sasvim novu razinu. Za to treba investirati. Koliko?
Idemo staviti u kalkulaciju 200 mil eur (100.000 eur po sobi) da to sve dovedu u premium. Ako gledamo neke druge strane investicije gdje se išlo na tu razinu investicije su se kretale na oko 250.000 eur po sobi. Znači da ako od toga oduzmemo 100.000 koje bi uložili dolazimo do cijene od 150.000 eur po sobi kao nekoj gornjoj granici koju bi im se isplatilo platiti.
Naravno ove su pretpostavke potpuno neutemeljene. Nemamo pojma kakav je plan kupca, izvodim zaključak na temelju toga što rade najluksuznije jahte. To uopće ne mora imati veze. Moguće je da neki njihov fond menager je samo odlučio dio novca uložiti u drugu djelatnost i regiju. Dat će to nekom na upravljanje, rebrendirati i preprodati za 5 godina.
No onda mi ne paše to jer rekao bi da Ostoja nije tražio malo, a sadašnji model ne osigurava dovoljne povrate (pogotovo ako uzmeš nekog da time upravlja) da se to isplati platiti. Zato bi rekao da će ići dugoročno i u premium gdje mogu iskoristiti i svoje ime kao brend.

Eto toliko. Vidjet ćemo uskoro koliko sam sada blizu. Ovo je izvan mojih excelica pa kao što sam i rekao, ovo što sam ja napisao nije ništa mudrije od onoga “sanjao sam” našeg kolege 😉

Nemoj misliti na m2!

…hoće li danas 5000 kn otići u povijest….


I sada dolazimo do planova kupca prema kojima će on odrediti koliko mu se isplati sada platiti za LRH da bi te svoje planove proveo u djelo. S obzirom na renome kupca, ali i na to da prodavatelji neće dati to jeftino rekao bi da oni to moraju dići na jednu sasvim novu razinu. Za to treba investirati. Koliko?
Idemo staviti u kalkulaciju 200 mil eur (100.000 eur po sobi) da to sve dovedu u premium. Ako gledamo neke druge strane investicije gdje se išlo na tu razinu investicije su se kretale na oko 250.000 eur po sobi. Znači da ako od toga oduzmemo 100.000 koje bi uložili dolazimo do cijene od 150.000 eur po sobi kao nekoj gornjoj granici koju bi im se isplatilo platiti.
Naravno ove su pretpostavke potpuno neutemeljene. Nemamo pojma kakav je plan kupca, izvodim zaključak na temelju toga što rade najluksuznije jahte. To uopće ne mora imati veze. Moguće je da neki njihov fond menager je samo odlučio dio novca uložiti u drugu djelatnost i regiju. Dat će to nekom na upravljanje, rebrendirati i preprodati za 5 godina.
No onda mi ne paše to jer rekao bi da Ostoja nije tražio malo, a sadašnji model ne osigurava dovoljne povrate (pogotovo ako uzmeš nekog da time upravlja) da se to isplati platiti. Zato bi rekao da će ići dugoročno i u premium gdje mogu iskoristiti i svoje ime kao brend.

Eto toliko. Vidjet ćemo uskoro koliko sam sada blizu. Ovo je izvan mojih excelica pa kao što sam i rekao, ovo što sam ja napisao nije ništa mudrije od onoga "sanjao sam" našeg kolege 😉

Kamo sreće da te ima i na drugim dionicama.
No, svi su nešto naučili iz LRH, što diže kvalitetu ovog foruma i malog dioničarstva.
Još da je više pravne sigurnosti, bilo bi nas i više…

Odobrite zahtjev za prijateljstvom, da Vas možemo čitati prije odobrenja administratora! Hvala!

Tko načne 5 je car

5.000 pojedeno, 5.200 nova razina…

Kupac lrh u isto vrijeme pokupio i lrhc zanimljivo

… baš me zanima hoće li preći 5200 prije objave…..mislim da do te kote ne bi trebalo biti puno dionica…a i prodaja mi je dosta sramežljiva do 6300 kn..


Kupac lrh u isto vrijeme pokupio i lrhc zanimljivo

Kupljen 101 komad 😛

Nemoj misliti na m2!

Dali davno je bila brojka 101 mislim kad sam otvarao nickname je trebao bi draško napravit završnu večeru

ulaz 101€



Kupac lrh u isto vrijeme pokupio i lrhc zanimljivo

Kupljen 101 komad 😛

[/quote]

Mojih je 35.. pozzz

Ozbiljnija prodaja je na 6.200 kn. Zanimljivo ce biti vidjeti koji stupanj opekotina ce imati oni koji su obecavali staviti ruku u vatru ako cijena LRH u prodaji bude iznad 5.000 kn.


ovo su sad vrlo riskantne razine za kupnju jer lako bi moglo biti da je deal ostoje s kupcima baš na okruglih 5000 kn. svaka čast tko se sada usudi kupovati

….kolega zar stvarno mislite da bi Ostoja prodao za 5000 kn nakon što je odbio dva vrlo jaka kupca….ja osobno mislim da ovaj što je pokupio na 5000 kn računa sa minimalno 30 % zarade…mislim da je ovdje vrlo slična priča kao na HIMR…prodavalo se nemilice na 500 kn a ponuda je bila koliko ono???…i recite mi molim vas koji se to turist prodao po cijeni koja je bila na burzi prije ponude,,,

Ja sam zaista vise nego (ugodno) iznenadjen ovim razvojem dogadjaja.
Nije mi uopce padalo na pamet da će se čistiti do 5000kn prije zaključenja deala i dok postoji bar minimalna nesigurnost u zraku.

No posto mi je ovo zadnji pothvat za ZSE drzim fige da se ispune naša najoptimističnija predvidjanja.

New Report

Close