LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@lvart
Pa moglo bi biti i to… 😁
Razmišljam tako:
a) cijena u preuzimanju je 4700 +/- 3 posto
b) iz Hanfe i Opatije informacija ne bi procurila

Ako vjerujem u bolju cijenu os spomenute i ne vjerujem u b) variantu, onda je logičan baš zaključak, da još ne znaju cijenu.

Zamišljam skupštinu na kojoj vladaju poker face i svi se ponašaju da firma nije većinski prodana. Ili prekosutra npr. Alfa gdje će raspravljati o poslovanju društva koje više nema ništa u portfelju.

U petak su alfa i beta skupštine i planiram ih pitati za planove ako me netko drugi ne pretekne.

Tko izgubi dobitak dobije gubitak


U petak su alfa i beta skupštine i planiram ih pitati za planove ako me netko drugi ne pretekne.

Gdje su skupštine, i u koliko sati?

Često se ovdje priča o “curenju” informacija.
Koliko ja vidim cijeli ovaj posao je obavljen, a da ništa nije unaprijed procurilo. Ako je netko nešto i znao to se nikako nije odrazilo na trgovanje.
Prošlih godina poziv za skupštinu je išao od 31.3. – 28.4.
Revizorsko je bilo gotovo 27.3.19. i poziv za skupštinu je mogao ići ali nije?
Znači već u travnju je prodaja bila dosta izvjesna i zbog toga su čekali sa skupštinom.
Dubinsko, pregovori, pripremanje prodaje, osnivanje društava od strane kupca, konzultanti, priprema ugovora i tko zna još koliko radnji da bi se 11.7. realizirala prodaja.
Prošli su mjeseci i nigdje nije procurilo ništa o Lurssenima, niti je trgovanje na burzi pokazalo da se nešto događa i da je prodaja vrlo izvjesna.
A to ni nije toliko osjetljiva informacija koliko je osjetljiva informacija o cijeni.

Mislim da bi onima koji stalno tvrde da neki sa povlaštenim informacijama trguju na burzi i da je odraz tog trgovanja i današnja cijena na burzi ovo što sam napisao ipak trebao biti dokaz da i kupac i prodavatelj, pa i svi ostali koji su u ovo bili uključeni maksimalno profesionalno odrađuju posao i da do sada nje bilo “curenja” informacija.

Na informaciji da je prodaja u fazi “tehničke” realizacije se moglo sigurno i vrlo solidno zaraditi, a ipak nije bilo nekog značajnog trgovanja niti se iz cijene na burzi nije moglo ništa zaključiti dok stvar nije bila objavljena.

Čak i kod manjih transakcija sama prodaja se realizira kroz 2 odvojena ugovora. Jedan je ugovor o prijenosu dionica ili udjela s kojim kupac stječe dionice ili udjele u društvu, uknjižava se u trgovački sud, prijavljuje na SKDD, i na sva mjesta gdje treba. Odvojeno se radi ugovor o kupoprodaji koji sadrži cijenu i tom nema pristup baš svako. Oni koji znaju cijenu znaju jako dobro što bi značilo da tu cijenu nekom kažu i sa tim se ne igra. To je kazneno djelo i ne bi bilo tako teško utvrditi tko je sa popisa upućenih osoba koji znaju tu informaciju to zloupotrebio.

Moje je mišljenje da cijena na burzi trenutno nije na ovim razinama jer netko zna cijenu i trguje na temelju povlaštenih informacija, nego jednostavno se trguje na temelju neki očekivanja kolika bi mogla biti cijena.

Ovo što pišem nisam napisao da bi tvrdio da je cijena puno veća od cijene na burzi jer isto tako cijena može biti i manja, a očekivanja tržišta veća.

Ja sam iznio dosta argumenata zašto bi cijena po kojoj je prodao većinski MOGLA biti veća, ali na kraju ipak samo većinski zna zašto je prodao po toj cijeni, a kupac zašto je platio koliko je platio. Isto tako iz nekih svojih razloga kupac uopće nije pregovarao sa lokalnom upravom. To ne znači da ne želi i nije spreman kupiti i njihov dio jer novac mora osigurati za sve kad daje ponudu, što god Opatija izjavljivala. Pa taman i da donesu svoju odluku na vijeću i oglase ju, opet kupac mora dati ponudu za sve.

Naravno da i mene zanima cijena, ali vjerujte i još više me zanimaju planovi kupca. To je dio koji moraju također objaviti u ponudi. Baš me zanima smatraju li oni Opatiju destinacijom za 4 ili 6 zvjezdica. Zanima me dali si ja sve ove godine umišljam da je to destinacija u kojoj se može razvijati ponuda na najvišoj razini. Možda oni ostave sve kako je, a uz to lansiraju jednu liniju jeftinih Lurssen jahti za srednju klasu 🙂

Nemoj misliti na m2!

U prethodnim pokušajima prodaje, potencijalni investitori su uvijek išli kod predstavnika Nove Liburnije, to je potvrdio gradonačelnik Dujmić. Informacije o potencijalnim kupcima izašle bi nakon toga sastanka, a skupa s njima i cijena, neslužbeno. Mislim da nije teško shvatiti tko je davao te informacije. Ako Lursseni posjete Novu Liburniju prije nego što se objavi ponuda za preuzimanje, cijena bi mogla procuriti.

@daliborop
Bravo, još jedan odličan post.

O cijeni i obaveštavanju Nove Liburnije o isti. Možda je cijena zaista toliko dobra, da čini “offer you can’t refuse” i Lurseni tako – uvjereni u rasplet – nisu trebali toga unaprijed ni iskomunicirati sa brkonjo
Wishful thinking, možda…

Osobno mislim da bi najjaci argument da cijena nije procurila bio događaj u kojem bi zagovornici te teze sa barem 500 komada dionica polupali sve prodajne naloge ispod 5.000 kuna.

Ovako se stalno vrtimo u krug. Piše se da nitko ništa ne zna, a cijena se ponaša ko filigranska vaga. Par kuna gore, pa par kuna dolje.

Ok, slažem se da ako bi netko došao razgovarati sa lokalnim političarima, pa onda to još oni raspravljali na svojim tijelima to onda postaje teško kontrolirati. No uvjeren sam da se sa njima barem u početku ne razgovara o konkretnoj cijeni. Jer cijena na kraju krajeva i nije nešto na temelju čega oni donose odluku (jer nisu njihovi osobni novci). A kako mi, tako i kupac zna da to i nisu ljudi kojima daješ baš sve informacije, jer ako ih netko zloupotrebi i ti si u velikom problemu.
Gradonačelnik ako je kvaran, baš ga briga kolika je cijena. Briga ga je koliko on ima od toga.
Ako nije kvaran, nego kao što kaže brine o interesu grada, onda su mu opet bitne neke druge stvari, a nije toliko presudna cijena.
Mislim da su njihove izjave koliko bi to bilo novca u proračun više bile neko njihovo očekivanje, a ne baš neki stvarni izračun.

Ja sam više mislio na ekipu koja sudjeluje u samom procesu. Kupac, prodavač, savjetnici, revizori, odvjetnici, itd. Zašto bi si npr savjetnik koji vodi kupca (rekao bi da je to Crowe Horwath jer je jedna od tvrtki registrirana na istoj adresi) si dozvolio da se kompromitira, kad su na ovome sigurno zaradili veliki novac. A to je privatna firma, i ne rade oni tamo samo za neku sitnu plaću.

Mi često projeciramo na druge svoje modele ponašanja, koji ne moraju biti “jako” nepošteni i u našem društvu su uobičajeni. Klijentiilzam, kumovi, rođe, tipovi, itd… To je “normalno” da se nekom šušne takva informacija. Nemam ja iluzija, ali poznajem malo i jedan krug ljudi kojima to nije normalno i ozbiljno se bave svojim poslom. Jednostavno im je jasno što bi im se moglo dogoditi i dovoljno im je dobro da bi riskirali da izgube to što imaju za relativno sitan novac. Da odigraju na veliko teško bi prošli ispod radara na ovom našem malom tržištu, a za sitno je glupo riskirati.

Ponavljam, ja na ovaj način ne sugeriram samo da je cijena viša, nego isto tako možda je i niža.
Ja samo na osnovu trgovanja na burzi i trenutne cijene ne bi donosio procjenu kakva je cijena po kojoj će ići ponuda.

Nemoj misliti na m2!


Ok, slažem se da ako bi netko došao razgovarati sa lokalnim političarima, pa onda to još oni raspravljali na svojim tijelima to onda postaje teško kontrolirati. No uvjeren sam da se sa njima barem u početku ne razgovara o konkretnoj cijeni. Jer cijena na kraju krajeva i nije nešto na temelju čega oni donose odluku (jer nisu njihovi osobni novci). A kako mi, tako i kupac zna da to i nisu ljudi kojima daješ baš sve informacije, jer ako ih netko zloupotrebi i ti si u velikom problemu.
Gradonačelnik ako je kvaran, baš ga briga kolika je cijena. Briga ga je koliko on ima od toga.
Ako nije kvaran, nego kao što kaže brine o interesu grada, onda su mu opet bitne neke druge stvari, a nije toliko presudna cijena.
Mislim da su njihove izjave koliko bi to bilo novca u proračun više bile neko njihovo očekivanje, a ne baš neki stvarni izračun.

Ja sam više mislio na ekipu koja sudjeluje u samom procesu. Kupac, prodavač, savjetnici, revizori, odvjetnici, itd. Zašto bi si npr savjetnik koji vodi kupca (rekao bi da je to Crowe Horwath jer je jedna od tvrtki registrirana na istoj adresi) si dozvolio da se kompromitira, kad su na ovome sigurno zaradili veliki novac. A to je privatna firma, i ne rade oni tamo samo za neku sitnu plaću.

Mi često projeciramo na druge svoje modele ponašanja, koji ne moraju biti "jako" nepošteni i u našem društvu su uobičajeni. Klijentiilzam, kumovi, rođe, tipovi, itd… To je "normalno" da se nekom šušne takva informacija. Nemam ja iluzija, ali poznajem malo i jedan krug ljudi kojima to nije normalno i ozbiljno se bave svojim poslom. Jednostavno im je jasno što bi im se moglo dogoditi i dovoljno im je dobro da bi riskirali da izgube to što imaju za relativno sitan novac. Da odigraju na veliko teško bi prošli ispod radara na ovom našem malom tržištu, a za sitno je glupo riskirati.

Ponavljam, ja na ovaj način ne sugeriram samo da je cijena viša, nego isto tako možda je i niža.
Ja samo na osnovu trgovanja na burzi i trenutne cijene ne bi donosio procjenu kakva je cijena po kojoj će ići ponuda.

Da je kupac “domaći” cijena bi se znala davno prije,ovako buduci da su stranci cak i meni skeptiku se mozda cini da je ne zna bas puno ljudi.

Svakom upućenijem poslovnom čovjeku vjerujem da je potpuno jasno da ključ razvoja destinacije, a samim tim i LRH drži lokalna uprava. Jednostavno nisu dozvolili daljnji razvoj. Slijedom toga, ako je malo lukaviji, vještiji, iskusni i ozbiljno zainteresiran kupac on će prvo otići do čelnog lokalca i s njim popričati i pokušati se dogovoriti, a tek tada će otići do većinskog i pregovarati o cijeni. Pošto znamo da većinski i lokalni baš i nisu u dobrim odnosima kupac je to zasigurno obilato iskoristio. Ne isključujem znatno veću premiju u ponudi od cijene koju je postigao većinski.


Svakom upućenijem poslovnom čovjeku vjerujem da je potpuno jasno da ključ razvoja destinacije, a samim tim i LRH drži lokalna uprava. Jednostavno nisu dozvolili daljnji razvoj. Slijedom toga, ako je malo lukaviji, vještiji, iskusni i ozbiljno zainteresiran kupac on će prvo otići do čelnog lokalca i s njim popričati i pokušati se dogovoriti, a tek tada će otići do većinskog i pregovarati o cijeni. Pošto znamo da većinski i lokalni baš i nisu u dobrim odnosima kupac je to zasigurno obilato iskoristio. Ne isključujem znatno veću premiju u ponudi od cijene koju je postigao većinski.

Kako to misliš?

Cijena će biti ona koja je ugovorena ili tromjesjecni prosjek. Ne može u ovome trenutku grad ili općine dobiti vise od većinskog odnosno onoga sto je tromjesjecni prosjek.

Možda je i moguće da jednog lijepog dana nakon ove ponude, koja je u procesu objave, bude još jedna za općine i preostale dioničare, no cini mi se da većina neće riskirati da ostane zarobljena u dionici još x godina s prilično upitnim konačnim rezultatom. Ali sada je. ovo o čemu ti pišeš, da kupac nakon postizanja dogovora sa većinskim vlasnicima podigne cijenu u tekućoj ponudi, posve neizgledno.



U petak su alfa i beta skupštine i planiram ih pitati za planove ako me netko drugi ne pretekne.

Gdje su skupštine, i u koliko sati?
[/quote]
Miramarska 24 kao i obično. Alfa 10:00, Beta 10:30, Gama 11:00, PCTS 11:30. Kasno je za prijaviti se, javio sam kada je izašlo na sudskom registru na temama SNHO i GAMA

Tko izgubi dobitak dobije gubitak



Nema ništa ni danas.

…i neće biti do skupštine po mom mišljenju. Čini mi se, da može biti u tom nizu uvjeta – kraj odobrenja agencije z konkurenciju – još recimo smjena nadzornog odbora. Ako se uz ispunjenje toga uvjeta kupoprodajni ugovor automatski sklopi, niša ne riskira sadašnji vlasnik a ni budući. Ako ostane isti nadzorni odbor, to može predstavljati potencijalne probleme za budućeg većinskog, pa smjenu većinom ili uvijek tako ili drugačije dogovore unaprijed…
[/quote]

Eh, pa ipak ovo nije bilo tako glupo razmišljanje…:):
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/7KV730SYHFjzTkSLm8c0Fg==.pdf



Svakom upućenijem poslovnom čovjeku vjerujem da je potpuno jasno da ključ razvoja destinacije, a samim tim i LRH drži lokalna uprava. Jednostavno nisu dozvolili daljnji razvoj. Slijedom toga, ako je malo lukaviji, vještiji, iskusni i ozbiljno zainteresiran kupac on će prvo otići do čelnog lokalca i s njim popričati i pokušati se dogovoriti, a tek tada će otići do većinskog i pregovarati o cijeni. Pošto znamo da većinski i lokalni baš i nisu u dobrim odnosima kupac je to zasigurno obilato iskoristio. Ne isključujem znatno veću premiju u ponudi od cijene koju je postigao većinski.

Kako to misliš?

Cijena će biti ona koja je ugovorena ili tromjesjecni prosjek. Ne može u ovome trenutku grad ili općine dobiti vise od većinskog odnosno onoga sto je tromjesjecni prosjek.

Možda je i moguće da jednog lijepog dana nakon ove ponude, koja je u procesu objave, bude još jedna za općine i preostale dioničare, no cini mi se da većina neće riskirati da ostane zarobljena u dionici još x godina s prilično upitnim konačnim rezultatom. Ali sada je. ovo o čemu ti pišeš, da kupac nakon postizanja dogovora sa većinskim vlasnicima podigne cijenu u tekućoj ponudi, posve neizgledno.
[/quote]

Jao ljudi stanite, može dati veću cijenu u ponudi za preuzimanje, ako hoće, po moje neće, ali može i gotovo.
Ne može manju, može veću.

New Report

Close