LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.





Nastavlja se prebacivanje prema planu i programu……ali uskoro i tome dolazi kraj čim Hanfa obavi svoje.

teško da do sada nije procurila info oko cijene u javnoj ponudi pa ako je tako onda trgovanje na burzi pokazuje da će ponuda biti oko 4600-4700 kn
[/quote]
Procurilo a netko je kupio vrijednosti par M kn iznad 4600 kn da bi za koji mjesec dobio 4600 kn? To kupuje neki fan Alan Forda "Tko izgubi dobitak dobije gubitak."?
[/quote]

(još jednom) ako je procurilo, realno je 4-7% veća cijena od trenutne.
[/quote]

Jel može pojašnjenje 4-7%?
Otkuda ste do tog infa došli?

Value/EBITDA (TTM)6.4945
ovo je danasnja vrijednost__ Melia
MELIA HOTELS INTERNATIONAL, S.A.

bar smo od trebaju nam hoteli za lokalnu privredu dosli do trebaju nam da bi si kroporacije zaradjivale a mi onda imali sto kupovati I dobar ROI

Ako kupci i prodavatelji znaju cijenu a prodaju/kupuju po 4.600,00kn ne vidim razloga osim,
Prodavatelj prodaje jer želi novce odmah i žrtvovati će nešto postotaka zarade (možda mu trebaju novci, možda vidi negdje veću priliku od 4-7%…)
Kupac kupuje jer ima novaca i dosta mu je 4-7% zarade u relativno kratkom roku (do 6 mjeseci). Ako bi bilo manje od 4%, onda sigurno ne bi ulożio u LRH, nego bi sve novce utukao prije 30ak dana u ADPL koji je davao 6% dividende ili u HT sa sličnim sigurnim prinosom.

Ovo je moja ideja što bi se ovdje moglo dogadjati IMHO.

Evidentno da imamo jačeg kupca kojem je cilj skupiti što veće količine prije objave.
Da bi to napravio, a da mu cijena ne pobjegne, mora koristiti odredjenu strategiju.

Prvo stavi odredjenu količinu na odredjenu cijenu koja mu odgovara – recimo trenutno je to 4600.
Onda tu količinu počisti s drugog računa.
E onda čeka da se netko drugi postavi na ask sa svojim dionicama na istoj cijeni, i…..ili to čim se pojavi odmah počisti, ili druga – jos bolja varijanta – čeka da se polako skupljaju prodajni nalozi na istoj cijeni
i kad ih se dovoljno nakupi – u ovom slučaju zadnje je bilo cca 270 komada na 4600 – onda sve to počisti odjednom.
A zasto skuplja sada – pa zato što mu je prestalo curiti na 4500…..ta je cijena evidentno apsolvirana.
Sigurno bi mu bilo puno draze da moze i dalje ići po 4500, ali na zalost, ne moze……

Vjerojatno ima nekoliko skrbničkih računa, sa po barem parsto komada na svakom, tako da čak moze i riskirati povremeno staviti jedan takav veći nalog na ask – čisti da bi zastopao cijenu, ukoliko vidi da se kupnja pojačala.

Sve je to, naravno moguce, isključivo na ovako izuzetno slabo likvidnom trzistu kao što je naše.
Da se trguje u nekim “normalnim uvjetima” nitko ne bi vjerojatno mogao provoditi ovakve ideje,
jer bi ga drugi jači igrači odmah pomeli.


Value/EBITDA (TTM)6.4945
ovo je danasnja vrijednost__ Melia
MELIA HOTELS INTERNATIONAL, S.A.

No zašto baš MELIA?
Ovo već volim kad netko baci neke brojke za usporedbu.

No na to možemo onda dodati još par hotelskih tvrtki:
MARRIOTT INTERNATIONAL (MAR) EV/EBITDA 14,7
ACCOR (AC) EV/EBITDA 14,6
HILTON WORLDWIDE HOLDINGS INC (HLT) EV/EBITDA 14,6

Pazite ovo su pokazatelji nakon što su te dionice izgubile na vrijednosti preko 10% u ovom padu na burzama u zadnjih par dana. Prije toga su dakle pokazatelji bili na cca 16,5 EV/EBITDA !!!

Ne temeljim nikakve moja očekivanja cijene u preuzimanju na tim brojkama. Ja sam napisao što ja mislim o svemu.

Nemoj misliti na m2!


Ja bih skoro pa stavio ruku u vatru da cijena u ponudi ne prelazi 5.000 kn. Takva cijena je u skladu sa svim valuacijama.

ako uzmes u obzir:
=> novcani tok: 150 mio EBIDTA/godinu uz 8% prinos kojeg trazis => 6250 kuna/dionica
=> konzervativna green investment: 2200 soba *120.000 EUR/soba => 6500 kuna/dionica
=> peer valuacija + premija: 150 mio EBIDTA * 12,5 => 6250 kuna/dionicu

i jos neke premije poput:
=> firma je optimizirana (ne trebas vise skratit radnu snagu, nego sada zaposljavas)
=> imas cca 500 do 1000 kuna dodatnih nekretnina koje ne koristis
=> regija dobiva golf + zicaru sto ce jos podaljsat sezonu
=> Opatija ce jedan put prodat i taj novac ce se reinvestirat sto ce biti dodatni impuls (pricamo oko 440 mio kuna novih investicija – a godišnji proračun Opatije je oko 160 mio kuna)

I zasto bi onda isao to prodavat za male pare?

@matejt

Ali Ebitda nije 150 milijuna. I upitno je da li bi netko platio prosjecno sobu 120k eura. To su prilične valuacije pogledamo li prihod po sobi i Ebitdu.

Ja nemam ništa protiv da vi dobijete i vise od 6,5 kkuna po dionici. Pitanje je koliko je to vjerojatno i da li je u rangu dosadašnjih najboljih praksi odnosno valuacija u preuzimanjima u sektoru? Ja mislim da nije vjerojatno i da se unatoč dobrim rezultatima i značajnom rastu poslovanja proteklih godina, takva valuacija tesko može ostvariti. Al pričekajmo još malo pa ćemo vidjeti o kojoj se točno cijeni radi.

@kresobljak

150 mio ebidta je planirano za 2020. tako da danas uzimas tu cifru, jer su oscilacije u industriji male – u rangu par % (znaci +/- 3% ili od oka 145 – 155 mio kuna)

Pa kako novac danas nema cijene, to je iz financijskog promatranja jos male cifra: ako odlucis da financiras kupnju sa 50% duga (ako kupis citavu lrh za 1,9 milijarde kuna – od toga 950 mio vlastitog kapitala te 950 mio duga) kojeg platis 3% onda dobivas 121,5 mio kuna ebidta (to je od planiranih 150 mio minus 28,5 mio kamata zbog 50% udjela u financiranju). To na 950 mio kuna vlastitog kapitala znaci 12,7% prinosa.

Tko bi to potpisao, ako imas mogucnost da dobijes novac po 3%. Sto mislim, da za takvog kupca ne bi trebalo biti izazov.

Pa to ćemo vidjeti kakav rejting ima. Ako je istina, da je već uplatio ZABI garanciju za kupnju, onda bi rekao da baš nema neke probleme oko financiranja.

A planovi vs ostvarjanja. LRH je ove godine renovirala Ambasador. I nije poslovao. I sada ti kažeš, da taj hotel ne valja, jer nije bilo ostvarenog prihoda u tom razdoblju. A danas imaš 5 zvezdica koji će ti nosit novac. Pa mislim, da si ovdje zauzeo vrlo konservativan stav. Koji mislim da pokušava svaki kupac ispregovarat, ali sačekajmo pa budemo videli jeli su bili uspješni. Ja vjerujem, da itekako valuacija odraža ono što će se desit a ne to što je bilo.

Pratim g.Dalibora već godinama i uvijek je realan,nije zlonamjeran te dobro barata sa brojkama a ove zlonamjerne,jalne i destruktivne zaobilazim u širokom luku u životu i na forumu

Pa to ćemo vidjeti kakav rejting ima. Ako je istina, da je već uplatio ZABI garanciju za kupnju, onda bi rekao da baš nema neke probleme oko financiranja

Nema AKO, novac je na računu u ZABI, čeka se papir iz AZTN da se provede transakcija. Mislim da ćemo biti obavješteni kad se to dogodi. Uostalom vidjet ćemo na SKDD

Nemoj misliti na m2!

Adrisu je obveza preuzimanja hupza nastala u veljači 2018. godine, a sama ponuda bila je kojih 3,5 mjeseca kasnije. Mogli bismo se do tad naslušati puno komentara odnosa dionica na kupnji i prodaji te tumačenja istih.


Adrisu je obveza preuzimanja hupza nastala u veljači 2018. godine, a sama ponuda bila je kojih 3,5 mjeseca kasnije. Mogli bismo se do tad naslušati puno komentara odnosa dionica na kupnji i prodaji te tumačenja istih.

Kod Adrisa je AZTN morao nešto i odlučivati jer im se kao vlasnicima Maistre mogla utvrđivati moguća koncentracija. Kod LRH je to rekao bi više stvar forme, ali budući da znamo kako “brzo” radi naša administracija, svašta može ispasti. Nažalost ZSE skine podatke o dionici kada ona više nije izlistana tako da ne mogu sada pregledati novosti i dali je na HUPZ išla obavjest o odobrenju AZTN-a, kad su je dobili.

Ali onako u grubo recimo da AZTN to oduži na 30 dana (bespotrebno), pa onda 7 dana da dostavu ponude HANFI, jedno 15 dana dopuna i mjesec dana za odobrenje ponude. Znači negdje druga polovica rujna za objavu ponude. Ako AZTN ubrza, onda može biti i nešto malo ranije.

Nemoj misliti na m2!

Koliko soba ima LRH? 2200?
A LRHC?

Neće cijena odrediti tko je zlonamjeran, a tko dobronamjeran.
Tko me čita, sigurno je primjetio da ja puno računam i tu sam egzaktan jer matematika je takva 1+1=2
Ali kad dajem neki zaključak onda rečenice imaju formu:
Ja pretpostavljam…
Ja procjenjujem..
Ja mislim..
Ja vjerujem…
Ja se nadam..
I sve te moje procjene koliko su god nekom zvučale nerealne su se pokazale čak i konzervativne. Redovito je porast vrijednost tvrtke i poslovanje bila bolja od mojih predviđanja.
Naravno samo poslovanje i rast vrijednosti tvrtke iz poslovanja ne mora se odraziti na vrijednost dionice na burzi, pa čak ni u preuzimanju.
Ja se nadam da sada hoće i to sam eto čekao nekih 6-7 godina.
LRH+LRHC nisu zajedno na svom povijesnom maksimumu tako da možda zadnjih godinu dana i nije trebalo čekati. Što više ja sam više puta rekao da me ne zanima špekulativno ulaganje koje se temelji na nekim očekivanjima koja se ne mogu predvidjeti. To nije za mene.

Ja sam za ulaganja gdje ja vidim najavu uprave o investiciji, provjerim brojke i očekivanja i izračunam za koliko će rasti vrijednost tvrtke iz poslovanja na neki period (do 2 godine). Onda čekam da se to ostvari, da cijena dionice to poprati i znam što mogu očekivati.

Ja sam na LRH “svoje” zaradio, ali ovdje ostajem do ponude jer očekujem da će se kroz nju valorizirati zadnja ulaganja i očekivani rezultati tih ulaganja. Dionica je nakon objave da većinski je pokrenuo proces prodaje stagnirala, a samo poslovanje je imalo svoj tijek i sada očekujem da se taj “zaostatak” uskladi. Dali je većinski uspio dobro prodati svoj paket ili ne saznati ćemo vrlo brzo. Meni je 2-3 mjeseca brzo!

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close