LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Bez obzira na krizu ja očekujem (a glasine po Opatiji su sve glasnije) da će biti više ozbiljno zainteresiranih koji idu u 2 krug i da će se postići i viša cijena od tražene.

Jeli prvi krug već počeo? Inace super sto se cuje da ima vise zainteresiranih jer je to jedini recept za dobru cijenu. Pogotovo ako ce se javiti takvi, koji imaju zaista dobar budzet. Samo jednom na deset/dvadeset godina se naime prodaja takva dobra imovina…

Najave za ovu godinu su opet super. Vidimo da su sajmovi vec poceli i da booking vec radi. Pitanje je samo da vlasnici LRH isto tako prave marketing oko prodaje ili ne. Dobro bi bilo da svaki od njih (ostoja, ksenija, maric te ostali) pored Deloitta traze idealnog kandidata. Jer tako raste mogucnost da vidimo imena koja uopce ne poznamo a imaju love do krove…


Bez obzira na krizu ja očekujem (a glasine po Opatiji su sve glasnije) da će biti više ozbiljno zainteresiranih koji idu u 2 krug i da će se postići i viša cijena od tražene.

Jeli prvi krug već počeo? Inace super sto se cuje da ima vise zainteresiranih jer je to jedini recept za dobru cijenu. Pogotovo ako ce se javiti takvi, koji imaju zaista dobar budzet. Samo jednom na deset/dvadeset godina se naime prodaja takva dobra imovina…

Najave za ovu godinu su opet super. Vidimo da su sajmovi vec poceli i da booking vec radi. Pitanje je samo da vlasnici LRH isto tako prave marketing oko prodaje ili ne. Dobro bi bilo da svaki od njih (ostoja, ksenija, maric te ostali) pored Deloitta traze idealnog kandidata. Jer tako raste mogucnost da vidimo imena koja uopce ne poznamo a imaju love do krove…
[/quote]

Matej bar si ti ozbiljan poslovni čovjek, znači rečeno je da do kraja siječnja se prikupljaju pisma namjere i to je prvi krug i onda do ranog proljeća se prikupljaju ponude što je drugi krug, to znači kraj ožujka, znaći drugi krug za predaju ponuda traje vjerojatno 60 dana, to je sve OK….
praktički za 2 i pol mjeseca bi trebali znati novog vlasnika i naravno koliko smo tržili za dionice…


Matej bar si ti ozbiljan poslovni čovjek, znači rečeno je da do kraja siječnja se prikupljaju pisma namjere i to je prvi krug i onda do ranog proljeća se prikupljaju ponude što je drugi krug, to znači kraj ožujka, znaći drugi krug za predaju ponuda traje vjerojatno 60 dana, to je sve OK….
praktički za 2 i pol mjeseca bi trebali znati novog vlasnika i naravno koliko smo tržili za dionice…

Da bilo je receno kakav je nacelni plan ali moje pitanje se nanosi dali se vec pocelo? Odnosno imamo konfirmaciju pocetka?

Jer za sada imam samo potvrdu da je Deloitte sakupio podace (na nacin da su iz LRH slali ono sto su trazili-ovdje sam ocekivao da bi bar Deloitte par puta zaletio u Opatiju te analizirao sa svojim ocima sta ima i nema), a u kojoj tocno fazi je danas taj proces ne znam.

Ja imam info što Dalibor napiše i iz novina, a oni kažu da je proces počeo u rujnu mjesecu i kako sam dalje naveo, znači do ožujka je to taman 6 mjeseci koliko takvi procesi i traju, a tako je opet nedavno napisao i Dalibor…

Koliko pretumbacija. Mislim da bi bilježnica Pučar mogla preživjeti samo od njihovih ovjera potpisa :))

Misli li netko da bi oni sve ovo sada radili da nisu odlučili prodati LRH?
Sumnjate da se LRH prodaje?

Obično se mislim za one koji imaju puno novca da im nije problem potrošiti parsto tisuća kuna na ovakve stvari, ali po mom iskustvu to je baš obrnuto. Zato i imaju jer jako dobro paze na svaku svoju kunu i nebi ulazili u ovakav posao da namjera o prodaji nije ozbiljna.

Po meni je netko pokazao interes isključivo za kvarnerski LRH pa je zato išao na razdvajanje. Ne mislite valjda stvarno da je to radio da udovolji Dujmiću ???

Da su optimisti po pitanju prodaje vidim i po tome da su svi koji bi trebali dobiti novce od prodaje krenuli u značajne investicije. Od Opatije, preko ekipe iz SNHO i njihovih novih tvrtki. Googlajte malo 😉

Nemoj misliti na m2!


Misli li netko da bi oni sve ovo sada radili da nisu odlučili prodati LRH?
Sumnjate da se LRH prodaje?
Ne mislite valjda stvarno da je to radio da udovolji Dujmiću ???

1. Oni su odlučili staviti na prodaju. Ali realizacija nije nužna samo zbog želje vlasnika po prodaji. Ostoja je više puta rekao, ako cijena neće biti ok onda nema prodaje. Pošto si sam nakazao na nove investicijske cikluse svih igrača, možemo očekivati da ipak prođe odnosno da je već dogovoreno.
2. Ne.
3. Da i ne. Iz način komunikacije koje sam vidio kad smo sjeli za istom stolom prije skupštine moglo se vidjeti oba scenarija. Da se to radi zbog Dujmića (način pojašnjevanja svih promena dnevnog reda i slično). A kad uzmeš komentar vlasnika da je teško prodati mix hotela onda možeš i pomisliti da su došli do toga, da je lakše prodati samo kvarnerski LRH.

Za deset dana očitno če biti neka informacija šta i kako. Za jedan mjesac ćemo več imati revizorsko izvješće. A za tri mesece več novog vl….?

Da ne misli netko da ja nešto pišem protiv vlasnika ali nije baš realno da oni igraju skroz otvorenih karata.
Nisu oni ni dužni nama reći svoje namjere kao ni mi njima, zar ne?
Pa ako će oni prodati i ako već unaprijed imaju dogovorenog ili zainteresiranog kupca to naravno da ne moraju pričati baš sa svakim s kim sjede za stolom. Da se razumijemo ne potcjenjujem one koji su sjedili za stolom ali rekao bi da su tamo rekli samo ono što su morali da bi se ovo provelo, a bilo bi jako neozbiljno da su vam rekli: znate mi imamo kupca za to i to, po tim i tim uvjetima.

Ja puno više zaključujem iz onoga što se događa a ne što je baš netko točno rekao. Ostoja i KJB su očito već prebacili fokus na svoje nove tvrtke. Tamo idu velike investicije, dok je na LRH za sada sve usporeno dok traje prodaja. Obnavlja se jedino Palace što je već pripremljeno dosta ranije, i bilo je odgođeno godinu dana zbog nekih drugih razloga.
Iako imaju nekoliko projekata koji su spremni, a novac uopće nije problem oni ništa ne započinju?
S druge strane u tvrtkama koje su daleko manji potencijal i koje su sigurno time i manje kreditno sposobne ulazi se u zaduženja i investicije.
Kako LRHC vodi praktično ista uprava jasno je da su od gazde dobili drugačije naloge za te firme.
Koliko se sječam sa skupštine se izvještavalo da će se nastaviti investirati, ali sada to ipak ne ide tako?
No po meni je to i normalno jer dok traje prodaja jer svaka investicija privremeno narušava bilancu dok se u potpunosti ne stavu u funkciju. Ovako bi se digli krediti, gradili hoteli, a prihodi se od tih hotela još nebi iskazivali pa bi tvrtka vrijedila manje.
U teoriji naravno da soba 3* vrijedi manje od sobe 5*.
Ali to nije baš tako.
Da i se utvrdilo koja više vrijedi obje moraju biti pune i donositi neke prihode.
U protivnom je obrnuto jer u sobu 5* je uloženo pa ako ne prihoduje košta više i još imamo dug što znači da vrijedi čak i manje od sobe 3*.

I na kraju treba nove vlasnike pustiti da provode svoju strategiju kad kupe tvrtku.

Nemoj misliti na m2!

Dalibore ja se s tobom slažem i ja vjerujem da je kupac već tu i da se već pripremaju dokumenti, jednostavno tko nešto ide raditi ako već ne zna što ga čeka, LRHC raspisao natječaj za obnovu hotela u Cavtatu a u Portorožu se jedan već obnavlja, a znamo da su solidno zaduženi. Prodaja hotela je veliki posao i rijetko kada se koliko ja znam kod privatnih firmi provodi ovakav postupak koji traje 6 mjeseci sa dva kruga prodaje, to se uglavno objavi vijest da je nešto prodani i gotovo, kao hoteli Baška i sl., ali ovdje su dva vlsnika koji nisu baš u nekim odnosima i jedan drugome nevjeruju tako da se ovako prodaju iako su očito već dobili ozbiljne ponude….

Kod većine transakcija problem je bio što su kupci znali da vlasnik “mora” prodati. Onda je to naravno loše za prodavatelja a dobro za kupca.
Ako ovdje prodaja nije prisilna (a ja ne vidim da postoji bilo kakav razlog da oni to baš moraju prodati) onda je situacija malo drugačija i onda govorimo da će se ovdje pojaviti samo oni kupci koji su spremni platiti fer cijenu.
Što se tiče ovih obnova o tome govorim. LRHC je preuzeo dug od 20 mil eur, a ove obove nisu male. Ako Epidaurus dižu na 4* onda je to cca 30.000 eur, a već se radi i u Portorožu. Rekao bi da će onda to biti već na nekoj razini duga od 4 EBITDA što se smatra nekom gornjom granicom poluge koju je pametno koristiti.
No sa druge strane onda i EBITDA raste pa će se brzo taj omjer smanjiti.

Nemoj misliti na m2!

… ništa se naravno ne mora… ali i trenutno/buduće stanje na globalnom tržištu može utjecati na ev. odgađanje/usporavanje procesa od strane kupca možda:

http://www.businessinsider.com/hussman-industrial-production-signals-imminent-recession-2016-1

… naravno, uvijek ima pro i contra stavova, ali da je u tijeku nemala korekcija – to je svima jasno…
… i odgađanje bi gotovo sigurno utjecalo na trenutnu cijenu…

I sa strane Intercapitala:

Croatian Equity Market: Sale of 61% Stake in LRH Kicks-off This Week

According to media, the owners of the majority stake in Opatija’s tourism company Liburnia Riviera Hoteli seek for a potential buyer. The sale is planned to kick-off in the middle of this week and non-binding bids for Liburnia Riviera Hoteli are due on 15 February, so the new owner could be chosen already in April. The 61% of total shares of the company concern the ownership stake of SN Holding, which was recently split into 4 entities. The current market price of the stake totals roughly HRK 700m.
After the spin-off of Hoteli Cavtat, Liburnia Riviera portfolio consists of 13 hotels, 5 villas and 1 holiday resort in Opatija and the nearby area, totalling 1,834 accommodation units. Additionally, a new hotel in Icici with another 180 rooms will open the door in 2017. Regarding the financials, Liburnia Riviera Hoteli delivered notice on the business plan for 2016-2020 in December 2015. In long term, LRH’s management expects net operating income to reach HRK 251m, while total net revenue is expected to amount to HRK 274m. Finally, the company’s EBITDA could reach a value of HRK 114m, which gives a 3% CAGR 2015-2020.
According to MergerMarket, it is speculated that the Adris tourism company Maistra has already shown interest in the purchase of the stake in the peer company, but Maistra did not reply to a request for comment. The above mentioned capacity could nicely enrich Maistra’s portfolio, as well as its key financials. The tourist product of Maistra consists of 10 hotels, 8 resorts and 7 campsites with a grand total capacity amounting to 11,085 accommodation units. Worth to mention, Maistra recorded CAPEX above HRK 2.5bn in the period from 2005 until 2015 and has already announced additional HRK 1.6bn worth investments in the upcoming years (2016-2018).

Izgleda da ljudi ne znaju engleski 😉

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close