LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ne razumijem kako ne mislite da će se dijeliti?
Pa donesena je skupštinska odluka i SNHO je već podjeljen na 3 tvrtke. Rezultate podijele ćemo vidjeti sredinom tjedna.
A razmjenu dionica glavnih aktera očekujem vrlo brzo.
No to i nema previše veze sa samom LRH.
Ne znam dali znate ali prvotni plan je bio i podjela LRH, ne bukvalno same tvrtke nego dionica koje su sada na Nonnulusu.

Nemoj misliti na m2!

Kako lrh sa toliko niskom zaduzenoscu nije u mogucnosti? Gospon dujmic
gleda samo svoj uhljebski interes i on bi blokirao odluku o kupnji bernardina.
Ostoja zato nije ni isao u pripajanje hcvt jer je kupovinu mogao izvrsiti jedino preko njega. Znas i sama da smo si mi hrvati od 7st najveci neprijatelji. Zato i jesmo banana.

Miami to sto mislis za snho je malo vjerojatno. Pa ne bi osnovali dvije firme i kapital podijelili 50-50, odnosno brataski. A i novimar je razgovarao sa celnicima snhoa, pa je to puno vjerodostojnije od tvog bacanja graha.

300 ml € vrijedi lrh po mišljenju većine komentatora.mozda da ohladimo malo

Pogledaj FI pa onda reci koliko vrijedi, iskreno 300 ml EUR-a i nije neka lova ako znaš da će se to iz dobiti vraiti za manje od 15 godina, a gdje je imovina?

Lrh je dugo bila talac politicara i brojnih uhljeba. To se vidi po njenim prihodima i razvoju prije i poslije Ostoje. Politicarima koji su ju vodili je samo bilo vazno ubaciti svoje uhljebe (glasace), novcem firme financirati svoje prohtjeve (rodjendane, skijanja,zenidbe,izbore) i naravno pokusati se materijalno okoristiti o vrijedne nekretnine(gradonacelnik dujmic je od lrh kupio vilu za 3 mil kuna i prodao ju za 30 mil kuna). Ta era dolaskom Ostoje je zavrsila. Njegova vizija je restruktuirati tvrtku, postavit ju na noge, razvijati i sto vise joj povecati vrijednost za prodaju.

Ostoja je odradio jako dobar posao. Sirio je lrh na granici nevjerojatnog i nitko u RH nije u zadnje 4 god od njega napravio bolji biznis. I zato sam se odlucio uci u lrh. Plava laguna je kupila istt na 8,5ev ebitda, dok je Ostoja preuzimao po 6,5 do 7 ebitda. I to na znatno boljim i vrednijim lokacijama. Rivp se bacila u gradjevinu (znamo da je u gradjevini najveca mafija) i time su izgubili tron na turistickoj sceni, no privatni novcanici pojedinaca koji su gradili sobe po 200 000eur, dok je takvu sobu bilo moguce kupiti po 60 000 su puni. Raznoraznih provizija je sigurno bilo.

Lrh u tom svemu radi transparentno i ne izvlaci nikakve novce, vec su svu energiju usmjerili na razvoj tvrtke i povecanje njene vrijednosti. Bez Ostoje mi bi i dalje bili na 220 milijuna kn prihoda, a sa njim ove godine idemo na preko 400mil kn. I tu prici nije kraj, jer lrh ce i dalje ostati jedna od najmanje zaduzenih firmi, sa brojnim vrijednim vilama, koje trenutno nisu u funkciji i ne sudjeluju u prihodima, ali ce se naci na prodaji po nevjerojatnim cijenama. Ostoja je prosle godine prodao jedno zemljiste po 1200 eur m2, a vilu po 350 000eur po sobi. Mislim da je to najveca postignuta cijena u RH.

U clanku jasno stoji da ce od 3 mj uzeti strane kuce koje ce poceti nuditi lrh na prodaju, ali da ce cijena biti velika i da ce se firma do zadovoljavajuce ponude nastaviti siriti. Po meni win win situacija. Steta sto nas svi novinari zaobilaze i sto se cesce spominju tvrtke od ispod 100mil kuna prihoda, nego lrh sa 400mil kn, koja je imala snage zakoraciti i izvan granica domovine.

Nekima jos nije jasan potencijal lrh o kojem Dalibor prica. Lrh u neaktivnoj imovini(imovina ne sudjeluje u ebitda) ima izmedju 350 i 500mil kn. Osim toga za 2015 god predvidja se ebitda od 150-160 mil kuna. Kakav je to potencijal ako znamo da je 460 soba u portorozu placeno 190 mil kuna. Lrh po ovim parametrima gotovo nebi ni osjetila da svake godine kupi jedan portoroz i time si direktno poveca prihode za 60 mil kuna. Ovom racunicom dolazimo da 600 mil kuna prihoda u 2018 god i to uopce ne spada u znanstvenu fantastiku, nego u sposobnost uprave, koja je do sada imala i jaci tempo od ovoga.

Možeš mi samo kratko odgovoriti na gornje pitanje??? Hvala.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Pa pise ti gore. Dujmic ima 25% glasova lrh i time zeli blokirati razvoj tvrtke izvan opatije.

A tko kaže da će se uopće prodavati LRH direktno. Možda se proda samo nonnullus i time izbjegne javna ponuda za sve dionice LRH. To bi bio lošiji scenarija za dioničare LRH ali bolji za dioničare SN holdinga. Tako bi se vjerojatno dobila viša cijena za paket nonnullusa od 61,85% LRH nego direktom prodajom cijele LRH, jer bi potencijalni preuzimatelj uštedio cca 400-500 mil kn zbog neobjavljivanja javne ponude za LRH. Time bi se otvorila mogućnost likvidacije SN holdinga i isplate novca svima dioničarima SNa, pa bi taj novac Ostoja i Juhn mogli iskoristiti za razvoj i otkup dionica svojih novih tvrtki Pectinatusa i Lux ulaganja.

A kada dođe do prodaje LRH ili pojedinih vila nemojte se puno brinuti za cijenu, Ostoja će izvući maksimum. pokazao je da zna kupovati jeftino , a prodavati skupo.
Davno je on cijenio LRH na 6000 kuna, tada nije imala u sastavu ni Cavtat ni Portorož…..a prihodi su puno, puno manje…..

i zato…vidimo se uskoro….možda da Dražen organizira neki ručak….

ps

pozz Draženu i nek ase javi nekada i ovde…..večeras uplaćujem članarinu, nisam ni vidio poruku do danas..

Maverick pa valjda ne vjerujete da ce lrh kupiti spekulanti? Nije li vec jednom doslo vrijeme za normalne kupce, kojima je u interesu imati sto veci udio u firmi? Nemojte zaboraviti da se neke odluke donose sa 75% glasova, a Opatija drzi 25% + glasic. Mali dionicari su ovdje sasvim nebitni, jer drze manje od 10% firme. I mislim da ce oni dobiti ono sto dobija Ostoja i Opatija, odnosno kad dodje vrijeme ide sve u paketu. Ako tako gledate na ustedu, mozda je najbolje da ni ne kupe lrh, jer je ocito da nece biti jeftina.

p.s. ako ste dionicar snhoa, onda razumijete da ni oni prodajom ne moraju vidjeti te novce. Ali ja ne vjerujem u te opcije. Ostoja transparentno podize cijenu i on ce naplatit svoj rad i sposobnost, a ne spekulaciju

@300 mio EUR valuacija (pričamo o valuaciji za preuzimanje a ne tržišni valuaciji): ako ti industrija kaže, da je prinos koji se traži npr. 4,33% za takav biznis, onda bi ti na neto dobit od npr. 100 mio kuna neto dobiti dalo valuaciju 300 mio EUR. I danas 4,33% nije malo. A 100 mio kuna neto dobiti je nešto što LRH može realizirati vrlo brzo. Danas, kada novac nema cijene, traži se projekte, koji imaju stabilan cash flow (LRH jedna od rijetkih turističkih priča sa pozitivnim EBIDTA u svakom kvartalu). A potencialni kupci nisu samo hotelske kuće nego npr. kineski investicijski fond, koji traži diverzifikaciju u EU real estate (a ne želi više kupovati u Londonu, jer je tamo več balon u tom segmentu). I slično možeš to aplicirati na norveški fond, arapce i ostale koji traže investiciju koja donosi ne samo zaradu nego i neki razlog da možeš ići na odmor.

@dumjic: nije samo stvar što se koći LRH u nadzornom odboru (najviše kod radne snage i odobravanju fokusa: sada nije samo Opatija, nego i Cavtat i Portorož. I političar neće valda glasat za investicije izvan Opatije) nego što Opatija kao grad ne daje dovoljno brzo sve dozvole koje LRH treba za razvoj (jer imaju svoje interese). Ja vjerujem, da je Ostoja ovdje bio naivan pa pustio Gradu da ima više moći u nadzornom, a ta poteza mu zasada još nije vratila usluge. Ali Opatija ima super šansu za izlaz: ako bude kupac kupio od Opatije onda može OPatija taj novac investirati u razvoj turizma. I tako napraviti nešto što se desi jedan put u stoljeću. Zamisli, da si gradočelnik sa takvim budžetom – nešto što sanja svaki političar.


@maverick
: da, to je rizik. Ali sa druge strane, ako želiš nešto kupit u razinama par 100 mio eura, onda ciljaš na 100% i ne 61%.

Kada bude prodan LRH nema veze, firma je na tezgi, ali je bitno da je svake godine cijena za 1.000 kn veca…po Daliborovoj
matematici a on je jedini to i izracunao i obrazlozio…

Opasnost postoji svugdje i zato ce te preko burze uvijek jeftinije kupiti apartman,zemljiste,njivu,ornicu, tvornicu,nego preko oglasa. Ali shodno tome postoji i puno veca mogucnost zarade, te potreba za manjom kolicinom investicijskog kapitala. Osim toga smatram da je preveliki nesrazmjer u cijeni pojedinih dionicana na zse sa realnom vrijednscu firmi.

Pri sadasnjoj cijeni lrh bi nakraju 2015 god trebao biti na oko 6 ev ebitda (uracunata neaktivna imovina). Zar to nije dovoljna sigurnost, ako znamo da Ostoja trazi 7-8 000kn po dionici? Uz ovakav potencijal i razvoj, volio bi ostati unutra jos par godina i docekati jos vece razine.

Gledajte, tko god kupi LRH i uloži 600-1000 mln. kn nije sigurno špekulant već strateški investitor. Na koji način će to ostvariti ovisi o puno faktora koje mi trenutno ne znamo, pogotovo o pojedinostima dogovora između Juhn i Ostoje. Veliko je i pitanje da li će grad Opatija uopće prodavati svojih 25%+1dionica pod opravdanjem zaštite općinskih interesa, znate već kako to kod nas ide. U tom slučaju strateški investitor i ne može raditi sve promjene statuta društva bez grada pa mu i ovih ostalih 10-13% ne predstavlja neku vrijednost.

Stoga su po meni obje opcije otvorene, prodaja LRH direktno i prodaja Nonnullusa. Posljedica za dioničare SN holdinga je ista cash dolazi u holding i sjeda na račun. Vjerujem da nema razloga da se potom SN ne likvidira jer kako drugačije doći direktno do novca?

Kako god bilo mislim da nema zime za dioničare LRH jer čak i ako ne bude javne ponude vjerujem da će valuacija dionice na burzi biti blizu implicirane cijene LRH iz eventualne prodaje samog nonnullusa. Osobno vidim trenutno bolji risk reward omjer u SNHO, zbog diskonta cijene SNHO u odnosu na LRH i gorenavedene mogućnosti, ali to neka svatko procijeni za sebe. Smatram i jedno i drugo dobro investicijom, zato sam i uostalom do nedavno imao i LRH i SNHO, no sada sam se prebacio skroz u SNHO. Ponavljam svatko neka izračuna sam za sebe što mu se više isplati a informacije na forumu neka koristi samo kao orijentir za vlastito istraživanje.

Grad je vec vise puta najavljivao prodaju i mislim da je to dobar potez. Oni nemaju sto traziti u turistickim tvrtkama, vec trebaju razvijati infrastrukturu i druge stvari u korist stanovnika. Vidimo da je opatijina uloga u lrh uglavnom kocnica. S druge strane toliki kes bi se svakom politicaru svidio. Omogucio bi mu dugogodisnji opstanak na vlasti i dobro punjenje novcanika. Ostoja je u 4 godine pravio ono sto opatija kao suvlasnik ne bi napravila za 100 god.

Sada ispada da je najbolje bilo biti dionicar snhoa prije dividende. No zapravo sto smo mi znali o snhou? Prvi put cujem da su imali 110 000m2 zemlje na hvaru i u rovinju, te da imaju 650 000m2 u slavoniji. Jos uvijek ne znam kakve to hotele posjeduju, niti koje su kategorizacije, niti gdje se nalaze, a kamoli da mogu vidjeti bilancu i planove uprave. Jedino sto je u snho bilo transparentno je lrh i zato sam ulozio u nju.

Mislim da ce se u konacnici lrh prodati i da ce svi od toga profitirati. Ne samo dionicari snhoa i lrha, vec i ostalih turistickih tvrtki. Ostoja mi svojim radom uljeva povjerenje. On se odlucio podici vrijednost cijeloj tvrtki i na tome zaraditi, a ne kao ostali manageri koji upropastavaju firme i prodaju ispod cijene, da bi zadovoljili svoje sitne duse.

Diskont snhoa od 10% nije velik i u skladu je sa diskontom na fondove. Snho je vlasnik nonnulisa, a
nonnulusn je vlasnik lrh. Ni
tu ne mora biti sve cisto. Naravno svako za sebe treba odluciti sto je bolje, no po meni to su jedno od najboljih ulaganja na zse.

Ocekivao sam da ce opatija svoj paketic vec biti prisiljena prodati, jer su govorili da su pred bankrotom. No uspjeli su se odhrvati tome i sad taj paket vrijedi znatno vise, pogotovo kad tvrtka odradi 2015 god u kojoj ce sav potencijal biti vidljiv. U clanku pise da se podjela imovime lrh ne bi isplatila jer zajednickim paketom Ostoja i Ksenija mogu dobiti vise. Mozda bi dobili jos vise da zajedno sa opatijom prodaju 90%.

New Report

Close