LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Vrlo rijetko pišem, tek tu i tamo, ali ipak evo moj vrlo kratak osvrt na polugodišnji izvještaj…
Ranijih godina bile su kontinuirane makinacije s financijskim prihodima (a radi oročenja velike količine novaca bili su visoki fin. prihodi) i knjiženje istih u poslovne prihode kada im je odgovaralo, a sve u cilju prikazivanja rasta tj. održavanja prihoda. Prošle su godine (vjerojatno padom kamata na minimalne) došli na ideju prikazivanja troškova prodane robe u rashodovnu stranu te s time nastavljaju i ove godine. Na papiru dobro izgleda veliki rast prihoda ali trošak tih prihoda, vidi vraga, rezultira s ukupnom pozitivnom nulom. To drugim riječima znači da im se imovina knjigovodstveno vodi po puno većoj vrijednosti nego što zaista vrijedi što nadalje dovodi do vrlo velike upitnosti bilance. Nažalost, dioničar sam već dugo vremena s relativno velikim minusom na ovoj dionici. Uprava je loša i niti približno ne radi na korist dioničara već djeluje po nekim drugim netržišnim principima. Zašto vlasnici, prije svega mirovinski fondovi, to i dalje toleriraju zaista mi nije jasno. Iz izvještaja u izvještaj već godinama imam iluzije da će se ovdje nešto promijeniti, prije svega odnos vlasnika prema svojoj imovini ali za sada me uspješno demantiraju.

Sadašnju upravu treba zamijeniti s novim ljudima, neki su tu već desetljećima.


???Brkate prihode i dobit….mogu Vam prihodi rasti 1000% a da i dalje poslujete sa gubitkom.

Ne brkam, već sam bio malo sarkastičan. Htio sam reći koja je svrha povećanja prihoda ako se stvara gubitak.
Gospodin NevenS je malo pojasnio.

PPD s velikim najavama i to za vrlo blisku budućnost. Nadam se da neće zloupotrebljavat svoj suvlasnički položaj da isisavaju luku samo za svoje interese, a i da fondovi neće sjedit skrštenih ruku kao što im je nerijetko bila praksa:

Oliver Krilić (PPD Transport): Zaposlili smo 20-ak ljudi u Pločama, uskoro krećemo sa prijevozom

poštovane kolege,

dozvolite mi kratki kritički osvrt kao dugogodišnjem dioničaru Luke Ploče,

2011. godine u srpnju je provedena dokapitalizacija po 850 kn u kojoj su sudjelovale ugledne hrvatske banke I još ugledniji mirovinski obvezni I dobrovoljni fondovi, čiji predstavnici su danas I članovi nadzornog odbora.
U međuvremenu je Luka Ploče skinula I državu s vrata te dobila I relativog vlasnika, PPD.
Ne mala sredstva iz dokapitalizacije su iskorištena za obnove kontejnerskog terminal, terminala za rasute terete, pred kraj su aktivnosti za tekuće terete I za ukalupljeni naftni plin.
Kreće se s željezničkim prometom od Ploča do Čapljine od strane nove privatne firme….
Geopolitika nikada nije bila na višoj razini između Njemačke, SAD-a, I Rusije.

Pa do kada će onda cijena dionice trpjeti razinu od cca 550kn?

Srdačan vam pozdrav

Odgovor se skriva u fondovima koje si spomenuo i koji su da, ušli o dokapitalizaciju po spomenutoj cijeni, a sad cijede sa po par tisuća kuna prometa dnevno na 500 i kusur. Ruše cijenu već mjesecima i lipare se ko djeca da stalno prvi nešto posisaju pa makar na mizernim prometima od par tisuća kuna dnevno.
Jednostavno nevjerojatno čime se ti ljudi bave.

S druge strane trebalo bi malo educirati male ulagače i radnike, da kompanija na burzi stoji 220 milijuna kuna, a da u kratkotrajnoj imovini samoj leži 259 milijuna.
Dugoročne i kratkoročne obaveze su zanemarive. Ukratko, LKPC trenutno ne košta ništa, a fondovi ju svojim igrama još više obezvrjeđuju.
Za sad, dok neko ne potegne okidač…

Nastavno na jučer.
Podgradnja i nadogradnja u iznosu 200 milijuna eura

http://www.rogotin.hr/2017/08/17/sto-se-planira-graditi-u-luci-ploce/


Odgovor se skriva u fondovima koje si spomenuo i koji su da, ušli o dokapitalizaciju po spomenutoj cijeni, a sad cijede sa po par tisuća kuna prometa dnevno na 500 i kusur. Ruše cijenu već mjesecima i lipare se ko djeca da stalno prvi nešto posisaju pa makar na mizernim prometima od par tisuća kuna dnevno.
Jednostavno nevjerojatno čime se ti ljudi bave.

S druge strane trebalo bi malo educirati male ulagače i radnike, da kompanija na burzi stoji 220 milijuna kuna, a da u kratkotrajnoj imovini samoj leži 259 milijuna.
Dugoročne i kratkoročne obaveze su zanemarive. Ukratko, LKPC trenutno ne košta ništa, a fondovi ju svojim igrama još više obezvrjeđuju.
Za sad, dok neko ne potegne okidač…

Luka Ploče ne stvara vrijednost. Ne zaradjuje, a ono nešto na čemu je zaradjivala (Luka ploče trgovina) su prodali i od toga ti nema kruha. To je luka namijenjena isključivo BiH marketu, a kako je on u banani i luka je u banani. Nema tu nist dobroga.

Najveće investicije neće raditi firma Luka Ploče nego drugi investitori. Ne treba brkati pojmove lučkog područja i Luke Ploče jer na prostoru lučkog područja ima vise investitora i koncesionara sa različitim ulaganjima i poslovanjem.

Tko god da se tu pozicionira dolazi upravo zbog luke. Market u banani a promet raste dvoznamenkasto. Zanimljivo.
Koliko još posto da ju srušimo?!

LP trgovina nikad nije generirala dobit. Dobit je bila posljedica love od dokapa koja je stajala problema u dolarima, a dolaru je vrijednost rasla.

Ta lova sad se koristi za opremu za rasute terete. To je ulaganje direktno od LKPC.

PPD ulaže s Poljacima u terminale za tekuće terete, LKPC od toga ima koristi jer daju radnu snagu.

Da PPD nije uletio, LKPC bi izgubila koncesiju. Sve to jasno piše još u prospektu dokapa.

U Ploče se ulažu milijarde, gradi se i taj famozni VC koridor, sve je to velika lova, ali na poslovanju LKPC to se ne vidi.

E sad, zašto toliko firmi ulažu u Ploče? Valjda vide neku perspektivu. A možda I LKPC jednog dana od toga profitira. Nije sad baš ni da LKRI geca u zaradi.

Je, radi se LKPC od toga neće imati nikakve koristi. PPD je izdvojio namjerno trgovinu jer će lova biti tamo, a ne U LKPC. Tu će se odvijati trgovina sa značajnom maržom, a rasuti i generalni tereti za BiH su drugorazredni posao. Tko to ne razumije, bolje da se bavi nekim drugim poslom.

Namjerno je izdvajaju jer LKPC nema 150 milijuna eura i Gazprom iza sebe. Koncesija za tekuće terete je kod njih, da nije kod njih, otišla bi nekom drugom, a ne bi ostala u kod LKPC jer LKPC nije imala para za te investicije.
Opet, sve piše u prospektu za dokap, koga zanima neka čita.

Da, al ne čemu će ostvariti rast poslovanja? Očito su dolare prebacili u kune (ako jesu) sto i nije bio los potez i sad sto? Imaju rast prihoda, al profitabilnosti nema. Slično je to ko i LKRI. S tim da je LKPC ograničena na BiH trgovinu. Južnije imaš Bar. Za dio rasutih tereta koristi se i Šibenik, ali iz Hrvatske. Ja ne vidim koji je to pravac kojim će se LKPC probiti u Srednju Europu. LKPC nema geografski položaj ni značaj koji imaju sjevernije luke.

Ona ima svoju vrijednost, al sa šapom PPD-a na sebi to je po mojem sudu još uvijek mrtav kapital. Oni gledaju svoj interes j poslovanje. Vidimo sto rade na Pevecu, bez obzira na prisutnost mirovinaca. Ja ne vidim sto se tu značajno dogadja sto bi potaknulo rast profitabilnosti u srednjem roku. Ti vidiš?

I prošlo je već vise od 6 godina od tog dokapa i sve te investicije nisu stavljene u funkciju. Čak je bilo ideja da se preuzme neki brodar jer je CEO bivši kapetan nekakve plovidbe. Meni to sugerira da su tamo u off-modu i da im se nikud ne zuri. Obzirom na orijentiranost luke na BiH možda su u pravu, ali sve to ide jako sporo i kod mene budi sumnje u potencijal tih investicija. Ionako je infrastruktura bila losa i trebalo ju je osuvremeniti. S druge strane PPD razvija svoj biznis al očito ni on ne ide očekivanom dinamikom. A i Plocani su odbacili termoelektranu prije dvije godine i to očito nije bas sjelo dobro upravi Luke. Uglavnom, nešto se radi, al rezultati su još daleko od bilo kakvog značajnijeg rasta.

Ploče ne vrijede vise od jedne godišnje prodaje. Al da imaju rast i k tome rast profitabilnosti lako bi vrijedile i x2 na ovu cijenu. Kao primjer navodim poznati nam Koper koji ima neto prihode lani od 200 milijuna eura, al ima stalan snažan rast i prihoda i profitabilnosti i to drajva cijenu dionice pa je firma nedavno dosegnula kapitalizaciju od 450 milijuna eura.

U nas su luke vječiti potencijal koji je propustio možda i zadnju šansu za priključkom Europi. U tom smislu, to su lokalne luke bez većeg medjunarodnog značaja.


..
Ploče ne vrijede vise od jedne godišnje prodaje. Al da imaju rast i k tome rast profitabilnosti lako bi vrijedile i x2 na ovu cijenu.

Ovako pišu fond analitičari kad daju preporuku pa se sidre za trenutnu cijenu.
Samo da se uzme u obzir trenutna financijska imovina već imaš x2

Kao primjer navodim poznati nam Koper koji ima neto prihode lani od 200 milijuna eura, al ima stalan snažan rast i prihoda i profitabilnosti i to drajva cijenu dionice pa je firma nedavno dosegnula kapitalizaciju od 450 milijuna eura.

Koper je priča za sebe i to opravdava tako “visoki” Mcap. Isto to ne znači da trenutni Mcap LKPC odražava trenutnu vrijednost kompanije s izvjesnim pozitivnim trendom.

U nas su luke vječiti potencijal koji je propustio možda i zadnju šansu za priključkom Europi. U tom smislu, to su lokalne luke bez većeg medjunarodnog značaja.

Ovaj dio baš ne razumijem?! Nekakva utakmica je već gotova? Tko je jamio jamio je, ili nešto treće?!

New Report

Close