Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Tako je. Kad tražiš potvrdu o visini prihoda na poreznoj za 2014. dobiješ i podatak o otuđenju financijske imovine koji je jednak visini svih prodaja dionica za tu godinu koje si realizirao. Nebitno da li si nakon prodaje tražio isplatu, kupio neku drugu dionicu ili čak i istu koju si prodao, sva prodaja eveidentirana je u poreznoj upravi. Tko ne vjeruje nek ode u poreznu i provjeri

OK, ali što to zapravo znači za plaćanje poreza? Da li mi u poreznoj mogu reći da sam uprihodio milju kuna (i bubnut 40% poreza+prireza) ili je takav prihod izuzet? Naravno to bi bilo suludo, ali kod nas me ništa ne čudi više.

Svejedno, mislim da nitko nema odgovor na pitanje po kojem će se algoritmu oporezivati "zarada", tj razlika kupnje i prodaje. Da li postoji neka olakšica ako se dionice drže dugoročno ili ako se kupe prije stupanja novog zakona na snagu 1.1.2016?

Mislim da tu ima puno otvorenih pitanja i čudi me da ih nitko prije nije poslavio ni iznio neko rješenje.

Moderatoru zamolba da otvori novi topic "Porezi na trgovanje dionicama" i prenese zadnjih nekoliko postova, počevši od mojeg danas ujutro, u taj topic. Hvala.
[/quote]

za sada brokeri moraju prijavljivati svaku prodaju dionica do 01.01.2016 kroz JOPPD (način neoporezive isplate 2). Za sad to nije oporezivo ali očito ima utjecaja na imovinsko stanje pojedinca pa imaju problem s dječjim doplatkom. Državu ne briga koliko si puta kupio jedino ju je briga koliko su puta prodao [emo_smijeh] i onda to računa kumulativno. Doslovno će time uništiti trgovanje na burzi. A ako misli po tom principu naplaćivat prihod od kapitala (promet umjesto razlike između kupnje i prodaje) zbogom burzo, zapravo zbogom državo.

Što se tiče poreza na kapitalnu dobit od 2016. po našem starom običaju frka će tek
nastarti kada zakon stupi na snagu. Sada tu materiju prati izuzetno mali broj dioničara.


Što se tiče poreza na kapitalnu dobit od 2016. po našem starom običaju frka će tek
nastarti kada zakon stupi na snagu. Sada tu materiju prati izuzetno mali broj dioničara.

Upravo je to i mene začudilo. S obzirom da sam zadnju transakciju imao prije više od godinu dana mislim da sam najmanje “obvezatan” javno govoriti i kritizirati ovakav zakon (među ostalim vidim da ako se dionice drže 3 godine da nema poreza), ali pogotovo za trejdere ovaj zakon je totalna ubojica, čak i u najblažoj verziji. Donosi se zakon, a da nije rečeno ništa o najbitnijoj stvari – algoritmu koji će računati “koje” su dionice “koje” u slučaju kupovanja iste dionice više puta (što je na burzi “dobar dan”).

Ja ću preživjeti, u životnom sam razdoblju kada gledam više na sigurnost, ali siguran sam da će početkom 2016. biti pozivanje na skidanje glava Lalovcu (ili još gore Šukeru).


za sada brokeri moraju prijavljivati svaku prodaju dionica do 01.01.2016 kroz JOPPD (način neoporezive isplate 2). Za sad to nije oporezivo ali očito ima utjecaja na imovinsko stanje pojedinca…

Prijavljuju se samo prodaje. Koji je smisao toga, pitam se.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Do sada sam bio na rubu odustajanja od ove močvare, ali ako je ovo navedeno sve točno, vrijeme je za konačno ZBOGOM zse-u, što se mene tiče.

U svakom slučaju za sad je sve ok, tek kad se javno izađe što oni zapravo hoće znati ćemo reagirati. Ovako ja zapravo ne znam o čemu mi ovdje pričamo. Postoje zakoni koji se moraju donijeti pa ćemo biti pametniji jer ovo su sve neprovjerene informacije.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

Sto je ok? To sto vec sad biljeze samo prodaje? U koju svrhu?

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Imao mi je kolega slučaj s ovom famoznom poreznom i načinom vođenja prometa dionicama kao prihod. Dakle, sa 100.000 kn je napravio 3.000.000 kn prometa…kad mu je majka išla napraviti nešto za sebe, mislim zdrastveno, socijalno ili tako nešto jer je nezaposlena…nije mogla dobiti tu istu pomoć budući da joj je sin “milijunaš”. To je sada problem, a bojim se da bi od 2016 mogao biti i veći jer takav način računanja je banalan.
A što se tiče poreza kao poreza, možda i ne bude tako loš za pojedine dionice. Jer ponekad “trejderi” samo masakriraju trgovanje dionicom i “koče” njezin rast. Kako sam dugoročno u dionicma na ZSE i kako još nema short sellinga, mislim kako i nije loš za investitore. Ali za trejedere će biti loš kao i za same brokere koji ubiru proviziju od toga… i naravno, protiv sam tog poreza. Bilo bi bolje da se rješe pokojeg uhljeba nego da uništavaju i ovo malo malih investitora što je ostalo.

ma dajte, molim Vas, nemojte širiti dezinformacije! Promet dionicama se ne računa kao prihod i kao takav neće biti razmatran u smislu oporezivanja! Pa šta mislite što bi to značilo za državu koja želi privući što više investitora? Apsolutnu katastrofu!
Neka netko potkrijepu svoje tvrdnje nekakvim dokazom, a ne ljudi samo nešto olako napišu, čisto da bi dali nenakav senzacionilstički prizvuk svojoj izjavi. Nepotrebno!

na žalost crno nam se piše ako se nešto pod hitno ne izmijeni jer bi od 01.01.2016. burza mogla totalno zamrijeti i ugasiti se kad nas počnu tući novi porezom (oporezivanje kapitalnih dobitaka )!
http://www.porezna-uprava.hr/Dokumenti%20vijesti/IzmjeneZakonaiPravilnika2015.pdf
(obratiti pažnju na kraj str.4 i početak str.5.)

Ignore: KressoM, delux


Sto je ok? To sto vec sad biljeze samo prodaje? U koju svrhu?

Aj ne kaki, nije me briga nek bilježe šta hoće dok god nema prijedloga zakona ja sam miran.

使用を信頼し、あなた自身の能力の


ma dajte, molim Vas, nemojte širiti dezinformacije! Promet dionicama se ne računa kao prihod i kao takav neće biti razmatran u smislu oporezivanja! Pa šta mislite što bi to značilo za državu koja želi privući što više investitora? Apsolutnu katastrofu!
Neka netko potkrijepu svoje tvrdnje nekakvim dokazom, a ne ljudi samo nešto olako napišu, čisto da bi dali nenakav senzacionilstički prizvuk svojoj izjavi. Nepotrebno!

nemaju nego ovdje palamude bez veze.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

zbog ovakvih napisa, sve sam svoje prodao s gubitkom, neću ja nikome više plaćati porez na dionice i naravno da sam podnio zahtjev za dječji doplatak[emo_smijeh]

Vi svi kao da tražite razlog da odete sa ZSE…

Svi smo mi tu samo iz jednog razloga.
A toga ima na trzistu sve manje i manje.
I nema nekih naznaka da bi se stvari mogle promijenili na bolje u dogledno vrijeme.

Kome je ovo glavni izvor prihoda – mora se ozbiljno zamisliti i prespitati sve dostupne opcije.

Srećom, ja mogu bez problema prezivljavati i bez toga – pa je samim time odluka i puno lakša.

New Report

Close