KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ni meni nije redovna u Zabi,
mi smo malo na periferiji pa dok kamion dođe, dok oni to istovare ajmeee……

dobio sam obavijest da se KODT okrece filantropiji i kao jedna od prvih mjera je da ce dividenda za redovnu dionicu biti uplacena Hidrolektri.

Mozda je to objasnjenje [smiley]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


dobio sam obavijest da se KODT okrece filantropiji i kao jedna od prvih mjera je da ce dividenda za redovnu dionicu biti uplacena Hidrolektri.

Mozda je to objasnjenje [smiley]

A jeli još možda znaš kako Hidroelektra to misli utrošiti?



dobio sam obavijest da se KODT okrece filantropiji i kao jedna od prvih mjera je da ce dividenda za redovnu dionicu biti uplacena Hidrolektri.

Mozda je to objasnjenje [smiley]

A jeli još možda znaš kako Hidroelektra to misli utrošiti?

[/quote]
proslijediti ce napacenim vecinskim dionicarima, iliti upravi
PIlipović, Marić i Salopek
[wink]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE




dobio sam obavijest da se KODT okrece filantropiji i kao jedna od prvih mjera je da ce dividenda za redovnu dionicu biti uplacena Hidrolektri.

Mozda je to objasnjenje [smiley]

A jeli još možda znaš kako Hidroelektra to misli utrošiti?

[/quote]
proslijediti ce napacenim vecinskim dionicarima, iliti upravi
PIlipović, Marić i Salopek
[wink]
[/quote]

Onda mi nije krivo.
Neka našemu Radi

Končar D&ST planira milijardu kuna prihoda 2015.

Končar D&ST ulaže 86 milijuna kuna u laboratorij za ispitivanje transformatora, a sljedeće godine otvara 30 novih radnih mjesta, kaže u intervjuu Banci Ivan Klapan, predsjednik Uprave

Dok druge kompanije odgađaju investicije za bolja vremena, Končar distributivni i specijalni transformatori (D&ST) upravo je krenuo u realizaciju 86 milijuna kuna vrijedne investicije – gradnju novog laboratorija za ispitivanje transformatora. Završetak laboratorija u srpnju 2012. otvara mogućnost povećanja proizvodnih kapaciteta i zapošljavanje 30 ljudi.

"Naš je projekt od Ministarstva gospodarstva dobio status nositelja poticajnih mjera i pokaže li se u sljedećih 10 godina uspješnim dobit ćemo porezne i druge olakšice. Donese li investicija novo zapošljavanje i dobit, država će nam kroz smanjenu stopu poreza na dobit u deset godina vratiti oko 40 posto njezine vrijednosti. Vrlo mali broj tvrtki u Hrvatskoj koristi ovu mogućnost, iako je to vrlo dobra i društveno korisna mjera", kaže u intervjuu Banci Ivan Klapan koji 20 godina vodi jedno od najuspješnijih društava koncerna Končar i jednog od vodećih hrvatskih izvoznika.

Cilj kompanije je da 2015. godine ostvari milijardu kuna godišnjeg prihoda. U radijusu oko 5000 kilometara drži 3 do 5 posto tržišta, pa čelni čovjek Končar D&ST-a ocjenjuje kako imaju dovoljno prostora za rast.

U ovom, jednom od svojih rijetkih istupa u medijima, Klapan govori o vrlo specifičnom biznisu s transformatorima, o industrijskoj špijunaži, te o složenom sustavu prepreka na koje nailaze pokušavajući ući na tržišta zapadnih zemalja.

Končar D&ST razmatra i pokretanje proizvodnje transformatora u Nigeriji, jednom od svojih najvažnijih tržišta na kojem ostvaruju oko 20 posto ukupnog godišnjeg prihoda.

Klapan također naglašava da je Končar D&ST, za razliku od mnogih drugih tvrtki u Hrvatskoj koje to ne čine ni danas, još prije 15 godina uveo hedging kao sustav zaštite za valute koje nisu euro, kao i terminske ugovore za strateške sirovine koje koriste u proizvodnji, poput bakra.

"Upravljanje rizicima važan je dio posla", poručuje Klapan duboko uvjeren da će onima koji spekuliraju na kraju zarada biti – nula!

http://www.bankamagazine.hr/default.aspx?TabId=393&View=Details&ItemID=70404

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Klapan također naglašava da je Končar D&ST, za razliku od mnogih drugih tvrtki u Hrvatskoj koje to ne čine ni danas, još prije 15 godina uveo hedging kao sustav zaštite za valute koje nisu euro, kao i terminske ugovore za strateške sirovine koje koriste u proizvodnji, poput bakra.

<3

Rijetko kupujem novine, ali kad ovako imam najavu da u njima ima nešto dobro za pročitati – onda kupujem!

Već se i iz ovoga isječka na web-u sva suština vidi, ono što mi ovdje stalno pričamo (a nitko nam ne vjeruje, sudeći po cijeni dionice), kako je Končar D&ST odlična firma, kako ljudi odgovorno upravljaju kompanijom, razumiju pojam rizika za razliku od većine ostalih, ponosno i optimistično ali ipak oprezno/zdravorazumski vide svoje mjesto na svjetskom tržištu koje se trude dokazati, pokazati, osvojiti, postajući tako svakim danom sve jača kompanija tj. stvarajući vrijednost jednostavno rečeno, ono što mnogima u RH još uvijek nije jasno.

Stvarati novu vrijednost, konzistentno, sa hrabrim pogledom u budućnost ali nogama na zemlji, to je ono čega nam u RH još treba, kakvih nam još kompanija treba, pa da nam država počne sličiti na Švicarsku. Ovo je definitivno firma kakvu bi čovjek očekivao da je negdje u Švicarskoj a ne u RH.
Ovakve pozitivne iznimke bi trebale drugima biti uzor pa možda onda s vremenom nam sve u državi krene na bolje!

Nadajmo se da će se planovi ostvariti (i u najboljoj tradiciji KODT-a biti premašeni). 1 mlrd kn prihoda uz NPM 12% (do 2015. će valjda prestati gomilati rezervacije) je 120 mln kn neto dobiti godišnje. Ili cca 470 kn/share.
Veseli me i ova najava transplantacije proizvodnje u Nigeriju. Pretpostavljam da bi tamo slagali samo distributivne trafiće koji su regionalni proizvod jer imaju relativno veliki udio transportnih troškova po prodanoj jedinici.

Nisam još kupio časopis i pročitao čitavi interview.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.

Gospodari struje! [thumbsup]

I? Jeste li pročitali svi taj intervju? 🙂 Znaam, skupe su te novine k’o sam vrag, ali kupite ih, ponekad se čovjek može luksuzirati. Ja sutra i tako putujem, pa da imam što čitati u vlaku.
Na prvi pogled mi se sviđa dizajn novine, tako lijep, čist, eleganatan. To me je iznenadilo, ako se dobro sjećam naslovnice i cijeli dizajn tog časpopisa Banka je nekada davno bio prilično ružnjikav.
Ali kad je teta na kiosku rekla 42 kn, šlag me strefio, malo previše. Pa to je skuplje i od Bug-a, kojega inače čitam kada putujem.

No dobro, intervju sam morao odmah pročitati, to ne može čekati vlak. I sviđa mi se. Nije baš toliko detaljan kao što sam mislio da će biti, ali Predsjednik veli da se nemre baš biti jako detaljan prema van zbog industrijske špijunaže 😉 To mi je zanimljivo i potaknut onim pohvalama na račun financijskog direktora koji je prvi u RH magistrirao hedžing, odmah mi je sinulo što još treba od kadrova Končar D&ST-u!

Trebao bi nam netko tko je stručnjak za "upravljanje/zaštitu intelektualnog vlasništva"!
Naime nedopustivo je da naše inovacije drugi tek tako kopiraju.
Mislim da bi trebalo nabaviti stručnjaka/stručnjake koji će moći dobro osmisliti i provesti jednu ozbiljnu (ovo već postaje postepeno dovoljno velika firma za takve stvari) strategiju upravljanja intelektualnim vlasništvom u smislu da se ubuduće (za razliku do do sada??) puna pažnja posveti adekvatnoj zaštiti naših inovacija, dizajna i sl. na način da se patentiraju sve one stvari koje se to mogu (i ima financijskog smisla gledajući dugoročno) i na sve dostupne načine u što više zemalja zaštite kako bi Končar D&ST zasluženo mogao dugoročno uživati vrijednost svoga R&D rada.

Onda bi naravno (kad se postane dovoljno velik za to…) trebalo redoviti kontrolirati sve ostale priozvođače na svijetu da slučajno ne krše neki od naših patenata (redovito nabavljati njihove proizvode, rastaviti, ispitati na naše patente) i tamo gdje se uoče neke krađe izvršiti utuživanja na nadležnim sudovima. Na taj način bi se spriječilo druge da neovlašteno koriste naše vlasništvo i počelo bi se kao jedan mali "dodatni poslovni prihod" dobivati i neke naknade za korištenje naših patenata, a s druge strane (u početku) i neke izvanredne prihode od naplaćenih odšteta (presudama, nagodbama i sl.)

Hedging je važna stvar koju kod nas monogi u RH ne shvaćaju i zato rade gluposti. Končar D&ST je među prvima to shvatio. Nažalost stvar koju također mnogi u RH još ne shvaćaju a ništa manje važna je, a možda je dovoljno dobro ne shvaća niti Končar D&ST je ta važnost zaštite svog intelektualnog vlasništva!! Intelektulano vlasništvo je kao i svako drugo vlasništvo, ono se mora čuvati i ne smije se dopuštati drugima da ga tek tako kradu, to jednostavno nije u redu i to može imati značajan financijski efekat i zato čim firma postane dovoljno velika da joj se isplati provoditi te silne registracije patenata i sl., i onda još teže to praćenje da li netko što krše i onda još teže provođenje postupaka u slučaju povrede našeg vlasništva to treba činiti savijesno i odgovorno jer to je važan dio poslovanja, jako važan! A Končar D&ST sa za par godina preko milijardu kn prihoda, preko 100 milijuna kn dobiti, biti će dovoljno velika da joj se isplati svoje vlasništvo štiti svim dostupnim metodama. Žalosno je to što se malim firmama može tek tako krasti, svijet je nepravedan… e baš zato moramo što prije i što više narasti da možemo još kvalitetnije poslovati i da možemo imati još bolji R&D čiji rezultati se ozbiljno štite i poštuju.

ja danas dokupio povlaštene.

Neko je bio naveo NPM od 12 % ..
Odakle taj podatak?
Idem i ja po te novine…12 % na 1 mlrd je 120 milja
Pa to je cca 450 kn po dionici zarade
pol u dividendu i dobijamo iznos od 220 kn

AUUUUUU

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]


ja danas dokupio povlaštene.

Neko je bio naveo NPM od 12 % ..
Odakle taj podatak?
Idem i ja po te novine…12 % na 1 mlrd je 120 milja
Pa to je cca 450 kn po dionici zarade
pol u dividendu i dobijamo iznos od 220 kn

AUUUUUU


Tebi su uvalili ovo po 1250, fino nema šta, kao i obično na vrhu.

RBA FOND IZGUBLJEN U VREMENU I PROSTORU BIJEŽITI IZ OVOGA FONDA IZABERITE AZ FOND ZA VAŠU BOLJU BUDUĆNOST I SIGURNU MIROVINU

NPM 12% je moja procjena. Zadnjih 5 godina pravi NPM (sa uključenim rezervacijama) je cca duplo veći nego prikazan u RDG. Dakle 8-11%. Izgradnjom VN laboratorija počet će proizvoditi transformatore koji se prodaju uz veće marže. Tako sam dobio 12%. Za usporedbu KPT zadnjih godina ostvaruje NPM 17-18%.

Moji postovi ne predstavljaju nagovor na kupnju, prodaju ili držanje dionica koje spominjem u tekstu.



ja danas dokupio povlaštene.

Neko je bio naveo NPM od 12 % ..
Odakle taj podatak?
Idem i ja po te novine…12 % na 1 mlrd je 120 milja
Pa to je cca 450 kn po dionici zarade
pol u dividendu i dobijamo iznos od 220 kn

AUUUUUU


Tebi su uvalili ovo po 1250, fino nema šta, kao i obično na vrhu.
[/quote]
Polako kupujem od dividende, lijepo je kad ti društvo isplati dividendu pa s njom dokupljuješ te iste dionice. A sto se mene tice, ja bih najvise volio da oni nastave ovako raditi, isplacivati dividendu koja raste, a da cijena padne. Za vecinu nas u ovoj dionici je to prva opcija kada bi mogli birati!

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

New Report

Close