KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Uz malo veću likvidnost ova dionica bi mogla postati raj za trejdere.
Trejderi, koji su svijesni opasnosti u ovakva nesigurna vremena vole brze zarade, a velika razlika izmedju kupnje i prodaje na ovoj dionici bi upravo mogla primamiti takve ulagače.
A u ova turbolentna vremena se ljudi i najbolje osjećaju kad nešto zatrejdaju i bris u cash.
Ipak koliko god da mi šutjeli o tome, cijene su svakim danaom večini dionica sve niže i niže [bye]

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti


A u ova turbolentna vremena se ljudi i najbolje osjećaju kad nešto zatrejdaju i bris u cash.
Ipak koliko god da mi šutjeli o tome, cijene su svakim danaom večini dionica sve niže i niže [bye]

Da, ne možda baš doslovno na većini ali "na polovici" da, sve niža i niža… jer je ljetna letargija počela, zar ne. O tome sam čak i ja nešto pričao krajem svibnja, o "feelingu", "stvarima u svijetu koje postaju čudne" i sl. stvarim tamo negdje na komentarima trgovanja ili gdje točne ne znam, samo što mi "investitori" za razliku od onih drugih, takve stvari ne govorimo sa takvom sigurnošću (ma tko može predvidjeti kretanja cijena??) nego sa distance i "kroz šalu" i nikad se kao vi ne veselimo unaprijed padu, evenutalno se veselimo nakon pada u smislu "sad je fino jeftino", ali nikada ne "prizivamo pad". Niti sam u proljeće 2009. govorio "e da još padne", nego sam samo rekao "e kako je lijepo palo, sad se mogu raditi povijesne kupnje".

Investitor treba biti pozitivan. Veseliti se današnjim niskim cijenama je samo po sebi pozitivno (druga stvar je što to nije ugodno onima koji su držali na puno višim cijenama) ali veseliti se nekom budućem (izvjesno imaginarnom) padu je iracionalno-zlonamjeran negativan stav. Naime kretanje cijena i tako nitko ne može predvidjeti.

Ja mogu jednoga dana kada tržište bude precijeno reći da mi je sve skupo, da ništa ne mogu naći, ali to nikada neće biti u formi "e da vam bar sve padne čim prije", nego strpljivo čekaš i kad/ako dođe-dođe. Eventualno kroz šalu možeš reći "mora da su nam kompanije postale sigurnije od države".

Danas je npr. ova dionica meni smiješno jeftina, ali neću kao niti prije što nisam reći "e da još padne", to jednostavno nije lijepo. I u ožujku 2009. kada je obzirom na situaciju recimo bilo to otprilike čak i sasvim slična "valuacija" ja sam svoje veselje niskom cijenom i "tmurnom situacijom" (u smislu optimista, koji u svakom zlu vidi neko dobro) izražavao upravo tako što sam govorio kako je jeftino i kako je to divna stvar za one koji žele dugoročno ulagati pa imaju cijene po kojima prema mom skromnom mišljenju nema šanse da su promašili i nema šanse da neće ostvariti nevjerojatan prinos. Dakle "super što je palo – jer možemo kupovati", ali niiikada "super da će pasti" (to NE možeš znati, kad je nešto besmisleno jeftino ne možeš znati da će postati još besmislenije, ali konstatirati da je neki pad ostvaren, to možeš i nemaš razloga ne učiniti), Situacija je zaista slična. Pa sad kao i uvijek, neki će kupovati a neki prodavati.

Sjetite se one "kupovati kada krv teče ulicama"… to nije morbidna izreka, to je optimistična (!) izreka, ona koja "tješi", koja nalazi "u svakom zlu neko dobro", koja je protiv nastavka iracionalnosti, koja je za okretanje smijera na bolje. A danas, obzirom na Grčku, obzirom na sve… kao da je malo ponovno počela teći, zato su cijene u svijetu pale i zato su kupnje povoljne ili povoljnije nego prije, kod nas malo manje pale ali kad su već i bile prepovoljne… ali kod nas bi ljeto i tako trebalo biti puno drugačije nego vani. Nama će turisti dolaziti, njima će odlaziti, nama će biti lijepo sunčano ljeto, drugima malo manje lijepo, naša su polja vrhunski urodila a cijene rekordne za razliku od onih kojima su poplave pola odnijele, nama turisti dolaze, mi imamo jednu od najboljih trafo firmi na svijetu… mi ćemo imati dozu "iracionalog optimizma" kojega će političari svojim obećanjima u predstojećoj predizbornih kampanji ljude zasipati… nije uvijek sve tako korelirano. Ne mora optimizam i pesmisizam biti na cijelom svijetu u isto vrijeme što zaista otežava market timing i čini ga još besmislenijim. Nema pogađanja kretanja cijena, ima samo promatranja vrijednosti i trenutnih cijena.

Na kraju krajeva, da vidimo kolika nekoleriranost, zar nije prilično vjerojatno da će naš oporavak akcelerirati 2012.?, međutim s druge strane u USA je tada već "vrijeme" za jednu normalnu cikličku recesiju. To nitko ne može pouzdano predvidjeti, niti jedno niti drugo. Ali izgleda izvjesnim, svakako na prvi pogled tako izgleda. Dakle skroz suuprotno.

Kako je kolega T1000 zatražio moje mišljenje evo stavljam graf KODT-R-A pa da vidimo gdje smo.
Po meni RSI signalizira početak jačeg pada, veća potpora na 1050kn,a ako to pukne ne želim ni pisati gdje može biti dno jer bi se kolegica Ivana prepala,a to nije dobro za dioničare.

GOLUB i SMART - od 1milje kuna do bicikle jer KSST-R-A padaju ko klada! A mora zaorati tek ka 250-350kn!!!

Dobro veli kolega DEL… hoću reći MACHETE… ja svoje prodao pa zato mislim da dobro veli inače bi se ljutil [cool]

Moj graf je samo moje mišljenje i on nije poziv ni na kupnju ni prodaju dionica.
Svejedno primjetio sam nešto jako jako opasno što možda kolegica Ivana 007 ne vidi pa bi je molio komentar. Da li je gospodična Ivana007 primjetila da se rast od 2,5mjeseca istopio u samo 5 burzovnih dana????
Meni to nikako nije dobar znak! [bye]

GOLUB i SMART - od 1milje kuna do bicikle jer KSST-R-A padaju ko klada! A mora zaorati tek ka 250-350kn!!!


Kako je kolega T1000 zatražio moje mišljenje evo stavljam graf KODT-R-A pa da vidimo gdje smo.
Po meni RSI signalizira početak jačeg pada, veća potpora na 1050kn,a ako to pukne ne želim ni pisati gdje može biti dno jer bi se kolegica Ivana prepala,a to nije dobro za dioničare.

Vi jednostavno ne razumijete neke stvari oko kvalitetnih dionica… Evo ja kao dioničar bi bio presretan da vi uspijete preplašiti kolegicu ivanu. Ovdje na razinama oko 1000 kn P/E pada ispod 7, div yield skače iznad 5% (i to uz pretpostavku da ne dolazi do povećanja dividende) i ja bi bio puno sretniji da ode na te razine pa da mogu u dokup nego da skoči npr. na 2000 kn pa da moram razbijat glavu prodavati ili ne.

Tada bi kodt došao do puno većeg postotka u mom portfelju, ugasio bi gledalicu na dulje vrijeme i mirno bi godinama skupljao dividendu, a nakon više godina možda bi ga i prodao za kojih 500% i više profita.

Tako da kolega pozlatile vam se riječi, ovo je vjerojatno jedina dionica gdje ću navijati za vaše drukove.


Kako je kolega T1000 zatražio moje mišljenje evo stavljam graf KODT-R-A pa da vidimo gdje smo.
Po meni RSI signalizira početak jačeg pada, veća potpora na 1050kn,a ako to pukne ne želim ni pisati gdje može biti dno jer bi se kolegica Ivana prepala,a to nije dobro za dioničare.

Kmo sreće da si u pravu pa da još jeftinije dokupim.
Međutim mislim da dioničari KODT uglavnom nisu špekulanti neko ozbiljini investitori na duge staze.
Kolega ako želiš ponovo ući u KODT moraćeš biti sretan da i po ovim cijenam ugrabiš još nešto jer bojim se da KODT još neko vrijeme može samo gore.
Napomena:Ovo nije nagovr ni na prodaju ni kupnju. Lišno posjedujem 200 povlaštenih dionica KODT
i nemam ih namjeru prodavati ali ako bi cijena pala rado bih još dokupio a Vi kolega kako
hoćete ja Vam želim sve najbolje.
Lijep pozdrav !


Moj graf je samo moje mišljenje i on nije poziv ni na kupnju ni prodaju dionica.
Svejedno primjetio sam nešto jako jako opasno što možda kolegica Ivana 007 ne vidi pa bi je molio komentar. Da li je gospodična Ivana007 primjetila da se rast od 2,5mjeseca istopio u samo 5 burzovnih dana????
Meni to nikako nije dobar znak! [bye]

A jeste li, kolega, primjetili da je u medjuvremenu prosao ex-dividend date za KODT. To u pravilu ima negativni efekt na cijenu dionice u smislu da cijena padne za otprilike iznos dividende po dionici.
Ali ne zamjeram Vam sto to niste primjetili. Dionice u koje Vi investirate ne isplacuju i vjerojatno u dogledno vrijeme niti nece isplacivati dividendu pa pretpostavljam da Vam je cijeli taj koncept oko dividende i njenog efekta na cijenu nepoznat.
Ali nemojte da Vas takav mali dokaz Vaseg neznanja sad obeshrabri. Sa svakim Vasim postom dobijamo novu dozu saznanja kakvi sve "investitori" djeluju na nasem trzistu kapitala. Pa ako vec ne cujemo nista pametno, barem se svako malo mozamo nasmijati.


Vi jednostavno ne razumijete neke stvari oko kvalitetnih dionica…

Ne kolega, nego Vi jednostavno ne razumijete TK.
Primjerice 2008/2009 LKPC je pala na samo 700kn pa otišla iza na 2000kn, IGH dođe na 1400kn pa ode na 4500kn. To su valovi kolega i u snažnim napadajima panike i većim iskrcavanjima jer nekome treba lova i mora tada izaći cijena može jako varirati i dolje i gore kad dotični prodavač izađe.
Cijelo vrijeme na KODT izlazi isti igrač!
A zašto kad je tako kvalitetna dionica?
Jednostavno je, treba novce! Onaj tko zna da je to kvalitetna dionica ne trudi se braniti cijenu već nastoji jeftinije dokupiti. I sačekati dno! A ova cijena nije dno i Vi ćete to spoznati kroz vrijeme!
Glede tog Vašeg p/e to je trenutni podatak koji se može u 1 dan drastično izmijeniti. Ne kaže ništa jer je pokazatelj od 12mj.
Meni je relevantniji BOOK, a on je ovdje skoro 2. Po meni previše! I stoga i hoće biti pad!
Nadalje imate primjer u Makedoniji, Prilepska pivovara koja je imala cijenu tako nisku da je p/e bio skoro na 2,5. Dakle po toj cijeni koja je bila Prilepska pivovara te novce zaradi u samo 2,5.g. poslovanja. A opet je cijena propala! ZAŠTO???? Jer onaj tko mora vani, taj mora vani!
A onaj tko zna koliko dionica vrijedi zasigurno se neće gurati da diže cijenu dok prodavatelj izlazi.
Najgore od svega je to što 2,5mj. rasta je uništeno sa samo 4-5 dana pada!
Na Vašem mjestu dugoročno se ne bi nimalo nervirao, al kratkoročno ako ste trader ne bi ni u ludilu izabrao biti u KODT sada!
Mislite da će fond braniti cijenu? NE! Jer ne mora! I pustit će je da jeftinije dokupi još jer fondu se ne žuri, jer mu neće pobjeći vlak! Nadam se da Vam je sada jasnije!

GOLUB i SMART - od 1milje kuna do bicikle jer KSST-R-A padaju ko klada! A mora zaorati tek ka 250-350kn!!!

hoce li netko pomoci ovom s macetom da je fond prodavao zato sto je imao preveliku izlozenost u Kodt?

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


hoce li netko pomoci ovom s macetom da je fond prodavao zato sto je imao preveliku izlozenost u Kodt?


pssst!, još nije došla dividenda 🙂

@ vipy trejderu nije bitno zašto neko prodaje bitno je samo da netko veliki prodaje i time ruši ili štopa cijenu dionice. Čisto tehnička procjena da bi ponuda mogla nadjačat kupnju.


hoce li netko pomoci ovom s macetom da je fond prodavao zato sto je imao preveliku izlozenost u Kodt?

Aha kolega, a kad smanji svoju izloženost bit ćete na 700kn, a vjerovatno i niže!

GOLUB i SMART - od 1milje kuna do bicikle jer KSST-R-A padaju ko klada! A mora zaorati tek ka 250-350kn!!!

O kakvom to crnom fondu pričate!?Koliko ja vidim na povlaštenoj je HPB GLOBAL čak nešto i kupovao.Nitko iz TOP10 ne prodaje.

"Only dead fish swim with the stream"

New Report

Close