KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KODT (Končar-Distributivni i specijalni transformatori d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pardon na offtopicu ali je vezan uz JIE a samim tim i KODT.
Vjerojatno prodaju da bi isplatili udjelničare. Da li netko ima zadnji popis njihove imovine, to jest dionica u kojima su trenutno? Pa da vidimo što sve prodaju i koliko su očajni.


Je istina, ilirika je kriva za sve, samo nemože biti kriva za ljudstu glupost hehe…
Pozdrav tam negde se vidimo oko 1000 kn/ dionici oko Nove hehe…

Aha sigurno, dividenda 15% na toj cijeni, sanjaj [cool]



Je istina, ilirika je kriva za sve, samo nemože biti kriva za ljudstu glupost hehe…
Pozdrav tam negde se vidimo oko 1000 kn/ dionici oko Nove hehe…

Aha sigurno, dividenda 15% na toj cijeni, sanjaj [cool]
[/quote]

Ko kaže da će uopšte biti dividende.?Kaj već je bila skupština za iduću godinu? [rolleyes] [lol]

Laži izmišljaju ljubomorni i nesposobni šire ih budale a vjeruju idioti!!!

pozdrav mOderatori
Ako je moj tekst bio "nagovor na kupnju" ili druga glupost mogli ste ostavit samo privitak…
ponavljam privitak>

http://www.youtube.com/watch?v=UrU5t6ab7Vo




Je istina, ilirika je kriva za sve, samo nemože biti kriva za ljudstu glupost hehe…
Pozdrav tam negde se vidimo oko 1000 kn/ dionici oko Nove hehe…

Aha sigurno, dividenda 15% na toj cijeni, sanjaj [cool]
[/quote]

Ko kaže da će uopšte biti dividende.?Kaj već je bila skupština za iduću godinu? [rolleyes] [lol]
[/quote]

čim ima stranih investitora u ovoj dionici, to znaci da je nesto dobro.
ne bi stranci badava kupovali [lol] [lol] [lol]

SVAKOGA DANA, U SVAKOM POGLEDU, SVE VIŠE NAPREDUJEM

Zanima me info o pravima povlaštene dionice. Tražio sam u Društvu, ali nisam dobio odgovor. Ima li netko da protumači? Osta sam dojma da Društvo taji informaciju o pravima imatelja povlaštene dionice.

Konverzacija s Društvom tekla je ovako:

Poštovani g. Kosor,
Vezano uz upit o pravima imatelja povlaštenih dionica u privitku Vam šaljem odgovor.
S poštovanjem,
Mario Agapito, dipl. oec.
Financijski analitičar

U vezi s člankom 15. statuta Društva molim pojašnjenje:
U kojem omjeru dioničar povlaštene dionice stiče pravo na razmjernu dividendu iz ostvarene dobiti Društva?
Ao je ostvarena dobit društva 100 kn po dionici (ukupno 12.780.800 kn) kolika će dividinda biti isplaćena po jednoj povlaštenoj dionici Društva?
Srdačan pozdrav,
Mate Kosor

Poštovani g. Kosor,

Informacija koju smo Vam dali (prijepis dva članka Statuta Končar-D&ST-a koji se odnose na dionice) je javna informacija dostupna svim dioničarima. Vaš zahtjev za davanjem dodatnih informacija, koje bismo dali samo Vama, a ne i ostalim dioničarima, nažalost nismo u mogućnosti ispuniti.

Poštovani,

razumijem Vašu zabrinutost za očuvanje ravnopravnog položaja svih dioničara. Moje osobno mišljenje jest da je članak 15. Statuta društva Končar – distributivni i specijalni transformatori d.d. nedorečen i tajnovit. Molim Vas da shvatite potrebu da temeljne informacije o pravima dionica budu svima razumljive i javno dostupne, pa tako i meni.

Molim Vas tumačenje, i ne samo meni, nego cijeloj zainteresiranoj javnosti članka 15.:
1. Članak 15. govori o razmjernoj dividendi imatelju povlaštene dionice. Što znači "razmjerna dividenda"? Definirajte "razmjer" o kome je riječ?
2. Budući je prema članku 15. Statuta dividenta povlaštene dionice neovisna o odluci drugih dioničara o namjeni i raspodjeli dobiti, o čemu je ovisna spomenuta dividenda? Ako postoji kakva ovisnost, molim da je navedete i definirate ako je to moguće. Ako ne postoji nikakva ovisnost kako se točno određuje dividenda?

Poštovani,

Obzirom da Vas u suštini zanima najviše mehanizam raspodjele dobiti i način odlučivanja o tome, upućujemo Vas na članak 220. Zakona o trgovačkim društvima u kojem je to detaljno opisano.
—-
Time završava konverzacija s Društvom.

Konverzaciju nisam nastavio, jer vidim da gospoda izbjegavaju odgovor. Zar zbilja prava povlaštenih nisu nigdje precizno propisana? Nije li u interesu Društva, tržišta i cjelokupne javnosti da znaju točna pravila igre? Kako je to s drugim društvima? Da li je netko ima slična iskustva?

Ne primam virtualna prijateljstva osoba pod nadimkom

Koliko vidim iz priloga, ispada čak da bi u nekim slučajevima P-A mogle dobiti dividendu a R-A ne.


Koliko vidim iz priloga, ispada čak da bi u nekim slučajevima P-A mogle dobiti dividendu a R-A ne.

tomu povlaštene i služe.
nego koja je tu kod vas popularnija, likvidnija?
ajde zašprehajte me, sviđa mi se al sam sramežljiv. [kiss]

Ček da ti dođe Wunder pa ćeš dobiti cijelu priču… [lol]

Meni je oduvijek bila draža R-A, češće se njom trguje a i znaju biti veći spreadovi kupnje i prodaje pa je znala i dobro poslužiti za kratkoročno trgovanje.
Ali da kupujem dugoročno i da mi je bitniji dividendni prinos onda bih radije uzeo P-A. Obično je 10-ak % jeftinija ali to nije pravilo.

Evo iz riječnika trgovačkog prava, zahvaljujući limun.hr, definicija povlaštenih dionica, pogotovo mi je zanimljiv zadnji članak:

Povlaštene dionice bez prava glasa (engl. non voting shares, njem. Vorzugsaktien ohne Stimmrecht);

1. inačica povlaštenih dionica. Zakonom su naime povlaštene dionice razvrstane u dvije temeljne skupine: one koje su povlaštene i daju pravo glasa na glavnoj skupštini i one koje su povlaštene ali ne daju pravo glasa na glavnoj skupštini;

2. ukupna nominalna svota svih povlaštenih dionica bez prava glasa ne može prijeći polovinu svote temeljnog kapitala društva.

Svrha je takve prisilne norme sprečavanje mogućnosti koncentracije prava odlučivanja na glavnoj skupštini dioničara koji ukupno sudjeluju s manjim udjelom u temeljnom kapitalu. Zbog toga što se dioničari ovih dionica odriču prava odlučivanja na glavnoj skupštini, u pravilu imaju povlastice kad je riječ o podjeli dobitka. Dođe li društvo u situaciju da im ne može isplatiti dobitak, izgubila bi se gospodarska svrha takvih dionica, jer pored toga što ne daju pravo glasa, ne bi donosile ni dobitak.

Stoga u prilikama kad se dioničarima povlaštenih dionica bez prava glasa ne mogu isplatiti u jednoj godini u cijelosti ili djelomično povlaštene svote dobitka, pa im se to ne nadoknadi ni u idućoj godini, uz svotu koju imaju primiti i za tu godinu, po zakonu stječu pravo glasa na glavnoj skupštini i mogu ga ostvarivati sve dok im se ne isplate zaostaci.

neće dobit priču jerbo je nebitna i idem na kočani orkestrić na bundek…

a kome sve analize, sve napisano, sve napisane nebuloze, sva down drukanja, sve projekcije, dividendni prinos od skoro 10% koji će s godinama se multiplicirat, zdravo poslovanje i fundamenti nisu dovoljni za kupnju na ovim cijenama onda neka ulaže u štednju!

samo pitanje u kojoj valuti jerbo moguće da neko i ne zna da ništa nije sigurno! [smiley]

ja sam zadovoljan svojim kupnjama i na 4xxx, 3xxx i 2xxx iako da sam bio strpljiviji mogo sam imat puno više dionica, ali nad prolivenim mlijekom se ne plače jer mudrost dolazi s godinama i iskustvom!

sto se tice redovnih i povlastenih dionica, osnovno je da se ne moze generalizirati te da sve povlastene dionice nisu iste kategorije.

U hr ovo kao i mnoge druge stvari zaostaje u svijetu. Medjutim najvaznije je da se prije svega procita statut. Ako statut eksplicitno ne definira prava u povlastenih dionicara onda je problemcic
primjeri u HR
CROS- povlastena dionica ima ista prava kao i redovna samo garantira dividendu i nema nikakvog razloga da se trzi ispod redovne dionice (osim mozda zbog likvidnosti)
CEBA- povlastena dividenda je definirana kao spread na kamatu na depozit – cisti fixed income – trebala bi se trziti iskljucivo u odnosu na dividedndni prinos- znaci oko nominale. Procitati pricu oko izracunavanja adekvatnosti kapitala pa ce biti jasno zasto banke relativno cesto imaju povlastene
ZABA – prica je poznata, povlastene jace od redovne
SSNC – zanimljiva prica- mozda bi mogla postati presedan- jel’ zna tko kak je to zavrsilo?

ADR i KODT- siva zone. Radio samo procjene par kompanija u regiji kod ovakvih slucajeva. u svim slucajevima postojala je razlika izmedju povlastene i redovne od 10-20% koju su na kraju priznali i redovni i povlasteni. Ove dionice su tipa equity-like, za razliku od banaka koje imaju najcesce debt-like

ako je sada problem, sto ce nam biti kad dodjemo u situaciju kompliciranijih povlastenih, koje npr imaju opciju za zamjenu u redovne i sl…

imam povlastene adr i redovne kodt

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

a kome sve analize, sve napisano, sve napisane nebuloze, sva down drukanja, sve projekcije, dividendni prinos od skoro 10%

10%?
Pa dividenda je bila cca 89 kn ako se ne varam što je debelo ispod 10% na sadašnjoj razini.


a kome sve analize, sve napisano, sve napisane nebuloze, sva down drukanja, sve projekcije, dividendni prinos od skoro 10%

10%?
Pa dividenda je bila cca 89 kn ako se ne varam što je debelo ispod 10% na sadašnjoj razini.
[/quote]

Ove godine je zarada u prvom polugodištu 129kn po dionici. Ako tako nastave do kraja godine, uz isplatu 50% dobiti u dividendu kao i prije, onda bi značilo da je pri sadašnjoj cijeni očekivani DY cca 6,5%.

Ilirika još -61 kom

New Report

Close