JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Novosti su te da dokapa neće biti po 30 kuna. Država odnosno CERP smatra da dokap bi morao ići po bitno višoj cijeni međutim predstavnik države se još očito mora konzultirati s nadređenima glede toga. Prema mišljenju nekih dioničara, a i CERP-a dokap je da bi država pristala na njega trebao ići po cijeni od oko 70 kuna po dionici. Na skupštini se postavilo pitanje odgovornosti uprave obzirom da ista još na prošloj skupštini nije dobila razrješnicu i da bi sukladno tome trebala podnijeti ostavku. Umjesto toga, njima se očito fotelja i dalje sviđa, no njihov pokušaj ulaska vjerojatno nekoga iz LKPC po cijeni ispod NAV-a eto nije uspio.

Očekujem da će se napraviti nova procjena vrijednosti i ponovno pokušati s novim dokapom. U međuvremenu nadajmo se da će uprava doći pameti i dati mandate na raspolaganje, a ako neće očekujem da će pojedini dioničari postaviti pravno pitanje njezine odgovornosti za nastalu štetu kako društvu, tako i dioničarima, a koja nije bila uzrokovana globalnim kretanjima na tržištu brodskih vozarina nego prodaje imovine ispod cijene, propuštanja činjenja bitnih stvari iz njezina djelokruga i pogodovanja zasad nepoznatim osobama pri poslovima otuđenja imovine odnosno rušenja vrijednosti kompanije kroz dokapitalizaciju ispod cijene.

Na koje bitne stvari iz njezina djelokruga referiraš? Iako se slažem da se uprava nije proslavila sumnjam da s obzirom na ograničenja u mogućnosti plaćanja većinski vlasnik može naći nekoga koji će čarobnim štapićem spasiti Jadroplov.
Usput dokapitalizacijom ispod cijene se ne ruši vrijednost kompanije nego samo šteti postojećim dioničarima. Doduše nakon što prodaju još pokoji brod u ovim tržišnim uvjetima pitanje je koliko uopće vrijede.

Što nije jasno?

Država odnosno CERP očito smatra da smanjenje kapitala na 30 kuna ne odražava stvarnu vrijednost kompanije i da je ona viša. E sad, ako su oni falili, onda su falili. Ja u to ne ulazim. To će reći procjenitelj, nadam se brzo. Bio je protuprijedlog da dokap ide po višim cijenama, no država je glede toga ostala suzdržana. Dakle, zasad ostaje status quo.

Treba razlikovati problem vrijednosti imovine i problem nelikvidnosti odnosno insolventnosti. Jadroplov ima s ovim posljednjim problema, al to ne znači da imovina nema svoju vrijednost. Nadam se da sam bio dovoljno jasan.

Imovina sada ima manju vrijednost od dugova, nema tu puno biranja i razmišljanja.

@ fahrudin

Fahro supotpisujem s tim da bi ja bio i jasniji da sam se upustio o ovakvo pisanje. O nekim stvarima iz tvog posta ja sam pisao i ranije. Još jedan ovakav post i šaljem zahtjev za prijateljstvom. Usput tvoja konstatacija sa lukom Ploće nije nikakva vjerovatnost. Na pomorskoj većeri prije mjesec, dva Pavlović je jasno kazao da su zainteresirani za ulaz u JDPL kroz dokap.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"



Novosti su te da dokapa neće biti po 30 kuna. Država odnosno CERP smatra da dokap bi morao ići po bitno višoj cijeni međutim predstavnik države se još očito mora konzultirati s nadređenima glede toga. Prema mišljenju nekih dioničara, a i CERP-a dokap je da bi država pristala na njega trebao ići po cijeni od oko 70 kuna po dionici. Na skupštini se postavilo pitanje odgovornosti uprave obzirom da ista još na prošloj skupštini nije dobila razrješnicu i da bi sukladno tome trebala podnijeti ostavku. Umjesto toga, njima se očito fotelja i dalje sviđa, no njihov pokušaj ulaska vjerojatno nekoga iz LKPC po cijeni ispod NAV-a eto nije uspio.

Očekujem da će se napraviti nova procjena vrijednosti i ponovno pokušati s novim dokapom. U međuvremenu nadajmo se da će uprava doći pameti i dati mandate na raspolaganje, a ako neće očekujem da će pojedini dioničari postaviti pravno pitanje njezine odgovornosti za nastalu štetu kako društvu, tako i dioničarima, a koja nije bila uzrokovana globalnim kretanjima na tržištu brodskih vozarina nego prodaje imovine ispod cijene, propuštanja činjenja bitnih stvari iz njezina djelokruga i pogodovanja zasad nepoznatim osobama pri poslovima otuđenja imovine odnosno rušenja vrijednosti kompanije kroz dokapitalizaciju ispod cijene.

Na koje bitne stvari iz njezina djelokruga referiraš? Iako se slažem da se uprava nije proslavila sumnjam da s obzirom na ograničenja u mogućnosti plaćanja većinski vlasnik može naći nekoga koji će čarobnim štapićem spasiti Jadroplov.
Usput dokapitalizacijom ispod cijene se ne ruši vrijednost kompanije nego samo šteti postojećim dioničarima. Doduše nakon što prodaju još pokoji brod u ovim tržišnim uvjetima pitanje je koliko uopće vrijede.
[/quote]

Uprava je imala mjesece da napravi prospekt, obiđe investitore i razgovara s njima o interesu za dokap. Postojeći bi dioničari zasigurno sudjelovali u formi dokapa, a našao bi se i interes vjerojatno sa strane. Strateški, mirovinci, možda ostali fondovi itd. Međutim, oni su čekali da problemi u firmi kulminiraju i onda ponudili dokap ispod cijene ciljajući očito na odabran krug investitora s kojima su se vjerojatno prethodno dogovorili da sudjeluju, kao i uvjete dokapa. E pa sad to nije prošlo na skupštini. Što će dalje biti ne znam, ali će se vjerojatno saznati tko je sve stajao iza tog pokušaja i što će trebati uraditi da se sanira šteta i pokuša prikupiti novi kapital. Tako ja to vidim, a ako “krivo vidim”, e onda sam falia. Ja nisam procijenitelj i ne znam koliko trenutno Jadroplov vrijedi, iako imam svoje mišljenje o tome. Dakle, kupujte, prodajte, radite što hoćete, ja se u to neću miješati niti bilo kome bilo što sugerirati. Eto.

Na žalost ovo sve skupa je tužna priča koja nije trebala imati terminalan završetak a svi su izgledi da bi mogla. Fahrudine ne slažem se sa tvojim viđenjem insolvencije iliti negativnog equityja. Ne krivim ja ni upravu, ni nadzorni odbor. Ja isključivu krivnju vidim na vlasniku koji ništa ne čini a kad čini vuče krive poteze od kadrovskih dalje. Tužno je što ću možda i ja ugraditi jednu od ciglica na nadgrobnom spomeniku.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

A ja se ne slažem u potpunosti s tobom. Ja znam od koga se može i kako naplatiti šteta. A uprava neka onda potražuje štetu od svojih savjetnika i mecena koji su je savjetovali i podržavali u po mojem sudu, lošim, da ne kažem kriminalnim aktivnostima.

Na kraju krajeva, ako se zalažemo za pravnu državu, neka onda ona pokaže kako uistinu i funkcionira.

A ako ti je do ciglica, imam ja cijeli niz projekata koje treba sagraditi, ciglom i cementom, pa se javi za bauštelu. Ti si ionako već načinio dovoljnu štetu svojim umotovorinama koje nisu bile temeljene na struci ili ne samo na struci, nego na očitom interesu.

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/fTud1hwJOrinq036fp97Jw==.pdf

Nikad se ne znojim dok plaćam ,znojim se dok cijenu dogovaram.

http://zse.hr/userdocsimages/novosti/A66obvgr7jJMuc41BOXMYQ==.pdf
Znalo se i prije za ovo, al evo i službeno je… Koja je lova u pitanju??

Što se tiče cijene po kojoj je prodan sve je objašnjeno još prije par mjeseci!
http://slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/288214/Default.aspx

Index kaže da je Mosor prodan za oko 5 milijuna dolara. A sad si računajte po koliko su ga vodili u knjigama. Gubitak na gubitak!
http://www.index.hr/vijesti/clanak/kako-dalje-dionicari-odbili-dokapitalizaciju-jadroplova-prodan-jos-jedan-brod/852279.aspx

http://radio.hrt.hr/radio-split/clanak/dionicari-jadroplova-ne-zele-dokapitalizaciju-tvrtke/104187/[/url]

Ima li ovdje izvješća? Koliki je minus u Q3?

26 kuna.. Koliko još može niže i gdje će se “stabilizirati”?? Može li bit neke obrane na 20 kuna?? Na šta je spao JDPL, da se zapitaš o obrani na ovim razinama…

dokle god ima neku vrijednost i dok se njime trži na burzi…može niže…a pogotovo u ovim okolnostima i s ovakvim vozarinama….
ali…nema straha..diokidina je ušao…i brani cijenu…

New Report

Close