IPKK (Termes Grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska IPKK (Termes Grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pitanje svih pitanja je smanjenje kvote za Hrvatske šećerane i činjenica da je jedna višak. Agrana koja se spominjala kao kupac Osječke šećerane po mom mišljenju nema baš previše interesa. Mislim da se je Pipunić u ovoj priči previše zaigrao i sada razbija glavu što će sa šećeranom koju je prvenstveno kupio radi plasmana šećerne repe koju proizvodi, samo zašto bi Viro kupio Osječku šećeranu kad već sada proizovi dovoljnu količinu koja pokriva kvotu. Prodaja Kandita za 6 mil. eur je smiješna jer to je nekada bio vrhunski brand kojeg je Pavić u potpunosti srozao na niske grane. Pipunić i Pavić su uzeli lovu ispod stola a Grbešiću poklonili Kandit.

http://www.glas-slavonije.hr/vijest.asp?rub=3&ID_VIJESTI=141305

– Na prodaju Kandita, u kojem smo u međuvremenu proveli konsolidaciju, odlučili smo se jer Kandit Grupi je u fokusu proizvodnja šećera, mesa i mlijeka – kaže Nedić.

Pozdrav

svi smo mi Crobex

http://www.vecernji.hr/biznis/sirokobrijeski-mepas-kupio-osjecki-kandit-6-milijuna-eura-clanak-290268


Ta transakcija uključuje prodaju opreme, proizvodnju i zalihe tvornice čokolade i bombona, ali ne i nekretnine – rekao je Nedić te dodao kako novi vlasnik jamči radnicima Kandita sva prava i poštovanje kolektivnog ugovora.

Normalno da nisu prodali nekretnine. Nisu mogli :-). Stvarno ne mogu vjerovati da su konditorski business prodali za 6 milijuna EURa.



Ta transakcija uključuje prodaju opreme, proizvodnju i zalihe tvornice čokolade i bombona, ali ne i nekretnine – rekao je Nedić te dodao kako novi vlasnik jamči radnicima Kandita sva prava i poštovanje kolektivnog ugovora.

Normalno da nisu prodali nekretnine. Nisu mogli :-). Stvarno ne mogu vjerovati da su konditorski business prodali za 6 milijuna EURa.

Koji će ti vrag kad mo’š rentat. Treći red do mora, vrlo povoljno…

Hvratska poslovna logika, bljak…

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.

Ukoliko se sprema ovakav scenario:

http://beta.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=DB0D1B0E-DD87-4EBD-9FB9-AC957CB7CA16

onda je svakako pozitvno što su se riješili više od polovice radnika. Bit će značajnih ušteda na otpremninama i troškovima plaća.

Kako je ono išlo 100k tona za 100m €? Iliti preko 500 kn po dionici IPKK.

Da, to se i moglo očekivati od tzv. “velikih Kanditovaca” a na prvom mjestu ja naravno dinastija Pavić i njihove vjerne sluge. Sebe su financijski osigurali doživotno a za ostale nije bitno.
Takvi smo mi Hrvati i zato smo tu gdi jesmo.

Od kada sam zadnji put nešto napisao ovdje prošlo je više od godinu dana, ali vas s vremena na vrijeme posjetim i pročitam komentare.
I još uvijek ne mogu vjerovati, kako se samo čudite.

Čekali ste strateškog ulagača (došao je Pipunić, bili ste oduševljeni) i rast dionice (netko je ovdje još za rujan 2010. najavljivao 400,00). Cijena je doduše porasla u posljednjih mjesec dana (i najiskrenije vam želim da bude još puno, puno veća ali nisam optimist). Pisali ste kako raste cijena šećera (kao da to ima veze sa osječkom šećeranom koja je najveći dio svog šećera prodala prije nego li je i započela prošlogodišnja kampanja). Po kojoj cijeni? Igra je slična kao i sa cijenama žita. Raspitajte se malo koliko je šećera proizvedeno, koliko ga je na skladištu i gdje u Hrvatskoj možete kupiti osječki šećer.

Niste slušali informacije svih one koji su vam govorili da je cijela priča oko Kandita (od Zavoda i Premise, Pavića – socijaliste koji brine za radnike kako je ovdje prikazan, Kandita II, pa i Pipunića sa svojim preuzimanjem, sada i Grbešić) isprepletena KRIMINALOM.
I sad se još uvijek čudite.

Zašto je Pipunić prodao?
Zato što je tek nedavno shvatio kolike su dubioze i da podaci koje su mu servirali Pavićevi ljudi ni približno ne pokazuju stvarno stanje. Pitanje je jesu li dionice koje je Pavić imao uopće isplaćene jer za njih je Pavićev kredit plaćao Kandit. Osim toga, kvote EU za šećer iz Hrvatske isključuju scenarij da će EU financirati gašenje šećerana (kao u Mađarskoj) što znači nema novca za vlasnika.

Zašto je Grbešić kupio?
Zato što je imao priliku jeftino i dobro kupiti (to je pod 1.), ali nije zaboravio ni kako su ga Pavić i ekipa izigrali prije par godina kad mu nisu dozvolili da dođe do 25% dionica. To mu je kao šlag na tortu. Bio je strpljiv i dočekao svoju priliku.

No, ponavljam, po ne znam koji put, kriminal u Kanditu i oko Kandita traje jako dugo i što se tiče vas malih dioničara vi ste samo nužno zlo u igrama Pavića, Pipunića, Grbešića, … (nije problem u imenima). Dok god vodstvo (pa bilo ono i većinski vlasnik) novac (a ne profit) izvlači iz tvrtke na drugačije načine osim dividendom zašto bi itko mislio na male dioničare.

Nije mi namjera bila da vas kritiziram, još manje da uživam u vašoj lošoj procjeni oko ove dionice. Podijelio sam s vama informacije koje sam imao, ali vas je više brinulo imam li ja dionice i za koga radim.



Prodana je proizvodnja tj. tehnologija, strojevi i oprema, zalihe, sirovine ali nekretnine ne. Grbešić preuzima radnike i sva postrojenja seli u pogone Saponije u Nemetinu. Grbešić inače za Koestlin kupuje čokoladu od Kandita i ovo je za njega neviđen potez jer će ostvariti značane uštede u proizvodnji. Inače Grbešić je glavni distributer Kandita za BiH i do sada je distribucijom zaradio novce sa kojima je kupio Kandit.

Šta to znači?
Grbešić će razmontirati tvornicu i prenijeti je na drugu lokaciju koja ne pripada Pipuniću.
zemlja ostaje u vlasništvu Pipunića tj Kandita? Zgrada ostaje prazna? Šta će u njoj biti ,nova šećerana? [undecid]
[/quote]

Pazi ovo!
Mirko Grbešić: Nakon Kandita osvajamo regiju

Grbešićeva Mepas grupa, u kojoj su Saponia, Koestlin, Maraska, Brodomerkur, a sada i Kandit, zapošljava 2.500 ljudi, a lani je imala oko 360 milijuna eura prihoda

Nakon što je širokobriješka Mepas grupa s IPK Kanditom u svibnju potpisala predugovor o prodaji društva Kandit d.o.o. za proizvodnju bombona i čokolade, ovih dana trebao bi se potpisati i 6 milijuna eura vrijedan kupoprodajni ugovor, najavljuju iz Mepasa.

Prema riječima inače samozatajnog vlasnika Mepasa Mirka Grbešića, trenutno se provodi dubinska analiza Kandita, nakon čega će se odrediti daljnji potezi vezani za preuzimanje.

Govoreći o motivima preuzimanja osječke tvornice čija tradicija datira iz 1905. godine, te daljnjim planovima s Kanditom, Grbešić je za http://www.banka.hr kazao:

"Jedan od motiva svakako je konsolidacija konditorskog tržišta, odnosno jačanje tržišne pozicije Koestlina, čiji smo vlasnik, ali i pozicije ostalih naših članica.

Drugi je motiv potencijal koji Kandit i njegovi proizvodi imaju na tržištu. Sigurni smo da Kandit uz intenzivna ulaganja u tehnologiju, marketing i organizaciju može ostvariti dobre rezultate na tržištu.

Potencijale vidimo ponajprije na domaćem i regionalnom tržištu, gdje je Kandit prepoznatljiv. Cilj nam je zauzeti kvalitetnu poziciju u regiji, a onda ozbiljnije krenuti u osvajanje ostalih tržišta".

Inače, Mepas grupu koja ima oko 2.500 zaposlenih trenutno čine tvrtke Saponia, Koestlin, Maraska, Brodomerkur i Kandit u Hrvatskoj, dok se u BiH nalazi distributerska kuća Mepas BiH, te tvornica metalnih konstrukcija Metalac iz Širokog Brijega.

Prema Grbešićevim riječima, grupacija je u 2010. godini ostvarila 360 milijuna eura ukupnoga prihod, čime su, kako je kazao, zadovoljni s obzirom na trenutnu situaciju na tržištu. No, kolika je dobit ostvarena ne otkrivaju.

Inače, prema podacima iz financijskih izvješća dostavljenih Zagrebačkoj burzi rezultati članica grupe su sljedeći:

Saponia je lani imala 637,8 milijuna kuna prihoda i 7,85 milijuna kuna dobiti. Koestlin je u 2010. prihodovao 185,58 milijuna kuna i imao 28,95 milijuna kuna gubitka. Brodomerkurovi prihodi lani su bili 1,05 milijardi kuna, a dobit 3,23 milijuna kuna. Maraska je (prema nerevidiranim podacima ) imala 113,36 milijuna kuna prihoda i gubitak od 1,84 milijuna kuna.

"Poduzeća koja su vezana za građevinski sektor više su osjetila teret krize što se odrazilo na njihove prihode i dobit, dok su poduzeća koja se bave proizvodnjom i prodajom roba široke potrošnje imala rekordne rezultate. Saponia i Koestlin su tako lani imali rekordnu proizvodnju, a Mepas BiH je također imao odličan prihod na tržištu BiH", kaže Grbešić.

Kada je riječ o poslovanju u 2011. Grbešić kaže da članice Mepasa koje se bave proizvodnjom i prodajom roba široke potrošnje bilježe rast i taj trend će se zadržati i u drugom djelu godine. No, u poduzećima vezanim za građevinski sektor očekuju rezultate na razini prošlogodišnjih.

Kad je riječ o strategiji za budućnost, Grbešić kaže da svaka članica ima svoj dugoročni strateški plan prema kojem planira sve poslovne aktivnosti.

"Mepas kao grupa će insistirati na boljem korištenje sinergija među članicama, na povećanju efi

Ja sigurno neču više kupovat kanditive čokolade i bombone!
Baš me zanima kako je G. Grbešić došao do prvih firmi? Kako je kupio Brodomerkur?
Kako je postao Hercegovački tajkun????? Šta je radio prije rata????????

[angry]

Dobio rok od 3 godine da preseli postrojenja! hmmm….

[angry]

Kako su ovi razje..li Kandit, majko mila…

Ima li kakvih pozitivni komentara u vezi kandita

Evo vam kolega trazeno

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/5zb6pWP3wa5OHGsf9I4sAg==.pdf

Pozdrav

svi smo mi Crobex

Čitam, prodaje se šećerana TE-TO u Srbiji za oko 50 mil. Eura, proizvodnje slične kao IPKK, s tim da ima manje dodatnih djelatnosti.
Srbija nije u EU i dalje je za ulazak od RH (bar zasad).
Povlačeći usporedbu, ispada da dionica IPKK vrijedi najmanje 400 kn.
I kad bi se IPKK sad prodavao vjerojatno bi prodaja bila obavljena i po zamjetno većoj cijeni.
No, kad će više ta prodaja ???

Pravi dioničar drži dionice barem 100 godina u svom portfelju.

New Report

Close