HIMR (Imperial d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HIMR (Imperial d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.




Kolega imate direktan trajekt iz Valbiske za Lopar. Aerodrom je na Krku..auto put skoro do Valbiske. Najnoviji trajekt Jadrolinije odrzava vezu..malo kad zbog vremena ne vozi..guzve nikad nema. Cijena ?..Tu je sto je .
Malo vise reklame i putokaza nebi skodilo..ali Jadrolinija nije rabska i nije bas u interesu lokane zajednice da je reklamira. Jos godinu dana pa krece slobodno trziste…Antisica vise nema da vam cuva ledja..ali to je neka druga tema.
Rusu nije bio problem sto do losinja treba i trajekt preko cresa i dva sata voznje.Lokalna samouprava je napravila sve da dodje i sad ubire korist od toga..Ako dodje novi vlasnik na Rab bit ce i druga prica sa trajektima…ne brinite . puno analize dovodi do paralize.

Pozdrav

Je, ici ce preko Ancone za Rab.

Znas, Jadranka je bila mnogo bolje hotelska kuca od Imperijala kad je prodana. Osuvremenjena, sa znacajnim kapitalnim ulaganjima. I nemoj smetnuti s uma da je prodana za manje od 233 milijuna kuna, sto je vise od upola jeftinije nego se sad trazi za Imperijal.
[/quote]
joj joj joj …svi znaju da je jadranka prodana jeftino a ti sada drvis o toj cijeni kao nekoj referenci za ostale.
[/quote]

A Imperial ce netko kupiti skupo? Btw. godinu prije prodaje, sto nije bilo tako davno, prije manje od dvije godine, Jadranka je imala prihode od prdaje od 165 milijuna kuna, uz 4 milijuna kuna neto dobiti i veliku amortizaciju jer su financijski rashodi zbog investicija bili znatno visi.

I inace, ljudi sa Losinja su idioti, pa oni eto poklone i odreknu se svega sto su, ne zaboravi, tamo je bio ESOP, kupovali i stvarali svojim kapitalom.

Meni je fascinantno kako se nista ili gotovo nista ne prodaje od nekretnina i zemljista na Jadranu, osim valjda top lokacija, al se zato svi tuku za otocne turisticke kuce kojima je vrijednost porasla valjda 5 puta u posljednjem desetljecu. Valjda zbog tolikog rasta vrijednosti, svaki put natjecaj propadne.

fahrudine. jadranka je privatizirana na drugi način.braća su je uzela uz pomoć domaćih izdajica. imao sam dionice jadranke i prodao sam kod preuzimanja. ne može se uspoređivati.

Tko se to sprema dati obvezujuću ponudu za HIMR ?

jadranka je prodana,isporučena servirana po kriminalno niskoj cijeni baš kao i ina recimo pa ćemo imati sudski epilog.
zar bi bilo senzacija da ga dobije i jadranka?
jel imaju ovi koji drže sve na otocima kao što je rab bezvrijedno nešto za prodati,neku nekretninu?
ako će ikad biti u situaciju da žele,moraju kupiti tada će vidjeti koliko to vrijedi,košta.
svoj sam primjer naveo više puta pa ga neću ponavljati.
kako ja nisam usprkos 5 godišnjem intenzivnom traženju naišao na nikog tko misli ili prodaje svoje na jadranu kao bezvrijedno.valjda sam “bezveznjak” koji nije sposoban vidjeti “bolje prilike ” kao neki
čestitam sposobnima.
neka se sposobni jave na privat da dogovorimo,biće jako velikih provizija za sve “bezvrijedno” na jadranu što kupim.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Mozda najbolji reper skupoce jest prodaja Istraturista koji je 93% prodala Zaba za 120,1 mil. eura ili kad bi po toj cijeni gledali prodaju 100% kapitala to bi iznosilo oko 129,2 mil. eura ili cca 970 milijuna kuna. Inace u 2013. i 2014. (posljednji javno raspolozivi podaci) Grupa Istraturist je ostvarila 425 odnosno 450 milijuna kuna prihoda od prodaje, 141 odnosno 136 milijuna kuna Ebitda-e tj. 72,4 odnosno 48,4 milijuna kuna neto dobiti.

Da ne spominjem investicije Istraturista koje su kontinuirane valjda kroz posljednjih petnaestak godina i jedne od najznacajnijih i najizdasnijih medju domacim turistickim tvrtkama.

Zaba isto nije znala prodati Istraturist pa ga je iz altruizma i nebrige prodala “jeftino”.

Doduse, Zaba ce zaraditi i na financiranju cijele transakcije, no to s aspekta vrednovanja nema utjecaja na postignutu cijenu. Eto, toliko…. o stotinama milijuna koji ce vrednovati prirodne ljepote Raba i njegove pasnjake koji ce mozda jednog lijepog suncanog dana biti sve gradjevinska zemljista, hoteli, apartmani i kampovi.


Tko se to sprema dati obvezujuću ponudu za HIMR ?

Fahro!

da,” jednog ljepog sunčanog dana” prije par godina je himr bio <200 (imovina 450)
sječam se kao da je bilo jučer...
danas je 600 (imovina800) a jednog dana će biti >1500
kada će doći taj jedan ljepi sunčani dan?
po ovim stopama rasta ove godine +60 kn po dionici sljedeće +70….
nije ni 5 godina u pitanju ako bi se nekog “bezveznjaka” pitalo
e sad to je bez varijable ulazak obiljnog novca koji bi taj rok mogao znaaaaačajno skratiti.
strpljivima će doći brzo taj jedan ljepi sunčani dan kao što je i došlo ovih 600 a za nestrpljive nije bitno jer oni će do tada ugrabiti puuuuno “boljih prilika” kao i do sada na indexu koji stagnira >7 godina zar ne’?
boljih prilika o kojima se nesmije pričati ali to je razumljivo,prihvatljivo,očekivano…

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


Mozda najbolji reper skupoce jest prodaja Istraturista koji je 93% prodala Zaba za 120,1 mil. eura ili kad bi po toj cijeni gledali prodaju 100% kapitala to bi iznosilo oko 129,2 mil. eura ili cca 970 milijuna kuna. Inace u 2013. i 2014. (posljednji javno raspolozivi podaci) Grupa Istraturist je ostvarila 425 odnosno 450 milijuna kuna prihoda od prodaje, 141 odnosno 136 milijuna kuna Ebitda-e tj. 72,4 odnosno 48,4 milijuna kuna neto dobiti.

Da ne spominjem investicije Istraturista koje su kontinuirane valjda kroz posljednjih petnaestak godina i jedne od najznacajnijih i najizdasnijih medju domacim turistickim tvrtkama.

Zaba isto nije znala prodati Istraturist pa ga je iz altruizma i nebrige prodala "jeftino".

Doduse, Zaba ce zaraditi i na financiranju cijele transakcije, no to s aspekta vrednovanja nema utjecaja na postignutu cijenu. Eto, toliko…. o stotinama milijuna koji ce vrednovati prirodne ljepote Raba i njegove pasnjake koji ce mozda jednog lijepog suncanog dana biti sve gradjevinska zemljista, hoteli, apartmani i kampovi.

Ukupne obveze ISTT-a 2014. godine iznosile su skoro pola milijarde kuna, i taj bi podatak trebao nešto značiti.

Slično se fundamentalno precjenjivao Grand hotel Adriatic nedavno, dugovi se uopće nisu računali, a hotel spreman za stečaj.

Inače nemam ISTT i nisam baš uvjeren da će postići traženu cijenu.



Mozda najbolji reper skupoce jest prodaja Istraturista koji je 93% prodala Zaba za 120,1 mil. eura ili kad bi po toj cijeni gledali prodaju 100% kapitala to bi iznosilo oko 129,2 mil. eura ili cca 970 milijuna kuna. Inace u 2013. i 2014. (posljednji javno raspolozivi podaci) Grupa Istraturist je ostvarila 425 odnosno 450 milijuna kuna prihoda od prodaje, 141 odnosno 136 milijuna kuna Ebitda-e tj. 72,4 odnosno 48,4 milijuna kuna neto dobiti.

Da ne spominjem investicije Istraturista koje su kontinuirane valjda kroz posljednjih petnaestak godina i jedne od najznacajnijih i najizdasnijih medju domacim turistickim tvrtkama.

Zaba isto nije znala prodati Istraturist pa ga je iz altruizma i nebrige prodala "jeftino".

Doduse, Zaba ce zaraditi i na financiranju cijele transakcije, no to s aspekta vrednovanja nema utjecaja na postignutu cijenu. Eto, toliko…. o stotinama milijuna koji ce vrednovati prirodne ljepote Raba i njegove pasnjake koji ce mozda jednog lijepog suncanog dana biti sve gradjevinska zemljista, hoteli, apartmani i kampovi.

Ukupne obveze ISTT-a 2014. godine iznosile su skoro pola milijarde kuna, i taj bi podatak trebao nešto značiti.

Slično se fundamentalno precjenjivao Grand hotel Adriatic nedavno, dugovi se uopće nisu računali, a hotel spreman za stečaj.

Inače nemam ISTT i nisam baš uvjeren da će postići traženu cijenu.
[/quote]

Jesu da. Al dugovi su posljedica velikih investicija i iz novcanog toka su se bez problema servisirali. U slucaju Istraturista je dug imao razlog i nije bio pokazatelj rastrosnosti uprave i vlasnika. Osim toga treba gledati financijski dug, a ne onaj iz redovnig poslovanja. Onaj tko je visekratno boravio tijekom posljednjih dvadesetak godina u Umagu, znat ce o cemu pricam. Od teniskog turnira kojeg je fakticki cijelog financirala firma, pa nadalje. Vidjet cemo 2015. godinu, gdje ja ocekujem snazan rast Ebitde jer vise nece biti troskova vezanih na sol meliu i njezino upravljanje destinacijom i objektima.

U godisnjem financijskom izvjescu HIMR-a lijepo pise kako drustvo u tekucoj godini investira 70 milijuna kuna u Padovu i Wine bar, a do 2020. jos 259 milijuna kuna. Mene jako zanima iz cega ce oni to ili su imali namjeru investirati kada im novcani tok pokriva tek trenutno poslovanje. Mozda ako dobiju kredit na 20 godina, uz 5 godina poceka i sa simbolicnom kamatom. U suprotnom, takve investicije moze podnijeti samo netko tko ima spremne novce za dokapitalizaciju.

Ako ces se vec baviti usporedbama, onda ne bi bilo lose da se informiras i o temi na kojoj pises.

Hotelski biznis i opcenito turisticki se u nasim uvjetima, a tu prije svega mislim na troskove financiranja i investicije, ne moze financirati iskljucivo kreditom banaka, vec u znacajnoj mjeri vlastitim kapitalom. Brojni su razlozi takve situacije od kratke turusticke sezone, preko nezadovoljavajucih poslovnih praksi, neiskusnog menadzmenta pa do rizika koji se ogledaju kroz natprosjecnu cijenu kapitala. Zato inace bogom dani hoteli poput dubrovackih vrtova sunca u Orascu ili lava u Podstrani ili ako cemo dalje, splitskog Marjana, imaju stalne financijske probleme. Dakle, takve investicije itekako imaju smisla ako su financirane s barem polovinom vlastitog kapitala i pod uvjetom da se firma ne tunelari preko investicija u gradjevinske radove od strane uprave i vlasnika.

Gledanjem ovog filma o HIMR (cijelom turističkom Rabu), postoji opasnost da se (neki) odlučite kupiti dionice po 600 kn, koliko su trenutno na burzi, koje država definitvno prodaje po 800 a kupnja dionica nosi rizike…bla bla. Znači oni koji nemaju iskustva sa trgovanjem nek potraže usluge financijskih savjetnika. Meni je naročito zanimljivo od 7:07 na dalje i osobno mislim da tu vrijedi uložiti. Vrijednost u dugom roku je u milijardama (nečega) zamislite investicije, dizanje usluge, a tek cijena u hotelima i kampovima, kućice, kampovi…vodeni parkovi. Nemoguće da su svi bili na Rabu, pa neka vide i ovo https://www.youtube.com/watch?v=NjjRPt354Bc. Izuzetno. Doista smješna cijena na burzi. Žao mi je
da imam dosta novca zarobljenog u III. stupu, ali isto tako i veliku količinu dionica HIMR.
Vidjet ću tko će biti kupac, jer prodati po 816 čini mi se jeftino…

Bariče b, posao investitora u hotelski biznis jest da ljudima odnosno potrosacima “prodaju snove”, al to ne znaci da ce i oni biti fascinirani “tim snovima”. Je priroda je lijepa, al lijepo je i na Korculi, Mljetu i drugim otocima. Meni je recimo na Rabu najljepsi Frkanj, pa su genijalci iz Raba ipak prodali tamosnji restoran i hotel jos davno. Doduse, vjerojatno je to “ustupljeno” nekom njihovom igracu, za postprivatizacijsko razdoblje.


fahrudine. jadranka je privatizirana na drugi način.braća su je uzela uz pomoć domaćih izdajica. imao sam dionice jadranke i prodao sam kod preuzimanja. ne može se uspoređivati.

privatizacija jadranke je bila čisti kriminal u kojem su sudjelovali i fondovi koji su angažirani na imperijalu. jedina sreća je ta da je kupac ozbiljan pa će destinacija profitirati a ulagači u fondove tipa kd viktorija i td su nepovratno izgubili svoj novac.

who dares, wins

čitajući službene stranice cerpa i hanfe uočio sam jedan detalj. cijelo vrijeme se navodi podatak o 25 zainteresiranih potencijalnih investitora(15 za hmst i 10 za himr). na sjednici vijeća cerpa od 2 svibnja navodi se 26 potencijalnih investitora (15 za hmst i 16 za himr).odakle se ovaj 16sti stvorio.

Uspoređivat ISTT i HIMR ne čini mi se ok.
Zaba je krcala sebi kredite preko Istraturista, još je usput 2005 iz eura promijenila kredite u franak tko zna zašto. Super visoke kamate kod svog vlasnika.
Atp je kontinurano radio gubitke do prošle godine 2015 kad je radio sa pozitvnom nulom.
Jako puno zemljišta u kojem vlasništvo nije Istraturist, Sol Melia koji je u jednom trenutku postao velik teret, velike menađerske naknade, velike provizije za kanale prodaje(rezervacije), ne snalaženje u vođenju kampova(svi znamo koliko kampovi dižu EBITDA). Istraturist može ostvarit oko 14000 noćenja u kampovima a oni su jako loše vođeni zahvaljujući Meliji. 2013 i 2014 poslije toliko ulaganja ispada da im taj prosjek najviše podiže Camping Park Umag plus malo stalnih radnika koji čine 1/3 radne snage po ljeti dok u plavoj Laguni 2/3. Sve to donosi kratkoročno dobre rezultate ali dugoročno ne zašto?, manjak kvalitetne radne snage pad produktivnosti i nerazumijevanje potrebe gosta(gubitak prihoda).
2013 i 2014 se slabo radilo sva ta ekipa koja je prešla u Valamar(20 ljudi) + Sol Melia čista 1.
Rabljani su extra radnici vrijedni i puno njih je došlo u Istru, zato ne čudi što je Imperial u državnom vlasništvu a radi odlično najbolje od svih.
A što se tiče investicija naravno da će Plava Laguna morat podmetnut leđa izvadit kesu da bi došli u takav stadij da se može ISTT sam financirat, ima tu sad brdo hotela u koje treba puno uložit plus kampovi koji su na klimavim 4 zvjezdica.
Nemam dionice ISTT prodao 2007 i nemam PLAG imam Himr nadam se da će kupit netko tko će još puno toga investirat u Rab, Rusi u Lošinju rade dobar posao.
Po mom mišljenju to vrijedi više od 600 a ako dođe pravi ulagač sigurno može to i puno više dugoročno.
Npr. Arenaturist je imala kudikamo bolje uvijete pa vidimo koja im je EBITDA, puno ovisi o sposobnoj upravi i o kvalitetnim ljudima u proizvodnji, bez njih nema ni dobrog FI.

New Report

Close