HDEL (Hidroelektra niskogradnja d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HDEL (Hidroelektra niskogradnja d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Samo mi nemojte reči da se ekipa počela krcati kad toliko pljuje po dionici koja jih niti malo ne zanima [sealed]

čim tako drukaju znači da žarko žele oboriti cijenu i ući unutra. čisti buy signal [thumbsup]
[/quote]

MIslim da se varate. Radi se o sell signalu, to je obrnuta psihologija!

Zbog ružnih riječi, a to su riječi tipa " pljuvanje " slijedi analiza zadnjeg financijskog izvješća.
Mislim da sam kompetentna osoba za davati analizu financijskog izvješća, ipak ih dnevno kroz moje ruke prođe nekoliko u poslu koji obavljam mimo ovoga što se tiče burze.
Idemo odmah u glavu.
Problem likvidnosti.
Koeficijent likvidnosti je 0,97.
Minimum zadovoljavanja kriterija " prolaznosti " je 1 u teškim vremenima, inače bi trebao biti minimalno 2.
0,97 i nije tako daleko kako se čini od 1.
Varka malog Marka. Pogledajmo malo kratkoročnu imovinu koja sudjeluje u brojniku izračuna tekuče likvidnosti i pogledajmo od čega se ona sastoji.
Kratkotrajna imovina je 628 milijuna kuna. Što nalazimo u tih 628 milijuna kuna, od te brojke pogledajmo stavku kratkoročna potraživanja – 511 milijuna kuna. To znači da potraživanja u imovini koja bi se trebala najlakše utržiti, dakle kratkoročnoj imovini sudjeluju sa čak 83 %.
Da li će oni uspjeti i koliko naplatiti ta potraživanja, neznam,ali radi se o velikom iznosu imobiliziranog kapitala, a dio tih potraživanja gotovo sigurno neće biti naplačen a to vam je onda novi – rashod. Oni imaju potraživanja 511 milijuna kuna, na ukupne prihode od ca. 1,1 mlrd kuna, to je ca. 50 %.
ALi..pošto je povečana aktiva, mora biti povećana i pasiva ( vaga ), pa pogledajmo što se tu dogodilo, možda ima kakav tu pozitivan pomak na bolje.
Figa. Kapital i rezerve povećane zanemarivih 2 %.Dugoročne obveze su smanjene za 9 %, a kratkoročne povečane za 15%. E kad bi bilo obrnuto barem, ali nije. Znači ne samo da tvrtka ima problem naplate koji je velik, tvrtka ima i problem sa kratkoročnim zaduženjem, koje očito ne može refinancirati nekim dugoročnim kreditom ( a tko bi ima dao kredit kad su na kolektivnom godišnjem odmoru ).
Inače, da se vratim na temu kratkoročnih potraživanja, to vam je stavka u tzv. kreativnom računovodstvu koja se najčešće koristi kako bi se namjestila tj. prikazala dobit koje u stvarnosti – nema. DA vidimo koeficijent trenutne likvidnosti, e on vam je cijelih 0,02. Nažalost treba naglasiti da je poželjno da ovaj koeficijent bude veći od 1, oni su praktički na nuli.
Tu smo došli do stavke zaduživanja, koju treba gledati u korelaciji sa likvidnosti, loše je ako je jean od ta dva pokazatelja loš , ali ako su oba loša onda tvtka ima generalni problem.
Da vidimo kako tu stvari stoje, da li su oni pored očitog velikog problema likvidnosti uz to još prezaduženi ili možda nisu?
Uh….78 %, ajme meni, koeficijent zaduženosti,a poželjno je manje od 50 %. To znaći da je tvrtka 78 % imovine nabavila zaduživanjem,jako loše. To bi trebali smanjivati i to pod hitno, ali kako će smanjivati iz čega? Iz dobiti koje jedva da uopće i ima više? Gore smo vidjeli da njima zbog problema sa likvidnošću treba obrtnog kapitala kojeg uopće nemaju, ne da su na nuli, već u minusu,, a kamoli da smanjuju zaduženje.
I gdje je izlaz?
Izlaz bi bio jedino u povećanju radnih aktivnosti i povečanjuj profitabilnosti tvrtke, ali oni su na kolektivnom godišnjem tj. rade smanjenim kapacitetom, jer posla u HR nažalost trenutno i nema što se građevinara tiče.Ili da ih netko refinancira dugoročnim kreditom, kako bi pokrili svoje sadašnje probleme sa likvidnošću ( biste li im vi u ovoj situacji dali kredit? ).
TReba napomenuti da su se neki naši građevinari okrenuli tržištima vani, ali Hidroelektra ne, jer su oni uvijek bili orijentirani većinom na Hrvatsku. Faktor zaduženosti, da vidimo koliko bi godina trebalo da se iz dobiti uvečane za amortizaciju otplate sadašnja zaduženja. Ajmo pretpostaviti da će zadnji kvartal raditi sa nulom, uz sve ove probleme koje imaj ( prošle godine zadnji kvartal je bio gubitak 5,4 mil. kuna ), podijelimo i dobijemo broj 31. To je okvirno. Ali i da je 30 i da je 25 bilo bi katastrofalno. A kamoli 31.Ovaj vam se indikator smatra najreprezentativnijim, ajde da se ispravim, jednim od najvažnijih kod gledanja mogučnosti da tvrtka ode u – stečaj.Nastavak u slijedećem po

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Kolege, sumnjam da su stvari tako jednostavne kako se čini.
Naime, vjerujem da se radi o tendencioznim i perfidnim pokušajima grupe forumaša (plavi, governor, dizelas itd) da postignu kontraefekt onoga što pišu.
Pomno analizirajući njihove metode, došao sam do zaključka da drukaju na dolje na onim dionicama koje prodaju, kako bi naveli ljude na kupnju dotičnih dionica stvarajući dojam da su za njih zainteresirani.
Na prvi pogled bi svatko pomislio da žele kupiti HDEL-a, ali to je zapravo psihološki rat.
Pročitajte Sun Tzu umijeće ratovanja i sve će vam biti jasnije. [yawn]

Nastavak prethodnog posta..

Granica koja se gleda kod faktora zaduženosti je 3,5 , u lošija vremena kakva su ova sve preko 6,7 je problem. Hidroelektra ima ovaj pokazatelj od ca. 31. To je katastrofalna situacija.
Kratkoročna podbilanca, to će im prvo pogledati ako dođu u banku po lovu- 0,92. I tu padaju, mora biti minimalno 1 da bi bilo prihvatljivo.
Mogli bi mi tu ići i dalje, ali mislim da je ovo sasvim dovoljno, ako se nekome da, može napraviti analizu pokazatelja profitabilnosti ili aktivnosti ili pak novčanog toka. Ja više nemam volje, ne bi mi bilo drago da bilo koja tvrtka u HR koja kotira na burzi propadne, jer je to onda udarac prvenstveno za sektor, ali i za cijelui burzu.

Nadam se da sam bio od pomoći i da će nekima ovo koristiti, ako imaju kakav komentar ili ispravak molim da me upozore na to.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

@plavi [thumbsup]
Kolega odličan i konstuktivan post, i mnogo toga što ste napisali moguće da stoji.
Osobno me hedl ne interesira niti ću ga kupiti, ali gledam građevinare i brodare iz jednog drugog razloga.
Ali tko garantira da već suta hedl-r-a neće rasti bez obzira na sve ovo što pištete.
Zašto je tako, jednostavno jer burza nema logike u mnogočemu, u literaturi su navedeni brojni primjeri gdje je logika jedno a burzovna reakcija drugo.
Pozdrav

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Kolege, sumnjam da su stvari tako jednostavne kako se čini.
Naime, vjerujem da se radi o tendencioznim i perfidnim pokušajima grupe forumaša (plavi, governor, dizelas itd) da postignu kontraefekt onoga što pišu.
Pomno analizirajući njihove metode, došao sam do zaključka da drukaju na dolje na onim dionicama koje prodaju, kako bi naveli ljude na kupnju dotičnih dionica stvarajući dojam da su za njih zainteresirani.
Na prvi pogled bi svatko pomislio da žele kupiti HDEL-a, ali to je zapravo psihološki rat.
Pročitajte Sun Tzu umijeće ratovanja i sve će vam biti jasnije. [yawn]

Nemojte si umišljati kolega, da ja ovo želim kupiti, za moj nick mene zna dosta osoba u privatnom životu pod punim imenom i prezimenom, a što je još važnije znaju me i brokeri, pa ne mislite da bih se takvim stvarima bavio???

Analiza, djelomična, vam je tu, ako mislite da je nešto krivo, recite i pobijte moje tvrdnje.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]



@plavi
[thumbsup]
Kolega odličan i konstuktivan post, i mnogo toga što ste napisali moguće da stoji.
Osobno me hedl ne interesira niti ću ga kupiti, ali gledam građevinare i brodare iz jednog drugog razloga.
Ali tko garantira da već suta hedl-r-a neće rasti bez obzira na sve ovo što pištete.
Zašto je tako, jednostavno jer burza nema logike u mnogočemu, u literaturi su navedeni brojni primjeri gdje je logika jedno a burzovna reakcija drugo.
Pozdrav

Hvala na pohvalama kolega, osobno bih volio da raste, i da svi imaju koristi i da svi zarade.
Jer ako raste HDEL, kako će rasti tek neke druge dionice koje su povećale profitabilnost, ili pak iz gubitka, počeli sa pozitivnim poslovanjem.
Daj bože.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Kolege, sumnjam da su stvari tako jednostavne kako se čini.
Naime, vjerujem da se radi o tendencioznim i perfidnim pokušajima grupe forumaša (plavi, governor, dizelas itd) da postignu kontraefekt onoga što pišu.
Pomno analizirajući njihove metode, došao sam do zaključka da drukaju na dolje na onim dionicama koje prodaju, kako bi naveli ljude na kupnju dotičnih dionica stvarajući dojam da su za njih zainteresirani.
Na prvi pogled bi svatko pomislio da žele kupiti HDEL-a, ali to je zapravo psihološki rat.
Pročitajte Sun Tzu umijeće ratovanja i sve će vam biti jasnije. [yawn]

Nemojte si umišljati kolega, da ja ovo želim kupiti, za moj nick mene zna dosta osoba u privatnom životu pod punim imenom i prezimenom, a što je još važnije znaju me i brokeri, pa ne mislite da bih se takvim stvarima bavio???

Analiza, djelomična, vam je tu, ako mislite da je nešto krivo, recite i pobijte moje tvrdnje.

lp
[/quote]

Nema to nikakve veze s analizom, nego sa vašim interesom pisanja na ovoj temi. Dakle, radi se o interesu za kupnju ili prodaju HDEL-a. To je vidljivo na koordiniranoj akciji vas i vaše grupice vjernih pratioca na ovoj temi.
Na ADPL-u svi u jedan glas pišete pozitivno, a ovdje negativno.
Na prvi pogled bi se iz toga moglo zaključiti da imate ADPL i da želite prodati po što većoj cijeni, a da negativno pišete o HDEL jer ste zainteresirani za kupnju.
Ali jasno je da se radi o obrnutnoj psihologiji i psihološkim pritiscima, ništa nije kako se čini.
Negativno se može pisati o gotovo svim građevinarima, zašto se ne preselite npr na ingru?
Pa znamo da ste puno iskusniji na tom terenu. [wink]


@plavi
[thumbsup]

Znate i sami da je ovo ZSE.
Kad crobeks raste sve raste i TOČKA.

[yawn]

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

kakva bura šta se dešava

Kolega plavi dobar trud ali čemu? Kada ovdje ionako malo tko želi pogledati istini u oči. To što ste napisali vidi se za 2 minute bez da se ikome objašnjava bilo što. Ako se zna pročitati izvješća što ovdje velika većina nema pojma. Čak bi se kladio da barem 80% forumaša nikada nije proučilo bilo čije financijsko izvješće, ali tih 80% ne mogu ničime potkrijepiti.

Osobno sam prije par mjeseci komentirao godišnje izvješće (2008.) i prvi kvartal 2009. I mislite da je itko pobio ijednu iznesenu činjenicu? Nije. Od strane "uvaženih" forumaša proglašen sam drukerom koji je valjda toliko moćan da sa par tekstova sruši cijenu dionice. Naivčine. Kao da nije dovoljno što sam se jednom za….. i kupio dionice Hidre. Te ću to učiniti ponovno. Možeš si misliti.

Iako ruku na srce i na dionici firme u takvom stanju kao Hidra može se zaraditi. Uvijek će se naći "veća budala od mene" koja će kupiti ono što prodajem, ali to je vrlo rizično. Jer ovdje je situacija kao u igri magarac. Ne gube svi samo oni kojima na kraju ostane karta magarca u rukama. A ovdje je mnogo takvih karata u igri. I ja ih imam jednu količinu koju iz principa ne prodajem te ih ostavljam da me podsjete kakav magarac mogu biti ako ne razmišljam što kupujem. Pozdrav od "nikad više magarac".

Ova je dionica obogatila i osiromašila mnoge, a osobito je osiromašila one koji su joj crtali TA i FA, stoga i je sinonim grotesknosti našeg tržišta. Ja volim zaraditi, odsvakud, pa i od groteske. I da stvar bude bolja to je pošten način zarade.




@plavi
[thumbsup]
Kolega odličan i konstuktivan post, i mnogo toga što ste napisali moguće da stoji.
Osobno me hedl ne interesira niti ću ga kupiti, ali gledam građevinare i brodare iz jednog drugog razloga.
Ali tko garantira da već suta hedl-r-a neće rasti bez obzira na sve ovo što pištete.
Zašto je tako, jednostavno jer burza nema logike u mnogočemu, u literaturi su navedeni brojni primjeri gdje je logika jedno a burzovna reakcija drugo.
Pozdrav

Hvala na pohvalama kolega, osobno bih volio da raste, i da svi imaju koristi i da svi zarade.
Jer ako raste HDEL, kako će rasti tek neke druge dionice koje su povećale profitabilnost, ili pak iz gubitka, počeli sa pozitivnim poslovanjem.
Daj bože.

lp
[/quote]

oho, ugledni forumaš se zainteresirao za Hdel, hehe, pa znamo što slijedi kad kolega druka za pad. Isto što i kad druka ra rast, samo obrnuto.Moram pojačano pratiti, ovdje bi moglo biti ugodnih iznenađenja.

na HDEL sam brutalno izgubio… i upravo sam ušao ponovo… da vidimo sriću

da, naša burza radi na sriću, što god netko o tome mislio… [huh]

Čovjek koji ne pravi greške obično ne radi ništa.

2. studeni 2009.

Kalmeta: Traže se novi izvori financiranja izgradnje autocesta

Ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta izjavio je danas kako još traju konzultacije za novog potpredsjednika Vlade te kako sebe ne vidi na toj funkciji. …….

——–Pritom je naveo da će se, primjerice, novi izvori financiranja tražiti za dionice od Osijeka do Belog Manastira, Dubrovnik-Doli i Sisak-Buševac, da se nastavlja gradnja autoceste prema Vrgorcu i prema Velikoj Gorici i gradnja Podravskog ipsilona, kao i usporena, do 2015. godine, gradnja Pelješkog mosta.

(Hina/pd)
http://www.poslovni.hr/130917.aspx

Nema beda za građevinare!

marcello

New Report

Close