Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Jedan od best bajov@ .

AD Plastik.

Nebi me iznenadilo da udio u Rusiji postane nebitan i da se vratimo gdje smo bili prije rata.

 

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/biznis/marinko-dosen-nova-vozila-za-koja-radimo-bit-ce-apsolutni-hit-na-trzistu-tvornice-u-rusiji-posebna-prica-1262846

Mittko jel valja ovo?🤣.

 

 

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

Najbolji best buy u Hrvatskoj je otvoriti trafiku, nakrcati je novinama, ishodovati dozvolu za rad do 1 noću i onda nemas obaveze fiskalizacije. U biti je to birtija, naziva tobacco, koja bez poreza prodaje alkohol. Cista porezna evazija. Ne uzimas niti kartice i samo primas cash. Kontrola nikakva, porez ne postoji 🙂

Obratite paznju na taj  poslić. Best buy je trafika.

Status Quo: Roll Over Lay Down

Informanko.😂

Porez za 2022 g. plaćen. Uključujući prinos od dividende čista zarada 12.5%.

 

Informanka.

 

– u ovom tjednu minus od -0.6%, u ovoj godini +3.5%.

– vidi se, da se čekaju izvješća, izuzetak su par dionica na kojima se voze vlakići.

– a za dva tjedna će i ta izvješća pa ćemo vidjeti gdje smo, u što smo investirali i kako dalje.

– ovaj tjedan sam kupovala PLAG, nova dionica u portfelju.

– uspjela sam kupiti i jednu dionicu MDKA čekajući na kupnji, tu se netko polako iskrcava ali ima i kupnje.

 

Goodyear  izašao na izvješću I spikeu od cca 7% u prvih pola sata ,nisam očekivao spike mislio sam da ide odmah zaron sa obzirom na situaciju na tržištu, a poslije se okrenulo u minus 3% do kraja dana, ostavio nešto malo, mislim gledati razvoj situacije kvartal najviše dva za ponovni povratak, sve će ovisiti o daljnjim cijenama materijala, nafte i tečaju na svjetskim tržištima, Bogu Hvala izašao bez većih posljedica, izvješće očekivano ali ipak očekivao malo bolje, kapitalizacija I dalje smiješna sa obzirom na kapitalizaciju druga dva najveća konkurenta . Isto kao lumn, koja fundamentalno dobra pozicija, ali tresnula je gadno, odlučili je resetirati samo dokle? I tko zna di je približno dno, prejeftino ali može to isto jeftinije kao i meta i netflix kad su ronili dok ne dođe do okreta. Gledam i nokiu I Ericson, u idućih 10 godina kada se bude gradila infrastruktura za 5g, općenito nova industrijska revolucija, mogli bi biti jedni od najjačih igrača. Samo kada tajmirat, mislim da je ovo dobra valuacija imaju i ok dividende , da to treba kupit i zaboravit, samo kada tajmirat kupovinu ako se hoće najbolje proći nemam pojma. Sa obzirom kako je napucan američki tech mislim da je ovo super jeftino. Samo uvik može još jeftinije u kratkom i srednjem roku ili tavorit na ovim razinama dulje vrijeme. Teva od ljeta dobro odradila ali još nije  probila cca 12$ a to je ključno. Gleda sam dosta ovih automobilskih dionica i nijedna nema bar po meni ni  fundamente I potencijal kao nissan, izašlo im je izvješće, rast prihoda ali pad neto dobiti u odnosu na prošlu godinu dosta ali sve zbog toga jer su izašli iz Rusije i to je jednokratni trošak, slabi yen I jaki dolar idu na ruku Japancima. Tehnički za long izgleda vrhunski,fundamentalno još bolje, imaju toliku veliku prodaju po svijetu da nije normalno, u ev su, u baterijama i novim tehnologijama, pogledati chart od 50 godina i monthly chart izgleda jako zanimljivo. Gleda sam I peleton na 8 dolara ali nažalost nisam ušao, dali je konsolidacija bila na djelu u 2022 nemam pojma ali trebalo bi popratiti ako će biti stvarno epic comeback. I još par prilika šta sam gledao i nisam usao od početka studenog odletilo je 100% u mjesec, dva. Naravno ovo šta sam ušao skoro nula bodova. Naravno nisu to normalni prinosi, da li je samo bounce ili stvarno  promjena trenda vidicemo, ali mislim prije bounce koji se može ali i ne mora nastaviti sve ovisi o fedu i njegovom tempu.

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Jel ak da zna se kaj je rekli buju..

Sada kada neda opet ne valja. Stavimo ju na ignore. Meni je tak jednom upalilo. Jedino ja i dalje sumnjam da taj lik nije žensko.

yieldchaser, 05.02.2023. u 18:17

Znači ATPL se prodaje u većim količinama nisko, a SPAN se kupovao visoko. Naravno, je li to nisko i visoko, to će tek vrijeme pokazati.

 

– gospon Yieldchaser,

– vidim da niste dobro upućeni u matematiku odnosno postotni račun.

– stvarno mi nije teško pokušati vas naučiti neke stvari.

– da vam bude lakše razumjeti postotke (100%) ću vam pokušati objasniti s jabukama, i to s 10 jabuka.

– ja sam trenutno u cca 12 dionica.

– od deset jabuka čak njih 8 sam uložila u samo dvije dionice (KODT i MDKA).

– u ostalih 10 dionica sam investirala samo dvije jabuke i to tako da sam jabuku narezala na kriške i svaku krišku u jednu od deset dionica.

– sasvim je nebitno za vrijednost portfelja što će se dogoditi s tim kriškama jabuka (iako i tu nastojim zaraditi).

– za moj portfelj je jako važno da se ne pokvari onih osam jabuka koje sam investirala u samo dvije dionice.

– ja znam da se vi s prava, jezika… slabo snalazite u matematici, ali nije sramota pita ono što ne znate.

 

 

yieldchaser, 05.02.2023. u 18:17

Što je trenutni Best Buy na ZSE. I dalje je 💶💶💶. Ne samo na ZSE, nego na svim burzama.

 

– za sve kešolovce Best Buy je svakako obveznica koju će izdati RH s kta. od preko 3%.

– morate znati da vam novac koji ste skrili u madrac ne nosi nikakav prinos.

– a ni bankarski prinos na oročenu štednju nije nešto.

 

yieldchaser, 05.02.2023. u 18:17

Podcijenjene value dionice, naravno. Visoka dobit, visok ROCE, visok jak free cash flow, nizak do nikakav dug, puno gotovine na računu. Ako isplaćuju dividendu, još bolje – SPAN, HT, ERNT.

 

– od SPAN, HT i ERNT imam malo više SPAN, HT nemam i imam malo ERNT.

– ovaj vikend sam napravila FA za sve div. dionice na ZSE.

– imam i neke svoje formule po kojima rangiram dionice.

– SPAN mi je tu na donjoj granici za imati ga.

– ERNT i HT su stvarno loše prošli u tim mojim formulama.

– od ostalih fondovskih dionica loše su prošli u mojim formulama: ATGR, JNAF, KRAS i PODR.

– sada kada iziđu financijska izvješća ponovno ću analizirati dionice i tu napisati one koje ne vrijede vaših eura.

 

Pobjednik dana ili tjedna.

 

– nekada mi je to bila omiljena tema na ovoj stranici.

– ali kako smo tjednima stalno imali iste pobjednike (moj prijatelj Splićo i gospon Lopina) tema je postajala sve nezanimljiva.

– evo u ovom tjednu sam jedan dan zapisala pobjednike dana.

– VART s -27.59%

– DDJH s 19.23%

– IGH s -15.28%

– taj IGH mi je stvarno zanimljiv, (nemam u portfelju tu dionicu).

– gledam graf i vidim slalom od 2.000 eura do 9.90 ili cca 10 eura.

– stvarno jedan prekrasni spust, ono spektakularni.

– i dobro je što su svi investitori zaradili velike novce na tom spustu.

– ali nekako mi se čini da je na tom IGH ipak najviše zaradio jedan ministar, ali za razliku od većine vas taj gospon ima znanje, zato je i postao ministar.

– samo mi se čini da on nije investirao u dionice nego u obveznice IGH (što bi kod nas rekli možda u tom grmu leži zec).

– zbog toga sam vam i ja u jednom prethodnom postu savjetovala investiranje u obveznice, možda i vi jednog dana postanete ministri.

– evo moj prijatelj “Pitur” već od 11 eura prodaje dionice IGH.

– da li će to sada biti povrat dionice na stari vrh od 2.000 eura, stvarno nemam pojma ali ne zaboravite kupiti dionice IGH od mojeg prijatelja “Pitura” dok on to jeftino prodaje.

– ja nemam tih dionica IGH, i stvarno nisam ljubomorna.

– nećete vjerovati ali ja se veselim vašim budućim zaradama.

– pazite da ne zakasnite na vlakić.

Šjora Ivana se sjećate vlad111 i on je ovak pisal storye i bile su dobre. I kao što sam već jednom napisao tipujem na državne firme koje čekaju prodaju, dobre kupce, ulagače, mirovine. Brodari, turisti, končar grupa, adris grupa ako AV odigra pragmatični kao AL kada je njemu prodao Hupz. Odlični valamar menađment mogao bi privući ulaganja a arena igra neku igru. Turizam čeka zakon a span nam špara uložen od inflacije.

Ha dobro, ali nije ni izgubiti 20% od 20% tako malo. To je 4% gubitka..

Zaradi se na dividendama nekih 4%, koštaju i brokeri dosta na ovih 20% s kojima stalno trgujem, uglavnom kupujući i prodajući u krivim trenucima..tu i tamo pogodim.. dobro, hajde, barem nema poreza na kapitalnu dobit jer realiziram taj gubitak od 4%.

Imam i nerealiziranog gubitka na KODT, kojeg sam kupovao po 2.500, 2.600, 2.700 kuna, ali su to divke malo neutralizirale i tako plovim.. Kupim malo pred kraj 2022. tog KODT i MDKA po većim cijenama da ih “podignem”, kako bih mogao objaviti da sam u nekom plusu. Naravno, daleko sam ja od ikakvih 6,8% za ’22. sa svojim dionicama. Neka pozitivna nula, eventualno do 2% total return, tu sam negdje. Daaaaaleko bolje nego kamate u bankama! Ali doći će i kamate velike, ooo daaa.

Ne žalim se… Sve je to super u usporedbi sa šok sobom u kojoj mi je portfelj završio 2020. godine.

Keš u madracu je uvijek keš i odmah na raspolaganju. Keš u drž. obveznicama na 3 godine je posao koji se više neda popraviti 3 godine. Kolika će inflacija biti u te 3 god.? Možda se unutar te 3 god. ukaže neka puno bolja prilika. Možda IPO. Zavisi i koliko ko ima love do krova ili je lova u podrumu.

Fun fact:

Axel P. Lehmann is the chairman of Credit Suisse since January 2022. Nomen est Omen?

Nemam pojma kako mi je promaklo ovo jer sam se fokusirao na brojke, vijesti nisam uopće išao za imenima u upravi.

Lehman brothers je isto bila jaka stara investicijska banka i isto too big to fail? Veliki klijenti su u 4 kvartalu povukli više od 100 milijardi kapitala, raja možda sazna zadnja? Bune me jedino arapi šta trpaju lovu unutra?

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

New Report

Close