Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

plavi01, 12.02.2023. u 19:16

Keš u madracu je uvijek keš i odmah na raspolaganju. Keš u drž. obveznicama na 3 godine je posao koji se više neda popraviti 3 godine. Kolika će inflacija biti u te 3 god.? Možda se unutar te 3 god. ukaže neka puno bolja prilika. Možda IPO. Zavisi i koliko ko ima love do krova ili je lova u podrumu.

Ova zadnja ponuda državnih obveznica će ići na dvije godine sa najmanje 3 %. Ta  kamata će  sigurno biti  viša od one koju daju banke.

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/uskoro-krecu-narodne-obveznice-evo-detalja/2438744.aspx

Citam ovaj clanak o narodnim obveznicama pa si razmisljam o sljedecoj hipotetskoj situaciji.

.

Recimo da imate veliku kolicinu kesha koja stoji neuposlena i koju ne planirate ulagati u dionice. To je kesh koji uvijek drzite za slucaj crnih dana i/ili nekih izuzetno povoljnih prilika koje se povremeno ukazu gdje morate brzo reagirati i u prednosti ste ako imate brzo dostupan kesh.

.

Ideja je napraviti svojevrsnu arbitrazu – kupiti narodne obveznice sa diljem drzanja do dospijeca i prikupiti 3% kamatu sljedece dvije godine, a u slucaju potrebe za keshom jednostavno uzeti nekakav lombardni kredit gdje cu zaloziti te obveznice u vrli brzo doci do kesha.

.

Gledam danas PBZ ima kamatu na kredit sa depozitom definiranu u iznosu trenutne kamatne stope na depozit uvecano za 1,5 p.p.. kamata na depozit je trenutno priblizna nuli, tako da u ovakvom slucaju arbitraze imam sigurnih 1,5 do skoro 2%.

.

Jasno je da ce kamate na depozite u buducem periodu rasti, ali u danim okolnostima kakvi su danas na trzistu ne vjerujem da ce znacajno rasti. Gradjani drze rekordne depozite, banke su super kapotalizirane…

.

Dakle, ovo mi se cini da mogu imati i ovce i po potrebi novce. U slucaju da mi nembude trebao taj kesh cu pokupiti kamatu 3% godisnje, a u slucaju da mi bude trebao kesh cu kamatu od cca 1%. U najgorem slucaju necu nista zaraditi, ali necu ni ako budem novac drzao u carapi.

.

Sta mislite? Ne znam nista o obveznicama.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Ja mislim da je to glupost. Na Zse se zarađuju petače i desetače i na brodarima  300 % tako da ulazit u nešto od 3 % je bzvz .Samo Zse 🙂

@mitkko

Ove obveznice su prilagođene upravo za tebe, jer se bojis ulagati u dionice.

Ti i umirovljenici imate prigodu zaradit 3%.

He,he,he,…

Da bi netko zaradio petače i desetače, netko drugi mora gadno izgubit. Tako to ide na svim burzama pa i na ZSE.

Prinos od sigurnih 3% je nakon poreza i prireza na kamatu nije dovoljno primamljiv, osim za ljude koji imaju jako puno novca i u mirovini su, ne da im se pratiti gospodarstvo, čitati financijska izvješća i žele provoditi vrijeme s djecom i unucima ako su dovoljno sretni da ih imaju te igrati golf ili što već s preostalim živućim prijateljima, također ako su dovoljno sreti da ih imaju.

Za mlađe ulagatelje, ako žele neki takav dohodovni tok, daleko im je bolje kupiti puno kvalitetnih dividenduša, na kojima imaju najmanje 3% nakon poreza, a i cijena naraste pa ostvare i kapitalnu dobit.

Obveznica je primamljiva kad nosi masivne kamate od 10% i više, poput one o kojoj je Buffett pričao da je kupio 1982., a da mu je žao što nije kupio i puno više. Imala je valjda 12% kamatnjak. To na deset godina tko je uzeo, promašio je dio rasta 1980ih, ali je bio nedirnut 1987. kad su mnogi gubili milijune.

IMO tko hoće sigurnost, od totalnog casha namijenjenog takvom ulaganju, pola u ERNT i HT(ali po povoljnim cijenama ulaziti), a drugu polovicu držati baš kao cash. Bolje nego sav taj novac ubaciti u obveznice gdje imam sigurnih 3%, ali sam zarobljen u njima ako mi zatreba taj cash, odnosno njegov dio. Ionako pola ovih proizvede barem 5% godišnje i to mi dođe na nekih 2,5% od tog dijela portfelja, a spremniji sam za bilo kakav crni scenarij… em imam dosta gotovine odmah na raspolaganju, a silom prilike mogu brzo unovčiti i ove dvije dionice, uz gubitak, ali opet… dobijem cash koji mi je teško dostupan. Kredit za kupnju dionica… ne pada mi na pamet.

@yieldchaser

Ovdje pričam o novcima koji nisu namjenjeni za dionice. To je keš koji će uvijek biti keš, odnosno keš ekvivalent. Vidit ću koji će biti detalji upisa i konačna kamata i vjerojatno ću ući u to.

.

Moja ukupna imovina je iz raznih razloga podijeljena ugrubo u 30% nekretnine, 30% dionice i 30% keš.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Pa to i nije za aktere na burzi. Naravno da takve  to ne zanima, niti im ima smisla. To je za škvadru koja ne zna za drugo nego držati lovu u banci, a takvih je u Hrvatskoj valjda više od 90 %. Ovo s državnim obveznicama je ipak nekakva pomoć državi, dakle svima nama, a i dobije se neka mrvica više nego od banke. Čak i uz identičan prinos, bolje je lovu dati državi za obveznice, nego banci za milijunske profite i nezamislive bonuse nekakvim managerima.

 

Mene da ne zanima trgovanje dionicama, ne bi trebalo puno nagovarati da lovu iz banke premjestim u državne obveznice.  To je zapravo vrlo kratko vrijeme u kojem ti je lova nedostupna.

 

Da, samo ja nekako ne mogu promatrati nešto gdje mi lova nije dostupna do u nekoliko dana kao istinski ekvivalent cashu.

U tu kategoriju za mene mogu ući, recimo, novčani i obveznički fondovi, depoziti, ali ne i niskolikvidne, tj. nelikvidne obveznice koje mi je prodao neomarksist pa onda on mlati mojim novcem. Što da mi se ukaže takva prilika gdje to ne bi bio samo “cash koji će uvijek biti samo cash’? Dođu situacije i vremena gdje je potreba za cashom toliko velika da je cash imperator, a ne samo kralj.

yieldchaser, 16.02.2023. u 16:10

Da, samo ja nekako ne mogu promatrati nešto gdje mi lova nije dostupna do u nekoliko dana kao istinski ekvivalent cashu.

U tu kategoriju za mene mogu ući, recimo, novčani i obveznički fondovi, depoziti, ali ne i niskolikvidne, tj. nelikvidne obveznice koje mi je prodao neomarksist pa onda on mlati mojim novcem. Što da mi se ukaže takva prilika gdje to ne bi bio samo “cash koji će uvijek biti samo cash’? Dođu situacije i vremena gdje je potreba za cashom toliko velika da je cash imperator, a ne samo kralj.

Pa upravo o tome sam i pisao. Da si samo obveznice mi nije interesantno jer ce vjerojatno biti slabo likvidne i brzo ce im pasti cijena. Ali zato u igru dolazi ovaj lombardni kredit – realiziras ga u par dana i trosak kamate ti je manji nego prinos na obveznicu. Takodjer si reguliras iznis kredita koji ti treba, mozda neces ni mortai zaloziti cijeli iznos koji ti je u obveznicama. U tome je kvaka. Trenutno je odnos kamata na obveznicu i kamata na kredit takav kakav je, povoljan za ovu kombinaciju.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@mitkko

Da, trenutno jest, ali nemaš pojma di će kamatne stope biti za 24 mjeseca ili kasnije. Upravo u tome i leži aleatornost cijele te kombinacije s kreditom – u trajanju, tj. roku tog investicijskog posla.

Što ako ti kamata tada bude 4% na taj kredit? Ili više? Ne možemo se postavljati kao da nema baš nikakvog rizika. Nema rizika da ćeš izgubiti novac, tj. zanemariv je. Ali ima rizika da ćeš imati izmaklu korist.

Po meni, to je za nas koji smo na ZSE puno zujanja, a malo meda. Tu se slažem se kolegom @trial , da to nije za nas.

@yieldchaser

Pa dobro, nitko ne zna 100% tocno sta ce biti za dvije godine, sve je stvar procjene i sklonosti za preuzimanje rizika. Tko ti garantira da ce ti dionice u sljedece dvije godine rasti? Sto bi se moralo dogoditi da banke toliko podignu kamatu na depozite? Kolika ce biti inflacija, ili mozda cak deflacija?

.

I zasto gledati ili/ili? Dio spekuliram sa dionicama i pokusavam uhvatiti veci prinos, a ovaj dio kesha koji je namijenjem za cuvanje u carapi orocim na ovakav nacin.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Ako rijeka, Jadroplov, podravka, končar idu na prodaju bit će euforije na jesen a najave za turističku sezonu su bolje od 2019 turisti će dobivati zlatne ponude.

Buđenje TK je počelo, država nudi obveznice, cerp je započeo sa AP a predizborna kampanja bit će obogaćena jakim IPO i to obećavajućim jer CRO je zaslužila bolja vremena poslije svih ovih nedaća od stoljeća sedmog.

Informanka.

 

– dok se financijski pismeni dio nacije zabavlja koliki će biti prinos, kamata i dividenda na najnovijem financijskom proizvodu ove države zvanom “obveznica” minimalne uplate od 500 eura.

– ja sam taj prinos, kamatu, dividendu skoro pa zaradila u ovome tjednu +2.0%, u ovoj godini +5.5%.

– ja te obveznice neću kupiti, da se razumijemo nema ništa lošega u tim obveznicama i taj potez vlade je hvalevrijedan za ovo naše tržište kapitala.

– više o “obveznici” ću napisati u narednom postu.

– ovaj tjedan sve mi je raslo po malo: MDKA, KODT, IKBA, SPAN, ZABA i skupilo se točno 2% tjednog rasta.

– nije da sve raste, ATPL mi pada zbog toga sam je i kratila, a i zbog poreza dobro dođe.

– malo sam prodala i HPB, i dalje sam tu na prodaji s malo većom cijenom.

– malo sam kupila PLAG, tu nisam pametna, prodati tu PLAG pa ju čekati na nižim cijenama (država će prodavati dionice PLAG i ATPL.

– malo sam kupila i KODT na nižim cijenama, (e sada je li to branim cijenu ili bi gospon Y. rekao da kupnjom dižem cijenu na svojim dionicama.

– čekam izvješća, još desetak dana i sve ćemo znati.

 

Obveznica.

 

– kad sam počela investirati proučila sam puno toga.

– svi ozbiljniji investitori savjetuju investiranje u dionice i obveznice.

– znači ne samo dionice ili samo obveznice nego ulagati u dionice i obveznice.

– pratimo kamatne stope, je li se napravio mjehur kod dionica…

– i sada ovisno o tome je li vrijeme za imati dionice, np. gospon Y. nam savjetuje kako je trenutno “in” biti u kešu jer nam dolazi veliki pad dionica.

– ova teorija kaže, nikada 100% dionice ili 100% obveznice.

– to bi trebalo biti 50% : 50%  (dionice – obveznice),

– odnosno kad su dionice popularne taj odnos bi morao biti 70% (dionice) – 30% (obveznice).

– odnosno kada je kriza na dioničkom tržištu tada bi trebali biti 30% dionice i 70% obveznice, (ovih 30% neka vam budu kvalitetne dionice tipa MDKA, KODT, IKBA…)

– mogla sam sve ovo i bolje napisati ali shvatili ste bit.

 

– i prije dosta godina gledam ja kako mogu investirati u obveznice (bilo je fondovske industrije koja je nudila obvezničke fondove) ali sve skupa to mi se ni malo nije svidjelo.

– zbog toga sam portfelj odlučila disperzirati 50% dionice – 50% nekretnine, štednja, Au.

– i mislim da nisam pogriješila.

– ono što sam zaradila na dionicama sada je u betonu, bankrotirati više ni teoretski ne mogu, beton zarađuje, a u slučaju potresa tu su ponovno dionice koje zarađuju.

– to je moja formula uspjeha, ne znači da je i najpametnija.

 

New Report

Close