Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@mitkko

Zao mi je sto ti ovo moram reci, ali se usao na samom vrhu.

Ja sam u par navrata(mislim tri puta) kupovao od 560-620kn,i prodao na ovima razinama.

Ovaj put si tesko pogriješio sto si usao, jer je dionica dosegla vrhunac. Ne znaci da nece rasti jos malo, jer je “kupac“ drzi. Ali kad on stane zna se gdje je smjer.

Znamo svi da si u  cashu, i ovaj put si od ocaja usao, jer si uvidio da Crobex raste danima,a ti cekas, cekas i dalje cekas.

Evo recimo meni je obrnuto Skyline mi je puno bolji od nastavka, ali je zato Terminator 2 (I will be back 🙂 ) vrh film. Alieni su mi svi dobri i mogu ih gledati 5 puta ako treba. Ne znam za Podravku, ali ja ne kupujem takve dosadne dionice koje mogu narasti za 4-5%, jer toliko ću uskoro moći dobiti i u banci.

 

”Meni je recimo Skyline prvi baš glup, dvojka je super. Većina nastavaka bude lošija od originala ili budu tu negdje, ko prva dva Terminatora. Aliensi su mi ipak bolji od Aliena.”

Očekujete da će i pasivne kamate toliko rasti?

ATGR mi je nekako bolji kao investicija od PODR, iako sam, kad je izbio Covid, agresivno kupovao PODR i kasnije prerano prodao. Kupio sam dno na ~332kn, a prodavao na oko 450kn… Išlo je kasnije do ~600kn i mogao sam skoro uduplati golemi ulog, s vrlo malo do nimalo rizika, gledajući kompaniju tada.

P.S. Dobro, ali slažemo se da je Wall Street jedinica osjetno bolja od dvojke. 🙂

@ivana7

Taj porez o kojem stalno repetiraš je nešto za što se već zna i kao takvo je uračunato u cijene. Samo neke radikalne nepredvidive promjene bi utjecale na nagli pad/rad cijena dionica na ZSE.

E da, što se tiče kamata, one su u SAD-u već na cca 4%, ako se ne varam, ali ne očekujem da će se kod nas tako brzo vratiti, pa šta se uspije zaraditi na dionicama dobro dođe u međuvremenu.

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

ivana7, 28.01.2023. u 14:46

MDKA.

– to  mi je prva dionica na ZSE koju računam u eurima i sasvim sam se prilagodila na tih 4.000 eura, kod ostalih moram preračunavati eure u kune.

–  MDKA, postaje zanimljiva dionica, imamo kupnje, prodaje a i trgovanja, što bi se reklo imamo nekakvu likvidnost na nelikvidnom izdanju.

– imala sam namjeru tu još kupiti 2-3 dionice ali na 3.800 – 3.900 jednostavno ne ide.

– e sada, isplati li ju se kupiti po 4.000 prije izvješća ???

– tu će izvješće svakako biti dobro što se tiče poslovanja ali ne znam kako će ovaj najnoviji porez (legalno pljačkanje firmi) utjecati na dobit odnosno na isplatu dividende.

– a ta dividenda, uprava redovito kaže nema (opet da se ne zamjeri državi, jer kao nije moralno zarađivati na bolesti) ali imamo i skupštinu dioničara gdje dioničari redovno glasaju za isplatu dividende i hvala im zbog toga.

– kako dividenda bude izglasana danom skupštine taku tu redovito izostane uobičajeni rasta cijene dionice zbog isplate dividende.

– što tu više napisati, možda će biti najbolje zaboraviti ovu godinu zbog suludih poreza koje izmišlja ova vlada.

 

Medika dobra, ali pitanje je koliko će se u dogledno vrijeme još pomaknuti sa tih 4.000 eura. Krka je bolja. A moguće ju je kupiti preko 7SLO ETF-a jer je u tom indexu sadržana 30 %. Tu su unutra još tri najjače slovenske dionice, a tih prvih četiri čini 80 % indexa.

 

https://ljse.si/en/indeks-366/365?isin=SI0026109882&tab=stock_info

 

Pročitati i ovo … SBITOP je index njihovih 10 najvećih dionica. Nešto kao naš Crobex 10.

 

https://lidermedia.hr/financije/intercapital-slovensko-trziste-kapitala-jedno-od-interesantnijih-za-ulaganje-u-ovoj-godini-148245

7Slo ima naknadu 0.8% i malu likvidnost koju održava intercapital.

Podcijenjen svakako jeste.

posmatrac, 31.01.2023. u 13:17

7Slo ima naknadu 0.8% i malu likvidnost koju održava intercapital.

Podcijenjen svakako jeste.

Kak to misliš malu likvidnost? Uvijek imaš na bidu i asku ogromne količine koje možeš uvijek kupiti i prodati u razlici 2 centa.

To što je trgovanje slabo, ne znači da odavde ne možeš lako izaći ili sa željenom količinom ući, što je inače problem u slabo likvidnim dionicama.

trial, 31.01.2023. u 15:58





trial, 31.01.2023. u 15:58





posmatrac, 31.01.2023. u 13:17



7Slo ima naknadu 0.8% i malu likvidnost koju održava intercapital.

Podcijenjen svakako jeste.



Kak to misliš malu likvidnost? Uvijek imaš na bidu i asku ogromne količine koje možeš uvijek kupiti i prodati u razlici 2 centa.

To što je trgovanje slabo, ne znači da odavde ne možeš lako izaći ili sa željenom količinom ući, što je inače problem u slabo likvidnim dionicama.

 





posmatrac, 31.01.2023. u 13:17



7Slo ima naknadu 0.8% i malu likvidnost koju održava intercapital.

Podcijenjen svakako jeste.



Kak to misliš malu likvidnost? Uvijek imaš na bidu i asku ogromne količine koje možeš uvijek kupiti i prodati u razlici 2 centa.

To što je trgovanje slabo, ne znači da odavde ne možeš lako izaći ili sa željenom količinom ući, što je inače problem u slabo likvidnim dionicama.

[/quote]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To je ponuda na bidu i asku od Interkapitala, a ne od malih ili fondova ili institucija.

To je opasnost da bi mogli da zatvore nekad ETF.

Taj Interkapitalov fond askom i bidom prati cijenu uključenih dionica prateći isključivo trenutnu cijenu tih dionica. Prati ask i bid tijekom dana svaki sat i vidjet ćeš.   Uzimaju si 0,8 % za to vođenje. Nešto kao OIF-ovi. Ako te zanima indexno ulaganje u top deset hrvatskih i isto toliko slovenskih dionica, slobodno ulaži. Ništ se ne boj. Bojati se jedino možeš da nisi pogodio tajming.

Vrlo mala do gotovo nikakva je opasnost od propasti koju spominješ. Daleko manja nego da ti firma čije dionice imaš ode u stečaj, da ti delistira dionice ili da te izbaci iz dionica po daleko nižoj cijeni od poštene.

Nikako da Podravka napravi 6%, zato moj SPAN 28%.

@diokidina

Nemoj samo opet zaboraviti prodati na vrijeme.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Znači Renault će prodati Nissanove dionice ali nije se obvezao kada točno u kojem periodu, moje mišljenje ne paše im trenutna valuacija i podcijenjenost a to bi moglo značit samo jedno u dugom roku. Hoće li japanci spuštati cijenu a Francuzi dizati svatko na svoj način nemam pojma. Druga stvar primijetio sam još jednu vecu defenzivnu dividendusu Molson Coors (tap) koja je slično kao i Kraft Heinz imala svoj peak tamo oko 2017 i onda su se obe iskorigirale do 2020 za 70-80% i čini mi se lijepi preokret trenda, nego nisam još 100 % siguran da li muzika sa techa ide na defensive i kada? Treća stvar vezano za materijale Celanese čini mi se fundamentalno jeftin(a i buffet smatra isto) te Noveu Monde Graphite(rizično) imao je korekciju pune dvije godine jeli vrijeme za taj sektor?

Četvrta stvar koju sam primijetio da se Šeici trpaju Credit Suisseom, sad su na oko 20%, šta se tu sprema? A vidio sam naslov u blicku da je  Beyonce pjevala za šeike pa ne znam jeli to neki znak?

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

@mitkko

Ja sam u plusu 28%, imam jos vremena danima izaci.

Ali tvojih 6%, kojih jos nemas, moras bit oprezan i gledat konstantno gledalicu.

Pogledaj legendu pa ces vidjeti da je ovo Podravci vrhunac, i da ce uskoro down, i to do 15%.

 

@mitkko

Na Lencu sam danas 100%.😁

ARNT već dugo koketira sa ovom trend linijom. Cijena je trenutno opet prvi vrhu, formira nekakav bull flag. Malo iznad je 200EMA, to je još jedna značajna zona otpora. Kada/ako cijena napravi breakout rast bi mogao biti skokovit.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close