Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ma dobre su to dionice…nisu ko “loše” klase auta, ali ih treba kupovati i prodavati u pravome trenutku..

Kaj mi vrijedi u 2022. godini kupit ATPL po 500kn i 550kn u velikim količinama? A i prije toga mi je prosjek bio tipa 420kn. I kupit ATGR na 1700kn i ERNT na 1800kn.. Uhvatit padajućih noževa poput ADPLa. Onda to prodati pa u 2023. u frustraciji gledam kako raste. Isto kako sam prodao TPNG debelo prerano pa se grizem… Od svih silnih nelikviduša nisam zaradio ništa, osim dividendi s kojima sam preplaćivao nove dionice. A 2020. mi je bila najgora.. Tu sam izgubio toliko da sam jedva do sada vratio, ako sam..

Informanka.

 

– u ovom tjednu sitan minus od -0.2%, u ovoj godini lijepi plus od +2.4%.

– imam keša, ali ovaj tjedan nisam ništa trgovala, imam postavljene neke naloge ali jednostavno ne ide.

– ovaj tjedan je lijepo krenuo, u ponedjeljak sam već imala jedan mali auto u garaži, ali su se okolnosti preokrenule te iz lijepog plusa tjedan završim u sitnom minusu.

– na ovom primjeru lijepo vidite kako je dosta rizično bavljenje tim dionicama.

– za većinu vas je najbolje ono što radi gospon Yieldchaser stavite novac u banku te uživate u kta. te možete bezbrižno kao i gospon Yieldchaser staviti prst u uho i uživati u pjevanju narodnih pjesama.

– vozim se u autu i čujem na radiju kako reklamiraju banku “Kovanicu”, nudi nevjerojatnih 3% kamata.

https://www.fool.com/investing/2023/01/20/bull-market-coming-2-perfect-index-funds-to-buy/

Zanimljivost, Nissan traži da mu Renault proda dio svojih dionica šta drži već godinama. U pregovorima su već neko vrijeme i održavaju finalne sastanke na tu temu. Nissan je oko višegodišnjeg dna, pogledati dugacki chart zanimljivo, uvijek odbijanac oko ovih razina. To ako se dogodi trebale bi Nissanove dionice biti prenesene u neki japanski trust. Postavlja se logično pitanje sa obzirom na Nissanove fundamente(meni izgleda nevjerojatno podcijenjen no takva su vremena u autoindustriji) da li je moguće da će otići taj dio (ako se dogovore) po ovoj cijeni koja je na marketu? Japanci pare nemaju ali uskočit će im već netko, ali kako će tržište odreagirati?

Između ostaloga promatram već neko vrijeme sporadično dvije dividenduse u defensive sektoru (godinu dana) KHC I dulje vrijeme MO (skoro 5 godina) I nisam pametan šta da radim. Ima netko neko mišljenje?

TKO VRIJEDI LETI TKO LETI VRIJEDI TKO NE LETI NE VRIJEDI

Dva zanimljiva grafa, ERNT i PODR. Obje dionice su prije dva dana doživjele breakout, likvidnost je pristojna, targeti su ucrtani na grafu. Imam naravno obje dionice.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Opet nije učitao priloge. Pokušat ću ponovo…

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Ne ide… još jednom.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Informanka.

 

– u ovom tjednu se lijepi rast nastavlja s plusom od +0.9%, a godišnji rast se penje na +3.3% u ovoj godini, mislim  da će rast biti i veći kada iziđu izvješća za mjesec dana.

– u ovom tjednu sam kupila KTJV, stvarno povoljno, što ću s tom investicijom stvarno nemam pojma.

– ZABU sam nadokupila s svom slobodnom lovom, pa sam ju u petak prodala, sve do zadnje dionice, obično ne trejdam.

– s tom prodajom sam ostvarila kapitalnu dobit, još sam u ovoj godini ostvarila kapitalnu dobit na HT i ADRS.

– razmišljam kako bi sada morala prodati ATPL (investicija u kojoj sam u minusu) za neutralizirati taj plus na kapitalnoj dobiti.

– a tu ATPL mi se ne prodaje, možda ju samo prodam pa ju ponovno kupim i državu sam zahebala za porez na kapitalnu dobit.

– trenutno imam keša, postavila sam se na više jeftinih kupnji ali jednostavno ne ide.

MDKA.

– to  mi je prva dionica na ZSE koju računam u eurima i sasvim sam se prilagodila na tih 4.000 eura, kod ostalih moram preračunavati eure u kune.

–  MDKA, postaje zanimljiva dionica, imamo kupnje, prodaje a i trgovanja, što bi se reklo imamo nekakvu likvidnost na nelikvidnom izdanju.

– imala sam namjeru tu još kupiti 2-3 dionice ali na 3.800 – 3.900 jednostavno ne ide.

– e sada, isplati li ju se kupiti po 4.000 prije izvješća ???

– tu će izvješće svakako biti dobro što se tiče poslovanja ali ne znam kako će ovaj najnoviji porez (legalno pljačkanje firmi) utjecati na dobit odnosno na isplatu dividende.

– a ta dividenda, uprava redovito kaže nema (opet da se ne zamjeri državi, jer kao nije moralno zarađivati na bolesti) ali imamo i skupštinu dioničara gdje dioničari redovno glasaju za isplatu dividende i hvala im zbog toga.

– kako dividenda bude izglasana danom skupštine taku tu redovito izostane uobičajeni rasta cijene dionice zbog isplate dividende.

– što tu više napisati, možda će biti najbolje zaboraviti ovu godinu zbog suludih poreza koje izmišlja ova vlada.

KODT.

 

– puno toga što sam napisala za MDKA važi i za KODT.

– kako tu raste cijena tako se i smanjuje promet.

– dionica i poslovanje su o.k.

– sada se tu čeka izvješće, ja vjerujem u više nego dobro.

– ali ono najvažnije što će bitno utjecati na cijenu dionice je dividenda.

– e sada kakav utjecaj na div. će imati sramotni porez ove države ćemo vidjeti.

– isto kao i za MDKA, financijski bi najbolje bilo zaboraviti ovu godinu.

 

– i tu na oba izdanja (KODT i KODT2) pokušavam malo jeftinije kupiti 2-3 dionice ali jednostavno ne ide.

Podravka je odavno ispričana prica, martina ce tu odraditi svoju ulogu u spasavanju forta nove. Kad krene rasprodaja podravka ce pretplatiti propale djelove fortenove i što bi rekao pokojni Spajic pushing rođo. Tako da podravku ne bih štapom taknuo s obzirom na management..

@BabaLuji

Ovo je samo trejd, nije ulaganje, ne ženim se za dionicu pa me Dalićka uopće ne zanima. Meni je tu cilj u par dana/tjedana uzeti 6%, a dalje “kud koji mili moji”.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Već se išlo u trejd s PODR kupnjama po preko 700 kuna i priče su bile da ide to na 1000 pa smo gledali kasnije taj film..

Možda drugi nastavak filma bude bolji..ima i takvih filmova. Meni je recimo Skyline prvi baš glup, dvojka je super. Većina nastavaka bude lošija od originala ili budu tu negdje, ko prva dva Terminatora. Aliensi su mi ipak bolji od Aliena.

Ja se moram složiti s kolegom BabaLujiem… Izoliranim štapom ne treba dirati ništa čega se Dalićka uhvati.

Ne znam kako je bilo prije… ovo je prvi put ikada da sam kupio PODR. Tehnicki izgleda dobro, to je sve sto znam o ovoj dionici.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Tehnički ne izgleda loše, ali po fundamentima im se quick ratio približio nadomak jednog cijelog, a bio je godinama komotno iznad. Vjerojatno, gotovo sigurno je uzrok povećanje cijena sirovina. Dugoročni dug im je praktički nula, što je izvrsno i daje veći ROCE od ROE posljedično, što je super. FCF je osjetno niži od neto dobiti, a to mi se ne sviđa. Gle 6% dionica uvijek može porasti, ako ti je to cilj. Ali valja biti na oprezu. U ovoj igri je wildcard.

Pogledaj cijene unazad par godina pa mi reci di su bili vrhovi i što je to toliko bolje postignuto u 2022. naspram 2021., a opravdalo bi silni rast cijene?

New Report

Close