Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Po meni preuranjeno kolega. Ide to do 55-56kn.

Izvjesca za q2 su bila fantasticna…tako da je bb sve…cijelo trziste ce potegnut barem 10% gore do kraja godine…e sad tko ce predvodit rast i gdje je risk/reward najbolji…

JDPL po 25kn u dokapu je definitivno najbolja kupnja…do kraja godine ce zaradit minimalno 30 mil kn/odnosno 8,3kn po dionici sto sa novim dionicama iz dokapa daje P/E 3…u H1 su smanjili ukupni dug za 43 mil kn pa na kraju godine mozemo ocekivat jos barem toliko smanjenje duga (iako mislim da ce se i vise razduzit) te ce ukupni dug iznosit 277 mil kn…EBITDA u h1 je iznosila 25 mil kn od cega je u q2 ostvareno 20 mil…stoga u drugom dijelu godine ocekujem minimalno jos 40 mil kn EBITDA-e …sto sa novcima (i dionicama) iz dokapa daje forward Ev/EBITDA od 4,5…

Smatram da je ovo konzervativna procjena i da ce dobit biti bliza 40 mil kn (P/E 2,3) i da ce se razduzit za preko 50 mil kn pa ce forward EV/EBITDA biti blize 4…zbog vremenskog jaza izmedju postignutih i prosjecnih vozarina siguran sam da ce na kraju godine svi navedeni fundamenti bit ostvareni…a za dalje sve ce ovisit o vozarinama…

Bitno je naglasit da uspjesnim dokapom drzava ispada iz upravljace strukture a to je za svaku dionicu najbolja moguca vijest…

Problem je u postavljenom pragu od milijun kuna za sudjelovanje u dokapu i vremenskom roku kad ce dionice biti uvrstene na trziste…nekoliko udruzenih ozbiljnih ulagaca lako preskoci prag od milju kuna…nadam se da cu bit jedan od njih…

Cisto da se zna, ako dokap ne prodje, a ostvare prethodno navedene rezultate, na cijeni od 40kn JDPL bi se trzio na forward P/E 2 i EV/EBITDA 3,9; na cijeni 80 kn P/E bi bio 4,4, a EV/EBITDA 5,9

Jos jednom napominjem da su prethodno navedeni ocekivani rezultati konzervativno procjenjeni (ekstrapolirani iz q2 a vec sad je sigurno da ce q3 bit bolji) i da se objektivno moze ocekivati barem 20%-30% bolje rezultate…ali bolje ih ne koristit u kalkulaciji jer ce neki past u nesvjest…

2. Od “normalnih” dionica izdvojio bih HPB i LKPC

Rastimo zajedno...

Marielena, 05.08.2021. u 22:59

 










Nego, recite nam kolegice Ivana do koje cijene mislite prosipati Vlen?

 

VLEN.

 

– gospođo Marielena pa nećemo igricu VLEN igrati otvorenih karata.

– VLEN vam nije Agrokor, VDKT, DLKV ili INGR….

– VLEN imate transparentna izvješća, uprava relativno o.k., možete na internetu vidjeti njihovu trenutnu uposlenost, je li možete vidjeti trenutnu uposlenost np. INGR ili IGH.

– VLEN pozitivno posluje, nizak P/E, imaju razvojni plan, dugoročno sasvim o.k. firma.

– trenutni nedostatci: za razvoj treba velika lova (novi dok) i dok su u velikim investicijama nerealno je očekivati dividende ali zbog toga je i cijena dionice dosta niska.

 

neojunior, 05.08.2021. u 23:41

Nema velike pameti kod Atpl. Dogodine i 2023.g. dolazi flota od 22 milje tona nosivosti i BDI ce porokati gadno. A time i Atpl. Graf opet ima trokut. Ako pukne 390kn krece sell signal. U daljnji rast ne vjerujem nimalo.

 

– gospon Neojunior, meni to na grafu prije sliči na zastavicu.

snupy, 05.08.2021. u 23:44

3.Lkpc e ta je stvarno bagatela MF dokap radio po 800kn firma 200kn kesa po dionici pretovar ce im buknuti ove godine a nove opreme od dokova dizalica kamiona ogromnih ulaganja kojima je dosao kraj pa je vrijeme da se pober vrhnje mozda bude i dividende ali sto se tice 3Q 2021 tu ocekujem raketu od prihoda i dobiti cca za ovu godinu ocekujem minimum 40 mil kn ddobiti i 4-5mil tona pretovarenog tereta.Zbog manjka likvidnosti od ove 3 nabrojne imam ju i najmanje zastupljene u portfelju.Mana PPD vecinski tj posjeduje samo 38.27 posto dionica i kako rekoh manjak likvidosti ali valda sto je nece niko prodavati 20lipa za 1kunu

 

LKPC.

 

– možda je to i dobra dionica, ali ja se držim podalje od te investicije.

– tu nemam povjerenja u upravu, dioničare (PPD, gdje su ti nema mene).

– moje je mišljenje da trenutno imate preko milijun investicija i ne vidim razloga da idete u tu investiciju.

 

Lkpc na duzi period top

https://more.slobodnadalmacija.hr/om/vijesti/luka-ploce-biljezi-odlicne-poslovne-rezultate-u-buducnosti-je-vidimo-kao-pametnu-zelenu-luku-1118321?fbclid=IwAR3HBQoew7_8O2ncK7ix3HjUp2ypUKSfz_-t2NaGNiT_G4huSZ5w2o6uThM

neojunior, 05.08.2021. u 23:45

Glede kracenja Tpng to ne bi bio mudar potez al samo kratite. Ima nas na kupnji dosta.

 

TPNG.

 

– gospon Neojunior, TPNG je stvarno dobra firma, možda uprava nije.

– ali ne vidim razloga zašto nešto malo ne pokratiti nakon većeg rasta.

– tko će vam dati novaca za dokup ako ništa ne prodate.

– prodajom pomažete brokere, a pomažete i državi s porezom na dobit, pomoći će te i gosponu BudFox3 da kupi s popustom pokoju dionicu.

– što manje druka to ćemo imati zanimljiviju temu Best buy.

Keš pozicija.

 

– prodala sam preko 50% VLEN, cca 50% OPTE i cca 1/3 TPNG.

– keša na računu previše.

– znam da je na ovoj temi nezgodno “Objava čeka odobrenje”:

– molila bi da predložite dobre prijedloge za kupnju.

– nemojte predlagati svoje portfelje, reklamirajte dionicu i koji je dobar razlog za njezinu kupnju.

– potom možemo zajedno komentirati dobre i loše strane svake preporuke.

– unaprijed se zahvaljujem na vašim Best buy prijedlozima.

Informanka.

 

– u ovoj godini prinos mi je +18.3%.

– e sada je li to moglo i bolje, imala sam nekih krivih procjena, ispravljala neke krive Drine.

– previše sam disperzirala rizik pa je nerealno očekivati veliki prinos ali i tih +18.3% za mene je sasvim o.k. prinos.

– da sam lovu investirala u 7SLO prinos bi mi bio 43.6%, ali na žalost ja živim u HR.

– zanimljiva mi je i usporedba s fondovskom industrijom koja ima prinos cca 14 – 15%, ali imamo 2 fonda i s prinosom preko 23%.

– sada imam dosta keša, nadam se kako ću s vašim preporukama povećati taj prinos.

Turizam se vraća na velika vrata, pa bih vam ja kolegice Ivana preporučio da kupite par apartmana, pa ih rentate, a ako vam se ne da gnjaviti sa turistima prepustite to profesionalcima iz Valamara, a vi samo stisnite tipku buy 🙂

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Kolegice Ivana,

Znam ja dobro gdje Vlen fundamentalno stoji. Nema tu neotvorenih karata. Po nalozima na bidu/asku jasno je sto netko radi. S obzirom da ste vi rasprodali, postoji neki drugi veliki prodavac.

Ne znam kakve dionice zelite kupiti pa vam je tesko dati savjet.

Rekla sam Atpl da je za mene best buy jer mislim da ce najjace potegnuti u kratkom roku. Ocekujem FI za 3Q i 4Q koji ce biti wow.

Ako zelite visegodisnju investiciju to su jedino i iskljucivo firme koje daju stabilnu i redovitu divku. Mislim da ste vi to shvatili pa rasprodali zato i Vlen.

-Tpng kupujte na 40-42 kune pa cekajte da kolega Neojunior druka pa prodajte na 46-47 kuna. Slicna prica kao Vlen. Dobra firma, nema divke.

-Jdpl i Igh kladare. Nema tu srece osim ako kolega Neojunior ne krene drukati. Hoce li? Ne znam.

-HPB, stabilna firma sa dobrim fundamentima. Mislim da drzava nece prodati svoj udio jer je to jedina “nasa” banka i sl. Nema tu srece dok je drzava vlasnik. Mogla bi potegnuti ako krene divka. Hoce li ne znam. Nemam inside info. Nisam Marica iz Krasa.

ivana7, 07.08.2021. u 13:51

 





neojunior, 05.08.2021. u 23:41



 

Nema velike pameti kod Atpl. Dogodine i 2023.g. dolazi flota od 22 milje tona nosivosti i BDI ce porokati gadno. A time i Atpl. Graf opet ima trokut. Ako pukne 390kn krece sell signal. U daljnji rast ne vjerujem nimalo.

 



 

 

– gospon Neojunior, meni to na grafu prije sliči na zastavicu.

Da..inace je to bull zastavica pa zato ne mislim da moze gore. Atpl je donedavno imala blokiran racun, dug i ogromne kamate…u 4mj cijena nrasla 300% i sad kao toboze je jeftina jer puno zaradjuje.

Price za malu djecu. Ide to dolje.

Bas suprotno. Ide prema gore.

Zato jer odlicno zaradjuje, rastu i book i NAV, smanjuje se dug, a kamate su vec srezane sa 72 mil na cca. 40ak mil godisnje i idu jos prema dolje.

Svaki dan Atpl napravi barem 450.000 kn cistog. S tim da je ovo krajnje konzervativna procjena.

Koliko ono cistog na dan radi Tpng? 🙂

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.

BudFox3, 06.08.2021. u 15:29

Ne znam čemu euforija na product tankerima, ali sretan sam što sam uspio prodati dionice u ovom valu, pa hvala svim kupcima.

Inače vozarine za MR tankere su pale -9% na 6312$

 

– gospon BudFox3, nije lijepo a ni moralno pisati sve najgore o dionici kad ste izišli  iz investicije.

– najvjerojatnije se radi o nekoj sitnoj lovi.

– vi dosta pišete, ali imate i dosta krivih procjena.

– vašim stilom pisanja vi omalovažavate veliki trud i muku gospona Neajunior i njegovog brata od strica gospon Nea.

– je li možete pretpostaviti osim truda i muke koliko vam treba love za podići poneku dionicu.

– najjači su mi oni investitori koji u petak u 15:00 rasprodaju cijeli portfelj jer ide korekcija a i žele u miru spavati do ponedjeljka.

New Report

Close