Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

U Hrvatskoj su neke kompanije napravile izvrsnu stvar otkupljujući vlastite dionice (HT, ATGR) te su tako jako amortizirali pad cijene dionice. Očito su jako likvidni.

Kod nas će problemi početi isplivavati na površinu s odmakom, tek kad završi ova pandemija.

Jako puno firmi će se naći u velikim problemima sa likvidnošću. Tu treba biti izuzetno oprezan.

O starim valuacijama ne treba uopće razmišljati, ovogodišnja izvješća će izbrisati jako puno toga dobroga iz prethodnih godina.

i HT i ATGR su izuzetno likvidni, u to ne sumnjam. imaju od kuda i biti, godinama zakidajući dioničare. HT sa svojim ‘investicijama’ u Telekom Crne Gore i ATGR sa upravom koja prošle ili koje godine izjavi da očekuju izuzetan rast cijene dionice u budućnosti i onda saznamo da su dan dva prije te izjave prodali svoje. To je uprava koja stvarno ulijeva povjerenje. A kad se samo sjetim HTa 2007 i u narednim godinama. Kakve su tek tada bile valuacije. Taj tko je tada na tome izgubio, to je bilo to. Mislim da ni sa dividendama kroz 12 godina nije došao na početni iznos uloga. A uzevši u obzir inflaciju, gubitak je još veći. Je li to tada bila defanzivna dionica kako ju sada hvale? Nemojmo ju samo previše hvalit, da se opet ne pokvari…

Best buy,tko ima novaca gadno će sad zaraditi,biti će pluseva 50 i više posto.

riba, 25.03.2020. u 09:41

Best buy,tko ima novaca gadno će sad zaraditi,biti će pluseva 50 i više posto.

 

bit će ih, ali kroz koliki vremenski okvir? ovo će još biti gore prije nego što postane bolje. koliko gore je pitanje? moja procjena je da će se ova letargija nastaviti kroz travanj, a svibanj bi mogao donijeti nove padove. ja pomalo kupujem i nastavit ću tako kroz travanj, svibanj…dugoročno gledano, sad je sve povoljno.

koelga Invest i još nekolicina ovdje zagovara hranu/trgovinu(ATGR) i telekomunikacije(HT) kao defanzivne dionice i po onoj krilatici ‘winners win’, što ima utemeljenja, ali ne znači da je sve ostalo dubiozno i da će imat probleme narednih 6 godina. ako promatramo HT i ADPL od 2008. na ovamo pa ne bih se složio da je HT bolji i da je zaštitio nekoga tada. dapače, meni masa ljudi 60+ godina kaže da je tada u ranim 2000ima bila histerija oko imanja HTa, svi su to morali imat, to je bila neka stvar ‘nacionalnog ponosa’ i želje da im se vrati bar dio onoga što su u 1980ima plaćali iz svoga džepa za tu infrastrukturu koja je bila na razini ondašnje Švedske te da su svi koji nisu to iskrcali na vrijeme popušili gadno. a zašto nisu iskrcali? upravo zato jer su bili u uvjerenju da je to zaštitna dionica i da će se držat bez obzira na recesiju. uh, koliko su bili u krivu, masa njih. puno bolje je prošla ekipa koja je tada kupila državne obveznice ili što već. naravno, danas nije ista situacija kao tada, već samo zbog P/Ba HTa koji je razuman. to je živa letargija x godina taj HT, sića od dividende, a dobiti masivne, cijena nije ništa ekstra rasla sve se to vrti oko 150, 160 kuna oa naravno da neće puno dolje kad već je full podcijenjena, a jedino malo zamaha kad dobije je pred 3 godine s Agrokorom i sada. onda su svi ekstatični, kao da se radi o nekom vilenjaku sa ćupom zlata.

 

riba, 25.03.2020. u 09:41

Best buy,tko ima novaca gadno će sad zaraditi,biti će pluseva 50 i više posto.

misliš?

u bear marketu nije baš lako zaraditi..

a dans su svi puni novca, ako su bili pametni pa su izašli iz pozicija.

Invest, 25.03.2020. u 13:49

 





riba, 25.03.2020. u 09:41



 

Best buy,tko ima novaca gadno će sad zaraditi,biti će pluseva 50 i više posto.

 



 

misliš?

u bear marketu nije baš lako zaraditi..

a dans su svi puni novca, ako su bili pametni pa su izašli iz pozicija.

Kad smo već na ovoj temi, da ne čitam kolega unazad, imate li vi neki best buy na ZSE?

 

@starigrac

Preduhitrili ste me s pitanjem, no drago mi je zbog toga. Upravo to sam htio priupitati kolegu Investa.

Da mi se ne predbacuje da skrivam svoje karte, ja ću ulaziti, tj. pomalo ulazim u ADRS2, ZABA, PODR i ako se ukaže prilika, još malo ADPLa.

U ovom trenutku nemam jer je situacija dosta ozbiljna, pandemija COVID 19 će trajati još dosta dugo sa neizvjesnim krajem dok u međuvremenu ekonomije trpe ogromne štete.

Ovisno kada se ova pandemija završi počet će se utvrđivati stvarni utjecaji na gospodarstvo pa tako i na određene kompanije.

Neke kompanije prije ovoga su bile izvrsne, ali psihoza koja vlada trenutno može značajno promijeniti mišljenja potrošača te okrenuti poslovanja naopako.

Jedino što je sigurno, kada pandemija završi situacija neće biti kao prije.

best buy

kratkoročno

OPTE

dugoročno,godina- dvije

SAPN

TPNG

DLKV

imam optimu i tankersku

pa SAPN posluje s gubicima. kako to može biti dobro dugoročno ulaganje? ne bih nikad uložio u to. DLKV se ispuhala gadno cijena…pa na kojim je to razinama bilo pred 3 godine..

OPTE ima smisla kao kratkoročno ulaganje, tj. bolje rečeno, špekulacija.

o TPNG ne znam dovoljno.

Sve moguće dionice će biti BB u trenutku kad se počnu ukidati karantene. Neke i ranije.

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

Best buy će biti samo one kojih je cijena dionica pala, a neće biti financijski pogođene ovom krizom. A pitanje je koliko će takvih biti.

@trial

Ma daj.

Takvih neće biti. Kratko i jasno.

Lud je onaj tko to ne shvaća.

Uglavnom će biti svi, samo je razlika u tome što će neki za razliku od drugih biti opako pogođeni. Recimo, Podravka i Saponia trenutno posluju dobro, ukoliko im se virus ne zavuče u pogone, pa moraju zatvoriti.  Neki su već sad zatvoreni jer nemaju što raditi (ADPL).

@trial

Netko je u startu više pogođen (auto i avio industrija, turizam, usluge) a netko manje (prehrana).

No u drugoj iteraciji se stvari niveliraju.

Zamislite kolika je šteta PODR ako (iako je) propadne turistička sezona.

New Report

Close