Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nego; slabo znam o energetskoj neovisnosti USA koja se svugdje propagira.

Mit ili istina? Jasnom i je da vjerojatno žele maknuti svoj položaj sa Bliskog Istoka i održati odnos sa Kanadom, time mogu djelovati na Bliskom Istoku bez prijetnji OPEC-a.

I druga, cijene dionica na ZSE zbog ulaska u EU. Istina, u pravilu su u zadnjem krugu ulaska u EU cijene dionica u zemljama članicama koje ulaze explodirale, ali bilo je i drugo vrijeme.

S obzirom na rizik, koliko je Hrvatska uopće jeftina i dali je? S obzirom na demografiju nije sigurno.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

I malo ću svoju ideju kako vidim stvari na par godina(ipak je ovo forum pa dijelim).

USA housing se oporavlja kao sto je očekivano, ima još 30% do normalne utilizacije proizvodnje u housingu i onda udara u vrh. Ipak, tek je onda u normali, da bi se ponovila 2005 /2005 ima još u proizvodnji 100% rasta. Dugoročni trend je oko 1,3 milijuna stambenih objekata prodano godišnje, sada je na 1 milijun ako se ne varam ili čak nešto niže.

Dakle USA tu ima dobru šansu za smanjivanje nezaposlenosti, više me zanima energetska neovisnost koju spomniju i što to znaci za cijene ali i više za stabilnost u zemlji.

Kina se stabilizira i počinje mijenjati strukturu rasta GDP-a od izvoznog prema mješovitom, očekujem rast prema uvoznom i naravno početak prave potrošnje i smanjivanje njihove stope štednje sa 40% na barem 30%, uzemamo li u obzir da ih je 150 milijuna ušlo u srednju klasu, nije teško izračunati koliko je to potrošnje godišnje.

To je po meni užasna prilika za USA i EU firme za rast prodaje i zaošljavanje doma, jer zadnja velika oaza free rada(osim Afrike) je polako u nestajanju pa očekujem povratak proizvodnje doma. Vjerujem da se Ameri zato i okreću Kanadi za naftu prije nego OPEC-u( jer će proizvodnja doma zamijeniti onu u Kini). Vietnam i ostale države su jeftinije od Kine ali niti približno velike i ekonomija razmjera tu ipak ne igra toliku ulogu.

EU ide prema federaciji htjeli to neki ili ne, vjeruje kroz par godina u zajednički dug i više integrirano ekonomiju u kojoj će se ipak iz centra regulirati mriovinski i socijalni sustav, vidljivo je da ovakav disparitet poreza, socijalnih i mirovnskih prava nema smisla.

Dakle, USA up, China up ali u lošem smislu, obrnuto od USA, svijet je 100% događaja tj 1 bilanca i nužno je da će netko morati proizvoditi kineski uvoz- vjerujem USA i EU i to već pišem duže vrijeme.

Dakle dobar scenarij za Zapad svakako, ali i veliki problem jednom kada Kina uđe u maturitet. vjerojatno je slijedeća Afrika onda za bubanje i promjenu.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

domach1984@ poceo si pisati plahte ,,prva recenica i odustajem…podsjecas me na onog linxa [emo_beztona]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

Hvala na uvredi.

A gle, nemožeš nesto komplicirano svesti u jednu rečenicu nikako.
I ovo je najkraće što mogu, sorry.

Ovo ti je narativ onoga što ti crtaš, ista su stvar vjerovao ili ne;)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Hvala na uvredi.

A gle, nemožeš nesto komplicirano svesti u jednu rečenicu nikako.
I ovo je najkraće što mogu, sorry.

Ovo ti je narativ onoga što ti crtaš, ista su stvar vjerovao ili ne;)

nije uvreda ,ali poceo si sve opsirnije,,,smanji malo kompa [emo_namigusa]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak

@domach

Ja sam vise bullish na US ekonomiju nego na burzu. Rast burze se financira jeftinim kreditima. Velike kompanije se zaduze sa 1-2% kamata i kupuju svoje dionice. Ako se nezaposlenost pocne znacajnije smanjivati FED ce se smanjivati kolicinu novaca koju upumpava u sustav. To znaci da ce krediti poskupiti i da ce se buyback smanjiti.

U takvom raspletu dogadjaju trebalo bi ocekivati rotaciju iz dionica kojima su zarade po dionici bazirane na smanjenju dionica u one dionice koji imaju stvaran rast baziran na povecanju margina i rastu prodaje.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


I malo ću svoju ideju kako vidim stvari na par godina(ipak je ovo forum pa dijelim).

USA housing se oporavlja kao sto je očekivano, ima još 30% do normalne utilizacije proizvodnje u housingu i onda udara u vrh. Ipak, tek je onda u normali, da bi se ponovila 2005 /2005 ima još u proizvodnji 100% rasta. Dugoročni trend je oko 1,3 milijuna stambenih objekata prodano godišnje, sada je na 1 milijun ako se ne varam ili čak nešto niže.

Dakle USA tu ima dobru šansu za smanjivanje nezaposlenosti, više me zanima energetska neovisnost koju spomniju i što to znaci za cijene ali i više za stabilnost u zemlji.

Kina se stabilizira i počinje mijenjati strukturu rasta GDP-a od izvoznog prema mješovitom, očekujem rast prema uvoznom i naravno početak prave potrošnje i smanjivanje njihove stope štednje sa 40% na barem 30%, uzemamo li u obzir da ih je 150 milijuna ušlo u srednju klasu, nije teško izračunati koliko je to potrošnje godišnje.

To je po meni užasna prilika za USA i EU firme za rast prodaje i zaošljavanje doma, jer zadnja velika oaza free rada(osim Afrike) je polako u nestajanju pa očekujem povratak proizvodnje doma. Vjerujem da se Ameri zato i okreću Kanadi za naftu prije nego OPEC-u( jer će proizvodnja doma zamijeniti onu u Kini). Vietnam i ostale države su jeftinije od Kine ali niti približno velike i ekonomija razmjera tu ipak ne igra toliku ulogu.

EU ide prema federaciji htjeli to neki ili ne, vjeruje kroz par godina u zajednički dug i više integrirano ekonomiju u kojoj će se ipak iz centra regulirati mriovinski i socijalni sustav, vidljivo je da ovakav disparitet poreza, socijalnih i mirovnskih prava nema smisla.

Dakle, USA up, China up ali u lošem smislu, obrnuto od USA, svijet je 100% događaja tj 1 bilanca i nužno je da će netko morati proizvoditi kineski uvoz- vjerujem USA i EU i to već pišem duže vrijeme.

Dakle dobar scenarij za Zapad svakako, ali i veliki problem jednom kada Kina uđe u maturitet. vjerojatno je slijedeća Afrika onda za bubanje i promjenu.

U prilogu je knjiga sa predviđanjima uz podatke MMf-a iz 2010.
može se usporediti sa današnjim stanjem, a istovremeno se obrađuju teme iz dempografije kao i predviđanja do 2030.
Mislim da će 150 stranica biti dovoljno za proučavanje [emo_smijeh]

da liznaš dane dost atakse ksastva rapr ob lemeuči tanju


@domach

Ja sam vise bullish na US ekonomiju nego na burzu. Rast burze se financira jeftinim kreditima. Velike kompanije se zaduze sa 1-2% kamata i kupuju svoje dionice. Ako se nezaposlenost pocne znacajnije smanjivati FED ce se smanjivati kolicinu novaca koju upumpava u sustav. To znaci da ce krediti poskupiti i da ce se buyback smanjiti.

U takvom raspletu dogadjaju trebalo bi ocekivati rotaciju iz dionica kojima su zarade po dionici bazirane na smanjenju dionica u one dionice koji imaju stvaran rast baziran na povecanju margina i rastu prodaje.

Ma jasno, burza pitaj Boga gdje će, za to imamo Invertera i njegove crte.

Ja pokušavam gledati racionalno i fundamente, ali osim FED-a ne vidim preveliku prijetnju na horizontu, jedino FED ali i on je pasivna prijetnja.

Dapače, raste ekonomije bez FED-a će biti pravi rast nakon više godina.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

@domach

Bond market je uvijek najveca prijetnja za burzu i za ekonomiju. A FED manipulira bond market. Podsjetio bi da ce pocetkom slijedece godine mjenja chairman FED-a i taj tranzicijski proces bi mogao znacajno povecati nivo neizvjesnosti. Povecanje neiizvjesnosti nije dobro za burzu.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



I malo ću svoju ideju kako vidim stvari na par godina(ipak je ovo forum pa dijelim).

USA housing se oporavlja kao sto je očekivano, ima još 30% do normalne utilizacije proizvodnje u housingu i onda udara u vrh. Ipak, tek je onda u normali, da bi se ponovila 2005 /2005 ima još u proizvodnji 100% rasta. Dugoročni trend je oko 1,3 milijuna stambenih objekata prodano godišnje, sada je na 1 milijun ako se ne varam ili čak nešto niže.

Dakle USA tu ima dobru šansu za smanjivanje nezaposlenosti, više me zanima energetska neovisnost koju spomniju i što to znaci za cijene ali i više za stabilnost u zemlji.

Kina se stabilizira i počinje mijenjati strukturu rasta GDP-a od izvoznog prema mješovitom, očekujem rast prema uvoznom i naravno početak prave potrošnje i smanjivanje njihove stope štednje sa 40% na barem 30%, uzemamo li u obzir da ih je 150 milijuna ušlo u srednju klasu, nije teško izračunati koliko je to potrošnje godišnje.

To je po meni užasna prilika za USA i EU firme za rast prodaje i zaošljavanje doma, jer zadnja velika oaza free rada(osim Afrike) je polako u nestajanju pa očekujem povratak proizvodnje doma. Vjerujem da se Ameri zato i okreću Kanadi za naftu prije nego OPEC-u( jer će proizvodnja doma zamijeniti onu u Kini). Vietnam i ostale države su jeftinije od Kine ali niti približno velike i ekonomija razmjera tu ipak ne igra toliku ulogu.

EU ide prema federaciji htjeli to neki ili ne, vjeruje kroz par godina u zajednički dug i više integrirano ekonomiju u kojoj će se ipak iz centra regulirati mriovinski i socijalni sustav, vidljivo je da ovakav disparitet poreza, socijalnih i mirovnskih prava nema smisla.

Dakle, USA up, China up ali u lošem smislu, obrnuto od USA, svijet je 100% događaja tj 1 bilanca i nužno je da će netko morati proizvoditi kineski uvoz- vjerujem USA i EU i to već pišem duže vrijeme.

Dakle dobar scenarij za Zapad svakako, ali i veliki problem jednom kada Kina uđe u maturitet. vjerojatno je slijedeća Afrika onda za bubanje i promjenu.

U prilogu je knjiga sa predviđanjima uz podatke MMf-a iz 2010.
može se usporediti sa današnjim stanjem, a istovremeno se obrađuju teme iz dempografije kao i predviđanja do 2030.
Mislim da će 150 stranica biti dovoljno za proučavanje [emo_smijeh]

[/quote]

Tnx! 😉

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.



@domach

Ja sam vise bullish na US ekonomiju nego na burzu. Rast burze se financira jeftinim kreditima. Velike kompanije se zaduze sa 1-2% kamata i kupuju svoje dionice. Ako se nezaposlenost pocne znacajnije smanjivati FED ce se smanjivati kolicinu novaca koju upumpava u sustav. To znaci da ce krediti poskupiti i da ce se buyback smanjiti.

U takvom raspletu dogadjaju trebalo bi ocekivati rotaciju iz dionica kojima su zarade po dionici bazirane na smanjenju dionica u one dionice koji imaju stvaran rast baziran na povecanju margina i rastu prodaje.

Ma jasno, burza pitaj Boga gdje će, za to imamo Invertera i njegove crte.

Ja pokušavam gledati racionalno i fundamente, ali osim FED-a ne vidim preveliku prijetnju na horizontu, jedino FED ali i on je pasivna prijetnja.

Dapače, raste ekonomije bez FED-a će biti pravi rast nakon više godina.
[/quote]

Obzirom da sam bearish na Kinu i njene mogućnosti rasta i potrošnje, jel bi mogao navesti na osnovu čega vidiš rast američke ekonomije?

Naime koliko ja vidim EU je u recesiji, sa tendencijom da ode odvraga skupa sa mjerama štednje, Kina ima nominalnu stopu rasta od 7,7% ali malo tko vjeruje da je to stvarna stopa rasta, obzirom da je u disparitetu sa PMI indeksom. Brazil i Australija ovise o Kini, Japan je isto u dosta velikoj gabuli.

A na kraju krajeva da li je tebi jasno da US uopće nema nikakvog rasta?
Ono što vi vidite kao rast je 1,0 trilijun dolara Feda upucanih u ekonomiju ( zapravo u financijski sustav, ali to je značajan dio njihove ekonomije ) što čini 6,25% njihovog Gdpea, bez čega bi imali pad od gotovo 4%.
Consumer, koji čini 70% US ekonomije nije baš u sjajnoj kondiciji, zaposlenost je poboljšana ali odrađeni sati su u padu baš kao i nadnice, zbog sve većeg učešća slabije plaćenih radnih mjesta.
Jedini kome ide dobro su onih 7% najbogatijih, njima je bogatstvo u ovoj krizi poraslo 28%, dok se onima 93% preostalih smanjilo za 4%.

Ne izgleda mi baš optimistično, osim ako računaš da će centralne banke stalno spašavati stvar printanjem, tzv printanjem do prosperiteta.

A što čisto sumnjam da je održivo rješenje.

@Turion

Nemoguce je biti siguran kuda ide ekonomija medutim postoje neke stvari koje u ovom trenutku pomazu US ekonomiji. Prvo imaji skoro 3x jeftinije energente od ostatka svijeta. To je velika prednost koju prije imali nisu. Drugo housing je iznimno bitan i on se oporavlja. Kada vrijednost nekretnina raste onda se ne samo zaposljavaju ljudi u gradjevini nego se vlasnici nekretnina osjecaju i spremniji su potrositi vise.

ALi opet, ako stvari u Kini (koja je uvijek nepoznanica) ili u Europi krenu lose to ce sigurno imati velikog utjecaja na US. Izbori u Njemackoj su u Septembru, tako da ce biti napravljen dodatan napor da u Europi ne krene lose.

Za Kinu najbolje pitati Hao-Rena. On je zivio tamo, govori Mandarin ko da je iz Opuzena.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



@Turion

Nemoguce je biti siguran kuda ide ekonomija medutim postoje neke stvari koje u ovom trenutku pomazu US ekonomiji. Prvo imaji skoro 3x jeftinije energente od ostatka svijeta. To je velika prednost koju prije imali nisu. Drugo housing je iznimno bitan i on se oporavlja. Kada vrijednost nekretnina raste onda se ne samo zaposljavaju ljudi u gradjevini nego se vlasnici nekretnina osjecaju i spremniji su potrositi vise.

ALi opet, ako stvari u Kini (koja je uvijek nepoznanica) ili u Europi krenu lose to ce sigurno imati velikog utjecaja na US. Izbori u Njemackoj su u Septembru, tako da ce biti napravljen dodatan napor da u Europi ne krene lose.

Za Kinu najbolje pitati Hao-Rena. On je zivio tamo, govori Mandarin ko da je iz Opuzena.

To za jeftinu energiju si 100% u pravu, to je velika prednost. Za ostalo ćemo pratiti i vidjeti kako će se stvari dalje razvijati.

Za njemačke izbore predviđam dosta problema oko sastavljanja vlade.

@turion

Utjecaj jeftine energije za USA ima puno veći utjecaj na ekonomiju nego što to ima FED. Moraš gledati i implicitno. Outsourcing USA firmi na Kinesko područje rada postaje sve manje em zbog infrastrukture, cijene rada i energenata.

Vrlo jednostavno, Kina je sa niskom cijenom rada i zammijenjivošću rada lako nadoknadila komparativno što gui u infrastrukturi i znanju naspram USA, medjutim sada niti to nema, zato se proizvodnja po meni, opet seli bilo prema Vijetnamu ali više natrag doma.

Housing je užasno bitan za USA ekonomiju i trenutno je vrlo bitan za zapošljavanje u USA.

Kineska stopa štednje je oko 40% trenutno. Očkeujem ulazak Kineske ekonomije u maturitet što ti znaći i rast mirovinskih i socijalnih prava što opet znaći rast poreza ali i domaće potrošnje. Sada ajmo dalje. U Kini ima oko 150 milijuna ljudi srednje klase(računam prosjek plaće od oko 10 000 kn) koji štede po stopi od 40% godišnje. Očekujem pad štednje na 25% tj oko 15 000 kuna godišnje slobodno za potrošnju po glavi( aimamo ih 150 milijuna).

To je dakle oko 2,3 trilijuna kuna godišnje slobodne potrošnje ili oko 350 milijardi dolara ili jedan Tajlandski GDP godišnje sa tendencijom rasta na 10 godina.

Kinezi su užasno skloni Zapadnjačkim proizvodima. Tko je bio recimo u Hong Kongu može to lako percipirati. Obožavaju USA i EU proizvode.

Znaci jedna Tajlandski GDP svake godine spreman za uvoz( ne u cjelosti ali sam siguran barem 70%).

Australiju sam pisao da će imati užasan problem jer gubi svog kupca. Kanada ima USA Australija gubi Kinu jer Kina ide iz realestate-a na consumer ali mali i privatni).

Centralne banke su po meni užas i ove igra davanja lijeka bolesniku ovisniku su smiješne i nadam se što prije da će prestati i nakon tog pada ekonomije bude prava prilika za investiranje.

Najveći neprijatelj EU je dmografija, to čak postaje i Kini i to solidno, USA se tu dobro gura. USA po meni ima u budućnosti problem sa healthcare-om tj ima ga već sada.

PMI i ostali pokazatelji su jako trenutačni i onda kad već budu skočili je kasno.

Dakle, USA proizvodnja up i housing, Kina up spending ali i porezi, EU moguć rasta ali samo zbog Kineske domaće potrošnje.

Ovo ti je projekcija na 5 godina ili duže, tako da se dosta kratkoročnih devijacija ispegla.

Naravno to je moje mišljenje, ja ga se držim;)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Kineska stopa štednje je oko 50% dok je u Zapadnim zemljama od 5% do 20%.

Dakle ovih 350 milijardi dolara trenutno je zapravo i dosta manje od mogućeg.

Svakako to treba uzeti u obzir.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close