Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Sad je dobro vrijeme ( turistička sezona ) da Roha ojača Kunu i jednim udarcem riješi 2 problema !

O cemu pricas?
Pa sad je na hrv. trzistu velika ponuda stranih valuta sto dovodi do deprecijacije kune, neznam od kud tebi ideja o aprecijaciji??
Kuna je ionako prejaka o odnosu na euro, zato nam gospodarstvo nije izvozno konkurentno, ali posto spadamo u drzave sa visokim stupnjem uvozne ovisnosti CB pokusava svim silama odrzati kunu na ovim razinama, jer bi u slucaju deprecijacije uvoz bio skuplji (kuna je sluzbeno fluktuirajuca valuta, ali se u stvarnosti ponasa kao da je element fiksnog tecajnog rezima)

VAŠ DIREKTOR
[/quote]

znate poznam jednog vršnjaka koji je iz školske stolice završio u banci na visokoj poziciji, neki njegovi prijatelji s fakulteta isto, a njihovi prijatelji takođe.
Svi oni skupa se mogu zvati teoretičari prazne slame, a kao što je i vaš post ! Zanimljivo, ali i posebno su loši matematičari, zanju računati formulu, ali ne i logiku .

Samo na znanje; našim izvoznicima nebi pomogla ni valutacija od 50 Kuna na 1 Eura jer je država s nametima i porezima jednostavno preskupa .

Prednosti aprecijacije ( jačanja ) Kune ;

1. Niže cijene goriva, usluga i roba ( bolji standard )
2. Veći priliv deviza posljedicom turističke sezone
3. Niže rate ( obroci ) kredita i kamata
4. Izvozno gospodarstvo profitira nižom cijenom usluge i dobara u domaćoj proizvodnji
5. Pokretanje trgovine

Ja vas pitam da mi konkretno nabrojite što gubimo ????????

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.

glupo je gledati tečaj parcijalno i neovisno o drugim faktorima. tečaj je samo jedan od instrumenata u cjelokupnoj operaciji "imamohrvatsku".

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/





ADPL.
– evo još sam toga nadokupila pa što bude.

– evo ponovno pogodila.
– već 2 godine na ovoj temi bez greškice.
– a zbog toga sam sigurno i najuspješnija u RH.

– I love this game.
Pozdrav !

[/quote]

Daleko si ti od uspjeha
ti nisi najuspijesnija ni u svom selu, a kamoli u RH
sa ovim stilom ulaganja mozes zaraditi max. cca 15% godisnje, makar mislim da zarađujes i manje od toga

VAŠ DIREKTOR
[/quote]
A 15 % je malo?
Gdje treba potpisat..
Ja 15 % potpisujem do kraja života!!!
[/quote]

Također. Svatko tko je pročitao ijednu knjigu o investiranju zna da je dugoročno 15 posto godišnje san snova.




Sad je dobro vrijeme ( turistička sezona ) da Roha ojača Kunu i jednim udarcem riješi 2 problema !

O cemu pricas?
Pa sad je na hrv. trzistu velika ponuda stranih valuta sto dovodi do deprecijacije kune, neznam od kud tebi ideja o aprecijaciji??

VAŠ DIREKTOR
[/quote]

Velika ponuda stranih valuta dovodi do deprecijacije kune?
Kako to misliš?

[/quote]

Znam da ne dovodi ,daleko od toga, ali sam htio lorisu na figurativan nacin objasniti kako stvari idu u RH i da turisticka sezona nema bas neki utjecaj na aprecijaciju odnosno deprecijaciju kune zbog toga sto u praksi provodimo politiku fiksnog deviznog tecaja, bez obzira sta je kuna sluzbeno fluktuirajuca valuta vezana na devizno trziste direktnom kotacijom.

Prednosti fiksnog tecaja su vam stabilnost trgovine i investicija, a nedostaci odnosno troskovi neefikasnost gospodarstva odnosno deficit platne bilance

Sto se tice fluktuirajuceg deviznog tecaja, njegove prednosti su efikasnost gospodarstva, ravnoteža platne bilance, ali isto tako dolazi do indirektnih troskova putem nestabilnosti trgovine i investicija, te inflacije

Moje misljenje je da bi trebalo provesti u RH minimalnu deprecijaciju kune tako da CB provede kupnju obveznica i poveca ponudu novca,trebamo poticati prizvodnju koja se snabdijeva sa domacim imputima, i povecati inflaciju na cca. 8% , jer je u ekspanzivnim ekonomskim politikama inflacija do 10% jako poticajna za gospodarstvo
Razlog tome je sto inflacija do 10%, potice poduzetnike na proizvodnju iz razloga jer ce "sutra" proizvod moci prodati za vise, a kupce potice na sadasnju kupnju jer je proizvod jeftiniji "danas nego sutra"
Evo samo povrsno sam vam objasnio, da ne pisem do sutra i da ne idem u detalje

VAŠ DIREKTOR

Give me capitalism or give me death

@loris

sve koristi od aprecijacije koje ste nabrojali stoje,
ali ima jedan veliki problem,
Drzava mora od nekud stvoriti novac (a to se stvara jedino proizvodnjom i izvozom na temelju apsolutnih ili komparativnih prednosti odnosno na temelju prednosti opskrbljenoscu faktorima proizvodnje)
dakle za sve to trebamo provesti realnu deprecijaciju kune u odnosu na euro.
Nista vam ne znace jeftiniji uvozni proizvodi i usluge odnosno jeftiniji krediti sa valutnom klauzulom ako ih nemate sa cime placati…

VAŠ DIREKTOR

Give me capitalism or give me death

GLedam forum i nevjerujem (ipak je ovo poslovni!)

Što se tiče ponude i potražnje novca:
veća ponuda deviza znači veću potražnju za domaćom valutom znači domaća valuta jača ili dolazi do apreciacije (o ovom našem slučaju radi se o sezonskom karakteru)
… i u teoriji …i u logici… a trebalo bi biti i u praksi

e sad što se tiče tečaja i namjerne aprecijacije:

kolega loris kaže:
"Prednosti aprecijacije ( jačanja ) Kune ;

1. Niže cijene goriva, usluga i roba ( bolji standard )
2. Veći priliv deviza posljedicom turističke sezone
3. Niže rate ( obroci ) kredita i kamata
4. Izvozno gospodarstvo profitira nižom cijenom usluge i dobara u domaćoj proizvodnji
5. Pokretanje trgovine

Ja vas pitam da mi konkretno nabrojite što gubimo ???????? "

prijatelju ovako:

izvoznici zazivaju "deprecijaciju" želeći biti konkurentniji na vanjskom tržištu (znači tvoje pod 4. je totalni nonsens), u suprotnom znači deprecijacija opet nije dobra jer je udio uvoznih repromaterijala u našim proizvodima visok (oko 60%) i kad se to "malo zavrti" imamo ništa drugo nego inflaciju. (trudim se laički objasnit)

pod 2. veći priliv deviza … prijatelju ovako: turisti će potrošit kolko imaju (ako dođeš sa 1000 eura nemoš potrošit 2000, a ukoliko apreciramo valutu pa pizza košta 100 kuna neće nam niti doć), pa neće biti veći priliv deviza već manji

3. niže rate kredita …. pa kad bi se to moglo …tad bi "Roha" reko da 1 kuna vrijedi 100.000 €, pa bi reko ljudima … vratite kredite jer ću za 2 tjedna sve vratit na staro… ja sam živio u socijalizmu i krediti su se nekad tako mogli vratit…danas … sve što posudite i vratit ćete pa makar i "krv propišali"… mislim da ne treba ovaj nonsens objašnjavati na ekonomskim principima

1. ne da mi se objašnjavat … kad bi se potezom pera definirao standard …i u Sahari bi svakih 100 metara bio frižider s mineralnom vodom (da ne reklamiram brendove)

5. pa ko bi pokreto biznis i trgovinu … kad potez pera rješava dugove … znači možes samo "nadrapat"

Aprecijacija je kod nas nemoguća i u teoriji i u praksi.

Jednako tako i deprecijacija u ovom trenutku i kod nas nije dobra jer smo visoko eurizirana zemlja i ne nosi prednosti (osim vrlo vrlo kratkoročnog efekta konkurentnosti naših izvoznika), dok dodatno opterećuje visoko zaduženi sektor stanovnišva (koji i ovako ne može otplaćivati olako uzete kredite pod parolom "kako ćemo lako ćemo") itd.. itd..

Znači … tečaj ne treba dirati!!!

Treba delati!!! (da me Mile čuje bio bi sretan)

Lp

Naš direktore… ovako

kažeš:
"Prednosti fiksnog tecaja su vam stabilnost trgovine i investicija, a nedostaci odnosno troskovi neefikasnost gospodarstva odnosno deficit platne bilance"

da deficit platne bilance ovisi o tečaju (ili suficit) pa svi bi potezom pera bili u suficitu

konkurentnost… ponuda "novih" proizvoda …"novih" tehnologija … stvara suficit
(bez obzira na tečaj)

…. a s ovom idejom o "kontroliranoj i poželjnoj" inflaciji si me izbio iz čizama!

Lp

P.S. Google je majka znanja mlađih generacija… pa dajte "googlajte" malo ako nemate dovoljno obrazovanja, znanja i iskustva!

@ mymoney
@ delux

Da sam ja imao prinos 15% godisnje, nikad se nebi obogatio,
ja bi rekao da knjige o investiranju i pravo investiranje skoro pa nemaju veze, jer vecina tih koji pisu knjige nije nikad u nista investirala
Uspio sam samo zato jer sam uvijek vjerovao da se moze bolje i zato jer sam lud ko puska, pod motom :"uci od drugih, ali radi po svom"

Uostalom ja sebe ne smatram investitorom nego trejderom, sa svojim timom napravio sam 2008.g promet na europskim burzama koji je svima vama tesko uopce zamisliti
a dio strategije mi je bio i onaj koji je u nekim knjigama naveden pod onim "najbrzi put do bankrota",
sve zato jer sam lud ko puska ali uspio sam,
međutim nije to za svakoga, to vam je cesto puta spavanje 3-4 sata dnevno, a za dorucak vas ceka red bull, i tablete sa pojacanim dozama vitamina,

VAŠ DIREKTOR

Give me capitalism or give me death


kolega loris kaže:
"Prednosti aprecijacije ( jačanja ) Kune ;

1. Niže cijene goriva, usluga i roba ( bolji standard )
2. Veći priliv deviza posljedicom turističke sezone
3. Niže rate ( obroci ) kredita i kamata
4. Izvozno gospodarstvo profitira nižom cijenom usluge i dobara u domaćoj proizvodnji
5. Pokretanje trgovine

Ja vas pitam da mi konkretno nabrojite što gubimo ???????? "

prijatelju ovako:

izvoznici zazivaju "deprecijaciju" želeći biti konkurentniji na vanjskom tržištu (znači tvoje pod 4. je totalni nonsens), u suprotnom znači deprecijacija opet nije dobra jer je udio uvoznih repromaterijala u našim proizvodima visok (oko 60%) i kad se to "malo zavrti" imamo ništa drugo nego inflaciju. (trudim se laički objasnit)

pod 2. veći priliv deviza … prijatelju ovako: turisti će potrošit kolko imaju (ako dođeš sa 1000 eura nemoš potrošit 2000, a ukoliko apreciramo valutu pa pizza košta 100 kona neće nam niti doć), pa neće biti veći priliv deviza već manji

3. niže rate kredita …. pa kad bi se to moglo …tad bi "Roha" reko da 1 kuna vrijedi 100.000 €, pa bi reko ljudima … vratite kredite jer ću za 2 tjedna sve vratit na staro… ja sam živio u socijalizmu i krediti su se nekad tako mogli vratit…danas … sve što posudite i vratit ćete pa makar i "krv propišali"… mislim da ne treba ovaj nonsens objašnjavati na ekonomskim principima

1. ne da mi se objašnjavat … kad bi se potezom pera definirao standard …i u Sahari bi svakih 100 metara bio frižider s mineralnom vodom (da ne reklamiram brendove)

5. pa ko bi pokreto biznis i trgovinu … kad potez pera rješava dugove … znači možes samo "nadrapat"

Aprecijacija je kod nas nemoguća i u teoriji i u praksi.

Jednako tako i deprecijacija u ovom trenutku i kod nas nije dobra jer smo visoko eurizirana zemlja i ne nosi prednosti (osim vrlo vrlo kratkoročnog efekta konkurentnosti naših izvoznika), dok dodatno opterećuje visoko zaduženi sektor stanovnišva (koji i ovako ne može otplaćivati olako uzete kredite pod parolom "kako ćemo lako ćemo") itd.. itd..

Znači … tečaj ne treba dirati!!!

Treba delati!!! (da me Mile čuje bio bi sretan)

Lp

OK, tipična bankovna teorija koja naizgled drži vodu i to već godina jer naši premijeri ih rado slušaju bez razumijevanja istog :

1. Izvoznici će deprecijacijom imati nižu cijenu izvoza, ali skuplju cijenu proizvodnje, a ja predlažem obrnuto, a oni nek se okrenu kvaliteti koja i po visokim cijenma uvijek nađe kupca. Što više kvalitetna roba i/ili usluga na svijetskom tržištu uvijek ima kupca, a za razliku od konkuretne robe i usluga.

2. Turisti koji imaju 1000 Eura na raspolaganja mogu potrošiti 800, a 200 vratiti u zemlju, ali aprecijacijom KUne za istu uslugu i robu morati će potrošiti sve Eura ili svih 1000 Eura. Najskuplje zemlje i gradovi u svijetu ( Japan, London, Moskva….) ujedno imaju i najveći promet roba i usluga kao i socijalnu zaštitu od siromašnih nametnutu visokim cijenama življenja u tim gradovima/državama.

3. Aprecijacijom Kune rate kredita će biti niže i povoljnije i neznam čemu tu filozofije ?

4. Aprecijacijom smanjujemo cijenu izvora enrgije prvenstveno naftu, a time i struju pa ukupno imamo niže troškove življenja i proizvodnje odnosno veći standard.

5. RH i HNB kao i njena bilanca dovoljno su mali za svijestske razmjere da Roha može bez problema nabiti Kunu na 6,9: 1 Euro ili manje.

Tko će popušiti u ovoj priči ? Jedino strane banke u našoj zemlji !!!!

Molimo bih da mi vrlo jasno objasnite kokurentnost naših izvoznika kroz deprecijaciju Kune odnosno posljedice apreciojacije Kune ?????

KAda razmislite nema utjecaja, problem je kao što sam već rekao ili napisao, skupa država.
Od 100 Kuna ZAREDE realnom sektoru u RH ostaje 27-30 Kuna, a to je možda najskuplja zemlja na svijetu . ( ako neznate izračunati

MODERATORI SU ME ISKLJUČILI ! Sve što sam pisao i pišem je osobno mišljenje bez odgovornosti.


@ mymoney
@ delux

Da sam ja imao prinos 15% godisnje, nikad se nebi obogatio,

VAŠ DIREKTOR

ali Direktore, nisu svi tako sposobni, pronicljivi, hrabri i odlučni kao vi. ja bih htio biti takav kao vi, ali svjestan sam svojih ograničenja i zato se zadovoljavam prinosom od 15 posto godišnje.

Kolega loris:

živimo u neoliberalnom kapitalizmu (čiji ja nisam pobornik) ali moramo se voditi teorijom i praksom dominantne svjetske ekonomske politike.

ukoliko bi tečaj bio kako vi kažete 6,9 ali kad se teorije dokazuju krene se ipak malo više u smjeru koji se želi dokazati npr 6,0 (ali može i ovako po 6.9)
po to cijeni potražnja za eurima bi bila tolika da sve naše devizne rezerve i sve naše bogatstvo ne bi bilo dovoljno da zadovolji potražnju (a kapital dođe i ode u sekundi , a "dugovi" ostaju – u ovom slučaju nama i našim budućim generacijama), a budući da je naša vanjskotrgovinska bilanca u minusu – mi moramo kupovati stranu valutu! znate kako je lako nekom nešto prodati kad on to "mora" kupiti .. znači mi nismo ti koji definiraju cijenu i uvjete)
Današnja monetarna teorija je nastavak na sistem "zlatnog standarda" koji je napušten jer svjetske količine "realnog" zlata nisu bile dovoljne za pokriće po tom sistemu.
"Bankarska" teorija kako Vi kažete ili ne! to je to u čemu danas živimo!

znači već ovdje pada Vašas teorija o aprecijaciji… DALJE JEDNOSTAVNO NEMA … NEMA PREDNOSTI!

što se tiče izvoznika … aprecijacija znači da je naš proizvod skuplji … e da je makar "jedinstven ili novi" cijena ne bi bila upitna , a u svijetu "standardnih" proizvoda cijena je odlučujuća

Lp


Naš direktore… ovako

kažeš:
"Prednosti fiksnog tecaja su vam stabilnost trgovine i investicija, a nedostaci odnosno troskovi neefikasnost gospodarstva odnosno deficit platne bilance"

da deficit platne bilance ovisi o tečaju (ili suficit) pa svi bi potezom pera bili u suficitu

konkurentnost… ponuda "novih" proizvoda …"novih" tehnologija … stvara suficit
(bez obzira na tečaj)

…. a s ovom idejom o "kontroliranoj i poželjnoj" inflaciji si me izbio iz čizama!

Lp

P.S. Google je majka znanja mlađih generacija… pa dajte "googlajte" malo ako nemate dovoljno obrazovanja, znanja i iskustva!

Ja bi rekao da si ti ucio tzv. konzervativno- restriktivnu ekonomiju jos u bivsem sistemu, pa si pola toga zaboravio, a od onda se dio teorija i promijenio

VAŠ DIREKTOR

Give me capitalism or give me death



Naš direktore… ovako

kažeš:
"Prednosti fiksnog tecaja su vam stabilnost trgovine i investicija, a nedostaci odnosno troskovi neefikasnost gospodarstva odnosno deficit platne bilance"

da deficit platne bilance ovisi o tečaju (ili suficit) pa svi bi potezom pera bili u suficitu

konkurentnost… ponuda "novih" proizvoda …"novih" tehnologija … stvara suficit
(bez obzira na tečaj)

…. a s ovom idejom o "kontroliranoj i poželjnoj" inflaciji si me izbio iz čizama!

Lp

P.S. Google je majka znanja mlađih generacija… pa dajte "googlajte" malo ako nemate dovoljno obrazovanja, znanja i iskustva!

Ja bi rekao da si ti ucio tzv. konzervativno- restriktivnu ekonomiju jos u bivsem sistemu, pa si pola toga zaboravio, a od onda se dio teorija i promijenio

VAŠ DIREKTOR
[/quote]

Care….

ja bih bio sretan da si ti u pravu…. i da to pije vodu … i da mogu vratiti svoje kredite u Eurima i pomoći svom burazu da vrati svoje u "švicarcima"!

Buraz i ja ćemo svoje vratiti jer smo visokoobrazovani i ne baš "do jaja" zaduženi,
al kako će u uvjetima inflacije svoje kredite vratiti naši sugrađani koji su u želji
za "vlastitim domom" ušli u nešto što je iznad njihovih mogućnosti.

Malo su ih ( i sve nas) banke " na.uzile" !!!, al što je tu je!

Lp

Daleko si ti od uspjeha
ti nisi najuspijesnija ni u svom selu, a kamoli u RH
sa ovim stilom ulaganja mozes zaraditi max. cca 15% godisnje, makar mislim da zarađujes i manje od toga

VAŠ DIREKTOR


Tko nije zadoboljan sa 15% nego ganja više najčešće izgubi sve.




Sad je dobro vrijeme ( turistička sezona ) da Roha ojača Kunu i jednim udarcem riješi 2 problema !

O cemu pricas?
Pa sad je na hrv. trzistu velika ponuda stranih valuta sto dovodi do deprecijacije kune, neznam od kud tebi ideja o aprecijaciji??
Kuna je ionako prejaka o odnosu na euro, zato nam gospodarstvo nije izvozno konkurentno, ali posto spadamo u drzave sa visokim stupnjem uvozne ovisnosti CB pokusava svim silama odrzati kunu na ovim razinama, jer bi u slucaju deprecijacije uvoz bio skuplji (kuna je sluzbeno fluktuirajuca valuta, ali se u stvarnosti ponasa kao da je element fiksnog tecajnog rezima)

VAŠ DIREKTOR
[/quote]

znate poznam jednog vršnjaka koji je iz školske stolice završio u banci na visokoj poziciji, neki njegovi prijatelji s fakulteta isto, a njihovi prijatelji takođe.
Svi oni skupa se mogu zvati teoretičari prazne slame, a kao što je i vaš post ! Zanimljivo, ali i posebno su loši matematičari, zanju računati formulu, ali ne i logiku .

Samo na znanje; našim izvoznicima nebi pomogla ni valutacija od 50 Kuna na 1 Eura jer je država s nametima i porezima jednostavno preskupa .

Prednosti aprecijacije ( jačanja ) Kune ;

1. Niže cijene goriva, usluga i roba ( bolji standard )
2. Veći priliv deviza posljedicom turističke sezone
3. Niže rate ( obroci ) kredita i kamata
4. Izvozno gospodarstvo profitira nižom cijenom usluge i dobara u domaćoj proizvodnji
5. Pokretanje trgovine

Ja vas pitam da mi konkretno nabrojite što gubimo ????????
[/quote]
Kinezi se svi silama bore da odže nizak umjetni tečaj svoje valute pa imaju konstantan gospodarski rast od desetak procenata samo mi pametniji od svih pa vidimo dokle smo došli.

Država uvijek ima mogućnos puštanja u opticaj svježeg novca, što će dovesti do inflacije.
Kontrolirana inflacija do 7% nije nikakav problem, dapače čak je i poželjna, Međutim problem nastupa kad se izgubi kontrola kao i kod alkohoha kad se čaše vina pređe na flašu ili sa 1do 2 piva na gajbu dnevno.

New Report

Close