Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Agrokor – tvrtke, poslovanje, usporedba

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Tako je!
Iako ja ne ocekujem da ce to revizija pokazati.
Svi su imali svoje prste u izvlacenju love pa nece dopustit da se prikaze istina.
Ipak, za pozitivan rasplet dovoljno je da se potvrde i dosadasnja!

Revizor sada mora pokazati pravo stanje, oni to znaju, ovo je ozbiljna revizorska kuća i jasno im je da bi u budućnosti bili suodgovorni za prevaru a to si sada više nitko ne želi dopustiti. A tko bi uopće bio spreman u budućnosti kupiti bilo koji dio Agrokora ako revizor ne stane iza svojih izvješća?

Ne tipujem na sjajna izvješća.
Ali nekako mi se čini da perjanice (ADRS, ZABA i sl.) ne klize previše, bar zasad.
Možda i ne bude grozno, ali sjajno sigurno neće.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

todina imperija uzvraća udarac 😉
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/todoric-ponovno-zestoko-napao-ministricu-martinu-dalic-a-drzavnim-institucijama-je-javno-porucio-da-odgovore-na-nekoliko-kljucnih-pitanja/6582963/

Ignore: KressoM, delux

Objave su preventivna obrana pripremljena u ‘kuhinji’ njegovih odvjetnika i medijskih savjetnika. Njegova obrana me sve više podsjeća na onu Ive Sanadera, a i ista imena se pojavljuju u njegovoj blizini, odvjetnici Jadranka Sloković i Čedo Prodanović, PR strateg Ratko Maček – komentira naš sugovornik. Podsjetimo da je početkom travnja ove godine Todorić u priopćenju uoči aktivacije zakona lex Agrokor napisao: – Četrdeset godina sebe uložio sam u izgradnju cijele Hrvatske i regije, stoga sam danas ponosan čovjek jer sve što sam izgradio danas sam svojim potpisom predao hrvatskoj državi.

ovaj dio priopćenja je posebno zanimljiv:

“Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga (HANFU) da utvrdi je li bilo zlouporabe tržišta financijskim instrumentima kod trgovanja dionicama društava iz sustava Agrokor protivno članku 456. i članku 457. Zakona o tržištu kapitala a u svezi članka 455., odnosno korištenja povlaštenih informacija kojima je Vlada RH raspolagala (da se radi na izradi Lex Agrokora i drugim informacijama) od strane državnih dužnosnika i vanjskih stručnjaka koji su sudjelovali na izradi Lex-a, te da posebno utvrdi je li društvo INTERKAPITAL koje je sada angažirano u Agrokoru sudjelovalo ili posredovalo kod trgovanja dionicama društava Agrokora u vrijeme izrade Lex Agrokora.”

Ignore: KressoM, delux


ovaj dio priopćenja je posebno zanimljiv:

"Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga (HANFU) da utvrdi je li bilo zlouporabe tržišta financijskim instrumentima kod trgovanja dionicama društava iz sustava Agrokor protivno članku 456. i članku 457. Zakona o tržištu kapitala a u svezi članka 455., odnosno korištenja povlaštenih informacija kojima je Vlada RH raspolagala (da se radi na izradi Lex Agrokora i drugim informacijama) od strane državnih dužnosnika i vanjskih stručnjaka koji su sudjelovali na izradi Lex-a, te da posebno utvrdi je li društvo INTERKAPITAL koje je sada angažirano u Agrokoru sudjelovalo ili posredovalo kod trgovanja dionicama društava Agrokora u vrijeme izrade Lex Agrokora."

A zašto? Pa ako nije bilo nikakvog kršenja sve je lako dokazivo pa transkacije se ne mogu izbrisati!

Ili mislite da je bilo?

OŠ NEŠ BANGLADEŠ!




Od Agrokora još nije ništa ovršeno….

Napisao sam tvrtke-kceri,a ne Agrokor,zar ne?
Agrokor je nebitan vise.Samo prazna ljustura!
Ide se na firme -kceri poput Mercator,Fricom,Jamnica itd koje posluju izvan Hrvatske.
Postupci u Hrvatskoj su "zamrznuti" do prestanka prinudne uprave!
Meni se cini da je situacija "kriticna",a dogovor-nagodba tesko izvediv sada,no pricekajmo prvo izvjesca!
[/quote]

Pa nije ni od tvrtki-kćeri… Stavljene su zabiljžbe… Ovršeno je 18% od Todorića…
[/quote]
Apsolutno netocno!
Kakve zabiljezbe?Mislite zabrane raspolaganja i mjere osiguranja?To je ogromna razlika!!!
Koliko sam ja shvatio,radi se o velikom novcu,a uzgred Slovenija je donijela tzv “Lex Mercator” kojim zabranjuje odliv novca za dugove,zar ne?
Pa,tek uzgred,sporovi u Londonu i New Yorku etc!

Kad je trebao isplatiti lovu dionicarima za Belje onda ih je zvao spekulantima i izigrao zakon a sad se ON poziva na postivanje zakona.


@serislav
što god da objave, manje je bitno jer svi vjerovnici su svjesni da će ići otpis oko 50% potraživanja i vrlo izvjesno pretvaranje ostatka u udjele u agrokoru…. pretvarati ostatak potraživanja u udjele u tvrtkama kćerima nije realno očekivati jer:
1. nikada se ne bi dogovorili koji će vjerovnik dobiti udjele u kojoj tvrtki kćeri, ali čak i da se dogovore-
2. dokap pretvaranjem udjela u tvrtke kćeri imao bi ogromnu i teško provedivu proceduru preračunavanja novih udjela, izglasavanja na skupštinama, proknjižbi u SKDD itd.
3. sva imovina tvrtki kćeri opterećena je hipotekama za novi kredit i time vjerovnici ne bi dobili praktički ništa


Pisete napamet i netocno i nagadate!
Dokapitalizacija Agrokora je besmislena i po meni gotovo nevjerovatna na nacin na koji vi pisete!

Vaš link …[/url]

Todoricev blog, tportal

‘Zna da je ono što će izaći za njega devastirajuće’
Njegov kolega, komunikacijski stručnjak koji je želio ostati anoniman, kaže da Todorić može biti bloger do četvrtka, kada se očekuje objava izvješća revizije za Agrokor.
U četvrtak nastaje show. Ako ima nešto pametno za istovariti, to mora napraviti prije četvrtka. Onda se ruši kula od karata’, zaključuje naš sugovornik.’

Dakle, četvrtak?



@serislav
što god da objave, manje je bitno jer svi vjerovnici su svjesni da će ići otpis oko 50% potraživanja i vrlo izvjesno pretvaranje ostatka u udjele u agrokoru…. pretvarati ostatak potraživanja u udjele u tvrtkama kćerima nije realno očekivati jer:
1. nikada se ne bi dogovorili koji će vjerovnik dobiti udjele u kojoj tvrtki kćeri, ali čak i da se dogovore-
2. dokap pretvaranjem udjela u tvrtke kćeri imao bi ogromnu i teško provedivu proceduru preračunavanja novih udjela, izglasavanja na skupštinama, proknjižbi u SKDD itd.
3. sva imovina tvrtki kćeri opterećena je hipotekama za novi kredit i time vjerovnici ne bi dobili praktički ništa


Pisete napamet i netocno i nagadate!
Dokapitalizacija Agrokora je besmislena i po meni gotovo nevjerovatna na nacin na koji vi pisete!
[/quote]

Pa i nije. Pitanje je kojim modelom će se ići. Moguće je i jedno i drugo s tim da ovo prvo, pretvaranje potraživanja na razini Agrokora u vlasničku glavnicu uz prethodni otpis imovine bi naravno bilo bolje za postojeće vlasnike kapitala u ovisnim društvima. Barem mi se tako čini na prvu loptu. Treba stvari staviti na papir, no za to nemamo odgovorajuce informacije. Još.

I naravno da nagađa, al je uglavnom i u pravu. Ja mislim da bi se vlasnici potraživanja bolje razračunali po drugom modelu, ovom kompliciranijem, no istina je da bi ta procedura bila zamršenija. Pritom orangutan nije u pravu glede skupština jer prema Zakonu o sistemski važnim kompanijama uloga dionicara je praktički suspendirana i umanjena (vidjeti stavak 12 cl. 43. Zakona o sistemski važnim kompanijama, vidjeti dolje)

Zapravo je najjednostavnije proknjiziti minus na teret Agrokora i ovisnih društava (odnosno formirati novo društvo na koje će se prenijeti sve neophodno za tekuće poslovanje), pa nastavno za dio nedostajuceg kapitala napraviti umanjenje imovine odnosno pretvoriti dio dugova u vlasničku glavnicu i onda dalje restrukturirati koncern. Dijeliti ga, prodavati ili ga naprosto postaviti na noge, kroz otpise umanjiti dug, ostatak povoljnije refinancirati i staviti to negdje na burzu da tržište vrednuje tu imovinu odnosno taj kapital na neki nacin.

Ne znam vidjet ćemo, no to bi bilo dosta elegantnije rješenje, a nije nelogično. Pogledati svakako stavak 5. članka 43. jer se tamo se navode sve mogućnosti taksativno – u sljedećem postu)

Nagodba između dužnika i vjerovnika
Članak 43.
(1) U roku od 12 mjeseci od otvaranja postupka izvanredne uprave, izvanredni povjerenik uz suglasnost vjerovničkog vijeća može predložiti namirenje vjerovnika nagodbom.
(2) Rok od 12 mjeseci iz stavka 1. ovoga članka sud će produljiti za daljnja tri mjeseca na zahtjev izvanrednog povjerenika. Rok od tri mjeseca računa se od isteka roka od 12 mjeseci.
(3) Izvanredni povjerenik predlaže vjerovničkom vijeću i vjerovnicima nagodbu ako procijeni da je reguliranje odnosa vjerovnika i dužnika nagodbom svrsishodno uzimajući u obzir sve okolnosti konkretnog slučaja.
(4) U ime vjerovnika u izradi nagodbe sudjeluje vjerovničko vijeće.
(5) Nagodbom se, među ostalim, može:
– prenijeti dio ili sva imovina dužnika na jednu ili više već postojećih osoba ili osoba koje će tek biti osnovane, uz isključenje primjene općeg pravila o pristupanju dugu u slučaju preuzimanja neke imovinske cjeline iz zakona kojim se uređuju obvezni odnosi i o dužnosti davanja izjave o nepostojanju dugovanja iz zakona kojim se uređuje postupak u sudskom registru
– ostaviti dužniku sva imovina ili dio njegove imovine radi nastavljanja poslovanja dužnika
– dužnika pripojiti drugoj osobi ili spojiti s jednom ili više osoba
– prodati sva imovina ili dio imovine dužnika, raspodijeliti sva imovina ili dio imovine dužnika između vjerovnika
– smanjiti ili odgoditi isplata obveza dužnika
– obveze dužnika pretvoriti u kredit ili zajam odnosno temeljni kapital dužnika ili nekih od njegovih ovisnih društava odnosno u kapital novoosnovanih društava
– preuzeti jamstvo ili dati drugo osiguranje za ispunjenje obveza dužnika
– urediti odgovornost dužnika nakon nagodbe.
(6) U postupku izvanredne uprave koji se provodi nad dužnikom te povezanim i ovisnim društvima podnijet će se jedinstven prijedlog nagodbe.
(7) Nakon usuglašavanja teksta nagodbe između izvanrednog povjerenika i vjerovničkog vijeća izvanredni povjerenik dostavlja prijedlog nagodbe svim vjerovnicima putem objave na e-Oglasnoj ploči suda.
(8) Protekom tri dana od objave prijedloga nagodbe na e-Oglasnoj ploči suda smatrat će se da je prijedlog nagodbe uredno dostavljen svim vjerovnicima.
(9) Vjerovnici glasuju na ročištu koje zakazuje sud u roku ne kraćem od pet i ne dužem od 15 dana od dana kada sud zaprimi obavijest izvanrednog povjerenika i vjerovničkog vijeća da su suglasni oko sadržaja nagodbe koja će biti predložena vjerovnicima.
(10) Sud na prijedlog izvanrednog povjerenika utvrđuje popis vjerovnika i prava glasa koja im pripadaju na ročištu.
(11) Radi provedbe ročišta određenog stavkom 9. ovoga članka, smatra se da pravo glasa imaju svi vjerovnici čije su tražbine utvrđene.
(12) Pravo glasa nemaju povezane osobe nad kojima se provodi postupak izvanredne uprave.
(13) Iznimno od stavka 11. ovoga članka, vjerovnicima osporenih tražbina priznat će se pravo glasa ako se na ročištu za glasovanje o nagodbi izvanredni povjerenik i nazočni vjerovnici s pravom glasa tako sporazumiju. Ako se sporazum ne može postići, o tome odlučuje sud na ročištu rješenjem protiv kojeg nije dopuštena posebna žalba.
(14) Nagodba se smatra prihvaćenom ako je za nju glasovala većina svih vjerovnika i ako je u svakoj skupini zbroj tražbina vjerovnika koji su glasovali za nagodbu veći od zbroja tražbina vjerovnika koji su glasovali protiv prihvaćanja nagodbe. Iznimno, smatrat će se da su vjerovnici prihvatili nagodbu ako ukupni zbroj tražbina vjerovnika koji su glasovali za nagodbu iznosi najmanje dvije trećine od ukupnih tražbina.

(15) Nagodbu koja je prihvaćena od strane vjerovnika sud će potvrditi rješenjem o potvrdi nagodbe. Takvo rješenje ima snagu ovršne isprave.
(16) Sud će po službenoj dužnosti uskratiti potvrdu nagodbe:
1. ako su bitno povrijeđeni propisi o sadržaju nagodbe i postupanju prilikom njezine izrade i donošenja, kao i o prihvatu od vjerovnika, osim ako se ti nedostatci mogu otkloniti ili
2. ako je prihvat nagodbe postignut na nedopušten način.
(17) Nagodba ili sažetak njezinog bitnog sadržaja objavit će se na mrežnoj stranici e-Oglasna ploča sudova. Podatak o sklapanju nagodbe upisat će se u sudski registar u kojem je dužnik upisan.
(18) Nagodba ima pravni učinak od dana donošenja rješenja o potvrdi nagodbe prema svim vjerovnicima pa i prema vjerovnicima koji nisu sudjelovali u postupku kao i prema vjerovnicima koji su sudjelovali u postupku, a njihove osporene tražbine se naknadno utvrde.
(19) Ako je određeno zasnivanje, izmjena, prijenos ili ukidanje prava na dijelovima imovine ili prijenos poslovnih udjela u nekom društvu, smatrat će se da su u nagodbi sadržane izjave volje sudionika dane u propisanom obliku. Navedeno na odgovarajući način vrijedi i za nagodbom obuhvaćene izjave o preuzimanju obveza na kojima se temelji zasnivanje, izmjena, prijenos ili ukidanje prava na dijelovima imovine ili prijenos poslovnih udjela i dionica. U slučaju da je za provedbu nagodbe potrebno donošenje odluka bilo koje treće osobe ili tijela, uključujući, ali ne i ograničeno na članove i/ili dioničare dužnika i povezanih i ovisnih društava, prihvaćena nagodba će na odgovarajući način zamijeniti takve odluke i predstavljati valjani pravni temelj za provedbu potrebnih promjena pri nadležnim tijelima, registrima, javnim knjigama, upisnicima i očevidnicima.
(20) Stjecatelji dionica dužnika i/ili njegovih ovisnih i povezanih društava koje sukladno nagodbi stječu neposredno ili posredno nisu obvezni objaviti ponudu za preuzimanje sukladno odredbama zakona kojim se uređuje preuzimanje dioničkih društava.
(21) Na odnose koji nisu regulirani odredbama ovog članka na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Stečajnog zakona o stečajnom planu.
(22) U postupanju koje bi eventualno sadržavalo davanje državne potpore primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje područje državnih potpora i s tim povezana pravila o državnim potporama uvažavajući činjenicu funkcije i uloge Europske komisije koja je nadnacionalno tijelo u području državnih potpora.

Zasad samo nagadjamo. Zakon kaze sto kaze i dozvoljava vise konacnih ishoda.
Za pretpostaviti je da se tekst nagodbe koji je u izradi od strane onih savjetnika ipak pise u nekakvom dosluhu s vjerovnicima, jer stvarno bi bila tarapana i gubljenje vremena da oni idu sumom, a vjerovnici drumom. Znaci koncept treba biti usuglasen. A oko brojeva ce se natezati, nema druge.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close