ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Rezultati katastrofalni? Prosječna godišnja dobit od 430 milijuna kuna? Rast dividede 21%? Dionice koje godišnje rastu dvoznamenkastim stopa? Oh da je barem više takvih "neuspješnih" tvrtki u Hrvatskoj…

Da, rezultati su kazastrofalni jer će vjerojatno pored ovih 400 milijuna kuna morati otpisati još vise od milijarde kuna. To je 3-4 godišnje dobiti uskoro. Samo zato jer se netko ponaša kao da je Adris njegov privatan novčanik i bez razloga izlaze Adris velikom riziku.

Razumiješ li da je barem četvrtina te dobiti potekla upravo od kamatarenja Agrokora, a toga vise neće biti da ne spomenem ulog koji je odnio vjetar?

I bas me zanima koliko će ove godine dionica rasti?
[/quote]

Stalno se spominje samo 203 milijuna eura, ali ipak proširimo priču sa činjenicama i brojkama da dobijemo širu sliku:

1. svi znamo da su dobavljači morali nekako osigurati ulazak na police Konzuma/Tiska, a TDR sigurno nije bio iznimka

2. obzirom na osiguranja kredita (zalog na dionicama Jamnice, Konzuma, Leda) racionalno je pretpostaviti da će haircut biti 50% tj. cca 100 milijuna eura je nenaplativo

3. nisam pronašao podatak u revizorskim, ali ako su naplatili kamate na kredit Agrokoru, onda je realno iznos otpisa još manji

4. uzimajući u obzir tržišni udio Konzuma (cca 30%) i Tiska (65-75%, izvor: http://www.jatrgovac.com/2014/07/kiosci-pregled-trzista-utakmica-izmedu-dva-igraca/), može se reći da je TDR-u 40-50% prihoda/dobiti dolazilo od sastavnica Agrokora.

5. u razdoblju od 2006. do kraja Q3 2015 TDR je ostvario kumulativnu neto dobit od 3,32 milijarde kuna. Napomena: krajem 2005. je raskinut ugovor o licencnoj proizvodnji Marlbora, tako da je 2006. početak liberalizacije duhanskog tržišta

6. unatoč potpuno liberaliziranom duhanskom tržištu duhana od sredine 2009., tržišni udio TDR-a smanjen je sa 85-90% u 2005. na 57% u 2014 tj. nisu ih pregazile multinacionalke, a čemu je sigurno pridonio gotovo ekskluzivan plasman TDR-ovih cigareta u Konzumu/Tisku.

7. zahvaljujući postepeno erodirajućem tržišnom udjelu, prodaja TDR-a je odgađana do 2015. godine što je bila jedna od rekordnih godina u M&A na svjetskoj razini (link: https://imaa-institute.org/mergers-and-acquisitions-statistics/). U M&A tajming je sve, i pitanje je koju bi cijenu dobili u razdoblju 2011-2013 kad je grčka/euro kriza bila na vrhuncu.

Toliko od mene. Slobodno nadopunite/ispravite.

Preporuka za pročitat, naročito za one koji gledaju kratkoročno…..
http://www.mckinsey.com/~/media/mckinsey/global%20themes/long%20term%20capitalism/where%20companies%20with%20a%20long%20term%20view%20outperform%20their%20peers/mgi-measuring-the-economic-impact-of-short-termism.ashx

@bogata

Nema OTC transkcija na burzi, nema obavijesti od ICa da je knjiga ponuda zatvorena niti ikakvih objava na ZSE koje su bile uobicajene u proslosti kod slicnih akcija adrisa. Pricekajmo poslje 17h kada bi trebala ici sluzbena obavjest na ZSE o stijecanju/otpustanju no zasad se cini kako nije kupljeno nista

...

http://zse.hr/userdocsimages/stjecanje_otpustanje/ADRS_stjecanje_otpustanje_2017__1962017143241.pdf



@bogata

Nema OTC transkcija na burzi, nema obavijesti od ICa da je knjiga ponuda zatvorena niti ikakvih objava na ZSE koje su bile uobicajene u proslosti kod slicnih akcija adrisa. Pricekajmo poslje 17h kada bi trebala ici sluzbena obavjest na ZSE o stijecanju/otpustanju no zasad se cini kako nije kupljeno nista

hvala, čini se da si u pravu, al pričekajmo još malo




Rezultati katastrofalni? Prosječna godišnja dobit od 430 milijuna kuna? Rast dividede 21%? Dionice koje godišnje rastu dvoznamenkastim stopa? Oh da je barem više takvih "neuspješnih" tvrtki u Hrvatskoj…

Da, rezultati su kazastrofalni jer će vjerojatno pored ovih 400 milijuna kuna morati otpisati još vise od milijarde kuna. To je 3-4 godišnje dobiti uskoro. Samo zato jer se netko ponaša kao da je Adris njegov privatan novčanik i bez razloga izlaze Adris velikom riziku.

Razumiješ li da je barem četvrtina te dobiti potekla upravo od kamatarenja Agrokora, a toga vise neće biti da ne spomenem ulog koji je odnio vjetar?

I bas me zanima koliko će ove godine dionica rasti?
[/quote]

Stalno se spominje samo 203 milijuna eura, ali ipak proširimo priču sa činjenicama i brojkama da dobijemo širu sliku:

1. svi znamo da su dobavljači morali nekako osigurati ulazak na police Konzuma/Tiska, a TDR sigurno nije bio iznimka

2. obzirom na osiguranja kredita (zalog na dionicama Jamnice, Konzuma, Leda) racionalno je pretpostaviti da će haircut biti 50% tj. cca 100 milijuna eura je nenaplativo

3. nisam pronašao podatak u revizorskim, ali ako su naplatili kamate na kredit Agrokoru, onda je realno iznos otpisa još manji

4. uzimajući u obzir tržišni udio Konzuma (cca 30%) i Tiska (65-75%, izvor: http://www.jatrgovac.com/2014/07/kiosci-pregled-trzista-utakmica-izmedu-dva-igraca/), može se reći da je TDR-u 40-50% prihoda/dobiti dolazilo od sastavnica Agrokora.

5. u razdoblju od 2006. do kraja Q3 2015 TDR je ostvario kumulativnu neto dobit od 3,32 milijarde kuna. Napomena: krajem 2005. je raskinut ugovor o licencnoj proizvodnji Marlbora, tako da je 2006. početak liberalizacije duhanskog tržišta

6. unatoč potpuno liberaliziranom duhanskom tržištu duhana od sredine 2009., tržišni udio TDR-a smanjen je sa 85-90% u 2005. na 57% u 2014 tj. nisu ih pregazile multinacionalke, a čemu je sigurno pridonio gotovo ekskluzivan plasman TDR-ovih cigareta u Konzumu/Tisku.

7. zahvaljujući postepeno erodirajućem tržišnom udjelu, prodaja TDR-a je odgađana do 2015. godine što je bila jedna od rekordnih godina u M&A na svjetskoj razini (link: https://imaa-institute.org/mergers-and-acquisitions-statistics/). U M&A tajming je sve, i pitanje je koju bi cijenu dobili u razdoblju 2011-2013 kad je grčka/euro kriza bila na vrhuncu.

Toliko od mene. Slobodno nadopunite/ispravite.

[/quote]

Kako će haircut biti 50%, ako se kolateralizirane obveznice trže na 20% nominale?

Dakle, obveznice s jamstvima firmi u kojima Adris ima fiduciju su naplative možda 20 centi za dolar nominale, a fiducija Adrisa 50%?

“Malo” mi je to nonsense. I sto onda Adris preuzima? Insolventna i prezadužena društva sa hrpom jamstava za koja uopće ne znamo kako će se ni tko će ih naplatiti?

Eto i sluzbeno na zse uspjeli su kupiti 0 dionica R-A i sicu od 19 386 dinonica P-A po cijenu 471 kn.

...

Kako će haircut biti 50%, ako se kolateralizirane obveznice trže na 20% nominale?

Dakle, obveznice s jamstvima firmi u kojima Adris ima fiduciju su naplative možda 20 centi za dolar nominale, a fiducija Adrisa 50%?

"Malo" mi je to nonsense. I sto onda Adris preuzima? Insolventna i prezadužena društva sa hrpom jamstava za koja uopće ne znamo kako će se ni tko će ih naplatiti?

Mr.Smith, 19.06.2017. u 17:25

Obveznice se trguju na 20-25% nominale, jer je to trenutni omjer ponude i potražnje. Ništa više.
Ne predstavlja nikakav indikator, isto kao što niti trgovanje na 102% početkom godine nije ništa signaliziralo.

Ako će ići konverzija debt to equity i dilutiranje postojećih dioničara, kako bi se riješio problem jamstava, pretpostavljam da će vrijednost dionica nad kojima Adris ima zalog, nakon konverzije, biti 100 m eur….


Kako će haircut biti 50%, ako se kolateralizirane obveznice trže na 20% nominale?

Dakle, obveznice s jamstvima firmi u kojima Adris ima fiduciju su naplative možda 20 centi za dolar nominale, a fiducija Adrisa 50%?

"Malo" mi je to nonsense. I sto onda Adris preuzima? Insolventna i prezadužena društva sa hrpom jamstava za koja uopće ne znamo kako će se ni tko će ih naplatiti?

Anonimno, 19.06.2017. u 18:36

Obveznice se trguju na 20-25% nominale, jer je to trenutni omjer ponude i potražnje. Ništa više.
Ne predstavlja nikakav indikator, isto kao što niti trgovanje na 102% početkom godine nije ništa signaliziralo.

Ako će ići konverzija debt to equity i dilutiranje postojećih dioničara, kako bi se riješio problem jamstava, pretpostavljam da će vrijednost dionica nad kojima Adris ima zalog, nakon konverzije, biti 100 m eur….

Ma daj?

Trenutni omjer ponude i potražnje?

A ta ponuda i potražnja su kao slučajne?

Lijepo je vjerovati, al je ostvarenje toga malo vjerojatno. Mislim da se dioničari Adrisa mogu pozdraviti s lovom koju su posudili Agrokoru. Barem sa 70-80% te love, a onda se opet vraćamo na obveznicu i njezinu cijenu koja je kako ti kažeš odnos ponude i potražnje!



Kako će haircut biti 50%, ako se kolateralizirane obveznice trže na 20% nominale?

Dakle, obveznice s jamstvima firmi u kojima Adris ima fiduciju su naplative možda 20 centi za dolar nominale, a fiducija Adrisa 50%?

"Malo" mi je to nonsense. I sto onda Adris preuzima? Insolventna i prezadužena društva sa hrpom jamstava za koja uopće ne znamo kako će se ni tko će ih naplatiti?

Mr.Smith, 19.06.2017. u 20:16

Obveznice se trguju na 20-25% nominale, jer je to trenutni omjer ponude i potražnje. Ništa više.
Ne predstavlja nikakav indikator, isto kao što niti trgovanje na 102% početkom godine nije ništa signaliziralo.

Ako će ići konverzija debt to equity i dilutiranje postojećih dioničara, kako bi se riješio problem jamstava, pretpostavljam da će vrijednost dionica nad kojima Adris ima zalog, nakon konverzije, biti 100 m eur….[/b]

Ma daj?

Trenutni omjer ponude i potražnje?

A ta ponuda i potražnja su kao slučajne?

Lijepo je vjerovati, al je ostvarenje toga malo vjerojatno. Mislim da se dioničari Adrisa mogu pozdraviti s lovom koju su posudili Agrokoru. Barem sa 70-80% te love, a onda se opet vraćamo na obveznicu i njezinu cijenu koja je kako ti kažeš odnos ponude i potražnje!
[/quote]


Da, rezultati su kazastrofalni jer će vjerojatno pored ovih 400 milijuna kuna morati otpisati još vise od milijarde kuna. To je 3-4 godišnje dobiti uskoro. Samo zato jer se netko ponaša kao da je Adris njegov privatan novčanik i bez razloga izlaze Adris velikom riziku.

Razumiješ li da je barem četvrtina te dobiti potekla upravo od kamatarenja Agrokora, a toga vise neće biti da ne spomenem ulog koji je odnio vjetar?

I bas me zanima koliko će ove godine dionica rasti?

Molim te dogovori se sa sobom da li je haircut 100% ili 70-80%.

Ne prakticiram birtijaške rasprave, tako da je završavam. Iznio sam svoje viđenje, a vrijeme će pokazati, kao i uvijek…

1 milijarda kuna ako se izgubi u igrama oko Agrokora ne bi Adrisu poremetilo planove glede ulaganja od 4 milijarde kuna koja su najavili do 2020., i to bez Splita i Zagreba.Želim reći da imaju dovoljno ( 8 milijardi ) da bi im gubitak milijarde kuna nešto značio.Naravno da bi mali dioničari rado taj navac vidjeli u vidu dividende, ali nije loše ni ovako, bolje reći ne treba kukati jer ADRIS. je i dalje velika tvrtka sa ogromnim potencijalom u svim svojim sastavnicama.




Kako će haircut biti 50%, ako se kolateralizirane obveznice trže na 20% nominale?

Dakle, obveznice s jamstvima firmi u kojima Adris ima fiduciju su naplative možda 20 centi za dolar nominale, a fiducija Adrisa 50%?

"Malo" mi je to nonsense. I sto onda Adris preuzima? Insolventna i prezadužena društva sa hrpom jamstava za koja uopće ne znamo kako će se ni tko će ih naplatiti?

Anonimno, 19.06.2017. u 23:56

Obveznice se trguju na 20-25% nominale, jer je to trenutni omjer ponude i potražnje. Ništa više.
Ne predstavlja nikakav indikator, isto kao što niti trgovanje na 102% početkom godine nije ništa signaliziralo.

Ako će ići konverzija debt to equity i dilutiranje postojećih dioničara, kako bi se riješio problem jamstava, pretpostavljam da će vrijednost dionica nad kojima Adris ima zalog, nakon konverzije, biti 100 m eur….[/b]

Ma daj?

Trenutni omjer ponude i potražnje?

A ta ponuda i potražnja su kao slučajne?

Lijepo je vjerovati, al je ostvarenje toga malo vjerojatno. Mislim da se dioničari Adrisa mogu pozdraviti s lovom koju su posudili Agrokoru. Barem sa 70-80% te love, a onda se opet vraćamo na obveznicu i njezinu cijenu koja je kako ti kažeš odnos ponude i potražnje!
[/quote]


Da, rezultati su kazastrofalni jer će vjerojatno pored ovih 400 milijuna kuna morati otpisati još vise od milijarde kuna. To je 3-4 godišnje dobiti uskoro. Samo zato jer se netko ponaša kao da je Adris njegov privatan novčanik i bez razloga izlaze Adris velikom riziku.

Razumiješ li da je barem četvrtina te dobiti potekla upravo od kamatarenja Agrokora, a toga vise neće biti da ne spomenem ulog koji je odnio vjetar?

I bas me zanima koliko će ove godine dionica rasti?

Molim te dogovori se sa sobom da li je haircut 100% ili 70-80%.

Ne prakticiram birtijaške rasprave, tako da je završavam. Iznio sam svoje viđenje, a vrijeme će pokazati, kao i uvijek…
[/quote]

Mozda bi trebao pazljivije citati jer pise lijepo barem 70-80%. Ukoliko se aktivira fiducija vjerojatno je da se nece nista naplatiti. Ukoliko se ne aktivira i dug tretira kao financijski, moguca je naplata, al u skladu s ostalim neosiguranim financijakim vjerovnicima, a to ti znaci 20-30% od nominale.

Niti ja ne prakticiram raspravu sa ustogljenim znalcima koji su metodom palca dosli do naplate od 50%.

U vezi kupnje dionica od strane Adrisa, pa nije nikakvo čudo da nitko ne da po ovim cijenama, da daju barem 500 za P-A i 600 za R-A, možda bi netko i razmislio o tome!

Raspisali ste se o tim otpisima, svak pametuje na svoj nacin mogao bi i ja, ali zar to ima smisla trenutno. Svi znamo da ce otpisa bit i dio je vec otpisan, znamo da ce mozda bit oko 50%, ali 100% nece bit sigurno jer bi to onda znacilo da je agrokor propao, a znamo da ima dobre kompanije koje mogu poslovat pozitivno i koje vrijede, s druge strane zar je realno ocekivat 70-80% otpisa, sta bi to onda znacilo da na neki nacin sam agrokor prakticki bez duga vrijedi 70% manje, jer da otpisete 80% dugova kolika bi vrijednost agrokora bila jako velika pa onda nije ni logicki ocekivat da ce se 80% dugova otpisat.

Drugo ovdje je nama bitna vrijednost dionice adrisa, hipotetski da danas otpisete 2 miljarde novca adrisa, koliko bi adris vrijedio nakon otpisa ja mislim ni manje ni vise isto osim mozda kratkotrajnog pada izazvanim panicarima i koji ne razume stvari.Adris prakticki nije vrednovan po novcu koji ima tj mozda je malo al to malo je tipa 10-20% vise cijene na racun tog novca koji ima, znaci ako izgubite 1 miljardu od 5 sta imate izgubili ste 20 % novca, ako ste taj novac vrednovali s 20% vrijednosti nakon gubitka onda 20% realno na cijenu dionice mozete izgubit oko 6%, ako uzmete u obzir da sastavnice adrisa svake godine rastu 10% da ne trazim sada cisto rasprave radi i da je taj dio operativnog poslovanja vrednovan kroz dionicu 80% onda je ocito i da nakon gubitka novca na kraju godine zapravo opet imate rast dionice jer tako su vrednovane stvari kod adrisa gledajuci po trzisnoj kapitalizaciji tj po dionici.

S ovim uopce ne zelim ulazit u raspravu zasto se to desilo da izgube i da se nadju u takvoj sitaciji jer sada to ne pomaze nikako desilo se i treba gledat sta dalje i koliko vrijedi adris trenutno i koliko ce vrijedit u budicnosti gledano kroz cijenu dionice.

Ignore : renči

Malo sam to pojednostavnio, otpis moze biti malo veci zbog smanjenja vrijednosti agrokora s obzirom da sam agrokor nije vlasnik vise nekog postotka dionica sta je imao prije ali to nije gubitak opet toliki da ova gore racunica nije daleko od istine ?

Ignore : renči

New Report

Close