Stiže nova recesija… ili ipak ne?

Autor: Tomislav Hrastovčak , 06. kolovoz 2011. u 10:00

Najnoviji podaci s američkog tržišta rada djelomično su ublažili strahove od dvostruke recesije u najvećem svjetskom gospodarstvu, ali stručnjaci upozoravaju da još nije vrijeme za optimizam.

Američka vlada objavila je u petak da je u prošlom mjesecu otvoreno 117 tisuća novih radnih mjesta, što je oko 30 tisuća više nego što su očekivali analitičari. Podaci su ujedno pokazali da se stopa američke nezaposlenosti smanjila na mjesečnoj razini za 0,1 postotni bod na 9,1 posto. ‘’Izvješće o zaposlenosti u srpnju na neko vrijeme će smanjiti strahove od nove recesije, ali ono zapravo pokazuje da se tržište rada općenito teško oporavlja i da gospodarstvo ne raste dovoljno brzo da bi značajno smanjilo stopu nezaposlenosti’’, navodi ekonomist Paul Dales iz tvrtke Capital Economics u bilješci klijentima. Kako piše portal CNNMoney.com, ekonomisti općenito smatraju da je američkom gospodarstvu potreban postojan rast od 150 tisuća novozaposlenih mjesečno, kako bi se smanjila stopa nezaposlenosti, dok je srpanjska brojka osjetno ispod te razine.

Premda je u proteklom mjesecu zabilježen pad nezaposlenosti, za to možda postoje neki drugi, ne baš ohrabrujući razlozi. Ugledni ekonomist Nouriel Roubini je putem društvene mreže Twitter poručio da je nezaposlenost pala jer je gotovo 200 tisuća ljudi izbačeno iz statistike. Konkretno, riječ je o onima koji su otišli u mirovinu, na daljnje školovanje ili su jednostavno odustali od traženja posla. Roubini je pak u razgovoru za Bloomberg TV ocijenio novo izvješće o zaposlenosti prilično slabim i ujedno poručio kako postoji vjerojatnost veća od 50 posto da SAD ponovno uđe u recesiju u sljedećih 12 mjeseci. Podsjetimo, u posljednje vrijeme je objavljen niz loših makroekonomskih podataka za SAD, koji su među ostalim pokazali usporavanje industrijskih aktivnosti i pad osobne potrošnje, što je na kraju kulminiralo snažnim potresima na globalnim burzama. Ipak, možda nije sve baš tako crno. Christopher Rupkey, ekonomist u Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, tvrdi kako ‘’dobru definiciju’’ recesije predstavlja pad zaposlenosti tri mjeseca zaredom, ali da se to ne događa.

Ideji o dolasku nove recesije nisu skloni ni u agencijama za zapošljavanje, s obzirom da ne jenjava potražnja za privremenim zapošljavanjem. ‘’U slučaju da idemo prema recesiji, primijetili bismo kako naši klijenti masovno odustaju od privremenih radnika, ali to se ne događa’’, kazao je Reutersu Tig Gilliam, koji u agenciji Adecco upravlja američkim operacijama. Međutim, Gilliam navodi kako njihovi klijenti sporije donose odluke o zapošljavanju nego što je to bio slučaj u prvom tromjesečju, što ukazuje na određenu nesigurnost među poslodavcima. Roy Krause, direktor konkurentske agencije SFN Group, tvrdi pak da nema znakova nove recesije u smislu pada privremenog zapošljavanja. ‘’Naš posao se još uvijek širi, makar sporije’’, kazao je Krause, koji ipak smatra kako se mogućnost nove recesije ne može u potpunosti isključiti.

Izvješća o masovnim otpuštanjima i dalje su česta, ali pojedini sektori ipak traže novu radnu snagu. Reuters ističe primjer Googlea, koji je u drugom tromjesečju povećao broj zaposlenika za 9 posto (premda je tu riječ i o radnim mjestima izvan SAD-a), a potragu za dodatnim osobljem najavile su i željezničke kompanije Union Pacific i CSX Corp., uslijed rasta obujma teretnog prometa. Nova radna mjesta počeli su otvarati i industrijski divovi General Electric i Caterpillar, koji su u vrijeme zadnje recesije snažno rezali broj zaposlenika.

Izvješće o zaposlenosti djelomično je u petak primirilo ulagače na Wall Streetu, nakon što je dan ranije tržište zabilježilo najgori pad od početka globalne financijske krize. Nakon iznimno volatilnog trgovanja, Dow Jones Industrial Average je petak zaključio u plusu od 0,54 posto. Nasdaq Composite je istovremeno oslabio 0,94 posto, a Standard & Poor’s 500 blagih 0,06 posto.

Komentari (2)
Pogledajte sve

@zvonkac: ROFL. Kad bi im kinezi prestali kupovati obveznice dolar bi pao barem na pola današnje vrijednosti, a onda bismo tek vidjeli krizu u SAD-u sa rekordno visokom nezaposlenošću i masivnim iseljavanjem. Proučite malo tu tematiku prije postanja.

Srdačan podrav.

Ameri namjerno stvaraju krizu da uzdrmaju Kinu.

New Report

Close