Samo petina Hrvata osigurala svoje nekretnine

Autor: Poslovni.hr , 11. listopad 2011. u 12:35

Iako većina Hrvata živi u vlastitim kućama ili stanovima, samo ih je petina osigurala svoje nekretnine, a ta je manjina sretnija od većine, rezultati su posljednjeg istraživanja Nacionalnog indeksa sreće (NIS) magazina Banka, Hendala i Allianza.

Hrvati su ispunili san o vlastitom domu, ali zbog toga nisu sretniji od podstanara, proizlazi iz rezultata ispitivanja kvalitete života i stanovanja. Brojke govore da 92 posto ispitanih građana živi u vlastitoj nekretnini te da je njihova razina Nacionalnog indeksa sreće 61,1 bod, dok je kod ne-vlasnika indeks veći i iznosi 63,3 boda. Znači li to da su podstanari sretniji od vlasnika? Po tim osnovnim brojkama da, ali, naravno, odgovor je ipak složeniji.

Veliki dio Hrvata do vlasništva je došao po povlaštenim cijenama kao bivši nositelji tzv. stanarskog prava, dobar dio vlasnika stanova su umirovljenici, a jedno od prijašnjih istraživanja pokazalo je da hrvatski umirovljenici, za razliku od umirovljenika u mnogim drugim zemljama, nisu zadovoljni kvalitetom života. Kad se uzme u obzir i da su među podstanarima studenti, odnosno da su podstanari mlađi, ne iznenađuje da je njihov indeks kvalitete života i osobnog zadovoljstva viši.

Ali, kad ih već imaju, kako vlasnici brinu o svojim nekretninama? Samo je 20 posto vlasnika dobrovoljno osiguralo svoje nekretnine i oni su sretniji od ostalih čiju kuću može uništiti požar, poplava ili potres ili nešto četvrto. Logičan je i rezultat da češće svoje stanove ili kuće osiguravaju visokoobrazovani građani s većim prihodima. U pozadini “iznenađujućeg” odgovora je prava slika života – većina građana nema novca za dobrovoljno osiguranje svojih nekretnina, pokazuje istraživanje.

Kako napominju iz Banka magazina, vlasništvo nad nekretninama može biti jedan od uzroka nezaposlenosti. Ljudi koji posjeduju stan ili kuću manje su mobilni, neskloniji preseljenju u drugo mjesto zbog posla, pa su zato izloženi i većem riziku da ostanu nezaposleni od onih koji žive u iznajmljenom stanu.

U ekonomijama u kojima je aktivnost radnika viša pravilo je – unajmi, ne kupuj! Na taj način se stanar ne veže za nekretninu i lakše je se rješava ako mu se prilika za zaposlenje otvori na nekom drugom mjestu. Uostalom, cijene nekretnina, prema najnovijim podacima pale su na one iz 2006. godine, a kupaca je sve manje. Da unajmljuju i sele se, pokazuje istraživanje NIS-a, bili bi sretniji.

(pd)

Komentari (1)
Pogledajte sve

hahaha kakvo narućeno istraživanje od strane magazina Banka, Hendala i Allianza. Da nebi slučajno ispalo da su oni krivi i da 80% vlasnika je pod lihvarskim kreditima do grla i u stalnom strahu od gubitka posla pa tako i krova nad glavom. Povrača mi se od ovog istraživanja…kak ste prozirni pa to je strašno…nevjerovatno kaj sam sad pročitao…pa tko može više popušit ovakve bajke.

New Report

Close