Trump će u Meksiku uništiti i slovenske tvornice autodijelova koje su uložile milijune eura

Autor: Poslovni.hr , 05. ožujak 2017. u 11:18
Foto: Thinkstock

Osim Kolektora u Meksiku svoje pogone imaju slovenske tvrtke TBP, Unior i Boxmark Leather.

Slovenske tvrtke iz automobilske industrije, koje su otvorile tvornice u Meksiku i uložile u njih milijune eura sa strahom gledaju na sljedeće poteze američkog predsjednika Donalda Trumpa. Ako Trump ostvari svoje prijetnje i nametne visoke carine na uvoz meksičkih proizvoda u SAD to bi Slovencima značajno poremetito planove za brzi ulazak na meksičko tržište koja je odskočna daska za unosno sjevernoameričko tržište. Toga su svjesni u slovenskom Ministarstvu vanjskih poslova i Gospodarskoj komori te upozoravaju na moguće negativne posljedice Trumpovih odluka, piše Siol.net.

 

80 posto

prihoda Kolektor GTO u Meksiku ostvaruje u autoindustriji

Jeftina radna snaga
Meksiko je u posljednjih nekoliko godina postao novo globalno središte automobilske industrije zbog blizine važnog američkog tržišta, dobro razvijene logističke infrastrukture i široke mreže dobavljača, relativno obrazovane i jeftine radne snage, te brojnih ugovora o slobodnoj trgovini koji omogućavaju povoljan izvoz automobila na glavna tržišta diljem svijeta. To je u Meksiko privuklo automobilske divovie kao što su Toyota, Volkswagen, Hyundai, General Motors, Ford i Nissan, koji su diljem zemlje izgradili više milijardi vrijedne tvornice u kojima su zaposleni deseci tisuća ljudi. S proizvodnih trake svakog dana u prosjeku izađe 10 tisuća novih automobila. Očekivano, najveće imena autoindustrije slijedili su proizvođači autodijelova iz cijelog svijeta, a među njima je i Kolektor Group, jedna od najvećih slovenskih tvrtki, u vlasništvu Stojana Petriča.

Kolektor je u gradu Silau u državi Guanajuatu 2015. otvorio proizvodnu halu, koja je počela s proizvodnjom HB-komutatora i priključaka. Uz idrijski Kolektor u Meksiku pogone imaju i slovenske tvrtke Tvornica kabela i plastike (TBP) iz Lenarta, proizvođač alata Unior i proizvođač kožnih presvlaka za sjedala Boxmark Leather iz Kidričeva. Uvođenju carina na proizvode iz Meksika sigurno će negativno utjecati na slovenske tvrtke koje posluju u toj zemlji.

 

500 tvornica

automobila trenutno posluje u Meksiku

"Pritisak će biti na proizvođača dijelova za vozila", potvrdio je Bojan Ivanc, glavni ekonomist slovenske Gospodarske komore. U Kolektoru se slažu s takvim mišljenjem. "Opće raspoloženje u meksičkom automobilskoj industriji bilo je donedavno vrlo pozitivno, ali sada vlada određena nesigurnost. Vjerujemo da će promjene, ako se dogode, utjecati na cijeli opskrbni lanac autoindustrije", kažu iz Kolektora. Zasad se govori samo o utjecaju na proizvođače automobila koji su već najavili ulaganja u nove tvornice ili povećanje kapaciteta, ali su ih privremeno zamrznuli. Kod primarnih dobavljača autodijelova koji su Kolektorovi kupci još nije bilo slučaja da zbivanja u SAD-u utječu na njihove planove.  "Vjerujemo da će taj učinak, čak ako i nametnu carine, biti vidljiv sa znatnim vremenskim odmakom", kažu iz idrijske kompanije čija tvrtka Kolektor GTO ove godine očekuje 20-postotni rast prodaje, a autoindustrija joj donosi 80 posto ukupnih prihoda koji iznose oko 11 milijuna dolara.

 

10 tisuća

novih vozila izađe svakog dana iz meksičkih tvornica

Selidba za kupcima
"Slovenska poduzeća trebaju pratiti promjene u automobilskom proizvodnom lancu. Ako dio industrije preseli u SAD, imat će smisla otvoriti novu proizvodnu lokaciju bliže svojim kupcima", kaže Ivanc. U Kolektoru još ne razmišljaju o takvim potezima. Vjeruju da će dobro opskrbiti svoje kupce bez obzira gdje će se oni nalaziti u Sjevernoj Americi, te ostaju pri svojim planovima za ovu godinu. Optimistični su i u slovenskom Ministarstvu vanjskih poslova. Vjeruju da Trump neće ostvariti svoje prijetnje, barem ne na toj razini. Uvjereni su da će SAD i Meksiko odnose i dalje razvijati na obostranu korist, kako bilateralnim dijalogom, tako i kroz i tripartitnu suradnju u sklopu sporazuma NAFTA, koji uključuje i Kanadu.  Mnogi, također, vjeruju da su Trumpove prijetnje Meksiku samo dio njegove pregovaračke taktike. 

Meksička autoindustrija

Do 2020. postat će šesti najveći proizvođač vozila
U Meksiku je više od 500 automobilskih tvornica, gdje se prema posljednjim podacima godišnje proizvode više od 3,6 milijuna osobnih automobila. U meksičkim tvornicama oko 40 proizvođača proizvodi više od 400 različitih modela automobila. Do 2020. godine Meksiko će postati šesti najveći proizvođač automobila na svijetu, očekuje se da će godišnje s proizvodnih traka izlaziti više od pet milijuna automobila. Automobilska industrija predstavlja 18,3 posto ukupne meksičke proizvodnje i ostvaruje više od tri posto BDP-a.

Komentari (1)
Pogledajte sve

…SLOVENSKE ? tvornice u Meksiku ? ?? Prvi put čujem……… ma, to nije moguće…

New Report

Close